Gostyński Uniwersytet III Wieku

Archiwum kategorii: ogłoszenia.

sty

26

Spotkanie (drugie) z poezją Wisławy Szymborskiej

Autor: Biderman Aleksandra

Nic dwa razy się nie zdarza i nie zdarzy(…)”.

Znamy te słowa naszej noblistki, a jednak słuchacze GUTW mieli okazję po raz drugi spotkać się z poezją Wisławy Szymborskiej na wykładzie, który wygłosiła 26 stycznia 2016 dyr. Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lesznie – Janina Małgorzata Halec. Wykład zatytułowany „Ironia jej języka…”odbył się w Bibliotece w Gostyniu.

Jak zaznaczyła prelegentka, tytuł został zainspirowany wypowiedzią Karla Dedeciusa: „ironia jej języka jest nie nadającym się naśladować rarytasem”. Przywołała także fragment laudacji noblowskiej, w której podkreślono istotny walor poezji Szymborskiej, a mianowicie perfekcję słowa, czystość i siłę poetyckiego spojrzenia oraz umiejętność dostrzegania nieoczekiwanych stron tego, co powszechnie przeżywamy.

Mimo iż okres aktywności twórczej Szymborskiej był długi, napisała niewiele ponad 200 wierszy. Urodziła się wprawdzie w Kórniku (a jak chcą niektórzy w Bninie), to w Krakowie toczyło się całe jej życie.

Była laureatką wielu nagród literackich. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na jedną z nich: to

Dziecięca Nagroda SERCA za pomoc dla świdnickich dzieci. Za pośrednictwem Jacka Kuronia i jego Fundacji „Pomoc Społeczna SOS” przekazała część Nagrody Nobla na zakup okien do budowanego w Świdnicy Europejskiego Centrum Przyjaźni Dziecięcej.

Małgorzata Halec zauważyła, że poetka z humorem i ironią mówi o ważnych sprawach ludzkiej kondycji. Język poezji Szymborskiej jest z pozoru prosty, a rzeczywiście bardzo wyrafinowany i – bywa – przewrotny; to język paradoksu, humoru. Zilustrowała to przykładami kilku wierszy, które przeczytała i skomentowała.

Obecni na spotkaniu usłyszeli „Psalm”, „Może być bez tytułu”, „Rzeczywistość wymaga”, „W zatrzęsieniu”, w którym jego autorka podkreśla rolę przypadku. Lektura  wierszy noblistki wzbudza w czytelniku głębokie refleksje, pozwala się zastanowić nad naturą ludzką.

Szymborska nie opatrywała swoich wierszy datami, nie podkreślała ich związku ze swoją biografią. Jest jednak jeden wiersz – „Kot w pustym mieszkaniu” – o którym wiadomo, że powstał po śmierci Kornela Filipowicza, jej partnera życiowego. Do wiersza nawiązuje ławeczka Szymborskiej w Bninie, na której siedzi kot.

Spotkanie z poezją Szymborskiej zakończyło odczytanie wiersza „Miłość od pierwszego wejrzenia”. Niżej podpisana dodała, że wiersz zainspirował tajwańskiego rysownika Jimmiego Liao, który we wstępie do swojego albumu zacytował pierwszą zwrotkę utworu noblistki i w wielu scenach odwołuje się do strof wiersza. Z kolei album stał się podstawą filmu zrealizowanego w Chinach pt. „Turn Left, Turn Right” (W lewo, w prawo).

Prelekcji wysłuchało z zainteresowaniem 25 studentów GUTW. Gościowi podziękowania złożyli Prezes Zarządu GUTW oraz Dyrektor Biblioteki w Gostyniu, wręczając kwiaty oraz drobne upominki. Obecni na spotkaniu wyrazili chęć wysłuchania kolejnego wykładu  np. o poezji Stanisława Grochowiaka.

Zrelacjonowała i zdjęcia zrobiła Halina Spichał

wrz

18

Chmury nad domem – promocja

Autor: Biderman Aleksandra

18 września w Bibliotece Publicznej odbyła się promocja książki Zofii Hejnowicz – Naglerowej „Chmury nad domem. Wspomnienia łączniczki”. Było to wznowione wydanie z 1971 r., w którym nie zostały umieszczone dwa opowiadania, nie dopuszczone wówczas przez cenzurę.

Wydarzenie to miało bardzo szczególną oprawę, gdyż uczestniczyli w niej potomkowie zmarłej w 2011 r. autorki oraz „wielcy” naszego miasta: burmistrz, członkowie Rady Miejskiej, przedstawiciele nauki i kościoła. Inicjatorem wznowienia publikacji był obecny Leszek Jankowski, a książkę wydało muzeum w Gostyniu. O powstaniu publikacji opowiadali: Leszek Jankowski, Robert Czub i Krystyna Hejnowicz. Z życiem Zofii Hejnowicz – Naglerowej popartą zdjęciami zapoznał nas Jerzy Góralski. Fragmenty opowiadań odczytał Sebastian Nowak. Imprezę w czytelni uświetnił występ Zofii Banaszak. Po spotkaniu można było dokonać zakupu książki.

