Gostyński Uniwersytet III Wieku

Archiwum kategorii: muzyczne.

Lut

21

Koncert Karnawałowy

Autor: Zbigniew Kosiński

21 lutego 2019 r. w Państwowej Szkole Muzycznej im. Józefa Zeidlera w Gostyniu odbył się Koncert Karnawałowy. Wśród zaproszonych gości byli słuchacze Gostyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Pani dyrektor Katarzyna Grzybowska powitała zebranych i zaprosiła na muzyczną ucztę.
Na scenie zaprezentowali się kolejno: zespół saksofonistów prowadzony przez p. Jacka Węglarza, akordeonistów pod egidą p. Wojciecha Michalika, gitarzystów z p. Grzegorzem Tomaszewskim, perkusistów p. Szymona Franka oraz soliści-nauczyciele, Maciej Kończak na teorbie czyli instrumencie spokrewnionym z lutnią i Agata Sanocka-skrzypaczka.
Pięknie zaśpiewał także szkolny chór pod kierownictwem p. Agnieszki Dowdo-Rozmianiec. Artystom akompaniowała na fortepianie p. Maria Markowska. Starannie dobrany i przedstawiony przez panią dyrektor repertuar, zachwycił słuchaczy, czego dowodem był ogrom braw.
Po części pierwszej i przerwie na chwilę refleksji przy kawie i ciastku, zaprezentował się znany już zespół instrumentów dętych blaszanych pod wodzą p. Damiana Ruskowiaka.
Było głośno i brawurowo, a publiczność nie szczędziła braw i wyrazów zachwytu. Z żalem opuszczaliśmy salę koncertową, ale byliśmy dumni, że w Gostyniu jest takie miejsce, gdzie pięknie brzmi muzyka na żywo.

Tekst i foto:  B. Matczak
 

 

Paź

11

Koncert zespołu Melodia na uroczystej sesji Rady Powiatu Gostyńskiego

Autor: Zbigniew Kosiński

Koncert  zespołu Melodia na uroczystej sesji Rady Powiatu Gostyńskiego.
11 października 2018r. na zakończenie uroczystej sesji Rady Powiatu Gostyńskiego wystąpił nasz uniwersytecki zespół Melodia. W programie koncertu znalazły się pieśni patriotyczne i żołnierskie jak: Marsz Polonia, Marsz Pierwszej Brygady, Przybyli ułani, Serce w plecaku … oraz recytacje wierszy T. Wujka, W. Szymborskiej i A. Słonimskiego. Utwory poetyckie recytowała uczennica LO Jagna Knapp.
Wśród zaproszonych gości był Prezes GUTW Z. Kosiński.

