Gostyński Uniwersytet III Wieku

Archiwum kategorii: muzyczne.

301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx

Cze

16

MIĘDZYCHÓD 2018

Autor: Zbigniew Kosiński

XI WIELKOPOLSKIE SPOTKANIA ARTYSTYCZNE UTW MIĘDZYCHÓD 2018

16 czerwca 2018 r. nasz zespół wokalno-instrumentalny „Melodia” wyjechał do Międzychodu, aby zaprezentować się podczas przeglądu działalności artystycznej uniwersytetów trzeciego wieku z Wielkopolski i woj. lubuskiego. W zmaganiach wzięło udział 12 UTW: z Sierakowa Wlkp., Tarnowa Podgórnego, Szamotuł, Chodzieży, Ostrowa Wlkp., Gniezna, Drezdenka, Leszna, Złotowa i Międzychodu. Obejrzeliśmy bardzo ciekawe prezentacje teatralne, kabaretowe, taneczne, montaże słowno-muzyczne oraz wystawę malarską. Występy, w 4 kategoriach, oceniało profesjonalne jury, pracujące niestrudzenie przez 6 godzin. Prezentacje odbywały się na scenie w Centrum Animacji Kultury, a organizatorem był Uniwersytet Trzeciego Wieku w Międzychodzie.
Spotkanie było przede wszystkim okazją do integracji podczas rozmów i wspólnego oglądania występów. Okazało się to szczególnie widoczne na zakończenie festiwalu, gdy jury udało się na obrady, a publiczność uniwersytecka ruszyła w tany na parkiecie przy scenie. W dużej mierze przyczynił się do tego nasz występ (byliśmy przedostatni na scenie) na który publiczność zareagowała bardzo żywiołowo
Organizatorzy przygotowali także niespodziankę w postaci występu profesjonalnego Chóru Męskiego „Arion” z Poznania. Zachwycona publiczność zgotowała artystom aplauz na stojąco. Wreszcie nadszedł czas na ogłoszenie wyników. Wszystkie zespoły za uczestnictwo otrzymały dyplom oraz upominek w postaci kolorowej drukarki, ufundowany przez burmistrza Międzychodu, a miejsca od 1 do 3 uhonorowano specjalnymi dyplomami. W kategorii prezentacji wokalnych nasz zespół Melodia zdobył I miejsce. Po ogłoszeniu wyników skakaliśmy w górę z radości, sukces nas po prostu uskrzydlił, tym bardziej, że poziom festiwalu był naprawdę wysoki. Znaleźć się w takim gronie już było nobilitacją, a cóż dopiero taki wynik. Jury doceniło nasz repertuar, przygotowanie wokalne i fakt żywiołowej reakcji publiczności na nasz występ. Zebraliśmy sporo gratulacji, oto cytat z wypowiedzi wiceprezes UTW z Sierakowa „Emanowaliście radością i niezwykłą pogodą ducha. Jestem przekonana, że wynika to z faktu, iż jesteście ludźmi z pasją życia. Dziękuję za moc wspaniałych doznań”.
Gorąco dziękowaliśmy kierownikowi muzycznemu Melodii, Sylwestrowi Jerzykowi, który ostro szlifował naszą formę i Krysi Adamczak, prowadzącej zespół. Osobne podziękowania należą się też Joli Gardyś, która napisała projekt na działalność zespołu wokalno-instrumentalnego „Melodia” i Gminie Gostyń, gdyż dzięki przyznaniu nam środków finansowych możemy działać.
Szczęśliwi i radośni wróciliśmy do Gostynia z zamiarem dalszego doskonalenia naszego śpiewania. Chcemy jak najwięcej występować dla naszych studentów, gdyż to oni docenili nas jako pierwsi i są naszymi wiernymi słuchaczami.

autor Bogumiła Matczak,
foto Jolanta Gardyś, Bogumiła Matczak

Lut

8

Koncert Karnawałowy….

Autor: Zbigniew Kosiński

8 lutego, 2018 r., w czwartek o godz. 18.oo Państwowa Szkoła Muzyczna zaprosiła słuchaczy GUTW na Koncert Karnawałowy. Wśród gości znaleźli się: burmistrz Gostynia Jerzy Kulak, były senator Zbigniew Kulak, była dyrektorka Szkoły Muzycznej Laila Zaborowska, prezes GUTW  Zbigniew Kosiński, dyrektor muzeum Robert Czub, słuchacze UTW z Krobi i Pępowa oraz licznie przybyli rodzice występujących uczniów.

Koncert, składający się z 2 części, prowadziła dyrektorka szkoły, Katarzyna Grzybowska. Publiczność bardzo żywo reagowała na popisy uczniów i ich nauczycieli. Wyrazem zadowolenia było pożegnanie artystów na stojąco. Podczas przerwy, gdy konsumowaliśmy pyszne słodkości, dało się słyszeć wyrazy uznania i zadowolenia przybyłych na koncert gości. Na zakończenie odbył się konkurs tańca z balonem. Spośród kilku tańczących par wyłoniono 2 zwycięskie. Jedną z nich tworzyli dyrektor Laila Zaborowska i prezes Zbigniew Kosiński.

