Komunikacja medialna
prof. Michał Wendland UAM Poznań wykład „Komunikacja medialna”
maj
30
prof. Michał Wendland UAM Poznań wykład „Komunikacja medialna”
mar
8
Dzień Kobiet jest międzynarodowym świętem, które obchodzi się każdego roku w wielu krajach na całym świecie. Tego dnia ukłony i życzenia ze strony mężczyzn wędrują do wszystkich pań, bez względu na podziały narodowościowe, kulturę czy poglądy.
Siła, energia i optymizm – te trzy słowa bez wątpienia obrazują to, co tkwi w każdej kobiecie.
Panowie GUTW jak co roku, aby wyrazić swoje uznanie dla pań, zorganizowali uroczyste spotkanie, które odbyło się w restauracji TWIST. Oprócz tradycyjnych życzeń, wszystkie przybyłe panie wysłuchały wykładu pani dr Ilony Mikołajczak nt. “Rozważania językowo-konsumenckie, Powszechne błędy językowe na podstawie tzw. humoru z zeszytów szkolnych”. Zabawny przekaz spotkał się z radosnym odbiorem.
Panie lubią być doceniane choćby małym gestem, a 8 marca stworzył ku temu idealną sposobność. Kawa, herbata, ciasto, piękne kwiaty, piosenki wykonywane przez panów z zespołu MELODIA – to wszystko sprawiło, że na twarzach obecnych pań pojawił się uśmiech.
Rozmowom, a później i tańcom nie było końca.
“Gdzie jest kobieta, tam jest magia.”
lut
28
Z inicjatywy Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Urzędu Skarbowego w Gostyniu doszło do spotkania studentów z pracownikami skarbówki. Tematem spotkania było wypełnianie zeznań podatkowych za ubiegły rok. US reprezentowały dwie osoby pan naczelnik Jan Materkowski i Pani Wioletta Jakuszkowiak, omówili oni na prezentacji medialnej bardzo szczegółowo sposób rozliczenia ulg podatkowych. W drugiej kolejności zachęcano do komunikacji elektronicznej z urzędem. Każdy uczestnik spotkania otrzymał ,,Poradnik Dla Emerytów i Rencistów. Jak prawidłowo rozliczyć PIT ‘’. Podczas spotkania było wiele pytań, dlatego pracownicy urzędu zaproponowali jeżeli jest taka konieczność kolejne spotkania.
lis
10
Kasper Miaskowski – i jego czasy ” …to tytuł prelekcji, która odbyła się w Muzeum w Gostyniu w czwartek 3 listopada. Sylwetkę i dokonania najwybitniejszego poety ziemi gostyńskiej zaprezentował Mirosław Sobkowiak. W tym roku minęła 400. rocznica śmierci Kaspra Miaskowskiego, który urodził się w 1549 lub w 1550 roku w Smogorzewie. Powszechnie uznawany jest za jednego z najwybitniejszych polskich poetów przełomu renesansu i baroku. Zmarł w 1622 roku i pochowany został w Strzelcach Wielkich. Wstęp na prelekcję był wolny.
∗∗∗
W czwartek, 10 listopada 2022 roku w sali konferencyjnej Muzeum w Gostyniu odbyła się prelekcja Mirosława Sobkowiaka „Kasper Miaskowski i jego czasy”. Zorganizowana została dla studentów Gostyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku z okazji 400. rocznicy śmierci najwybitniejszego poety ziemi gostyńskiej. Prelegent zaprezentował sylwetkę wielkiego poety doby renesansu i baroku, miejsca z nim związane oraz najważniejsze wydarzenia, do jakich doszło w Europie, kiedy żył Kasper Miaskowski. Były to czasy ogromnych przemian technologicznych, odkryć geograficznych, zmian świadomości.
Kasper Miaskowski, co miał śmiertelnego
W tym zawarł grobie, aż do dnia Onego,
Gdy głuche ciało trąba budzić będzie,
A ogniem z nieba spłonie ziemia wszędzie;
Ale co dowcip dał mu był niepodły
Słowieńskim bluszczem Muzy to obwiodły.
Zasnął w Panu Bogu d. 22 kwietnia r. p. 1622
Wieku swego 73, który wszystek w pobożności
Na czytaniu i pisaniu uczonych pism przeżył.
