Gostyński Uniwersytet III Wieku

Archiwum kategorii: lektoraty.

mar

25

język angielski

Autor: Zbigniew Kosiński

W piątek 25 marca 2022 r. zakończyło się bezpłatne szkolenie z języka angielskiego, w którym uczestniczyła grupka studentów GUTW. Przeprowadziło je Centrum Szkoleniowe Norton z Krakowa. Zajęcia odbywały się 2 razy w tygodniu po 4 godz. lekcyjne w salce przy ulicy Fabrycznej. Prowadzone w tempie iście ekspresowym nieco utrudniły życie uczestnikom. Zakończono je egzaminem, który składał się z części pisemnej i ustnej i był źródłem niemałego stresu studentów. Obecnie uczestnicy czekają na wyniki i zaświadczenia o ukończeniu szkolenia.

Studenci pytani o opinie twierdzili, że tempo było za duże, egzamin za trudny, salka zbyt mała, trudno było zapanować nad gwarem. Jednocześnie docenili fakt, że panowała fajna atmosfera, otrzymali też na własność materiały dydaktyczne, które mogą służyć w dalszej edukacji. Czegoś się jednak nauczyli, chwalili panią prowadzącą zajęcia i potraktowali to jako kolejne w życiu doświadczenie… i pracę nad rozwojem osobistym.

Doceniamy zaangażowanie naszych studentów i mamy nadzieję, że może w nowym roku akademickim uda się wznowić lektoraty w gostyńskim liceum.

Na podstawie rozmów z uczestnikami oprac. Bogumiła Matczak

kw.

15

Ostanie spotkanie przed wakacjami.

Autor: Zbigniew Kosiński

15 kwietnia 2019 r w restauracji „Prywatka” w Gostyniu spotkały się grupy lektoratów języka hiszpańskiego, j. angielskiego i j. niemieckiego ze swoimi lektorami – nauczycielami  Julią  Wojciechowską, Kingą Kaczmarek i Pawełem Andraszakiem.
Studentki GUTW podziękowały swoim nauczycielom za miłą atmosferę na zajęciach  i skuteczny sposób przekazywania wiedzy. Spotkanie odbywało się w bardzo miłej atmosferze. Przy kawce, ciasteczku i dźwiękach akordeonu studentki zaśpiewały piosenkę  w języku niemieckim a później przeszłyśmy  na śpiewanie  piosenek biesiadnych w języku polskim (było łatwiej). Było miło i wesoło  aż żal się rozstać.
Padła deklaracja ze strony studentek że od października 2019 r spotykamy się ponownie na lektoratach.  Hasta la Vista !

tekst i zdjęcia
 

kw.

11

…wakacje tuż tuż… oczywiście po angielsku!

