Gostyński Uniwersytet III Wieku

Archiwum kategorii: muzyczne.

cze

7

pofestiwalowo

Autor: Zbigniew Kosiński

Śmigiel, miasto wiatraków
wydarzenie wspiera Gmina Gostyń

..Pofestiwalowo…
7 czerwca 2022r. zespół Melodia wyjechał na III Festiwal Piosenki Biesiadnej i Ludowej „Okno na świat”. Zaprosiło nas stowarzyszenie „Zawsze Młodzi” i zespół śpiewaczy pod dyr. Zbyszka Obary z Jarocina.

Od 10:00 do 15:00 zaprezentowało się 21 zespołów z woj. Wielkopolskiego. Były to zespoły śpiewacze i kapele z Swarzędza, Kalisza, Gołuchowa, Jarocina, Dobrzycy, Gizałek, Krotoszyna, Pogorzeli, Piasków, Gołanic… no i z Gostynia. Nasz zespół Melodia wykonał 2 piosenki: „Marianna” i „Casablanka”.

Grand Prix festiwalu zdobył zespół „Złota Jesień” z Jaraczewa, a wyróżnienia 2 kapele: Malińczoki z Piasków i Kapela znad Prosny. Jury stanowiły wszystkie zespoły, które przydzielały miejsca od 1 – 3 w specjalnej tabeli punktowej. Na koniec komisja podsumowała wyniki i ogłoszono je oficjalnie. Każdy zespół otrzymał też dyplom i słodką nagrodę. Bawiliśmy się już w trakcie prezentacji tańcząc przed sceną, a potem zabawę przeniesiono do lokalu. Organizatorzy stanęli na wysokości zadania, szybko i sprawnie wydawano jedzenie, ciepłe napoje były dostępne cały czas. Mimo ogromnej liczby uczestników, nie było tłoku, restauracja „Impresja” to lokal godny polecenia.

Z żalem opuszczaliśmy Bachorzew, gdyż zabawa była przednia… ale zamierzamy tam wrócić i znów poczuć się młodo i radośnie, czego nam wszystkim potrzeba.
tekst Bogumiła Matczak

lis

10

Biesiada Patriotyczna w Żerkowie

Autor: Zbigniew Kosiński

W środę 10 listopada 2021 zespół „Melodia” reprezentujący nasz Uniwersytet wyjechał do Żerkowa na Biesiadę Patriotyczną. Zaprosił nas chór „Babie Lato”. Impreza odbyła się w sali bankietowej Mickiewiczowskiego Centrum Turystycznego. Obecni byli przedstawiciele gminy Żerków: burmistrz Michał Surma i sekretarz Bartłomiej Nowicki. Uroczystość rozpoczęła się prelekcją na temat wybuchu Powstania Wielkopolskiego przygotowaną przez instruktora Dariusza Podgajskiego. Następnie zaproszone zespoły śpiewacze: Melodia z Gostynia, Złota Jesień z Nowego Miasta Nad Wartą, Chrzanianki z Chrzana i gospodarz Babie Lato z Żerkowa zaśpiewały pieśni patriotyczne z okresu walk o niepodległość. Nasz zespół Melodia zaśpiewał 2 pieśni: „Piechota” oraz „Rozszumiały się wierzby płaczące”. Kilka słów na temat każdej z nich powiedział przed występem Jan Nowacki. Zespół przygotował swój występ pod czujnym „uchem” naszej instruktorki, pani Kasi Podgórskiej. Po śpiewaniu przy kawie i ciastku wymieniliśmy wrażenia, nasz występ bardzo podobał się publiczności. Całość zakończyła zabawa patriotyczna przy muzyce zespołu, w której członkowie naszego zespołu też wzięli udział. Jednakże nasz wyjazd był ściśle określony czasowo, więc po pewnym czasie, choć z niedosytem, pożegnaliśmy liczne i rozbawione towarzystwo i powróciliśmy do domów. To był piękny przykład świętowania niepodległości. Było miejsce na trochę historii, wspomnień, muzykę i radość.

Opracowała i sfotografowała: B. Matczak

paź

28

…koncert na lutnię i flet

Autor: Zbigniew Kosiński

Dziś niezwykłe popołudnie w ramach zajęć UTW w Gostyniu Pani Ewa Biały flecistka, pedagog, propagator muzyki, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia ,,Z muzyką do ludzi”, zaprosiła Henryka Kasperczaka absolwenta Królewskiego Konserwatorium Muzycznego w Hadze w klasie lutni, Japończyka Toyohiko Satoh. Gra na flecie i lutni to jak jedna wspólnota, doskonale ze sobą wspólnie współgrają. Po zagraniu przez muzyków czterech utworów przykładów z muzyki francuskiej, włoskiej, angielskiej i polskiej, pan Henryk przeszedł do wykładu o trudnościach i zawiłościach gry na tym wymagającym instrumencie, oraz o znaczeniu muzyki lutniowej w średniowieczu. Studenci UTW dowiedzieli się ilu minimalnie muzyków musiało być na dworze królewskim, o znaczeniu tajemniczej struny chantarelle, ile czasu potrzeba na strojenie i grę, jaka jest waga i cena instrumentu a także o rodzajach lutni w zależności od długości gryfu i ilości strun. Dobry lutnista jak gra to dźwięk jego lutni ma był głosem wydobywającym się z nieboskłonu, stąd znaczenie tego instrumentu dla rozwoju humanizmu. Dodam jeszcze, że te dwie lutnie, które trzymam w rękach są warte sto tysięcy złotych.