…takie epitafium znajdziemy w kościele w Strzelcach Wielkich, napisał je dla siebie sam poeta Kasper Miastkowski. Człowiek który urodził się 22 kwietnia 1549 roku i zmarł też 22 kwietnia w Smogorzewie koło Gostynia. Poeta pisał na przełomie renesansu i baroku. Jego utwory są wyraźnie rozdzielone na religijne i świeckie, charakteryzują się bogactwem form i uczuć. Wiele o tym największym poecie wielkopolskim dużo można było się dowiedzieć z niezwykle ciekawego wykładu Mirosława Sobkowiaka, który zaprezentował poetę na tle wydarzeń historycznych, kulturalnych i politycznych Europy i kraju w czasach jego twórczości.
Wykład się odbył w ramach działalności UTW w Gostyniu na sali Muzeum. Szkoda, że w spotkaniu brało udział tak mało studentów.
Do relacji dołączam materiał prasowy poświęcony poecie, ale i kościołowi w Strzelcach Wielkich. Na koniec jeszcze jeden cytat z twórczości poety.
,, nie tenci żeglarz, co płynie po wodzie
nieporuszonej nie wiatrem w pogodzie.
ale kto wały, gdy biją najciężej
wiosłem zwycięży”….
paź
29
Ostatnia sobota października, 29.10.2022r., jest słoneczny ciepły dzień. Grupa 33 studentów UTW udaję się na wspólną wycieczkę. Pierwszy etap wyjazdu to zwiedzanie największego zamku na terenie Wielkopolski w Rydzynie. Po zamku oprowadza nas osobiście dyrektor Pan Zbigniew Szukalski. Zaczynamy od wejścia na dziedziniec zamkowy, który tonie w jesiennych barwach dzikiego wina. Budowę zamku rozpoczął Jan z Czerniny, następnie budowla przechodzi w ręce Leszczyńskich i Sułkowskich.
Największa tragedia spotyka zamek w 1945 roku. Podpalony przez Rosjan płonie kilka dni, pozostają tylko zgliszcza. Dopiero w 1971 roku zostaje on przekazany Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników, Mechaników Polskich. Dyrektor zaprasza wszystkich do wnętrza. Odwiedzamy sale: Kolumnową, Myśliwską, Czterech Pór Roku, Morską, oraz Salę Balową z pięknym plafonem poświęconym Aleksandrowi Józefowi Sułkowskiemu z druga żoną Anną Przebędowską i duchem zmarłej pierwszej żony. Przed zwiedzeniem Sali Balowej obejrzeliśmy wystawę ,,W obronie Biało – Czerwonej”. Jest to składająca się z 500 eksponatów wystawa oręża od X- XX wieku.
Brak czasu nie pozwolił przekazać Panu Zbigniewowi kolejnych informacji o tym zabytku. Wszyscy uczestnicy byli zaskoczeni wiedzą naszego gospodarza. Wychodząc z zamku, studenci UTW prosili aby zorganizować kolejną wycieczkę w to niezwykle ciekawe miejsce.
Prawie w ostatni chwili dojechaliśmy do Teatru Miejskiego w Lesznie na przedstawienie pt. „Sanatorium Miłości”. W przedstawieniu bierze udział pięciu aktorów amatorów, studentów UTW z Leszna. Nie bardzo rozumiem, dlaczego przedstawienie tak się nazywa, akcja przecież nie dzieje się w żadnym sanatorium. Elementem scenografii są świece, pytanie dlaczego?, przecież akcja dzieje się w mieszkaniu, a tam raczej używa się elektryczności. Treścią wystawianej sztuki jest rozłam małżeństwa po wspólnej kłótni. Każdy z nich ma jakieś miłosne zdrady na swoim sumieniu, ale w sumie czują do siebie wzajemne uczucie. Małżeństwo godzi się ze sobą, chce być razem, ale wychodzi pewna z nich obłuda. Szczerze o swoich grzeszkach nie po rozmawiali. Sanatorium miłości jest komedią i od czasu do czasu wywołuje śmiech na widowni. Podziwiam aktorów amatorów za ich odwagę wyjścia na scenę. Poszczególne sceny łączy piosenka w wykonaniu Pani Ewy Śniady. Są to profesjonalnie wykonania bez podkładu muzycznego. Postanowiłem sprawdzić o co chodzi z panią Ewą i okazuje się, że to uczestniczka telewizyjnego programu ,,The Voice Senior”. Pani Ewa doszła do półfinału tego programu w drużynie Alicji Majewskiej.
Niestety, ale wizyty w leszczyńskim teatrze nie poprę żadnym zdjęciem, bowiem surowy głos z głośnika zabronił robienia zdjęć jeszcze przed rozpoczęciem i w trakcie spektaklu.