W auli gostyńskiego LO 12 kwietnia 2018 r. studenci GUTW brali udział w wykładzie pani dr Anny Kujawy – pracownik Instytutu Środowiska Rolniczego i Leśnego PAN w Poznaniu.

Temat wykładu bardzo ciekawy: „Puszcza Białowieska – skarb polskiej przyrody. Jak ją chronić dla przyszłych pokoleń„

Puszcza Białowieska to kompleks leśny położony na terenie Polski i Białorusi odznaczający się dużymi walorami przyrodniczymi i historycznymi. Powierzchnia Puszczy to 3.086 km2 i założenie 11 sierpnia 1932 r. Na terenie Puszczy występują nadleśnictwa: Hajnówka, Białowieża i Browsk, w których są lasy grądowe (dębowo- grabowe), drzewostan powyżej 100 lat. Na przestrzeni wieków Puszcza podlegała specjalnej ochronie, dzięki temu do początku XX wieku zachowały się lasy pochodzenia naturalnego a w nich największe zwierzę Europy – żubr. W Puszczy Białowiejskiej występuje martwe drewno – w obszarze ochrony ścisłej znajduje się 25% masy wszystkich drzew. Dzięki rozkładowi martwych pni do gleby wracają cenne substancje odżywcze przywracające jej żyzność. Martwe drewno to siedlisko różnych organizmów np. grzybów, bakterii i bezkręgowców. W Puszczy możemy spotkać relikty – organizmy żywe (roślinne i zwierzęce) zagrożone wyginięciem (zgniotek, sóweczka …)

Puszcza Białowieska to obiekt przyrodniczy wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESKO. W ten sposób doceniono wyjątkową, uniwersalną z punktu widzenia nauki, ochrony i piękna natury, wartość tego naturalnego lasu. Zachowana jest tu różnorodność biologiczna.

Występuje wolna populacja żubra europejskiego, który symbolizuje Puszczę Białowieską. Jako Polacy możemy być dumni.

Pani dr Anna Kujawa w bardzo ciekawy sposób przybliżyła studentom informacje na temat Puszczy Białowieskiej.

tekst Bogumiła Matczak
zdjęcia Jolanta Gardyś