tekst i foto Paweł Karolczak

sie

27

Przegląd Zespołów Śpiewaczych za nami…

Autor: Zbigniew Kosiński

Kolejny Przegląd Zespołów Śpiewaczych za nami…

Ośrodek Kultury i Rekreacji Mickiewiczowskie Centrum Turystyczne, Biblioteka Publiczna Miasta  i Gminy oraz Chór BABIE LATO z Żerkowa byli organizatorami i gospodarzami IX Letniej Biesiady Seniorów i Zespołów Śpiewaczych, która odbyła się we wtorek 27 sierpnia 2019 r. To już piąte miejsce w tym roku – po Bachorzewie, Międzychodzie, Krzykosach i Krajewicach, gdzie nasz uniwersytecki zespół wokalny MELODIA zaprezentował kilka utworów ze swojego bogatego repertuaru. Do Żerkowa zjechały się zespoły śpiewacze m.in. Jarocina, Jaraczewa, Gołanic, Nowego Miasta nad Wartą, Żmigrodu, Pogorzeli, Piasków, Kostrzyna, Dominowa, Swarzędza, Kobylina i Kosakowa z woj. pomorskiego. Główne występy odbyły się w namiocie MCT, które przyjęło na siebie ciężar obsługi gastronomicznej i technicznej całej imprezy. Po występach i części oficjalnej wszystkie chóry otrzymały podziękowania i statuetki. Następnie  wspólne śpiewy i zabawa trwały do wieczora…

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania IX Letniej Biesiady Seniorów w Żerkowie.

tekst i zdjęcia Jolanta Gardyś

sie

23

…Melodia w Krajewicach

Autor: Zbigniew Kosiński

Melodia w Krajewicach

23 czerwca 2019 r. Gminny Ośrodek Kultury w Piaskach, wspólnie z Zespołem Śpiewaczym „Tęcza”, zorganizował VI Regionalny Przegląd Zespołów Śpiewaczych. Miłośnicy śpiewu spotkali się w Krajewicach w „Zajeździe pod Wiwatem”. Impreza rozpoczęła się o godzinie 15.00, wystąpiło 11 zespołów, a wśród zaproszonych gości znaleźli się: wójt gminy Piaski -Wiesław Glapka, wicestarosta powiatu gostyńskiego-Janusz Sikora, sekretarz gminy Piaski-Andrzej Konieczny, przewodniczący Rady Gminy Piaski-Bernard Dorsz, prezes Powiatowego Banku Spółdzielczego w Gostyniu-Marek Banaszak. Całość prowadził dyrektor GOK w Piaskach-Sebastian Nowak. Rozpoczęto miłym akcentem uhonorowania długoletniego dyrektora GOK Piaski-Jana Nawrota medalem za pracę na rzecz kultury, przyznanym przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Następnie prowadzący przedstawił uczestników przeglądu, nasz zespół instrumentalno- wokalny wystąpił jako ostatni. Mieliśmy więc czas posłuchać występów zaprzyjaźnionych „artystów” z Kobylina, Jaraczewa, Jarocina, Żerkowa, Kamieńca, Borku, Krzykosów, Długich Starych i oczywiście gospodarzy czyli 2 zespoły z Piasków. Zabrzmiały takie utwory jak: „Zabrałaś serce moje”, „Góralu, czy ci nie żal”, „Winobranie”, „Wiła wianki”, „Piosenka dla Ciebie”, „Po to płynie czas”, „Pytasz mnie” i wiele innych. Przed występem naszego zespołu Melodia, wiceprezes GUTW Jolanta Gardyś podziękowała za zaproszenie i wręczyła upominek dyrektorowi GOK, S. Nowakowi. Uczestnicy jak zwykle wyrazili uznanie dla zespołów tańcząc gremialnie przy scenie. Było wiele radości, serdecznych rozmów, podziwiania, a na koniec organizatorzy wręczyli wszystkim liderom zespołów dyplomy i pamiątkowe statuetki. Zadbano również o nasze ciała i skonsumowaliśmy pyszny obiad oraz po wielkopolsku „słodkie” i pajdy chleba ze smalcem i ogórkiem. Spotkaniu sprzyjała piękna, słoneczna pogoda, co pozwalało korzystać z uroków zielonego otoczenia. Można było pogawędzić przy stolikach rozstawionych na dziedzińcu przed zajazdem i delektować się chłodnymi napojami. Z żalem opuszczaliśmy gościnne progi gospodarzy przeglądu, jako że dobrej zabawy nigdy dość. Dziękujemy za wspólne chwile i muzyczną ucztę.

tekst: B. Matczak
zdjęcia: K. Banaszkiewicz, J. Gardyś,