„Co wynika z nauki Edmunda Bojanowskiego dla współczesnych” to tytuł wykładu, który wygłosił 20 października 2011 r. w auli ZSO w Gostyniu ks. Leszek Woźnica. Prelegent nie skupiał się na szczegółach biografii bohatera swojej prelekcji, którą słuchacze poznali już wcześniej. Starał się nam uświadomić, jakie sprawy były szczególnie ważne dla Edmunda Bojanowskiego. Otóż były to: praca nad pogłębianiem i rozwojem własnej duchowości, troska o dzieci i działalność narodowo-patriotyczna. Już współcześni zwracali uwagę na wyjątkowe rozmodlenie Edmunda Bojanowskiego, co przejawiało się w codziennym uczestniczeniu we mszy św. i indywidualnych modlitwach w ciągu dnia, ale także w życiu zgodnym ze wskazaniami ewangelicznymi. Najbardziej znana część działalności naszego wielkiego rodaka, to praca z dziećmi i opieka nad nimi, nauka, przygotowywanie do uczestnictwa w życiu. W dzieciach widział przyszłość narodu. Zresztą pochylał się ze współczuciem i troską nad ludźmi biednymi, słabymi, schorowanymi, oddając dosłownie ostatni grosz dla ich wspomożenia. Wreszcie działalność narodowo-patriotyczna: udział w powołaniu Kasyna Gostyńskiego, twórczość literacka, gromadzenie przysłów i porzekadeł ludowych, bogata korespondencja z postępowym ziemiaństwem, co dokumentuje prowadzony przez niego w latach 1853 – 1871 Dziennik. Był Bojanowski romantykiem i pozytywistą. Działał w poczuciu misji z wielkim poświęceniem, ale jednocześnie jako pragmatyk twardo stąpał po ziemi. Jeśli tak spojrzymy na tę postać, to widzimy, jak bliskie nam – dzisiejszemu pokoleniu – są ideały i wartości, które cenił i którym służył błogosławiony Edmund Bojanowski.
Po wykładzie uczestniczyliśmy w prawdziwej – jak to określił Andrzej Czabajski – uczcie duchowej. Uczniowie ZSO w Gostyniu zaprezentowali program dla uczczenia 33 rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II. Na jego kształt artystyczny składały się utwory poetyckie Karola Wojtyły, fragmenty homilii papieża Jana Pawła II, urywki filmów z dziejów Jego pontyfikatu. Sugestywny nastrój tworzyły muzyka i światło płonących świec, które wydobywało z cienia sylwetki wykonawców oraz portrety Jana Pawła II. Nie zabrakło także scenki baletowej. Prezentację tę przyjęła widownia z wielkim wzruszeniem i na zakończenie zgotowała młodym wykonawcom gorącą owację. Wszyscy uczestnicy zostali poczęstowani kremówkami.
W imieniu widzów Andrzej Czabajski podziękował młodzieży oraz opiekunowi za przygotowanie programu.
Tak się złożyło, że bohaterami tego niezapomnianego wieczoru byli nasi dwaj wielcy rodacy – błogosławieni Jan Paweł II i Edmund Bojanowski.
Tekst Halina Spichał
zdjęcia Andrzej Czabajski i Halina Spichał