Kończąc spotkanie dyrektorka podziękowała władzom miasta za skuteczną pomoc, szczególnie materialną, w działaniu swej placówki. Wywołany do odpowiedzi burmistrz określił Państwową Szkołę Muzyczną jako chlubę miasta.

opracowanie i fot. B. Matczak
 

Mar

15

zespół śpiewaczy pierwsze próby ….

Autor: Zbigniew Kosiński

migawki

zdjęcia…

Lut

3

Powozownia – “Karnawałowy wieczór z … niespodzianką!”

Autor: Zbigniew Kosiński

Trzeciego lutego br. członkowie gostyńskiego UTW spotkali się w „Powozowni”, aby spędzić wieczór przy muzyce i poezji. Uroczystość rozpoczęli wiceprezes Jolanta Gardyś i prezes Zbigniew Kosiński. Przywitali gości i przedstawili poetów: Sabinę Klak z Leszna i Gabriela Roszaka z Rydzyny, którzy przybyli na to spotkanie z zespołem MUS TRIO i wokalistką Sarą Kicińską. Poeci przedstawili własne wiersze w sposób humorystyczno- satyryczny. Gabriel Roszak rozbawił gości tekstami pisanymi gwarą, co było bardzo ciepło przyjęte przez publiczność. Zaprezentował między innymi fraszki o następujących tytułach: „Karnawał”, „He – poznańskie dyrdymały”, ”Ona temu winna”, „Kochaj mnie”… Sabina Klak przytoczyła widzom kilka zabawnych anegdot z życia znanych twórców i przeczytała kilka humorystycznych wierszy. Kilka z nich to: „Karnawał w Rio”, „Racjonalista”, „Współczesny gentleman”, „Niepicie wywołyje złość”. Całość programu była przeplatana piosenkami, do których treść napisali sami autorzy, a muzykę skomponował gitarzysta zespołu MUS TRIO Przemysław Maćkowiak. Na zakończenie poproszono gostyńskiego poetę Tadeusza Wujka o prezentację własnego utworu. Jego występ został nagrodzony gromkimi brawami. Po spożyciu kolacji członkowie UTW mogli potańczyć przy dźwiękach muzyki wykonanej przez zespół MUS TRIO.

Współczesny gentleman
Pani Agata z panem Antonim w tym samym czasie w drzwiach stanęli.
Antoni puszcza Agatę przodem, a ta zdziwiona..
Hm … gentelmani?
Kiedy już z gracją próg przekraczała, poczuła odcisk dłoni na pupie.
Z wrażenia w gębie słów zapomniała.
Przy takiej kulturze można przecież zgłupieć.
Jeśli więc spotkasz na swej drodze gentlemana czasami,
nie zapomnij, by jego ręce wpierw zająć siatkami.

.

tekst Stanisława Czerwińska
zdjęcia Mariusz Kupczyk

Cze

11

Pianistka, śpiewaczka, dyrygent, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Gostyniu

