Gostyński Uniwersytet III Wieku

Archiwum kategorii: inne.

kw.

25

Spotkanie z kosmetyczką.

Autor: Zbigniew Kosiński

25.04.2019 r. w LO Gostyń zorganizowano spotkanie dla studentek gutw z kosmetyczkami z gabinetu „Bioestetyka”. Tematem była „Henna pudrowa i makijaż dzienny”. Modelkami zostały studentki, które same się zgłosiły. Czynności związane z makijażem – jego wykonywanie – fachowo i ciekawie komentowała Roksana. Dowiedziałyśmy się jak nanosić na twarz puder lub cienie na powieki itp. Następnie przystąpiono do nakładania henny pudrowej /nowość/. Studentki w nowej odsłonie wyglądały przepięknie. W trakcie pracy kosmetyczek wywiązała się dyskusja na temat pielęgnacji skóry twarzy, stosowania kremów i ich działanie oraz innych zabiegów wykonywanych w gabinetach kosmetycznych. Na zakończenie spotkania każda ze studentek otrzymała karnet na zabieg „wiosenna chwila uniesienia” z bonifikatą do gabinetów Bioestetyki.

tekst Barbara Kubiak

 

cze

27

podsumowanie rajdu rowerowego szlakiem Powstania Wielkopolskiego

Autor: Zbigniew Kosiński

27 czerwca cykliści i piechurzy spotkali się na podsumowaniu wydarzeń związanych z 100. rocznicą Powstania Wielkopolskiego, trochę historii przybliżył Zbyszek. Na stół pan Franek, szef baru, podaje nam golonki po bawarsku, pani przynosi kawę, są soki. Przystępujemy do konsumpcji. Golonka jest cudowna, rozpływa się w ustach. Do niej podana jest kapusta zasmażana i duża bułka.

Kiedy już opróżniliśmy talerze mogliśmy porozmawiać na różne tematy. Basia przyniosła zeszyt, w którym miała zapisane różne mądre cytaty i spostrzeżenia. Inni uzupełniali ją opowiadając najróżniejsze informacje o powstańcach, wydarzeniach rodzinnych.
Prezes GUTW przypomniał o najbliższych wydarzeniach na naszym uniwersytecie. Posileni, roześmiani opuściliśmy gościnny bar mając już wizję spędzania wakacji.

Tekst i zdjęcia ;
 

sty

15

spotkanie Zarządu i Komisji Rewizyjnej

Autor: Zbigniew Kosiński

Dnia 15-01-2018 r. odbyło się w „Starej Piekarni” wspólne spotkanie Zarządu i Komisji Rewizyjnej z członkami ustępującymi i nowo wybranymi.

Prezes GUTW Z. Kosiński podziękował odchodzącym członkom za ich pracę a nowo powołanym życzył wytrwałości i owocnej pracy na rzecz Uniwersytetu, … i dalej Jola … jesteśmy jednością i mam też taką nadzieję, że stanowić będziemy zgodny zespół w naszej społecznej działalności na rzecz i dla dobra innych ludzi. Osobiście dziękuję szczególnie Tadziowi Wujkowi za 10 lat wspólnej, dobrej, zaangażowanej pracy w zarządzie GUTW.

tekst: Barbara Kubiak, Jolanta Gardyś
zdjęcie: Jolanta Gardyś

lis

7

Rehabilitacja w Szelejewie

Autor: Biderman Aleksandra

Kilka informacji dotyczących zrealizowanego projektu, który dotyczył ochrony i promocji zdrowia i działalności Gostyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w okresie od 25 września do 7 listopada br. Tytuł naszej oferty „Zdrowa
i bezpieczna rehabilitacja w Domu Zdrowia i Spokoju Szelejewo”.
Nowoczesna rehabilitacja dla seniorów wymaga podejścia indywidualnego i równocześnie kompleksowego. Dlatego po dokonaniu analizy aktualnego stanu zdrowotnego słuchaczy GUTW i zapotrzebowania na jego poprawę, a także
z powodu na długie oczekiwanie na wyznaczone terminy zabiegów rehabilitacyjnych w różnych ośrodkach Zarząd GUTW w porozumieniu z Zarządem Spółki DZiS w Szelejewie postanowił zgodnie z własnymi celami statutowymi
i polityką senioralną GRS w Gostyniu wystąpić do Gminy Gostyń o dofinansowanie na wprowadzenie programu aktywizacji, podniesienie zdolności zdrowotnej i utrzymanie sprawności fizycznej dostosowanej do indywidualnych potrzeb osób zainteresowanych.
Zadaniem objęta została grupa 22 słuchaczy GUTW w wieku 55+.
Dzięki temu wyspecjalizowana kadra rehabilitantów DZiS w Szelejewie skutecznie wykorzystywała sprzęt i odpowiednie metody rehabilitacji wg oddzielnie ustalonego planu, na który złożyło się 580 różnego rodzaju zabiegów.
Z myślą o jak najlepszych efektach rehabilitacji wykorzystane były doskonale wyposażone sale gimnastyczne z drabinkami, ergonometrami, bieżnią, materacami, piłkami i taśmami gimnastycznymi, a także:
Masaże relaksacyjne i lecznicze oraz limfatyczne.
Terapię polem magnetycznym i laserem,
Terapię falą uderzeniową,
Terapię zimnem lub ciepłem, hydroterapię, światłoterapię.
Zabiegi związane z trakcją kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego
Kompleksowym systemem rehabilitacji kończyn.
Nowoczesnym sprzętem do ćwiczeń stawu skokowego i barkowego.
Urządzeniem do terapii w podwieszeniu
Urządzeniem do prowadzenia terapii w zakresie wzmacniania ogólnoustrojowego.
Po zakończeniu programu, poprzez wykorzystanie łącznie blisko 600 zabiegów w okresie 8 tygodni, nastąpiło :
-podniesienie sprawności zdrowotnej i fizycznej w grupie 22 osób – członków GUTW,
-zaktywizowanie grupy seniorów,
-zmiana postawy pasywnej na aktywną,
-podniesienie poziomu motywacji do dbałości o własną sprawność umysłową i fizyczną.
Jest jeszcze wiele osób starszych, nie tylko członków GUTW, którzy wymagają rehabilitacji i stałej opieki medycznej. Istnieje więc konieczność dbania o stan psychofizyczny i systematyczną pracę i rehabilitację seniorów.
Napisała Jolanta Gardyś

sty

13

Spotkanie z burmistrzem

Autor: Biderman Aleksandra

12 stycznia 2017 roku o godz. 16.00 w ratuszu odbyło się spotkanie z burmistrzem Miasta i Gminy Gostyń panem Jerzym Kulakiem. Burmistrz przedstawił budżet miasta i gminy, omówił najważniejsze inwestycje, dochody i wydatki. Na spotkaniu byli również wychowankowie MOW w Cerekwicy Nowej – przeczytali dwa opowiadania ze zbioru opowiadań „PERGAMIN”. Opowiadania biorą udział w ogólnopolskim turnieju literackim „Misja książka”.

Zdjęcia: Jolanta Gardyś i Zbigniew Kosiński

170112_164603 170112_164618 170112_164700 170112_164719 170112_173244 170112_173255

cof

170112_170341