Gostyński Uniwersytet III Wieku

Archiwum kategorii: wystawy.

301 Moved Permanently

301 Moved Permanently

The requested resource has been assigned a new permanent URI.


Powered by Tengine/1.4.2

Mar

24

Wernisaż Doroty Lisewskiej

Autor: Biderman Aleksandra

24 marca 2017 roku w Hutniku odbyła się wystawa 50 obrazów Doroty Lisewskiej, byłej studentki Gostyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Pierwszy obraz Dorota namalowała będąc naszą studentką. Były to ruiny w Nieparcie. I tak to się zaczęło…

Lis

29

Witraże pana Jana

Autor: Biderman Aleksandra

29 listopada 2016  roku 19 osób odwiedziło muzeum, by obejrzeć witraże Jana Gerowskiego. Obejrzeć, ale i posłuchać autora tych pięknych szklanych obrazów.

Zdjęcia Jolanta Gardyś

161129_witraze-01 161129_witraze-02 161129_witraze-03 161129_witraze-04 161129_witraze-05 161129_witraze-06 161129_witraze-07

Sty

14

Jesteś aniołem

Autor: Biderman Aleksandra

Głównym motywem wystawy państwa Bożeny i Jana Gerowskich zorganizowanej przez Muzeum są anioły: obrazy malowane na jedwabiu przez Bożenę, naszą koleżankę, oraz witraże wykonane przez jej męża. Anioły są piękne, kolorowe, jedne mają twarze, inne nie, są opiekuńcze, uzdolnione muzycznie, ulotne, ale i silne, władające światem.

Do tej pory „anielską” wystawę zwiedziło około 65 naszych studentów (dzień otwarcia, podczas środowego spaceru i dzisiaj). Dzisiejszy dzień to właściwie warsztaty. Dyrektor muzeum Robert Czub przedstawił nam autorów wystawy. Pani Bożena opowiedziała o technice malowania na jedwabiu i na niedokończonym obrazie każdy z nas swoim ulubionym kolorem mógł domalować aniołowi fragment skrzydła. Fajne doświadczenie i ciekawy efekt końcowy. Następnie przeszliśmy piętro wyżej, gdzie w salce wykładowej swój warsztat pracy rozłożył pan Jan. Przedtem jednak pani Bożena poczytała nam o aniołach. Wyjaśniła pochodzenie ich nazwy, przedstawiła najbardziej znane anioły, określiła liczbę tych aniołów (jest ich nieskończona ilość), podkreśliła ich duchowość, bezcielesność, określiła zadania, jakie są im powierzone. Następnie pan Jan wyjasnił skąd u niego takie zainteresowanie. Otóż, kilka lat temu, żona kupiła do domu dwa witraże z aniołkami. Na odpowiedź małżonki, ile zapłaciła, pan Jan powiedział, że on sam jej takie zrobi. I tak zaczęła się przygoda z witrażem. Mieliśmy przyjemność oglądać tworzenie witraży od początku i podziwiać efekt finalny. Był więc rysunek, cięcie szkła, owijanie poszczególnych elementów taśmą miedzianą, lutowanie, pokrywanie patyną. Wszyscy mieliśmy szansę wylosować aniołka. Udało się to czterem paniom. Zachwyceni, uduchowieni, napełnieni anielską mocą wracaliśmy wieczorną porą wśród mżącego deszczu do domów. Na pewno kładąc się do łóżek spojrzymy w górę. Może niektórym uda się zobaczyć tego anioła, któremu powierzono zadanie czuwania nad naszym spokojnym snem?

Tekst Aleksandra Biderman
Zdjęcia Aleksandra Biderman, Halina Spichał

Gru

11

Wystawa fotograficzna

Autor: Biderman Aleksandra

W dniu 11 grudnia zwiedziliśmy wystawę fotograficzną pt. „Gostyń i okolice” Karola Kasperskiego. Prace wyeksponowane były w sali klubowej GOK Hutnik. Autor prac to gostynianin, absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, z zamiłowania fotograf, przyrodnik, wędkarz.

