Gostyński Uniwersytet III Wieku

Archiwum kategorii: teatry.

Mar

10

casablanka…

Autor: Zbigniew Kosiński

spektakl operetkowy pt. „Statek Casablanka”

tekst
zdjęcia Jolanta Gardyś

Sty

21

Skrzypek na dachu

Autor: Biderman Aleksandra

21 stycznia 2017 roku 45-osobową grupą wybraliśmy się do Teatru Muzycznego do Poznania na jeden z najsłynniejszych brodwayowskich musicali w znakomitej polskojęzycznej adaptacji Antoniego Marianowicza. W głównej roli  Tewiego mleczarza wystąpił Włodzimierz Kalemba. Spektakl barwny, roztańczony, pełen muzycznych przebojów, pełen dobrego, żydowskiego humoru. Niektórzy widzieli go już po raz n-ty i chętnie obejrzeli raz jeszcze.

tekst i zdjęcia Aleksandra Biderman
sceny z musicalu zaczerpnęłam ze strony Teatru Muzycznego w Poznaniu

170121_skrzypek 002 170121_skrzypek 003 170121_Skrzypek na dachu (2) 170121_Skrzypek na dachu (3) 170121_Skrzypek na dachu (4) 170121_Skrzypek na dachu (5)

Kwi

18

Przed maturą…

Autor: Biderman Aleksandra

18 kwietnia o godzinie 17.00 grupa młodzieży z Liceum Ogólnokształcącego z Gostynia pod nazwą MPF (Młodzi, Piękni, Fantastyczni) zaprosiła nas do Hutnika na spektakl teatralny pt. „Przed maturą chodziliśmy na murzynka”. Sala była pełna, naszych studentów – około 20.

Spektakl składał się z dwóch części. Pierwsza „Siła uświadomienia” to opowieść o dojrzewaniu, wtajemniczeniu, o potrzebie dostrzegania prawdy, o ludziach wrażliwych, którzy nie boją się okazywać uczuć, ale również o tych dla których największą wartością są pieniądze, kariera i władza. Druga część „Przed maturą chodziliśmy na murzynka” to spektakl o naszych małych radościach, naszych wspomnieniach, wzruszeniach, o naszym dystansie do świata, o tym, że możemy śmiać się i dzielić się z innymi naszymi radościami mimo szarej codzienności.

Pomiędzy przedstawieniami mogliśmy na dużym ekranie zobaczyć fragmenty spektakli grupy teatralnej MPF z ostatniego roku. Brawo dla pani Eweliny Mendyki,  założycielki grupy, brawo dla młodzieży! A na zakończenie poczęstowano nas murzynkiem.

Opisała i zdjęcia zrobiła Aleksandra Biderman

Gru

8

„Sanatorium” Ewy Wycichowskiej

Autor: Biderman Aleksandra

8 grudnia, godz. 15.00. 32 studentów GUTW spotyka się na dworcu PKS. Wsiadamy w autobus prowadzony przez pana Krzysia i udajemy się do Leszna do Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej.

Sala wykładowa jest pełna. Oprócz nas są też studenci z Krobi, Wschowy, oczywiście z Leszna, i zaproszeni goście. Wszystkich przybyłych wita pani prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Leszna – Maria Zielony. Zaprasza do obejrzenie spektaklu Polskiego Teatru Tańca Ewy Wycichowskiej pt. „Sanatorium”. Przedstawia dra Roberta Rachutę, który zapozna nas z historią tańca oraz powie kilka słów o samej sztuce.

Taniec jako forma ruchu znany był od najdawniejszych czasów. Wyżyny osiągnął w wieku XVII za czasów panowania Ludwika XIV. Największy boom przypada jednak na wiek XIX. Największe nazwisko twórcy tego okresu to Piotr Czajkowski i jego „Jezioro łabędzie”. Wiek XX , jeśli chodzi o balet i taniec, to Siergiej Diagilew, rosyjski impresario baletowy, u którego występował Wacław Niżyński.

Ewa Wycichowska, urodzona w Poznaniu – wybitna choreografka, pedagog, tancerka. Od 1988 r. – dyrektor naczelny i artystyczny Polskiego Teatru Tańca – Baletu Poznańskiego. Dziś możemy zobaczyć i usłyszeć jej „Sanatorium” w choreografii i reżyserii Kariny Adamczak-Kasprzak i Agaty Ambrozińskiej-Cygankiewicz inspirowane prozą Brunona Schulza, a bardziej jeszcze filmem Wojciecha Hasa „Sanatorium pod klepsydrą”.