Tekst Aleksandra Biderman
Zdjęcia: Aleksandra Biderman, Halina Radoła

cze

20

OŚRODEK PRZEDSIĘBIORCZOŚCI SPOŁECZNEJ w GOSTYNIU

Autor: Zbigniew Kosiński

Jak uniknąć długotrwałego bezrobocia? Gdzie znaleźć pomysł na siebie?
Czas wziąć sprawy w swoje ręce!!! Wystarczy nieco chęci, a z pomocą przyjdzie Ośrodek Przedsiębiorczości Społecznej z Gostynia.

Szukamy osób odważnych, przedsiębiorczych i z pomysłem na biznes. Takim osobom oferujemy cykl bezpłatnych szkoleń, które rozpoczną się już z końcem czerwca!!! Po szkoleniach uczestnicy będą potrafili sprawnie komunikować się z innymi, co w efekcie ułatwi im poruszanie się po rynku pracy. Na pewno poradzą sobie też w pozyskiwaniu  klientów i nie będą narzekać na brak środków finansowych.
Szkolenia prowadzone będą w miłej atmosferze. Każda obecna na spotkaniu osoba może liczyć nie tylko na materiały szkoleniowe, zaświadczenie o ich ukończeniu, ale również na pyszny obiad oraz kawę. Wszystkie obecne na spotkaniu osoby obdarowane zostaną także ciekawymi gadżetami w postaci m.in. pendrive.
UWAGA!!! Na zakończenie spotkań zorganizowane zostaną dwa atrakcyjne wyjazdy. Będą one doskonałą okazją do poznania ludzi, którzy odnieśli sukces. Stworzą one również możliwość odwiedzenia ciekawych miejsc.
Wszystkie zaplanowane szkolenia, będą się odbywały w siedzibie Ośrodka Przedsiębiorczości Społecznej, przy ul. 1 Maja 13/3 w Gostyniu, w godzinach od 9.00 do 15.00. Zainteresowanych prosimy o kontakt telefoniczny pod nr 65 572 07 54, kom. 537 007 087 lub mailowy: gospodarka@gostyn.pl.
Ponadto w ośrodku można liczyć na stałą pomoc specjalistów m.in. prawnika i księgowej, a także doradcy ds. marketingu czy zarządzania. Zapraszamy zatem również wszystkich tych, którzy potrzebują pomocy w tym zakresie.
Bliższe informacje: Karolina Walkowiak, Ośrodek Przedsiębiorczości Społecznej w Gostyniu, ul. 1 Maja 13/3, tel. 65 5720754, 537007087

mar

24

Mamy nowe biuro

Autor: Biderman Aleksandra

24 marca odbyliśmy posiedzenie Zarządu w nowym biurze, które mieści się przy ulicy Mostowej 8. Kiedyś w tym właśnie miejscu znajdowaly się pomieszczenia telewizji kablowej.
Nowe biuro jest przestronniejsze, bezpieczniejsze, jasne. Łatwo jest tutaj trafić, przed wejściem znajduje się tablica z nazwą naszego Uniwersytetu.
Dni i godziny otwarcia nie uległy zmianie.
Zapraszamy!

tekst i zdjęcia Aleksandra Biderman

cze

18

Informacje

Autor: Biderman Aleksandra

 W dniu 18 czerwca br. podczas uroczystości zakończenia roku akademickiego 2009/2010 zostało podpisane porozumienie pomiędzy Uniwersytetem Ekonomicznym w Poznaniu reprezentowanym przez prorektora prof. Piotra Banaszyka a Stowarzyszeniem Absolwentów, Wychowawców i Wychowanków Gimnazjum i Liceum w Gostyniu, reprezentowanym przez przewodniczącego Grzegorza Filipowiaka i skarbnika Annę Ziemską.

Na mocy tegoż porozumienia:

1/  Stowarzyszenie oraz Uczelnia, kierując się troską o wysoki poziom merytoryczny i dydaktyczny zajęć prowadzonych w ramach GUTW ustalają, że Uczelnia obejmie te zajęcia swoim patronatem, na określonych zasadach.

2/ W ramach patronatu, Uczelnia deklaruje:

1. Udzielenie Stowarzyszeniu pomocy merytorycznej przy opracowywaniu zamierzeń programowych GUTW oraz planów dydaktycznych na kolejne lata, poprzez ich konsultowanie przez wskazanych przez Uczelnię nauczycieli akademickich.

2. Udzielenie pomocy Stowarzyszeniu przy organizacji zajęć wyjazdowych GUTW, mających się odbywać w Poznaniu. Konkretne formy tej pomocy będą ustalane odrębnie dla poszczególnych zajęć wyjazdowych;

3. Wytypowanie nauczycieli akademickich do prowadzenia zajęć i wykładów w ramach GUTW, przy czym zasady współpracy Stowarzyszenia z tymi nauczycielami będą konkretyzowane w umowach zawieranych pomiędzy nauczycielem a Stowarzyszeniem. GUTW będzie ponosił koszty prowadzenia przez nauczycieli akademickich zajęć i wykładów w ramach GUTW, poprzez zawarcie z nimi stosownych umów zlecenia i umów o dzieło.

4. Stowarzyszenie zobowiązuje się do popularyzowania w ramach działalności GUTW wizerunku i wiedzy o Uczelni poprzez informowanie o możliwościach podjęcia studiów prze uczniów kończących szkołę średnią.

5. Umieszczenia na swojej stronie internetowej i stronie internetowej GUTW linku do stron internetowych Uczelni

 umieścił Andrzej Czabajski