Gostyński Uniwersytet III Wieku

Archiwum kategorii: muzyczne.

sierpień

27

Przegląd Zespołów Śpiewaczych za nami…

Autor: Zbigniew Kosiński

Kolejny Przegląd Zespołów Śpiewaczych za nami…

Ośrodek Kultury i Rekreacji Mickiewiczowskie Centrum Turystyczne, Biblioteka Publiczna Miasta  i Gminy oraz Chór BABIE LATO z Żerkowa byli organizatorami i gospodarzami IX Letniej Biesiady Seniorów i Zespołów Śpiewaczych, która odbyła się we wtorek 27 sierpnia 2019 r. To już piąte miejsce w tym roku – po Bachorzewie, Międzychodzie, Krzykosach i Krajewicach, gdzie nasz uniwersytecki zespół wokalny MELODIA zaprezentował kilka utworów ze swojego bogatego repertuaru. Do Żerkowa zjechały się zespoły śpiewacze m.in. Jarocina, Jaraczewa, Gołanic, Nowego Miasta nad Wartą, Żmigrodu, Pogorzeli, Piasków, Kostrzyna, Dominowa, Swarzędza, Kobylina i Kosakowa z woj. pomorskiego. Główne występy odbyły się w namiocie MCT, które przyjęło na siebie ciężar obsługi gastronomicznej i technicznej całej imprezy. Po występach i części oficjalnej wszystkie chóry otrzymały podziękowania i statuetki. Następnie  wspólne śpiewy i zabawa trwały do wieczora…

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania IX Letniej Biesiady Seniorów w Żerkowie.

tekst i zdjęcia Jolanta Gardyś

sierpień

23

…Melodia w Krajewicach

Autor: Zbigniew Kosiński

Melodia w Krajewicach

23 czerwca 2019 r. Gminny Ośrodek Kultury w Piaskach, wspólnie z Zespołem Śpiewaczym „Tęcza”, zorganizował VI Regionalny Przegląd Zespołów Śpiewaczych. Miłośnicy śpiewu spotkali się w Krajewicach w „Zajeździe pod Wiwatem”. Impreza rozpoczęła się o godzinie 15.00, wystąpiło 11 zespołów, a wśród zaproszonych gości znaleźli się: wójt gminy Piaski -Wiesław Glapka, wicestarosta powiatu gostyńskiego-Janusz Sikora, sekretarz gminy Piaski-Andrzej Konieczny, przewodniczący Rady Gminy Piaski-Bernard Dorsz, prezes Powiatowego Banku Spółdzielczego w Gostyniu-Marek Banaszak. Całość prowadził dyrektor GOK w Piaskach-Sebastian Nowak. Rozpoczęto miłym akcentem uhonorowania długoletniego dyrektora GOK Piaski-Jana Nawrota medalem za pracę na rzecz kultury, przyznanym przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Następnie prowadzący przedstawił uczestników przeglądu, nasz zespół instrumentalno- wokalny wystąpił jako ostatni. Mieliśmy więc czas posłuchać występów zaprzyjaźnionych „artystów” z Kobylina, Jaraczewa, Jarocina, Żerkowa, Kamieńca, Borku, Krzykosów, Długich Starych i oczywiście gospodarzy czyli 2 zespoły z Piasków. Zabrzmiały takie utwory jak: „Zabrałaś serce moje”, „Góralu, czy ci nie żal”, „Winobranie”, „Wiła wianki”, „Piosenka dla Ciebie”, „Po to płynie czas”, „Pytasz mnie” i wiele innych. Przed występem naszego zespołu Melodia, wiceprezes GUTW Jolanta Gardyś podziękowała za zaproszenie i wręczyła upominek dyrektorowi GOK, S. Nowakowi. Uczestnicy jak zwykle wyrazili uznanie dla zespołów tańcząc gremialnie przy scenie. Było wiele radości, serdecznych rozmów, podziwiania, a na koniec organizatorzy wręczyli wszystkim liderom zespołów dyplomy i pamiątkowe statuetki. Zadbano również o nasze ciała i skonsumowaliśmy pyszny obiad oraz po wielkopolsku „słodkie” i pajdy chleba ze smalcem i ogórkiem. Spotkaniu sprzyjała piękna, słoneczna pogoda, co pozwalało korzystać z uroków zielonego otoczenia. Można było pogawędzić przy stolikach rozstawionych na dziedzińcu przed zajazdem i delektować się chłodnymi napojami. Z żalem opuszczaliśmy gościnne progi gospodarzy przeglądu, jako że dobrej zabawy nigdy dość. Dziękujemy za wspólne chwile i muzyczną ucztę.

