10 października, we wtorek, w Starej Piekarni odbyło się spotkanie z panią Agnieszką Szwarc, kierownikiem Domu Dziennego Pobytu w Gostyniu. Na co dzień pani Agnieszka zajmuje się starszymi osobami. Jest więc na bieżąco z nowościami, na jakie liczyć mogą seniorzy 65+ w naszej gminie. W bardzo interesujący sposób omówiła nam trzy z nich:

  1. Gostyńska Karta Seniora – Karta ta upoważnia seniorów do wielu zniżek na terenie naszej gminy. Podmioty, które przystąpią do tej akcji otrzymują Certyfikat Partnera Akcji. Wnioski pobierać można w Domu Dziennego Pobytu i tam również po załatwieniu wszystkich formalności odbierać Gostyńską Kartę Seniora wielkości dowodu osobistego z wytłoczonym własnym nazwiskiem. Wśród partnerów akcji znaleźli się m.in. Centrum Dietetyczne Naturhouse w Gostyniu ze zniżką dla seniora od 18-21%, Hotel Podleśna z 5% zniżką na dania z karty, Swojska Izdebka ze zniżką od 10-50%, pierogarnia Karmik z 10% zniżką, Kameralna z 20% zniżką, taksówki Piotra Glury i Wojciecha Ptaka – od 5-20% zniżki, salony fryzjerskie, zakłady optyczne, usługi krawieckie i inne. Lista nadal jest otwarta. Kartę seniora otrzymuje się bezterminowo.
  2. Bransoletka życia – Wnioski do pobrania również w Domu Dziennego Pobytu. Senior otrzymuje bezpłatnie bransoletkę i telefon komórkowy. W razie zagrożenia życia, zasłabnięcia, upadku, ulatniającego się gazu itp. Senior wciska przycisk bransoletki a w telefonie odzywa się operator i jeśli to możliwe próbuje się dowiedzieć, co się dzieje. Koszt takiego zestawu pokrywa gmina. Jest to 65 zł. miesięcznie. 16 zestawów zostało już rozprowadzonych, pozostało jeszcze 14.
  3. Fachowiec dla seniora – Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Gostyniu przyjmuje wnioski od osób, które chciałyby w tym projekcie uczestniczyć. Fachowiec to pomoc nieodpłatna przy drobnych naprawach domowych. Warunkiem uczestnictwa w tym projekcie jest dochód na osobę. Nie może on przekraczać 2.000 zł brutto przy gospodarstwie 1-osobowym, 3.000 przy 2-osobowym i 4.000 przy 3-osobowym.

Tematy poruszane przez panią Agnieszkę Szwarc były bardzo interesujące, szkoda tylko, że „aż” 6 osób przyszło na to spotkanie.

Napisała i zdjęcia zrobiła Aleksandra Biderman