Autor: Biderman Aleksandra

W czwartek, 11 czerwca 2015 roku w Gostyniu w Szkole Muzycznej im. Józefa Zeidlera odbyło się spotkanie z panią dyrektor tej szkoły, Lajlą Zaborowską. Spotkanie to utrzymane było w konwencji rozmowy – wywiadu dla środowiska studentów GUTW, którzy w liczbie 37 niezawodnie zasiedli w sali koncertowej. Przybyli również zaproszeni przez p. dyrektor Jej przyjaciele.
Prowadząca to spotkanie Jolanta Gardyś, z-ca prezesa GUTW, po powitaniu wszystkich obecnych nie przypadkowo rozpoczęła cytatem J.W.Goethego –
„ Gdy słyszysz śpiew tam idź, tam dobre serca mają.
Źli ludzie wierzaj mi, Ci nigdy nie śpiewają”,
albowiem pani Lajla przywitała nas śpiewem – czterema pieśniami wykonanymi przez siebie w różnych językach i akompaniamencie pani Marii Markowskiej.
Poprzez zadawane pytania kol. Jola skłoniła panią dyrektor do wspomnień o Jej rodzinnych stronach, w których się wychowała i dorastała, o początkach zainteresowania muzyką, szkołach i studiach artystycznych, wreszcie o doświadczeniach teatralnych i pracy zawodowej cały czas związanej z kształceniem muzycznym młodzieży. Pani Lajla Zaborowska urodziła się w Moskwie i wychowała w artystycznym kręgu. Ojciec był śpiewakiem operowym, mama matematykiem po szkole muzycznej.  Wyjaśniła także swoje pochodzenie i tatarskie korzenie, a także znaczenie swojego imienia, trochę dla nas egzotycznego. Lajla jest siódmym wyrazem głównej modlitwy narodów muzułmańskich, o czym poinformował Ją dziadek, który miał ogromną wiedzę , bo był mułłą. Kiedy miała 7 lat wyjechała z całą rodziną do zamkniętej strefy wojsk radzieckich stacjonujących pod Berlinem, gdzie ojciec otrzymał propozycję pracy. Tam też ukończyła szkołę podstawową. Po powrocie do Rosji podjęła naukę na wydziale dyrygentury średniej szkoły muzycznej. Tam poznała Leona, studenta Polaka, potomka syberyjskich zesłańców, a po czterech latach wyszła za niego za mąż. Leon Zaborowski, rodowity szczecinianin związał się z Akademią Muzyczną w Poznaniu i do dziś jest profesorem tej uczelni. Pani Lajla wspominała, że Jej elementarzem była „Lalka” Bolesława Prusa, którą czytał i tłumaczył mąż, a na wykładach polskie słowa zapisywała rosyjskimi literami. Po dyplomie uczyła w szkołach muzycznych i urodziła dwie córki – Helenę i Marię. Następnie wyjechała wraz z rodziną do pracy w Teatrze Wielkim do Łodzi. Podróżowała także po całej Europie wraz ze 100-osobową międzynarodową grupą teatralną występując na scenie w spektaklu „Upiór w operze”. Potem za namową męża z wielkiego świata trafiła do Gostynia, z którym związała się w 1994 roku, gdzie po wygranym konkursie została dyrektorem Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia. Do Gostynia pani Lajla dojeżdżała z Poznania. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze, bo wszyscy, którzy znają panią Lajlę wiedzą, że jest osobą niezwykle otwartą i kontaktową, osobą, dla której muzyka i bycie w świecie szeroko pojętego piękna zawsze było, jest i najpewniej będzie nadal Jej pasją życiową, którą zaraża innych. To dzięki Jej kontaktom w środowisku artystycznym – w auli szkoły miejscowi melomani mogli czasami posłuchać wybitnych muzyków i śpiewaków, czy dźwięków nietypowych instrumentów, a my dojrzali studenci GUTW – kształtować swoją artystyczną wrażliwość i kulturę muzyczną.
Charyzmatyczna osobowość pani Lajli Zaborowskiej nadała gostyńskiej szkole muzycznej wyjątkowego charakteru. Oprócz działania merytorycznego, jako placówka działająca w obszarze sztuki, szkoła ta stała się dodatkowym centrum kultury dla środowiska lokalnego, a pani dyrektor Lajla Zaborowska jej niepowtarzalną ikoną – to słowa z obszernego uzasadnienia wniosku Szkolnej Rady Rodziców do nagrody „Laur Gostynia, którą otrzymała na koniec roku szkolnego 2012/13 z rąk ówczesnego Przewodniczącego Rady Miejskiej Jerzego Woźniakowskiego i Burmistrza Gostynia Jerzego Kulaka.
Środowisko studentów GUTW zawsze było w bliskich kontaktach z panią dyrektor i Jej szkołą. Wielokrotnie byliśmy uczestnikami koncertów organizowanych w szkole muzycznej, a niektórzy z nas wspólnie z panią dyrektor inicjowali i organizowali pierwsze koncerty z cyklu „Gostyńskie spotkania z kulturą”.  Pani Lajla Zaborowska, jako inicjatorka, Jej uczniowie i mieszkańcy Gostynia, a także studenci GUTW włączali się w coroczną akcję „Wielkopolskie śpiewanie”, zapoczątkowaną przez prof. Stefana Stuligrosza śpiewając 1 października na gostyńskim deptaku i świętując tym samym Międzynarodowy Dzień Muzyki.
Bardzo nam żal, że od nowego roku szkolnego pani Lajla Zaborowska nie będzie już dyrektorem szkoły, odchodzi na emeryturę, ale mamy  nadzieję, że nie zapomni o Gostyniu, o mieszkańcach Jej życzliwych, współpracujących z Nią i smakujących sztukę muzyczną.
Na zakończenie rozmowy Jolanta Gardyś w imieniu wszystkich studentów GUTW przekazała Gościowi spotkania życzenia:
– aby spełniły się Jej marzenia i aby mogła poznawać uroki i smaki dojrzałego życia,
– aby dalej mogła przekazywać swoją mądrość, wiedzę i życiowe doświadczenie,
– aby dalej była czynną chórzystką w kameralnym chórze o charakterze orientalnym – cerkiewnym, którego dyrygentem jest Jej mąż, prof. Leon Zaborowski – jeden z najsłynniejszych polskich chórmistrzów,
– aby dalej była radosna i szczęśliwa w swojej nowej roli.
Nie ma ludzi niezastąpionych, ale są niepowtarzalni.
A nie ukrywając – liczymy na Jej dalsze kontakty z Gostyniem. Mamy też nadzieję, że wspólnie wypracowana przyjaźń ze szkołą pozostanie bez zmian.
Niespodzianką wieczoru był mini recital  dwojga muzyków z Poznania- przyjaciół pani Zaborowskiej.
Dziękując wszystkim za przybycie, za interesujące i miłe spotkanie prezes zarządu GUTW, Zbigniew Kosiński i Jolanta Gardyś wręczyli gościom kwiaty i pamiątkowe upominki.

Relację przekazała Krystyna Polus
Zdjęcia udostępniła Elżbieta Curyk-Sierszulska – dziennikarz gazety ABC.