Autor: Zbigniew Kosiński

W czwartek 11 kwietnia 2019 r. w kawiarni Kameralna w Gostyniu spotkali się studenci lektoratu języka angielskiego dla średniozaawansowanych grupa III. W tym roku zakończenie nastąpiło szybciej, gdyż nasze nauczycielki 26.04 kończą szkołę i przystępują do matury. Na spotkanie zaproszono koordynatorkę lektoratów wiceprezes GUTW Jolantę Gardyś oraz nauczycielki-uczennice: Agnieszkę Janowską i Karolinę Bonawenturczyk. Uczestniczki (Basia, Bogusia, Irena, Ola, Wanda, Ziuta) podziękowały dziewczynom za zaangażowanie, solidną pracę, ciekawy sposób prowadzenia zajęć i poświęcony im czas. W tym roku dużo czytałyśmy, układałyśmy dialogi i tłumaczyłyśmy różne teksty np. o zjawiskach pogodowych, ogrodzie, podróżach, kulturze innych krajów, nawet o śmieciach i ekologii. O nudzie nie było mowy. Godzina lekcyjna mijała bardzo szybko, a po lekcji trudno było się rozstać. Bywało, że spotkanie kończyła kawa i dłuższa pogawędka. Uczestniczki podkreślały w swoich wypowiedziach, że bezcenne są dla nich oprócz umiejętności językowych, wzajemna sympatia i miła atmosfera spotkań. Lekcje pozwalały zapomnieć o codzienności, rozwijały nasz intelekt. Po prostu jesteśmy zżytą grupą i nadal chcemy razem się uczyć. W grupie motywacja do nauki jest większa i efekty lepsze. Nasze nauczycielki wspominały początki zajęć ze starszymi paniami. Były pełne obaw, ale dość szybko łyknęły nauczycielskiego bakcyla, a potem poszło jak z płatka. Chwaliły nas za pilność i zaangażowanie. Nie mogły uwierzyć, że w starszym wieku jeszcze tyle się chce. Było to dla nich ciekawe doświadczenie. Studentki podziękowały też Jolancie Gardyś za organizację lektoratu, zatrudnienie wolontariuszy i sprawne rozwiązywanie różnych problemów. Jednocześnie potwierdziły chęć uczestnictwa w lektoracie od października 2019 r. See you soon..

zrelacjonowała B.Matczak
zdjęcia Jolanta Gardyś
 

maj

22

…do zobaczenia w październiku 2018.

Autor: Zbigniew Kosiński

We wtorek 22 maja 2018 r. słuchacze lektoratu języka angielskiego dla średniozaawansowanych zakończyli zajęcia. Zaprosili swoje nauczycielki na słodką niespodziankę i wspominali cały rok nauki. Rozmawiali także o dalszej nauce, gdyż sił i zapału im nie brakuje.

Nasza 6-osobowa grupa  co czwartek spotykała się w sali 105 LO i pilnie realizowała propozycje dziewczyn. Niektórzy mieli już okazję wykorzystać nabyte umiejętności w czasie zagranicznych podróży i podobno nieźle wypadło. See you soon..

Tekst i zdjęcia: Bogumiła Matczak

 

maj

22

Zakończenie zajęć z języka angielskiego dla początkujących

Autor: Biderman Aleksandra

Dnia 22 maja br. zakończyliśmy cykl lekcji języka angielskiego dla początkujących. Zajęcia prowadziły dwie uczennice drugiej klasy Liceum Ogólnokształcącego w Gostyniu: Ewelina Pyta i Zuzanna Andrzejczak. Po ustaleniu wśród studentów stopnia znajomości języka i skonsultowaniu z panią Moniką Przedlacką, anglistką z ZSO, naukę rozpoczęliśmy w miesiącu listopadzie 2016. Wówczas grupa liczyła 11 osób. W trakcie nauki doszło 6 kolejnych osób. Niestety w miarę upływu czasu grupa  nieco się  zmniejszyła i na ostatnich zajęciach było 8 osób.

Program realizowaliśmy wg kursu języka angielskiego dostępnego na stronie internetowej  angprofi.pl, jednakże prowadzące bardzo często wykraczały poza ten program, wprowadzając różne dodatkowe elementy.

Podczas 24 spotkań poznaliśmy zwroty grzecznościowe, alfabet angielski, nazwy wybranych krajów i narodowości, czas Present Simple i Future Simple, czasownik can. Nauczyliśmy się podawać daty i godziny, poznaliśmy słowa związane z opisem pomieszczenia, rodziną, częściami ciała, świętami Bożego Narodzenia, Wielkanocy, wakacjami oraz hobby. Zajęcia przebiegały w miłej i swobodnej atmosferze . Skorzystaliśmy bardzo dużo i teraz tylko pozostaje zadbać, by ta wiedza pozostała w głowach na dłużej.

Z uwagi na to, że prowadzące będą jeszcze rok uczęszczały do liceum, jesteśmy już umówieni na kontynuację nauki w przyszłym roku akademickim.

Tekst i zdjęcia Irena Kramarska