tekst B. Matczak
zdjęcia K.Banaszkiewicz
 

Cze

16

MIĘDZYCHÓD 2018

Autor: Zbigniew Kosiński

XI WIELKOPOLSKIE SPOTKANIA ARTYSTYCZNE UTW MIĘDZYCHÓD 2018

16 czerwca 2018 r. nasz zespół wokalno-instrumentalny „Melodia” wyjechał do Międzychodu, aby zaprezentować się podczas przeglądu działalności artystycznej uniwersytetów trzeciego wieku z Wielkopolski i woj. lubuskiego. W zmaganiach wzięło udział 12 UTW: z Sierakowa Wlkp., Tarnowa Podgórnego, Szamotuł, Chodzieży, Ostrowa Wlkp., Gniezna, Drezdenka, Leszna, Złotowa i Międzychodu. Obejrzeliśmy bardzo ciekawe prezentacje teatralne, kabaretowe, taneczne, montaże słowno-muzyczne oraz wystawę malarską. Występy, w 4 kategoriach, oceniało profesjonalne jury, pracujące niestrudzenie przez 6 godzin. Prezentacje odbywały się na scenie w Centrum Animacji Kultury, a organizatorem był Uniwersytet Trzeciego Wieku w Międzychodzie.
Spotkanie było przede wszystkim okazją do integracji podczas rozmów i wspólnego oglądania występów. Okazało się to szczególnie widoczne na zakończenie festiwalu, gdy jury udało się na obrady, a publiczność uniwersytecka ruszyła w tany na parkiecie przy scenie. W dużej mierze przyczynił się do tego nasz występ (byliśmy przedostatni na scenie) na który publiczność zareagowała bardzo żywiołowo
Organizatorzy przygotowali także niespodziankę w postaci występu profesjonalnego Chóru Męskiego „Arion” z Poznania. Zachwycona publiczność zgotowała artystom aplauz na stojąco. Wreszcie nadszedł czas na ogłoszenie wyników. Wszystkie zespoły za uczestnictwo otrzymały dyplom oraz upominek w postaci kolorowej drukarki, ufundowany przez burmistrza Międzychodu, a miejsca od 1 do 3 uhonorowano specjalnymi dyplomami. W kategorii prezentacji wokalnych nasz zespół Melodia zdobył I miejsce. Po ogłoszeniu wyników skakaliśmy w górę z radości, sukces nas po prostu uskrzydlił, tym bardziej, że poziom festiwalu był naprawdę wysoki. Znaleźć się w takim gronie już było nobilitacją, a cóż dopiero taki wynik. Jury doceniło nasz repertuar, przygotowanie wokalne i fakt żywiołowej reakcji publiczności na nasz występ. Zebraliśmy sporo gratulacji, oto cytat z wypowiedzi wiceprezes UTW z Sierakowa „Emanowaliście radością i niezwykłą pogodą ducha. Jestem przekonana, że wynika to z faktu, iż jesteście ludźmi z pasją życia. Dziękuję za moc wspaniałych doznań”.
Gorąco dziękowaliśmy kierownikowi muzycznemu Melodii, Sylwestrowi Jerzykowi, który ostro szlifował naszą formę i Krysi Adamczak, prowadzącej zespół. Osobne podziękowania należą się też Joli Gardyś, która napisała projekt na działalność zespołu wokalno-instrumentalnego „Melodia” i Gminie Gostyń, gdyż dzięki przyznaniu nam środków finansowych możemy działać.
Szczęśliwi i radośni wróciliśmy do Gostynia z zamiarem dalszego doskonalenia naszego śpiewania. Chcemy jak najwięcej występować dla naszych studentów, gdyż to oni docenili nas jako pierwsi i są naszymi wiernymi słuchaczami.

autor Bogumiła Matczak,
foto Jolanta Gardyś, Bogumiła Matczak

Cze

8

Koncert w Bazylice Świętogórskiej

Autor: Zbigniew Kosiński

W dniu 8 czerwca na zaproszenie Państwowej Szkoły Muzycznej im. Józefa Zeidlera w Gostyniu nieliczna grupa słuchaczy Uniwersytetu przybyła do Bazyliki Świętogórskiej na koncert „W hołdzie Patronowi, w podziękowaniu Przyjaciołom Szkoły”.
Dziękujemy!

Lut

8

Koncert Karnawałowy….

Autor: Zbigniew Kosiński

8 lutego, 2018 r., w czwartek o godz. 18.oo Państwowa Szkoła Muzyczna zaprosiła słuchaczy GUTW na Koncert Karnawałowy. Wśród gości znaleźli się: burmistrz Gostynia Jerzy Kulak, były senator Zbigniew Kulak, była dyrektorka Szkoły Muzycznej Laila Zaborowska, prezes GUTW  Zbigniew Kosiński, dyrektor muzeum Robert Czub, słuchacze UTW z Krobi i Pępowa oraz licznie przybyli rodzice występujących uczniów.

Koncert, składający się z 2 części, prowadziła dyrektorka szkoły, Katarzyna Grzybowska. Publiczność bardzo żywo reagowała na popisy uczniów i ich nauczycieli. Wyrazem zadowolenia było pożegnanie artystów na stojąco. Podczas przerwy, gdy konsumowaliśmy pyszne słodkości, dało się słyszeć wyrazy uznania i zadowolenia przybyłych na koncert gości. Na zakończenie odbył się konkurs tańca z balonem. Spośród kilku tańczących par wyłoniono 2 zwycięskie. Jedną z nich tworzyli dyrektor Laila Zaborowska i prezes Zbigniew Kosiński.

Kończąc spotkanie dyrektorka podziękowała władzom miasta za skuteczną pomoc, szczególnie materialną, w działaniu swej placówki. Wywołany do odpowiedzi burmistrz określił Państwową Szkołę Muzyczną jako chlubę miasta.

opracowanie i fot. B. Matczak