Gostyński Uniwersytet III Wieku

Archiwum kategorii: festyny.

wrz

13

Senioriada 2016 w Rokosowie

Autor: Biderman Aleksandra

We wtorek 13 września 2016 r. o godz. 13.30 z dworca PKS wyruszyliśmy busem do Rokosowa na senioriadę, którą organizował Uniwersytet Trzeciego Wieku z Krobi. Pogoda dopisała, było bardzo ciepło. Po powitaniu zaproszonych gości, poczęstowano nas kawą i ciastem. Ze względu na wysoką temperaturę nie było konkurencji technicznych, tylko papierowe, czyli przy pomocy długopisu i kartek. Były gry typu jak bawili się nasi dziadkowie. Nie brakowało emocji, każda drużyna podchodziła do wykonania zadania bardzo poważnie: np. „miasta i państwa” – kiedy to było, wydarzenia historyczne i daty, nazwy krajów, najdłuższej rzeki i wiele innych.

Po zakończonych zawodach drużynom były wręczane dyplomy i puchary, a każdy uczestnik otrzymał medal. Były też kiełbaski z grilla, a na zakończenie tańce. Wszyscy uczestnicy brali czynny udział w zabawie. Wracaliśmy do domu zadowoleni i pełni wrażeń.

Napisała Barbara Kapała

wrz

8

Zajazd w Zaścianku

Autor: Biderman Aleksandra

gutw.gostyn@wp.pl, biuro@wielkopolskagoscinna.pl


Nadawca

gutw.gostyn@wp.pl

Zauroczeni miejscem naszego krótkiego pobytu w klasycystycznym pałacowo-parkowym zespole w Śmiełowie – miejscu pobytu naszego wieszcza Adama Mickiewicza, 13-osobowa grupa studentów Gostyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku pragnie serdecznie podziękować za zaproszenie – organizatorom i LGD Gościnna Wielkopolska – na „Zajazd w Zaścianku”, który odbył się 8 września br. na dziedzińcu i w parku Muzeum im. A.Mickiewicza w Śmiełowie. To był wspaniały, historyczny spektakl ukazujący rozwiązywanie sporów i konfliktów o prawa do majątku w okresie pobytu A.Mickiewicza m.in. w Wielkopolsce, co zostało utrwalone na łamach epopei wszechczasów „Pan Tadeusz”.
Z życzeniami dalszego, dobrego rozwoju, ciekawych pomysłów na rzecz edukacji i atrakcyjnego przekazu historycznych wydarzeń i życia w dawnej Polsce szerokim rzeszom współczesnego społeczeństwa – Zarząd i studenci GUTW – Gostyń wrzesień 2013 r.
13 – osobowa grupa studentów GUTW

sie

31

….daj się ponieść historii…

Autor: Biderman Aleksandra

To temat imprezy promocyjnej zorganizowanej przez Stowarzyszenie LGD Gościnna Wielkopolska w Pępowie w ramach projektu współpracy pn. „Podróże z Panem Tadeuszem”, na którą zaproszenie otrzymał Zarząd GUTW. 8 osób z naszego UTW  uczestniczyło w tej nadzwyczaj interesującej i pożytecznej plenerowej imprezie z bogatym programem artystyczno-kulinarnym. Na Zajazd Mickiewiczowski, który odbył się w sobotę 31 sierpnia 2013 r. w Skansenie Filmowym  Soplicowo w Cichowie zjechali się licznie zaproszeni goście, przedstawiciele m.in. Urzędu Marszałkowskiego z Poznania, władz samorządowych z Kościana, Gostynia, Krzywinia, Pępowa, Żerkowa, a także mieszkańcy okolicznych miejscowości.

Przypomnieć należy, że Skansen filmowy Soplicowo powstał na podstawie scenografii Allana Starskiego do filmu „Pan Tadeusz”. Filmowe Soplicowo gminie Krzywiń przekazał – HERITAGE FILMS. Pomysł poparł m.in. mistrz Andrzej Wajda. Skansen zbudowano wysiłkiem samorządu  i licznych darczyńców. Na bramie wejściowej widnieje napis:

„Niech służy krzewieniu kultury i oświaty wśród wszystkich
pokoleń naszego narodu, a kultywowanie staropolskich obyczajów
niechaj trwa na wieki w myśl słów Mickiewicza:
” Nie tak, Panowie Bracia w Wielko – Polszczę było:
Co za duch! Co za zgoda! Aż przypomnieć miło!”

Soplicowo jest własnością Krzywińskiego Towarzystwa Kulturalnego zarządzaną przez znanego podkomorzego Marka Pinkowskiego. Od chwili powstania Soplicowo stało się miejscem spotkań, koncertów, przeglądów muzycznych, zjazdów, biesiad i staropolskich uczt i uroczystości rodzinnych. W 2011 roku otwarto także podwoje soplicowskiego dworu, gdzie obecnie każdego roku odbywają się Jarmarki Soplicowskie i Zawody Sikawek Konnych. Soplicowo jest więc żywą lekcją historii, literatury i patriotyzmu. Tak też było podczas tego zajazdu.

Materiał filmowy dostępny jest na stronie internetowej na poniższych linkach:

http://www.goscinnawielkopolska.pl/video/73#strona
http://podrozezpanemtadeuszem.pl/zajazd_mickiewiczowski_cichowo.html

Opisała i zdjęcia wykonała Jolanta Gardyś