Gostyński Uniwersytet III Wieku

Archiwum kategorii: biesiady.

lis

10

Biesiada Patriotyczna w Żerkowie

Autor: Zbigniew Kosiński

W środę 10 listopada 2021 zespół „Melodia” reprezentujący nasz Uniwersytet wyjechał do Żerkowa na Biesiadę Patriotyczną. Zaprosił nas chór „Babie Lato”. Impreza odbyła się w sali bankietowej Mickiewiczowskiego Centrum Turystycznego. Obecni byli przedstawiciele gminy Żerków: burmistrz Michał Surma i sekretarz Bartłomiej Nowicki. Uroczystość rozpoczęła się prelekcją na temat wybuchu Powstania Wielkopolskiego przygotowaną przez instruktora Dariusza Podgajskiego. Następnie zaproszone zespoły śpiewacze: Melodia z Gostynia, Złota Jesień z Nowego Miasta Nad Wartą, Chrzanianki z Chrzana i gospodarz Babie Lato z Żerkowa zaśpiewały pieśni patriotyczne z okresu walk o niepodległość. Nasz zespół Melodia zaśpiewał 2 pieśni: „Piechota” oraz „Rozszumiały się wierzby płaczące”. Kilka słów na temat każdej z nich powiedział przed występem Jan Nowacki. Zespół przygotował swój występ pod czujnym „uchem” naszej instruktorki, pani Kasi Podgórskiej. Po śpiewaniu przy kawie i ciastku wymieniliśmy wrażenia, nasz występ bardzo podobał się publiczności. Całość zakończyła zabawa patriotyczna przy muzyce zespołu, w której członkowie naszego zespołu też wzięli udział. Jednakże nasz wyjazd był ściśle określony czasowo, więc po pewnym czasie, choć z niedosytem, pożegnaliśmy liczne i rozbawione towarzystwo i powróciliśmy do domów. To był piękny przykład świętowania niepodległości. Było miejsce na trochę historii, wspomnień, muzykę i radość.

Opracowała i sfotografowała: B. Matczak

lis

29

wieczór andrzejkowy …

Autor: Zbigniew Kosiński

Jeszcze wspominamy wizytę u leśników w Międzyborzu, a tu już następna atrakcja. Te osoby, które zdecydowały się na wspólną zabawę Andrzejkową na pewno były zadowolone. Były kilkukrotne występy chóru ale jak by tego było jeszcze mało, był wspólny śpiew przy stole. Uczestnicy podchodzili samorzutnie do mikrofonu i opowiadali żarty, kolega Adam zaprezentował swoje utwory poetyckie. Było tak dobrze, że trudno było opuścić salę, ja wyszedłem jeszcze przed końcem a i tak samochód czekał na moje wyjście jeszcze 20 minut, ale pozostali bawili się dalej. No i tak trzymać. Pozdrowienia dla wszystkich uczestników i dziękuję za wspólną zabawę.

Tekst i zdjęcia Paweł Karolczak 

sie

22

… popołudnie dla seniora …

Autor: Zbigniew Kosiński

W dniu 22 sierpnia studenci GUTW, aktualnie na wakacjach, spotkali się ogródku piwnym na gostyńskim Rynku. Przybyli wyjątkowo licznie, również inni mieszkańcy Gostynia, aby posłuchać uniwersyteckiego zespołu „MELODIA”. Pogoda dopisała.
Sylwester Jerzyk, instruktor muzyczny zespołu, dobrał odpowiednio melodyjny repertuar, co spowodowało zadowolenie wszystkich uczestników, wspólne śpiewy, a nawet tańce. Niespodzianką okazał się rodzinny duet – Sylwester wraz z córką Agnieszką wykonali kilka utworów, za które otrzymali słuszny aplauz! „To trzeba powtórzyć”, mówili dojrzali studenci i mieszkańcy naszego miasta.

tekst i zdjęcia Jolanta Gardyś I Paweł Karolczak

 

mar

7

Studencki Dzień Kobiet…

Autor: Zbigniew Kosiński

7 marca 2019 r. studenci GUTW spotkali się w restauracji TWIST, by świętować zbliżający się Dzień Kobiet. Prezes powitał zebranych, złożył życzenia i poprosił dr Małgorzatę Nawrocką-Żarnecką o wygłoszenie wykładu na temat kobiet, ich roli na przestrzeni wieków w życiu rodziny, religii, malarstwie i literaturze. Temat brzmiał bardzo ciekawie: „Naczynie grzechu, przedsionek piekła, puch marny i wietrzna istota  – czy mężczyźni nas lubią?„. Dowiedzieliśmy się, że przez wieki życie kobiet było bardzo trudne. Nie mogła być lepsza od mężczyzny, nie zajmowała prestiżowych stanowisk, była człowiekiem drugiej kategorii. Kobiety od dawna próbują to zmieniać, ale jest jeszcze wiele do zrobienia. Poznaliśmy różne typy kobiet np. typ jędzy – Aniela Dulska, typ kokietki – Telimena…. Prezentowane były kobiety w malarstwie, kinie, w reklamie. Po wysłuchaniu wykładu, panowie studenci wręczyli paniom piękne kwiatki i lampkę szampana. Potem na scenę wkroczył męski zespół 5 panów w oszałamiających sombrero i zaśpiewał piosenkę „Na zdrowie pań” . Wesołą atmosferę stworzył zespół Melodia pod batutą Sylwestra Jerzyka prezentując znane i nowe utwory. Słuchając muzyki delektowaliśmy się ciastem i kawą. Była również loteria, a do wygrania kubki z logo GUTW i książki naszego studenta – seniora Tadeusza Wujka „Podróże przez życie”. W miłym nastroju czas biegł bardzo szybko i żal było się rozstać. Zadowoleni wracaliśmy do domowych pieleszy.

Tekst: Bogumiła Matczak
zdjęcia Bogumiła Matczak, Jolanta Gardyś
 

maj

15

Festiwal Piosenki Biesiadnej i Ludowej

Autor: Zbigniew Kosiński

15 maja 2018r. o godz. 8:00 zespół GUTW „Melodia” wyruszył do Bachorzewa k/Jarocina na I Festiwal Piosenki Biesiadnej i Ludowej. Celem spotkania była nie tylko prezentacja przygotowanych utworów, ale również integracja przybyłych z różnych stron Wielkopolski śpiewaków. Spotkanie trwało 8 godzin i było wypełnione muzyką, śpiewem, tańcem, posiłkami i radością. Każdy znalazł coś miłego dla siebie. Organizatorzy czyli Stowarzyszenie „Zawsze Młodzi” z Jarocina stanęli na wysokości zadania i impreza przebiegła bardzo sprawnie. Na zakończenie wręczono wyróżnienia w postaci srebrnych mikrofonów oraz przyznano 3 nagrody dla zespołów wytypowanych przez występujących. Emocje więc towarzyszyły nam do końca. A jak było choć trochę przybliżą załączone fotografie.

tekst i zdjęcia Bogumiła Matczak