Gostyński Uniwersytet III Wieku

Archiwum kategorii: lektoraty.

kwiecień

15

Ostanie spotkanie przed wakacjami.

Autor: Zbigniew Kosiński

15 kwietnia 2019 r w restauracji „Prywatka” w Gostyniu spotkały się grupy lektoratów języka hiszpańskiego, j. angielskiego i j. niemieckiego ze swoimi lektorami – nauczycielami  Julią  Wojciechowską, Kingą Kaczmarek i Pawełem Andraszakiem.
Studentki GUTW podziękowały swoim nauczycielom za miłą atmosferę na zajęciach  i skuteczny sposób przekazywania wiedzy. Spotkanie odbywało się w bardzo miłej atmosferze. Przy kawce, ciasteczku i dźwiękach akordeonu studentki zaśpiewały piosenkę  w języku niemieckim a później przeszłyśmy  na śpiewanie  piosenek biesiadnych w języku polskim (było łatwiej). Było miło i wesoło  aż żal się rozstać.
Padła deklaracja ze strony studentek że od października 2019 r spotykamy się ponownie na lektoratach.  Hasta la Vista !

tekst i zdjęcia
 

kwiecień

11

…wakacje tuż tuż… oczywiście po angielsku!

Autor: Zbigniew Kosiński

W czwartek 11 kwietnia 2019 r. w kawiarni Kameralna w Gostyniu spotkali się studenci lektoratu języka angielskiego dla średniozaawansowanych grupa III. W tym roku zakończenie nastąpiło szybciej, gdyż nasze nauczycielki 26.04 kończą szkołę i przystępują do matury. Na spotkanie zaproszono koordynatorkę lektoratów wiceprezes GUTW Jolantę Gardyś oraz nauczycielki-uczennice: Agnieszkę Janowską i Karolinę Bonawenturczyk. Uczestniczki (Basia, Bogusia, Irena, Ola, Wanda, Ziuta) podziękowały dziewczynom za zaangażowanie, solidną pracę, ciekawy sposób prowadzenia zajęć i poświęcony im czas. W tym roku dużo czytałyśmy, układałyśmy dialogi i tłumaczyłyśmy różne teksty np. o zjawiskach pogodowych, ogrodzie, podróżach, kulturze innych krajów, nawet o śmieciach i ekologii. O nudzie nie było mowy. Godzina lekcyjna mijała bardzo szybko, a po lekcji trudno było się rozstać. Bywało, że spotkanie kończyła kawa i dłuższa pogawędka. Uczestniczki podkreślały w swoich wypowiedziach, że bezcenne są dla nich oprócz umiejętności językowych, wzajemna sympatia i miła atmosfera spotkań. Lekcje pozwalały zapomnieć o codzienności, rozwijały nasz intelekt. Po prostu jesteśmy zżytą grupą i nadal chcemy razem się uczyć. W grupie motywacja do nauki jest większa i efekty lepsze. Nasze nauczycielki wspominały początki zajęć ze starszymi paniami. Były pełne obaw, ale dość szybko łyknęły nauczycielskiego bakcyla, a potem poszło jak z płatka. Chwaliły nas za pilność i zaangażowanie. Nie mogły uwierzyć, że w starszym wieku jeszcze tyle się chce. Było to dla nich ciekawe doświadczenie. Studentki podziękowały też Jolancie Gardyś za organizację lektoratu, zatrudnienie wolontariuszy i sprawne rozwiązywanie różnych problemów. Jednocześnie potwierdziły chęć uczestnictwa w lektoracie od października 2019 r. See you soon..

zrelacjonowała B.Matczak
zdjęcia Jolanta Gardyś
 

Maj

22

…do zobaczenia w październiku 2018.

Autor: Zbigniew Kosiński

We wtorek 22 maja 2018 r. słuchacze lektoratu języka angielskiego dla średniozaawansowanych zakończyli zajęcia. Zaprosili swoje nauczycielki na słodką niespodziankę i wspominali cały rok nauki. Rozmawiali także o dalszej nauce, gdyż sił i zapału im nie brakuje.

