10 października, we wtorek, w Starej Piekarni odbyło się spotkanie z panią Agnieszką Szwarc, kierownikiem Domu Dziennego Pobytu w Gostyniu. Na co dzień pani Agnieszka zajmuje się starszymi osobami. Jest więc na bieżąco z nowościami, na jakie liczyć mogą seniorzy 65+ w naszej gminie. W bardzo interesujący sposób omówiła nam trzy z nich:
- Gostyńska Karta Seniora – Karta ta upoważnia seniorów do wielu zniżek na terenie naszej gminy. Podmioty, które przystąpią do tej akcji otrzymują Certyfikat Partnera Akcji. Wnioski pobierać można w Domu Dziennego Pobytu i tam również po załatwieniu wszystkich formalności odbierać Gostyńską Kartę Seniora wielkości dowodu osobistego z wytłoczonym własnym nazwiskiem. Wśród partnerów akcji znaleźli się m.in. Centrum Dietetyczne Naturhouse w Gostyniu ze zniżką dla seniora od 18-21%, Hotel Podleśna z 5% zniżką na dania z karty, Swojska Izdebka ze zniżką od 10-50%, pierogarnia Karmik z 10% zniżką, Kameralna z 20% zniżką, taksówki Piotra Glury i Wojciecha Ptaka – od 5-20% zniżki, salony fryzjerskie, zakłady optyczne, usługi krawieckie i inne. Lista nadal jest otwarta. Kartę seniora otrzymuje się bezterminowo.
- Bransoletka życia – Wnioski do pobrania również w Domu Dziennego Pobytu. Senior otrzymuje bezpłatnie bransoletkę i telefon komórkowy. W razie zagrożenia życia, zasłabnięcia, upadku, ulatniającego się gazu itp. Senior wciska przycisk bransoletki a w telefonie odzywa się operator i jeśli to możliwe próbuje się dowiedzieć, co się dzieje. Koszt takiego zestawu pokrywa gmina. Jest to 65 zł. miesięcznie. 16 zestawów zostało już rozprowadzonych, pozostało jeszcze 14.
- Fachowiec dla seniora – Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Gostyniu przyjmuje wnioski od osób, które chciałyby w tym projekcie uczestniczyć. Fachowiec to pomoc nieodpłatna przy drobnych naprawach domowych. Warunkiem uczestnictwa w tym projekcie jest dochód na osobę. Nie może on przekraczać 2.000 zł brutto przy gospodarstwie 1-osobowym, 3.000 przy 2-osobowym i 4.000 przy 3-osobowym.
Tematy poruszane przez panią Agnieszkę Szwarc były bardzo interesujące, szkoda tylko, że „aż” 6 osób przyszło na to spotkanie.
Napisała i zdjęcia zrobiła Aleksandra Biderman