Gostyński Uniwersytet III Wieku

Archiwum kategorii: muzyczne.

Cze

23

… Melodia w Krajewicach …

Autor: Zbigniew Kosiński

23 czerwca 2019 r.
Gminny Ośrodek Kultury w Piaskach, wspólnie z Zespołem Śpiewaczym „Tęcza”, zorganizował VI Regionalny Przegląd Zespołów Śpiewaczych. Miłośnicy śpiewu spotkali się w Krajewicach w „Zajeździe pod Wiwatem”. Impreza rozpoczęła się o godzinie 15.00, wystąpiło 11 zespołów, a wśród zaproszonych gości znaleźli się: wójt gminy Piaski – Wiesław Glapka, wicestarosta powiatu gostyńskiego-Janusz Sikora, sekretarz gminy Piaski – Andrzej Konieczny, przewodniczący Rady Gminy Piaski – Bernard Dorsz, prezes Powiatowego Banku Spółdzielczego w Gostyniu – Marek Banaszak. Całość prowadził dyrektor GOK w Piaskach – Sebastian Nowak. Rozpoczęto miłym akcentem uhonorowania długoletniego dyrektora GOK Piaski – Jana Nawrota medalem za pracę na rzecz kultury, przyznanym przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Następnie prowadzący przedstawił uczestników przeglądu, nasz zespół instrumentalno-wokalny wystąpił jako ostatni. Mieliśmy więc czas posłuchać występów zaprzyjaźnionych „artystów” z Kobylina, Jaraczewa, Jarocina, Żerkowa, Kamieńca, Borku, Krzykosów, Długich Starych i oczywiście gospodarzy czyli 2 zespoły z Piasków. Zabrzmiały takie utwory jak: „Zabrałaś serce moje”, „Góralu, czy ci nie żal”, „Winobranie”, „Wiła wianki”, „Piosenka dla Ciebie”, „Po to płynie czas”, „Pytasz mnie” i wiele innych. Przed występem naszego zespołu Melodia, wiceprezes GUTW Jolanta Gardyś podziękowała za zaproszenie i wręczyła upominek dyrektorowi GOK, Sebastianowi Nowakowi. Uczestnicy jak zwykle wyrazili uznanie dla zespołów tańcząc gremialnie przy scenie. Było wiele radości, serdecznych rozmów, podziwiania, a na koniec organizatorzy wręczyli wszystkim liderom zespołów dyplomy i pamiątkowe statuetki. Zadbano również o nasze ciała i skonsumowaliśmy pyszny obiad oraz po wielkopolsku „słodkie” i pajdy chleba ze smalcem i ogórkiem. Spotkaniu sprzyjała piękna, słoneczna pogoda, co pozwalało korzystać z uroków zielonego otoczenia. Można było pogawędzić przy stolikach rozstawionych na dziedzińcu przed zajazdem i delektować się chłodnymi napojami. Z żalem opuszczaliśmy gościnne progi gospodarzy przeglądu, jako że dobrej zabawy nigdy dość. Dziękujemy za wspólne chwile i muzyczną ucztę.

Tekst: B. Matczak
Zdjęcia: K. Banaszkiewicz, J. Gardyś,

 

 

Maj

25

Wielkopolskie Spotkania Artystyczne UTW – Międzychód

Autor: Zbigniew Kosiński

W sobotę 25 maja w sali widowiskowej BPiCAK w Międzychodzie odbyły się XII Wielkopolskie Spotkania Artystyczne Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Na scenie zaprezentowało się 10 zespołów: UTW Drezdenko, UTW Sieraków, UTW Międzychód, UTW Chodzież, UTW Wągrowiec, UTW Gostyń, UTW Kalisz, UTW Ostrów Wlkp, UTW Piła, UTW Leszno.
Jury w składzie Natalia Czarnecka przewodnicząca, Elżbieta Sroka i Miria Staniszewska miało ciężkie zadanie, bo poziom był bardzo wysoki. Ostatecznie zadecydowali: kategoria taneczno-ruchowa: I Wągrowiec, II Leszno, III Piła, kategoria wokalno-muzyczna: I Gostyń, kategoria interdyscyplinarna: I Międzychód, II Chodzież, kategoria teatralno-kabaretowa I Sieraków, II Kalisz. Wszystkim zespołom gratulujemy!
Gostyński Uniwersytet Trzeciego Wieku reprezentował zespół wokalno-instrumentalny Melodia. Indywidualnie, poza konkursem, kilka utworów wykonał również nasz instruktor muzyczny Sylwester Jerzyk, który na zakończenie spotkania rozbawił zgromadzoną publiczność.
Organizatorom – DZIĘKUJEMY!!!

