Gostyński Uniwersytet III Wieku

Archiwum kategorii: teatry.

paź

29

Wizyta w zamku w Rydzynie i spektakl teatralny

Autor: Biderman Aleksandra

Śmigiel, miasto wiatraków
wydarzenie wspiera Gmina Gostyń

Ostatnia sobota października, 29.10.2022r., jest słoneczny ciepły dzień. Grupa 33 studentów UTW udaję się na wspólną wycieczkę. Pierwszy etap wyjazdu to zwiedzanie największego zamku na terenie Wielkopolski w Rydzynie. Po zamku oprowadza nas osobiście dyrektor Pan Zbigniew Szukalski. Zaczynamy od wejścia na dziedziniec zamkowy, który tonie w jesiennych barwach dzikiego wina. Budowę zamku rozpoczął Jan z Czerniny, następnie budowla przechodzi w ręce Leszczyńskich i Sułkowskich.

Największa tragedia spotyka zamek w 1945 roku. Podpalony przez Rosjan płonie kilka dni, pozostają tylko zgliszcza. Dopiero w 1971 roku zostaje on przekazany Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników, Mechaników Polskich. Dyrektor zaprasza wszystkich do wnętrza. Odwiedzamy sale: Kolumnową, Myśliwską, Czterech Pór Roku, Morską, oraz Salę Balową z pięknym plafonem poświęconym Aleksandrowi Józefowi Sułkowskiemu z druga żoną Anną Przebędowską i duchem zmarłej pierwszej żony. Przed zwiedzeniem Sali Balowej obejrzeliśmy wystawę ,,W obronie Biało – Czerwonej”. Jest to składająca się z 500 eksponatów wystawa oręża od X- XX wieku.
Brak czasu nie pozwolił przekazać Panu Zbigniewowi kolejnych informacji o tym zabytku. Wszyscy uczestnicy byli zaskoczeni wiedzą naszego gospodarza. Wychodząc z zamku, studenci UTW prosili aby zorganizować kolejną wycieczkę w to niezwykle ciekawe miejsce.

Prawie w ostatni chwili dojechaliśmy do Teatru Miejskiego w Lesznie na przedstawienie pt. „Sanatorium Miłości”. W przedstawieniu bierze udział pięciu aktorów amatorów, studentów UTW z Leszna. Nie bardzo rozumiem, dlaczego przedstawienie tak się nazywa, akcja przecież nie dzieje się w żadnym sanatorium. Elementem scenografii są świece, pytanie dlaczego?, przecież akcja dzieje się w mieszkaniu, a tam raczej używa się elektryczności. Treścią wystawianej sztuki jest rozłam małżeństwa po wspólnej kłótni. Każdy z nich ma jakieś miłosne zdrady na swoim sumieniu, ale w sumie czują do siebie wzajemne uczucie. Małżeństwo godzi się ze sobą, chce być razem, ale wychodzi pewna z nich obłuda. Szczerze o swoich grzeszkach nie po rozmawiali. Sanatorium miłości jest komedią i od czasu do czasu wywołuje śmiech na widowni. Podziwiam aktorów amatorów za ich odwagę wyjścia na scenę. Poszczególne sceny łączy piosenka w wykonaniu Pani Ewy Śniady. Są to profesjonalnie wykonania bez podkładu muzycznego. Postanowiłem sprawdzić o co chodzi z panią Ewą i okazuje się, że to uczestniczka telewizyjnego programu ,,The Voice Senior”.  Pani Ewa doszła do półfinału tego programu w drużynie Alicji Majewskiej.
Niestety, ale wizyty w leszczyńskim teatrze nie poprę żadnym zdjęciem, bowiem surowy głos z głośnika zabronił robienia zdjęć jeszcze przed rozpoczęciem i w trakcie spektaklu.

tekst i zdjęcia Paweł Karolczak

 

gru

10

…Świadkowie Narodzenia. Rośliny w Biblii,… i monodrama ,,Mój Boski Rozwód'”

Autor: Zbigniew Kosiński

10 grudnia 2021 roku gostyńscy studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku autobusem udali się na wspólny wyjazd do Leszna. Jest to prawdopodobnie ostatnie wspólne spotkanie studentów z powodu narastającej epidemii covidu. Wizytę w kawiarence leszczyńskiego ratusza, zaczęto udziałem w prelekcji pani dr Małgorzaty Halec pt. ,,Świadkowie Narodzenia Rośliny w Biblii”. Pani Małgorzata opowiadała i opisywała rośliny, które są związane z narodzeniem Chrystusa i są wpisane w przypowieści biblijne. O roślinach prelegentka mówiła w ujęciu geograficznym i historycznym. Wiele gatunków roślin słuchacze znali, ale pojawiło się kilkanaście, o których słyszano po raz pierwszy. Na zakończenie podziękowano prelegentce za wykład i ofiarowano jej gwiazdę betlejemską, która u nas jest małą rośliną w doniczce a na Bliskim Wschodzie dużym krzakiem. Po spotkaniu uczestnicy przy kawie, ciastku i wspólnych rozmowach spędzili czas przed udaniem się na spektakl teatralny, ale o tym napiszę w osobnej relacji.

