Około 60 studentów Gostyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku obecnych było 29 marca w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących. Przybyli również zaproszeni goście w celu podpisania porozumień o współpracy: Dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu Paweł Hübner, Dyrektor Muzeum w Gostyniu Robert Czub oraz Dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gostyniu Zbigniew Kordus. Bolesław Matyla przywitał wszystkich przybyłych, przedstawił gości, treść porozumień odczytała Aleksandra Biderman. Porozumienia zostały podpisane, ze strony Uniwersytetu podpisy złożył Prezes Andrzej Czabajski.

„Szkoła Cukrzycy“ to program edukacyjny realizowany pod kierunkiem naukowym Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. W ramach tego programu doktor Marek Krawiec wygłosił 29 marca w auli ZSO w Gostyniu wykład o cukrzycy.
Mottem wykładu uczynił myśl prof. Joslina: „Chorzy na cukrzycę wiedzący najwięcej żyją najdłużej“ .
Swoją prelekcję rozpoczął obrazową metaforą: „Życie z cukrzycą przypomina trudną wędrówkę po kamienistej górskiej drodze, której kolejny etap pozostaje dla nas niewiadomą…“
Treść wykładu była bogata, a jednocześnie zawierała ważne i praktycznie przydatne informacje. Prelegent starał się odpowiedzieć na pytania: Co to za choroba? Jak ją rozpoznać? Jak życ z cukrzycą? Zwrócił uwagę na rolę samego chorego i jego współpracę z lekarzem w walce z chorobą, w szczególności na znaczenie samokontroli, wysiłku fizycznego i odpowiedniego żywienia. Wykład zakończył uwagami na temat, jak dobrze leczyć.
W swoim wykładzie skupił się przede wszystkim na cukrzycy typu 2, która jest określana mianem epidemii XXI wieku. Występuje ona na ogół u ludzi starszych, ale coraz częściej także u otyłych dzieci i młodych otyłych dorosłych.
O skali problemu niech świadczy fakt, że w Polsce choruje na nią około 2 miliony osób, w ciągu ostatnich 15 lat odnotowano 3-krotny wzrost zachorowań, co 8 pacjent przychodzący do lekarza ma cukrzycę.
Ważną kwestią jest znajomość objawów, które mogą sygnalizować wystąpienie cukrzycy. Należą do nich: osłabienie i zmęczenie; nadmierne pragnienie; częste oddawanie moczu; ubytek masy ciała; nawracające zakażenia i złe gojenie się ran; świąd skóry; zaburzenie widzenia i nieostre widzenie; zmienny apetyt; mrowienie lub drętwienie dłoni i stóp; zapach acetonu z ust.
Do czynników sprzyjających cukrzycy typu 2 należą: otyłość, mniejsza aktywność fizyczna, dieta wysokokaloryczna, wydłużenie średniej długości życia, palenie tytoniu, alkohol, przyjmowanie niektórych leków.
Dlaczego należy leczyć cukrzycę? Przemawia za tym kilka argumentów. Przede wszystkim osoby z cukrzycą żyją około 10 lat krócej niż osoby bez cukrzycy, 3 razy częściej też umierają z powodu chorób sercowo- naczyniowych. Cukrzyca często doprowadza do retinopatii cukrzycowej, w następstwie czego może dojść do utraty wzroku. Cukrzyca jest obecnie główną przyczyną schyłkowej niewydolności nerek. Konsekwencje są dramatyczne, o czym wymownie przekonują statystyki: ryzyko uszkodzenia nerek u chorych na cukrzycę jest około 15 razy większe niż u osób bez cukrzycy; w 2001 roku 22% chorych dializowanych to chorzy z cukrzycą; 50% chorych umiera w ciągu 7 lat od wystąpienia białkomoczu.
Za leczeniem cukrzycy przemawia także argument ekonomiczny. Koszty leczenia przewlekłych powikłań cukrzycy to 80%-90% z budżetu opieki zdrowotnej w porównaniu do 10% potrzebnych na leczenie cukrzycy niepowikłanej.
Właściwe leczenie cukrzycy jest efektem dobrej współpracy pacjenta z lekarzem. Ważnym elementem tej współpracy jest samokontrola obejmująca mierzenie przez pacjenta poziomu glukozy we krwi, poziomu glukozy i acetonu w moczu, ciśnienia tętniczego i masy ciała. Wyniki tych pomiarów należy zapisywać w dzienniczku i okazywać na każdej wizycie lekarskiej.
Należy podkreślić, że leczenie cukrzycy nie sprowadza się tylko do leczenia farmakologicznego. Ważne są wysiłek fizyczny i odpowiednie żywienie. Im wyższa świadomość pacjenta, tym skuteczniej współpracuje on z lekarzem w walce z chorobą, stąd znaczenie edukacji i reedukacji. Temu służył też ten wykład – wiedzieć najwięcej i wygrać z cukrzycą.
Po wykładzie doktor Marek Krawiec odpowiadał na pytania oraz zachęcił do udziału w warsztatach na temat cukrzycy.

Przed wykładem odbyło się uroczyste podpisanie dokumentów o współpracy GUTW z Biblioteką w Gostyniu, Muzeum i Gostyńskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji.

Zrelacjonowała Halina Spichał
Zdjęcia Halina Spichał, Zbigniew Kosiński