Gostyński Uniwersytet III Wieku

Archiwum kategorii: wycieczki.

Looking for where to buy a levitra without a prescription? Buy canada levitra online pharmacy now. Bonus - free shipping levitra.

Gru

8

Seminarium we Wrocławiu

Autor: Zbigniew Kosiński

Wrocław

tekst:
foto: Jolanta Gardyś, Zbigniew Kosiński

 

Paź

19

VIVA SENIORZY

Autor: Zbigniew Kosiński

VIVA SENIORZY – Targi Produktów i Usług dla Seniorów w Poznaniu.

19 października w piątek 54 studentów naszego uniwersytetu wyjechało na targi senioralne do Poznania. Wszystkie atrakcje mieściły się w Pawilonie nr 3 MTP. Były to wykłady np. na temat czerniaka, znaczenia ogrodu w leczeniu i rehabilitacji, roli emocji w powstawaniu chorób… Ciekawie prezentowały się stoiska, na których mogliśmy zbadać wzrok pod kątem zaćmy i chorób oczu, zbadać krew itp. czy uczestniczyć w warsztatach robienia kosmetyków oraz hortiterapii. Zainteresowaniem cieszył się pokaz chińskich ćwiczeń Tai Chi, tańce latino oraz gimnastyka zdrowotna dla seniora. W trakcie zwiedzania niektórzy z nas przyłączyli się do zajęć integracyjnych prowadzonych przez trenerów.

Pawilon podzielony był na tematyczne segmenty i każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Na scenie głównej oglądaliśmy uroczyste otwarcie, potem różne występy np.”Kuferek z piosenkami” w wyk. Chóru Kameralnego POZNAŃSKIE SENIORITKI czy prezentację cheerleaderek z Leszna 50+AHappy Ladies. Jednak najwięcej widzów zgromadził występ Teresy Werner, która zaśpiewała swoje znane utwory i rozbawiła publiczność. W trakcie koncertów fani spontanicznie wręczali jej kwiaty i zgotowali gromki aplauz. Po koncercie chwilę jeszcze oglądaliśmy występ kabaretowy w wykonaniu naszych rówieśników z Poznania, a o 17:00 wyruszyliśmy w drogę powrotną.

Tekst: B. Matczak
Zdjęcia: J. Gardyś, B. Matczak

Paź

13

…Jarocin…

Autor: Zbigniew Kosiński

13 października 2018 r., w sobotę, studenci naszego uniwersytetu udali się na wycieczkę autokarową po ziemi jarocińskiej. Zwiedzili kościół parafialny pw. św. Walentego w Radlinie oraz znajdujące się w pobliżu kościoła ruiny pałacu Opalińskich. Kolejny etap to Jarocin i kościół parafialny pw. św. Marcina – jedna z najstarszych świątyń w Wielkopolsce. Dużą atrakcją wizyty w Jarocinie okazało się zwiedzanie Spichlerza Polskiego Rocka. Było na co popatrzeć, czego posłuchać i powspominać. Końcowy akcent to wizyta w pałacu w Witaszycach. Studenci z zainteresowaniem obejrzeli makiety bitew pod Raszynem i Waterloo w Muzeum Wojen Napoleońskich oraz eksponaty w Muzeum Gwiezdnych Wojen. Organizatorem wycieczki był GUTW i Muzeum w Gostyniu.

tekst Bogumiła Matczak
zdjęcia Zbigniew Kosiński
 

Wrz

29

„Senior z Inicjatywą”

Autor: Zbigniew Kosiński

W piątek, 28 września w Krotoszynie, w kinie „Przedwiośnie” odbył się XIV Przegląd Twórczości Artystycznej pt. „Senior z Inicjatywą”. Organizatorem był Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Krotoszynie, a imprezę honorowym patronatem objął marszałek województwa wielkopolskiego. Przyjechało wiele grup artystycznych reprezentowanych przez seniorów z różnych miejscowości np. z Koźmina, Jarocina, Zdun, Pleszewa, Piasków, Gołuchowa, Jaraczewa …. Były koncerty solowe, duety, kwartety, a także zespoły. Nasz zespół wokalno – muzyczny „Melodia”  także uczestniczył w tych zmaganiach. Do Gostynia wróciliśmy z wyróżnieniem i poczuciem dumy, że godnie reprezentujemy nasz powiat i nasze miasto.

Tekst i zdjęcia Bogumiła Matczak
 

Wrz

26

INAUGURACJA ROKU

Autor: Zbigniew Kosiński

Rok akademicki 2018/2019 rozpoczęty

V Powiatową Inaugurację nowego roku akademickiego świętowaliśmy 26 września 2018 roku w kinie „Szarotka” w Krobi. Oprócz studentów Uniwersytetów z Gostynia, Krobi i Pępowa inaugurację swą obecnością zaszczycili: Starosta Gostyński mający patronat nad Uniwersytetami – Robert Marcinkowski, burmistrzowie: Gostynia – Grzegorz Skorupski, Krobi – Sebastian Czwojda, sołtys Pępowa – Maria Grzesiak, przewodniczący Rady Miejskiej w Krobi –  Łukasz Kubiak, dyrektorzy Gminnych Ośrodków Kultury z Krobi – Agnieszka Wujek i z Pępowa – Leszek Żelazny, dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu – Przemysław Pawlak, Maria Zielony – prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Lesznie.

Uroczystość rozpoczął chór męski Harmonia z Krobi odśpiewaniem Gaude Mater Polonia i krótkim koncertem. W wybranych utworach chórowi towarzyszyła Dziecięco-Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Krobi, która także swoim koncertem uświetniła Inaugurację. Obydwa występy przyjęto gromkimi, zasłużonymi brawami. Po części muzycznej na scenę wkroczyli prezesi uniwersytetów: krobskiego – Domicela Skrzypalik, gostyńskiego – Zbigniew Kosiński i pępowskiego – Dorota Hudzińska. Dziękując wykonawcom serdecznie powitali też zaproszonych gości oraz studentów, a następnie prezes Domicela Skrzypalik zaprosiła do wysłuchania wykładu dr hab. Małgorzaty Myśliwiec. Przedstawiła krótko osiągnięcia wykładowcy i jej karierę zawodową. Dowiedzieliśmy się także, że Ziemia Krobska jest bliska pani doktor, bo tu mieszkał jej dziadek, u którego spędzała wakacje. Temat wykładu brzmiał „Drogi do niepodległości” i połączony był z prezentacją multimedialną. Wykład wzbudził zainteresowanie i uznanie słuchaczy, czego dowodem była solidna porcja braw na zakończenie. Po występie dr Myśliwiec – pracownika Uniwersytetu Śląskiego, prezes Skrzypalik poprosiła do mikrofonu gości. Głos zabierali kolejno: starosta Robert Marcinkowski, burmistrz Sebastian Czwojda, burmistrz Grzegorz Skorupski oraz prezes UTW z Leszna Maria  Zielony.

Na zakończenie części oficjalnej prezesi naszych UTW zgodnie razem oświadczyli, że rok akademicki 2018/19 uważają za otwarty. Następnie wszyscy udali się na małe co nieco. Mogliśmy skosztować pysznego drożdżowego ciasta, kolorowych kanapek i sałatek. Była też kawa i herbata, a wszystko ładnie i dostępnie podane. Wyjeżdżaliśmy z Krobi będąc pod wrażeniem pięknej uroczystości i sprawnej organizacji tak dużego przedsięwzięcia. Ten dzień długo zostanie w naszej pamięci.

Tekst: J. Gardyś i B. Matczak
Zdjęcia Paweł Karolczak