Spektakl trwa niecałą godzinę. Przedstawienie pełne jest ciekawych pomysłów choreograficznych, intensywnej scenicznej obecności tancerek i tancerzy, muzyki, projekcji wideo, gry świateł, kostiumów. Bardzo istotną rolę na scenie pełnią dwa stoły, które można ustawiać w różny sposób, można się pod nimi schować, ustawić w szeregu, można brać udział przy nich w scenach zarówno dynamicznych jak i lirycznych. Muzyka jest inspirująca i różnorodna – od ostrego rocka po spokojne dźwięki elektronicznych instrumentów klawiszowych. „Sanatorium” jest dziełem artystek dojrzałych, które wciąż chcą eksperymentować, wiedzą jednak na ile mogą sobie pozwolić, by nie ponieść ryzyka.

Byliśmy zachwyceni całym spektaklem, wspaniałym tańcem nowoczesnym, jaki reprezentowali młodzi artyści. I tylko żal, że … trwało to tak krótko. Po spektaklu zostaliśmy zaproszeni na mały poczęstunek, a stamtąd już, podziękowawszy organizatorom,  pan Krzysiu odwiózł wszystkich bezpiecznie do domu.

Relacja i zdjęcia Aleksandra Biderman

Maj

23

Jak mądrze spożytkować pieniądze z unijnego budżetu?

Autor: Biderman Aleksandra

To temat wykładu, na który 39. studentów GUTW pojechało do Poznania. Wykład ten w Uniwersytecie Ekonomicznym wygłosił 23 maja 2013 r. prof. Marian Gorynia dla nas oraz dla Otwartej Wszechnicy Ekonomicznej ERGA  OMNES UEP. Przed przystąpieniem do wykładu nastąpiło podpisanie porozumienia między Uniwersytetem Ekonomicznym w Poznaniu i GUTW przez prof. Mariana Gorynię ze strony Uniwersytetu oraz Zbigniewa Kosińskiego i Marii Leśniewskiej ze strony GUTW. Wykład odbył się o godz. 15.00 i trwał do godz. 17.00. W bardzo przystępny i interesujący sposób profesor Gorynia opowiedział o genezie integracji europejskiej, szerzej omawiając Deklarację Schumanna z 9 maja 1950 roku. Opowiedział o rozwoju integracji europejskiej w latach 1950-2013 roku. Wymienił trzy najważniejsze instytucje Unii Europejskiej: Parlament Europejski z przewodniczącym Martinem Schulzem, Radę Europejską z Hermanem Van Rompuy oraz Komisję Europejską z Jose Manuelem Barroso. Podstawowym celem integracji europejskiej jest zapewnienie Europie pokoju i stabilności. Na dzień dzisiejszy Polska jest jednym z 27 członków UE. Do strefy EURO należy 17 państw. Jeśli chodzi o PKB jesteśmy na 24 miejscu. Uniwersytet Ekonomiczny prowadzi studia dzienne, studia doktoranckie (dla około 600 osób), studia podyplomowe (dla ponad 2000 osób) i ERGA OMNES kierowaną dla osób starszych. Sale wykładowe wykorzystywane są do późnych godzin wieczornych. Aby ulżyć studentom Uniwersytet przystąpił do budowy Centrum Edukacyjnego Usług Elektronicznych, które mieścić się będzie naprzeciwko głównego budynku. Profesor Gorynia otrzymał od nas piękny bukiet kwiatów zapewniając, że zawsze jest gotów do współpracy.

Następnie pieszo udaliśmy się do Teatru Muzycznego na spektakl „Tuwim dla dorosłych”. Ten spektakl to pełen dowcipu i swady portret Juliana Tuwima, poety o bardzo wyrazistej postawie wobec życia, ludzkich przywar, obyczajowości, polityki. Postawę tę  doskonale oddaje piosenka „Pocałujcie mnie wszyscy w dupę” będąca jednocześnie tytułem spektaklu. Usłyszeliśmy m.in. wspaniałe wyśpiewanie „Ptasiego radia”, doskonałe wykonanie piosenek z repertuaru Ewy Demarczyk a także dużo zabawy mieliśmy przy wsłuchiwaniu się w pracę działu redakcyjnego gazety. Aktorzy: m.in. Jacek Bończyk, Jan Janga Tomaszewski, Magdalena Piotrowska potrafili wprowadzić nas w epokę i stworzyć doskonały nastrój. Naładowani wiedzą i kulturą ruszyliśmy do Gostynia.

Tekst Aleksandra Biderman
Zdjęcia Halina i Gerard Spichałowie, Aleksandra Biderman