Jak odnaleźć źródło radości i życia oraz z wdziękiem się zestarzeć – 900 inspirujących myśli zawartych zostało w ostatniej, czwartej, książce autorki pt. „Sekrety istnienia”. Jolanta Szwalbe, bo o niej mowa, gościła dziś, 10 kwietnia w auli ZSO. Obecnych było ponad 70 naszych studentów. Autorka od trzech lat mieszka w miejscowości Emilia koło Zgierza. Dziś odwiedziła już Oborniki i Trzebnicę.

O przedmowę do swojej książki poprosiła panią psycholog Zuzannę Celmer, która napisała m. in. „To olbrzymi zbiór mądrości, z których każdy może dowolnie czerpać treści potrzebne mu w danym momencie jego życia”. Książka podzielona jest na dziesięć rozdziałów, m.in. Zajrzyj w siebie, Po co jestem, Miej serce pełne miłości, Idź dalej, Umiej z wdziękiem się zestarzeć, Naucz się być tylko ze sobą, Nie bój się śmierci. Oprócz przedmowy i wstępu są jeszcze: bibliografia, notki biograficzne oraz indeks autorów.

Pani Jolanta Szwalbe z pamięci cytowała sentencje ludzi pióra, nauki, kultury. Wymieniała Wiktora Hugo, księdza Twardowskiego, Urszulę Ledóchowską, Marka Aureliusza, Antoine de Saint-Exupery, Rabindranatha Tagore i wielu innych. Ostatni z wymienionych przeze mnie zapytał: „Dlaczego szukasz radości świata? Nie wiesz, że ona rodzi się w twoim wnętrzu?”. Radości musimy szukać na każdym kroku i w każdej chwili. Mark Twain powiedział: „Tak młody jak dziś nie będę już nigdy.” Rano wstając z łóżka pomyślmy, że mamy przed sobą całe nowiutkie 24 godziny do zagospodarowania i tylko od nas zależy jakie one będą.

Dobroć często do nas wraca. Francuski pisarz Wiktor Hugo sporo swoich pieniędzy przeznaczał na pomoc biednym dzieciom. W 80-te urodziny pod jego oknem przeszedł 600 tysięczny tłum ludzi pamiętających o nim. To chyba najpiękniejszy prezent jaki w swoim życiu otrzymał. On też jest autorem sentencji: „Uśmiech to słońce spędzające zimę z ludzkiego oblicza”.

A jakich jest trzech najlepszych doktorów na świecie? To dieta, spokój i dobry humor. Ksiądz Jan Twardowski potrafił zachwycić się tym co widzimy na co dzień: szczytem, słońcem, biedronką, mówił, że to wszystko to cud.

Starość to nic takiego. Lubimy stare rzeczy: stare skrzypce, stare wino, stare meble, starą miłość, starych przyjaciół, stare przeboje. Coco Chanel, kreatorka mody, twierdzi, że nie jest ważny wiek kobiety, liczy się tylko apetyt na życie. Kiedy zaczyna się starość? Wtedy, gdy świeczki na torcie kosztują więcej niż ten tort. A tak w ogóle – zakończył nasz gość – nigdy nie jest za późno, by się zakochać. Piękne było to spotkanie, piękne i mądre słowa, cytowane przez panią Jolantę. Kilka osób zakupiło książki, a nam pani Jolanta Szwalbe podarowała „Sekrety istnienia” z dedykacją: Dla słuchaczy UTW w Gostyniu z życzeniami radości w każdej chwili istnienia. Jolanta Szwalbe.

Wysłuchała obecna na spotkaniu Aleksandra Biderman
Zdjęcia robiły: Aleksandra Biderman, Halina Spichał