…Jeden z aniołów unoszących się nad leszczyńskim rynkiem wskazał studentom UTW drogę do Teatru Miejskiego w Lesznie. Studenci obejrzeli monodram pod tytułem ,,Mój Boski Rozwód” w wykonaniu Cecylii Caban. Aktorka przez 90 minut prezentuje zmagania kobiety, która doświadcza zdrady małżeńskiej, sytuacja ta finalnie doprowadza do rozwodu. Kobietą targają wszystkie możliwe uczucia, zmienne nastroje, była nawet gotowa wybaczyć byłemu mężowi. Życie toczy się jednak dalej i w sumie udaje jej się związać z innym mężczyzną. Sztuka jest dobrze napisana wszyscy zebrani to docenili, możemy pogratulować pani Cecylii udanego występu i podziękować za udany kulturalny wieczór.

tekst i zdjęcia Paweł Karolczak

 

sty

29

Teatr miejski Leszno – Moralność pani Dulskiej…..

Autor: Zbigniew Kosiński

Jest środowe późne popołudnie, grupa studentów UTW z Gostynia wspólnie autobusem jedzie do Leszna. Tam w Teatrze Miejskim odbędzie się wystawienie sztuki na podstawie Gabrieli Zapolskiej, adaptowanej do współczesności przez reżysera Marka Prałata. W sztuce pt. ,,Moralność pani Dulskiej pół wieku później” występują jako aktorzy studenci UTW w Lesznie, przedstawienie przygotowano razem we współpracy z teatrem. Grupa gostyńska zostaje zauważona przez Prezes Zarządu leszczyńskiego UTW, która wchodzi na scenę i przed rozpoczęciem spektaklu wita studentów z Gostynia.
Należy podziwiać odwagę, zaangażowanie i chęć gry na scenie i tu mała niespodzianka w rolę pana Felicjana Dulskiego wcielił się były mieszkaniec Gostynia Stanisław Bojak, widzom podoba się kolejna rola męska Aleksandra Świrgonia jako Zbyszka Dulskiego. Dulszczyzna, wymazywanie własnych brudów, ukrywanie swoich spaw we własnej rodzinie jest tematem ciągle  aktualnym, samo przeniesienie treści sztuki pół wieku w czasie wyszło nie do końca prawdziwie Danie komórek do ręki aktorom nie rozwiązuje czasowego przesunięcia. Dziś na przykład trudno znaleźć praczkę nie wiem czy to w ogóle jest możliwe. Ale dlaczego ja się czepiam, skoro na widowni nie było ani jednego wolnego miejsca a nasi studenci wrócili do Gostynia zadowoleni z dobrze spędzonego czasu.

tekst i zdjęcia Paweł Karolczak
 

mar

10

casablanka…

Autor: Zbigniew Kosiński

spektakl operetkowy pt. „Statek Casablanka”

tekst
zdjęcia Jolanta Gardyś

sty

21

Skrzypek na dachu

Autor: Biderman Aleksandra

21 stycznia 2017 roku 45-osobową grupą wybraliśmy się do Teatru Muzycznego do Poznania na jeden z najsłynniejszych brodwayowskich musicali w znakomitej polskojęzycznej adaptacji Antoniego Marianowicza. W głównej roli  Tewiego mleczarza wystąpił Włodzimierz Kalemba. Spektakl barwny, roztańczony, pełen muzycznych przebojów, pełen dobrego, żydowskiego humoru. Niektórzy widzieli go już po raz n-ty i chętnie obejrzeli raz jeszcze.

tekst i zdjęcia Aleksandra Biderman
sceny z musicalu zaczerpnęłam ze strony Teatru Muzycznego w Poznaniu

170121_skrzypek 002 170121_skrzypek 003 170121_Skrzypek na dachu (2) 170121_Skrzypek na dachu (3) 170121_Skrzypek na dachu (4) 170121_Skrzypek na dachu (5)