tekst i zdjęcia Jolanta Gardyś
 

Lut

21

Koncert Karnawałowy

Autor: Zbigniew Kosiński

21 lutego 2019 r. w Państwowej Szkole Muzycznej im. Józefa Zeidlera w Gostyniu odbył się Koncert Karnawałowy. Wśród zaproszonych gości byli słuchacze Gostyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Pani dyrektor Katarzyna Grzybowska powitała zebranych i zaprosiła na muzyczną ucztę.
Na scenie zaprezentowali się kolejno: zespół saksofonistów prowadzony przez p. Jacka Węglarza, akordeonistów pod egidą p. Wojciecha Michalika, gitarzystów z p. Grzegorzem Tomaszewskim, perkusistów p. Szymona Franka oraz soliści-nauczyciele, Maciej Kończak na teorbie czyli instrumencie spokrewnionym z lutnią i Agata Sanocka-skrzypaczka.
Pięknie zaśpiewał także szkolny chór pod kierownictwem p. Agnieszki Dowdo-Rozmianiec. Artystom akompaniowała na fortepianie p. Maria Markowska. Starannie dobrany i przedstawiony przez panią dyrektor repertuar, zachwycił słuchaczy, czego dowodem był ogrom braw.
Po części pierwszej i przerwie na chwilę refleksji przy kawie i ciastku, zaprezentował się znany już zespół instrumentów dętych blaszanych pod wodzą p. Damiana Ruskowiaka.
Było głośno i brawurowo, a publiczność nie szczędziła braw i wyrazów zachwytu. Z żalem opuszczaliśmy salę koncertową, ale byliśmy dumni, że w Gostyniu jest takie miejsce, gdzie pięknie brzmi muzyka na żywo.

Tekst i foto:  B. Matczak
 

 

Paź

11

Koncert zespołu Melodia na uroczystej sesji Rady Powiatu Gostyńskiego

Autor: Zbigniew Kosiński

Koncert  zespołu Melodia na uroczystej sesji Rady Powiatu Gostyńskiego.
11 października 2018r. na zakończenie uroczystej sesji Rady Powiatu Gostyńskiego wystąpił nasz uniwersytecki zespół Melodia. W programie koncertu znalazły się pieśni patriotyczne i żołnierskie jak: Marsz Polonia, Marsz Pierwszej Brygady, Przybyli ułani, Serce w plecaku … oraz recytacje wierszy T. Wujka, W. Szymborskiej i A. Słonimskiego. Utwory poetyckie recytowała uczennica LO Jagna Knapp.
Wśród zaproszonych gości był Prezes GUTW Z. Kosiński.

tekst B. Matczak
zdjęcia K.Banaszkiewicz
 

Cze

16

MIĘDZYCHÓD 2018

Autor: Zbigniew Kosiński

XI WIELKOPOLSKIE SPOTKANIA ARTYSTYCZNE UTW MIĘDZYCHÓD 2018

16 czerwca 2018 r. nasz zespół wokalno-instrumentalny „Melodia” wyjechał do Międzychodu, aby zaprezentować się podczas przeglądu działalności artystycznej uniwersytetów trzeciego wieku z Wielkopolski i woj. lubuskiego. W zmaganiach wzięło udział 12 UTW: z Sierakowa Wlkp., Tarnowa Podgórnego, Szamotuł, Chodzieży, Ostrowa Wlkp., Gniezna, Drezdenka, Leszna, Złotowa i Międzychodu. Obejrzeliśmy bardzo ciekawe prezentacje teatralne, kabaretowe, taneczne, montaże słowno-muzyczne oraz wystawę malarską. Występy, w 4 kategoriach, oceniało profesjonalne jury, pracujące niestrudzenie przez 6 godzin. Prezentacje odbywały się na scenie w Centrum Animacji Kultury, a organizatorem był Uniwersytet Trzeciego Wieku w Międzychodzie.
Spotkanie było przede wszystkim okazją do integracji podczas rozmów i wspólnego oglądania występów. Okazało się to szczególnie widoczne na zakończenie festiwalu, gdy jury udało się na obrady, a publiczność uniwersytecka ruszyła w tany na parkiecie przy scenie. W dużej mierze przyczynił się do tego nasz występ (byliśmy przedostatni na scenie) na który publiczność zareagowała bardzo żywiołowo
Organizatorzy przygotowali także niespodziankę w postaci występu profesjonalnego Chóru Męskiego „Arion” z Poznania. Zachwycona publiczność zgotowała artystom aplauz na stojąco. Wreszcie nadszedł czas na ogłoszenie wyników. Wszystkie zespoły za uczestnictwo otrzymały dyplom oraz upominek w postaci kolorowej drukarki, ufundowany przez burmistrza Międzychodu, a miejsca od 1 do 3 uhonorowano specjalnymi dyplomami. W kategorii prezentacji wokalnych nasz zespół Melodia zdobył I miejsce. Po ogłoszeniu wyników skakaliśmy w górę z radości, sukces nas po prostu uskrzydlił, tym bardziej, że poziom festiwalu był naprawdę wysoki. Znaleźć się w takim gronie już było nobilitacją, a cóż dopiero taki wynik. Jury doceniło nasz repertuar, przygotowanie wokalne i fakt żywiołowej reakcji publiczności na nasz występ. Zebraliśmy sporo gratulacji, oto cytat z wypowiedzi wiceprezes UTW z Sierakowa „Emanowaliście radością i niezwykłą pogodą ducha. Jestem przekonana, że wynika to z faktu, iż jesteście ludźmi z pasją życia. Dziękuję za moc wspaniałych doznań”.
Gorąco dziękowaliśmy kierownikowi muzycznemu Melodii, Sylwestrowi Jerzykowi, który ostro szlifował naszą formę i Krysi Adamczak, prowadzącej zespół. Osobne podziękowania należą się też Joli Gardyś, która napisała projekt na działalność zespołu wokalno-instrumentalnego „Melodia” i Gminie Gostyń, gdyż dzięki przyznaniu nam środków finansowych możemy działać.
Szczęśliwi i radośni wróciliśmy do Gostynia z zamiarem dalszego doskonalenia naszego śpiewania. Chcemy jak najwięcej występować dla naszych studentów, gdyż to oni docenili nas jako pierwsi i są naszymi wiernymi słuchaczami.

autor Bogumiła Matczak,
foto Jolanta Gardyś, Bogumiła Matczak