Nasza 6-osobowa grupa  co czwartek spotykała się w sali 105 LO i pilnie realizowała propozycje dziewczyn. Niektórzy mieli już okazję wykorzystać nabyte umiejętności w czasie zagranicznych podróży i podobno nieźle wypadło. See you soon..

Tekst i zdjęcia: Bogumiła Matczak

 

Maj

22

Zakończenie zajęć z języka angielskiego dla początkujących

Autor: Biderman Aleksandra

Dnia 22 maja br. zakończyliśmy cykl lekcji języka angielskiego dla początkujących. Zajęcia prowadziły dwie uczennice drugiej klasy Liceum Ogólnokształcącego w Gostyniu: Ewelina Pyta i Zuzanna Andrzejczak. Po ustaleniu wśród studentów stopnia znajomości języka i skonsultowaniu z panią Moniką Przedlacką, anglistką z ZSO, naukę rozpoczęliśmy w miesiącu listopadzie 2016. Wówczas grupa liczyła 11 osób. W trakcie nauki doszło 6 kolejnych osób. Niestety w miarę upływu czasu grupa  nieco się  zmniejszyła i na ostatnich zajęciach było 8 osób.

Program realizowaliśmy wg kursu języka angielskiego dostępnego na stronie internetowej  angprofi.pl, jednakże prowadzące bardzo często wykraczały poza ten program, wprowadzając różne dodatkowe elementy.

Podczas 24 spotkań poznaliśmy zwroty grzecznościowe, alfabet angielski, nazwy wybranych krajów i narodowości, czas Present Simple i Future Simple, czasownik can. Nauczyliśmy się podawać daty i godziny, poznaliśmy słowa związane z opisem pomieszczenia, rodziną, częściami ciała, świętami Bożego Narodzenia, Wielkanocy, wakacjami oraz hobby. Zajęcia przebiegały w miłej i swobodnej atmosferze . Skorzystaliśmy bardzo dużo i teraz tylko pozostaje zadbać, by ta wiedza pozostała w głowach na dłużej.

Z uwagi na to, że prowadzące będą jeszcze rok uczęszczały do liceum, jesteśmy już umówieni na kontynuację nauki w przyszłym roku akademickim.

Tekst i zdjęcia Irena Kramarska

marzec

30

This is the last lesson

Autor: Biderman Aleksandra

W  czwartek 30 marca 2017r. słuchacze lektoratu języka angielskiego dla średniozaawansowanych spotkali się ze swoją „ticzerką” Małgosią Gratkowską. Meeting odbył się w kawiarni Kameralna  w Gostyniu.

Było dużo wspomnień, wakacyjne życzenia a przede wszystkim podziękowaliśmy Małgosi za trud prowadzenia naszej grupy. Wkładała w to dużo wysiłku i zapału i motywowała nas do rozwijania umiejętności językowych. Nasza lektorka chwaliła grupę za zdyscyplinowanie, miłą atmosferę na zajęciach i kreatywność.

Nasza 8-osobowa grupa pilnie co czwartek pojawiała się w sali 108 LO, a po lekcji niekiedy kontynuowałyśmy spotkanie przy małej czarnej. To były niezapomniane chwile.

Niestety nasza współpraca z Małgosią, której życzyliśmy sukcesu na maturze, kończy się. Mamy jednak pewne plany „wykorzystania ” naszej znajomości w praktyce, ale o tym na razie cicho sza…

W spotkaniu uczestniczyła też wiceprezes GUTW Jolanta Gardyś,  jednocześnie też słuchaczka naszego lektoratu. Zapewniła nas, że czyni starania, by kolejny młody nauczyciel poprowadził naszą grupę. Bardzo na to liczymy i..See you soon..

Dzisiejsze spotkanie uwieczniła na fotografiach Jolanta Gardyś, a wrażeniami podzieliła się Bogumiła Matczak