Gostyński Uniwersytet III Wieku

Archiwum kategorii: zajecia rekreacyjne.

maj

30

Majowe kulanie

Autor: Biderman Aleksandra

Znowu spotykamy się na kręgielni. Tym razem dwa razy w tygodniu: we wtorki i w piątki od 9 do 30 maja o godz. 9.00. Dzięki dotacji otrzymanej z gminy Gostyń za każdą spędzoną godzinę na kręgielni płacimy tylko 4 zł. A tych godzin było w sumie 14, osób korzystających z zajęć – 9. Różnie ta frekwencja przedstawiała się w poszczególnych dniach, najwięcej było nas w pierwszym i drugim dniu. Szkoda, że już koniec. Bardzo wszyscy cieszyliśmy się z „wykulniętej” dziewiątki czy ósemki. Ostatni dzień zrobiliśmy sobie takie małe zawody: kto więcej zdobędzie punktów przy 50 rzutach a później na kawie „U Franka” nastąpiło podsumowanie.

Kulanie, pisanie i robienie zdjęć Aleksandra Biderman

170530_Majowe kulanie (1) 170530_Majowe kulanie (4) 170530_Majowe kulanie (6) 170530_Majowe kulanie (12) 170530_Majowe kulanie (13) 170530_Majowe kulanie (16)

kw.

14

Kręgle

Autor: Biderman Aleksandra

Przez dziewięć kolejnych piątków, od 17 lutego do 14 kwietnia,  o godz. 10.00 na gostyńskiej kręgielni dwa tory były zajęte przez naszych studentów. Z zajęć na kręgielni korzystało 11 osób (w tym jeden mężczyzna). Przygotowanie do tego sportu mieliśmy różne. Były osoby, które już miały do czynienia z kręglami, ale były też takie, które po raz pierwszy miały kulę w rękach. Kulą o wadze ok. 2,85 kg (dla dzieci kule są mniejsze) rzuca się do dziewięciu kręgli zbijając ich jak najwięcej. Różnie to bywało. Czasem kula leciała w tzw. rynnę i wtedy nie było punktów, ale pochwalić się możemy również trafieniami do ośmiu czy dziewięciu kręgli naraz. Graliśmy w piramidę, romby, ilość wódek, wyścigi konne. Za każdym razem było mnóstwo zabawy i okrzyków radości, gdy komuś trafiła się „9”. W ostatnim dniu urządziliśmy sobie zawody. Każdy oddał 50 rzutów. Na podsumowanie punktów udaliśmy się do baru „U Franka”, gdzie wypiliśmy pyszną kawę i zjedliśmy po „Grześku”.

Następne kulania odbędą się w maju w dniach: 9, 12, 16, 18, 23, 26 i 30. 18 maja spotykamy się w kręgielni o godz. 8.30, w pozostałe dni o godz. 9.00. Opłata każdorazowo – 4 zł. Zapraszamy wszystkich chętnych do rozruszania kości i miłego spędzenia godzinki w ruchu.

tekst oraz zdjęcia Aleksandra Biderman

170414_kr¦Ögle (1) 170414_kr¦Ögle (9) 170414_kr¦Ögle (12) 170414_kr¦Ögle (14) 170414_kr¦Ögle (16) 170414_kr¦Ögle (19) 170414_kr¦Ögle (20) 170414_kr¦Ögle (21) 170414_kr¦Ögle (24) 170414_kr¦Ögle (25)

lip

3

„W zdrowym ciele – zdrowy duch” …

Autor: Zbigniew Kosiński

Jest dzień 3 lipca 2014 roku. Upalnie. Początek lata. Wreszcie wakacje. Jednak studenci GUTW nie próżnują. Zgodnym chórem orzekli, iż trzeba poprawić swoją kondycję, dlatego jak jeden mąż stawili się w czwartek o godz. 17.00 przy siłowni „pod chmurką”. Nikt się nie ociągał, wszyscy ćwiczyli pod czujnym okiem trenera, nauczycielki wychowania fizycznego w ZSZ w Gostyniu, pani Agnieszki Matysiak. Pani Agnieszka, jak przystało na profesjonalistkę, osobiście zaprezentowała każde ćwiczenie. Ponadto dokładnie objaśniła, które partie mięśni kształtuje każde z ćwiczeń. Lekcja z trenerem udała się. Cel został zrealizowany – nikt się nie ociągał. Wszyscy chcieli doskonalić czasem już  nieposłuszne z racji wieku ciało. W tym miejscu należałoby też pogratulować władzom miasta dobrego pomysłu – utworzenia siłowni na świeżym powietrzu.

tekst: Wanda Grzelczyk

cze

16

Senioriada w Rokosowie

Autor: Biderman Aleksandra

Jest dzień 16 czerwca 2014 roku – piękne słoneczne popołudnie, wsiadamy do  autobusu w liczbie 19 osób i jedziemy do Rokosowa.

Udajemy się tam na zaproszenie UTW Krobia, by w scenerii   uroczego parku świętować  zakończenie kolejnego 4-tego już roku ich działalności. Spotkanie rozpoczyna  prezes UTW w Krobi pani Domicela Skrzypalik informując, że do UTW w Krobi należy 86 osób, w tym 76 kobiet i 10 mężczyzn. Następnie wita przybyłych gości –  burmistrza, przewodniczącego Rady Miejskiej i między innymi  dyrektorów szkół, dyrektor Centrum Kultury i Rekreacji, dyrektora  Muzeum Stolarstwa i Biskupizny. Wita również  zaproszonych w ramach integracji przedstawicieli  Stowarzyszenia  Emerytowanych Pracowników Oświaty, Złotej Jesieni, Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów  z Krobi i przedstawicieli UTW z Gostynia.