Fotografia to jego wielka pasja. Odkrywanie piękna otaczającego świata, dokumentowanie historii oraz wszystkiego co ulotne i niepowtarzalne. Zainteresowanie przyrodą zrodziło się u niego w dzieciństwie, jak ojciec zabierał go na długie, sobotnie  spacery. Urzekało go niezwykłe piękno otaczającej natury. Jako nastolatek zapragnął je uwiecznić. Wyczekiwał porannych mgieł, wypatrywał wschodów słońca. Pierwsze zdjęcia zrobił aparatem fotograficznym zenith.

Od tego czasu zaczęła się jego długa, pasjonująca przygoda z fotografią. Nastała era fotografii cyfrowej i wrażenie, że to już nie fotografia, że tutaj można zmienić wszystko. Ale  uczyniła ją łatwiejszą  do wykonania.

Podziwialiśmy wystawę przedstawiająca Gostyń i okolice. Były to zbiory z kilku lat, wyeksponowane obiekty przedstawione w sposób nieco inny niż postrzegamy je na co dzień. Autor fotografował cyklami, rynek stary, potem  nowy, drogę prowadzącą do Klasztoru,  kościoły, domy, żwirownie, łąki, piaski. Celem autora było wydobyć ich osobliwe, niepowtarzalne piękno, może najbardziej uwidacznia się to na zdjęciu Most przy torach. Niesamowity efekt. Wszyscy byliśmy zachwyceni jego widokiem.

Autor jest profesjonalistą, poświęca temu wiele czasu, jeździ  w  różne rejony, ma niespotykany sposób ujęcia, wyczucie przestrzeni i kolorystyki. Zdjęciom dodaje malarskości gra świateł. Głównym bohaterem jego zdjęć jest mgła, by ją uwiecznić potrafi wstać o godz.4 rano i pędzić w teren. Na peryferie, łąki, by w niespotykany sposób ująć światło, które się toczy.

Po wystawie, która zrobiła na nas duże wrażenie, oprowadzał i fascynująco opowiadał o Autorze i zdjęciach jego bliski  kolega Marek Ratajczyk.

Napisała Maria Ratajczak
Zdjęcia Halina Spichał, Aleksandra Biderman

Lis

27

Medalierstwo

Autor: Biderman Aleksandra

27 listopada 9-osobową grupa spacerowiczów udaliśmy się do gostyńskiego Muzeum, by obejrzeć wystawę zatytułowaną „Moje hobby – medalierstwo”.

Medalierstwo to dziedzina sztuki, która łączy w sobie rzemiosło i sztuki plastyczne, obejmująca wykonywanie drobnych form rzeźbiarskich w formie medali najczęściej w celu uczczenia jakiejś osoby lub wydarzenia. Medalier to osoba, która zajmuje się tworzeniem i wyrobem orderów i medali. Medale są to dzieła sztuki małego rozmiaru (5-20 cm średnicy), okrągłe lub wieloboczne, posiadają awers i rewers. Na wystawie swoje zbiory pokazują: Henryk Chwierot, Andrzej Dudek, Antoni Fiebig i Stefan Wolniewicz. Mamy przyjemność oglądać m. in. medale poświęcone wielkim Polakom (Stanisławowi Żółkiewskiemu, Stanisławowi Staszicowi, Ignacemu Janowi Paderewskiemu), medal Spółdzielni Mleczarskiej z roku 1981, kolekcję kolorowych medali z Janem Pawłem II, Drogę Krzyżową w Jerozolimie, medale z różnych krajów świata, a także gostyńskie medale. Wśród nich Kasyno Gostyńskie, Wacław Boratyński, Laur Gostynia, Odbudowa Pomnika Serca Jezusowego, medale z Krajowych Wystaw Filatelistycznych.

Wszyscy wystawcy należą do Polskiego Związku Filatelistów. Za swoją działalność otrzymali wiele dyplomów, odznak i medali. Andrzej Dudek otrzymał Laur Gostynia w 1999 roku, dwa lata później Laur zbiorowy otrzymało gostyńskie Koło Polskiego Związku Filatelistów.

Reportaż i zdjęcia z wystawy Aleksandra Biderman