tekst: B. Matczak
zdjęcia: K. Banaszkiewicz, J. Gardyś,

czerwiec

23

… Melodia w Krajewicach …

Autor: Zbigniew Kosiński

23 czerwca 2019 r.
Gminny Ośrodek Kultury w Piaskach, wspólnie z Zespołem Śpiewaczym „Tęcza”, zorganizował VI Regionalny Przegląd Zespołów Śpiewaczych. Miłośnicy śpiewu spotkali się w Krajewicach w „Zajeździe pod Wiwatem”. Impreza rozpoczęła się o godzinie 15.00, wystąpiło 11 zespołów, a wśród zaproszonych gości znaleźli się: wójt gminy Piaski – Wiesław Glapka, wicestarosta powiatu gostyńskiego-Janusz Sikora, sekretarz gminy Piaski – Andrzej Konieczny, przewodniczący Rady Gminy Piaski – Bernard Dorsz, prezes Powiatowego Banku Spółdzielczego w Gostyniu – Marek Banaszak. Całość prowadził dyrektor GOK w Piaskach – Sebastian Nowak. Rozpoczęto miłym akcentem uhonorowania długoletniego dyrektora GOK Piaski – Jana Nawrota medalem za pracę na rzecz kultury, przyznanym przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Następnie prowadzący przedstawił uczestników przeglądu, nasz zespół instrumentalno-wokalny wystąpił jako ostatni. Mieliśmy więc czas posłuchać występów zaprzyjaźnionych „artystów” z Kobylina, Jaraczewa, Jarocina, Żerkowa, Kamieńca, Borku, Krzykosów, Długich Starych i oczywiście gospodarzy czyli 2 zespoły z Piasków. Zabrzmiały takie utwory jak: „Zabrałaś serce moje”, „Góralu, czy ci nie żal”, „Winobranie”, „Wiła wianki”, „Piosenka dla Ciebie”, „Po to płynie czas”, „Pytasz mnie” i wiele innych. Przed występem naszego zespołu Melodia, wiceprezes GUTW Jolanta Gardyś podziękowała za zaproszenie i wręczyła upominek dyrektorowi GOK, Sebastianowi Nowakowi. Uczestnicy jak zwykle wyrazili uznanie dla zespołów tańcząc gremialnie przy scenie. Było wiele radości, serdecznych rozmów, podziwiania, a na koniec organizatorzy wręczyli wszystkim liderom zespołów dyplomy i pamiątkowe statuetki. Zadbano również o nasze ciała i skonsumowaliśmy pyszny obiad oraz po wielkopolsku „słodkie” i pajdy chleba ze smalcem i ogórkiem. Spotkaniu sprzyjała piękna, słoneczna pogoda, co pozwalało korzystać z uroków zielonego otoczenia. Można było pogawędzić przy stolikach rozstawionych na dziedzińcu przed zajazdem i delektować się chłodnymi napojami. Z żalem opuszczaliśmy gościnne progi gospodarzy przeglądu, jako że dobrej zabawy nigdy dość. Dziękujemy za wspólne chwile i muzyczną ucztę.

Tekst: B. Matczak
Zdjęcia: K. Banaszkiewicz, J. Gardyś,

 

 

Maj

25

Wielkopolskie Spotkania Artystyczne UTW – Międzychód

Autor: Zbigniew Kosiński

W sobotę 25 maja w sali widowiskowej BPiCAK w Międzychodzie odbyły się XII Wielkopolskie Spotkania Artystyczne Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Na scenie zaprezentowało się 10 zespołów: UTW Drezdenko, UTW Sieraków, UTW Międzychód, UTW Chodzież, UTW Wągrowiec, UTW Gostyń, UTW Kalisz, UTW Ostrów Wlkp, UTW Piła, UTW Leszno.
Jury w składzie Natalia Czarnecka przewodnicząca, Elżbieta Sroka i Miria Staniszewska miało ciężkie zadanie, bo poziom był bardzo wysoki. Ostatecznie zadecydowali: kategoria taneczno-ruchowa: I Wągrowiec, II Leszno, III Piła, kategoria wokalno-muzyczna: I Gostyń, kategoria interdyscyplinarna: I Międzychód, II Chodzież, kategoria teatralno-kabaretowa I Sieraków, II Kalisz. Wszystkim zespołom gratulujemy!
Gostyński Uniwersytet Trzeciego Wieku reprezentował zespół wokalno-instrumentalny Melodia. Indywidualnie, poza konkursem, kilka utworów wykonał również nasz instruktor muzyczny Sylwester Jerzyk, który na zakończenie spotkania rozbawił zgromadzoną publiczność.
Organizatorom – DZIĘKUJEMY!!!

tekst i zdjęcia Jolanta Gardyś
 

lt.

21

Koncert Karnawałowy

Autor: Zbigniew Kosiński

21 lutego 2019 r. w Państwowej Szkole Muzycznej im. Józefa Zeidlera w Gostyniu odbył się Koncert Karnawałowy. Wśród zaproszonych gości byli słuchacze Gostyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Pani dyrektor Katarzyna Grzybowska powitała zebranych i zaprosiła na muzyczną ucztę.
Na scenie zaprezentowali się kolejno: zespół saksofonistów prowadzony przez p. Jacka Węglarza, akordeonistów pod egidą p. Wojciecha Michalika, gitarzystów z p. Grzegorzem Tomaszewskim, perkusistów p. Szymona Franka oraz soliści-nauczyciele, Maciej Kończak na teorbie czyli instrumencie spokrewnionym z lutnią i Agata Sanocka-skrzypaczka.
Pięknie zaśpiewał także szkolny chór pod kierownictwem p. Agnieszki Dowdo-Rozmianiec. Artystom akompaniowała na fortepianie p. Maria Markowska. Starannie dobrany i przedstawiony przez panią dyrektor repertuar, zachwycił słuchaczy, czego dowodem był ogrom braw.
Po części pierwszej i przerwie na chwilę refleksji przy kawie i ciastku, zaprezentował się znany już zespół instrumentów dętych blaszanych pod wodzą p. Damiana Ruskowiaka.
Było głośno i brawurowo, a publiczność nie szczędziła braw i wyrazów zachwytu. Z żalem opuszczaliśmy salę koncertową, ale byliśmy dumni, że w Gostyniu jest takie miejsce, gdzie pięknie brzmi muzyka na żywo.

Tekst i foto:  B. Matczak