W krótkim, ale wyczerpującym sprawozdaniu przedstawiła bogatą działalność Uniwersytetu za rok 2013/2014. Wyrażając podziw dla różnorakiej działalności UTW i dziękując za zaproszenie burmistrz Krobi życzył dalszego, twórczego działania i zapewnił, że ma już „zabukowane” miejsce w UTW w przyszłości. Podziękowanie za zaproszenie i życzenia dalszej owocnej i pożytecznej działalności  złożył również Tadeusz z naszego Uniwersytetu wręczając przy tym piękny bukiet kwiatów.

Po części oficjalnej zaśpiewaliśmy kilka piosenek biesiadnych, rozpoczynając hymnem UTW Krobia i w tym czasie podano kawę i pyszny placek drożdżowy. Nadszedł czas rozpoczęcia senioriady. 3 drużyny – UTW Krobia, UTW Gostyń i goście pozostałych organizacji z Krobi w 9-cio osobowych składach przystąpiły do walki. Wśród konkurencji  były m. innymi: rzuty woreczkami do koła, slalom między słupkami z woreczkiem na głowie, rzut beretem, „sadzenie i wyrywanie kwiatów”, zbieranie i łączenie przysłów z rozsypanych po całym boisku kartek, ubieranie modela w foliowe worki. Atmosfera prawdziwych zawodów. Doping swoich drużyn, brawa, radość wyrażana w  podskokach, wypieki na twarzach zarówno zawodników jak i kibiców. Wspaniała zabawa – wiek nie miał żadnego znaczenia. Na zakończenie zawodów jury podało wyniki: 1 miejsce UTW Krobia, a my jednym punktem przegrywamy z drugą drużyną. Kapitanowie każdej z grup zostali udekorowani „laurowymi wieńcami” które na rozgrzane głowy nakładał przewodniczący Rady Miejskiej. Natomiast wszyscy zawodnicy otrzymali pięknie ozdobione świeczniki z drewna wykonane przez członków UTW.

Po emocjonalnych zawodach bardzo smakowała wszystkim kaszanka i kiełbaski z grilla z chlebem. Kiedy z głośników popłynęła piękna muzyka, parkiet od razu zaroił się tańczącymi i rozpoczęło się biesiadowanie. Nasza grupa musiała niestety po kilku tanecznych kółkach opuścić  gościnnych gospodarzy – byliśmy już umówieni z kierowcą na powrót. Jeszcze tylko ostatnie pożegnania i  zadowoleni z mile spędzonego  czasu wracamy do Gostynia.

Tekst i zdjęcia  Maria Wujek

maj

20

II Turniej Kręglarski Seniorów

Autor: Biderman Aleksandra

Stowarzyszenie Ja też pomagam w ramach projektu „Pomysł na weekend” zorganizowało 20 maja o godz. 14.00 w Kręgielni w Gostyniu turniej kręglarski. Do udziału zaproszeni zostali seniorzy (panie od 55 lat i panowie powyżej 60-tki). Ponieważ nasz Uniwersytet też otrzymał zaproszenie, żal byłoby nie skorzystać.

Co prawda minęły trzy lata, kiedy mieliśmy zajęcia na kręgielni. Pewnych rzeczy jednak się nie zapomina. Stworzyliśmy drużynę, w skład której weszli: Janiszewska Halina, Janiszewski Henryk, Zubaczyk Krystyna, Kosiński Zbigniew, Kosela Felicja oraz Bartoszak Janina.

Drużyny powitała pani prezes Ja też pomagam Grażyna Skorzybót. Zasady turniejowe przedstawiła Wioleta Kolendowicz. Było pięć zespołów, jeden się wycofał. Przedstawiciele drużyn wylosowali tory.  Na pierwszym ustawili się Niezrzeszeni, drugi tor zajął Uniwersytet Trzeciego Wieku, na czwartym kulali członkowie Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, piąty tor należał do stowarzyszenia Ja też pomagam. Każda z drużyn musiała wykonać 120 rzutów. Rozgrywka była pasjonująca. Felicja trafiła „9”. Zdarzały się jednak rzuty nietrafione. Po pierwszej turze Związek Emerytów miał 403 pkty, Ja też omagam 336. My uplasowaliśmy się jako trzeci i tym samym weszliśmy do II tury. Tutaj należało wykonać 60 rzutów. Poprzednie wyniki zostały skasowane. Sytuacja się powtórzyła. Ostatecznie Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów uplasował się na I miejscu z 225 punktami, Stowarzyszenie Ja też pomagam na miejscu II ze 163 punktami i Uniwersytet na III miejscu ze 140.

Uczestnicy wszystkich drużyn proszeni byli o przejście do pobliskiej Powozowni, gdzie trzy pierwsze drużyny otrzymały puchar i dyplomy, a każdy z uczestników turnieju dyplom oraz drobny upominek. Wszyscy zasiedli do wspólnego obiadu, po nim podano kawę i ciasteczka.

Rację miała pani prezes Grażyna Skorzybót mówiąc, że należy zmienić sposób postrzegania ludzi starszych, że nie tylko nadają się oni do bawienia wnuków i prowadzenia domu, ale są ludźmi, którzy chcą coś robić, funkcjonować w społeczeństwie, chcą być aktywni. Temu właśnie służył dzisiejszy turniej. Na zakończenie prezes Uniwersytetu Zbigniew Kosiński wyrażając wolę większości podziękował pani Prezes za organizację tak wspaniałej zabawy i obiecał ze swej strony, że w przyszłym roku Uniwersytet również weźmie udział w III Turnieju Kręglarskim Seniorów.

Kibicowała i zdjęcia robiła Aleksandra Biderman