Gostyński Uniwersytet III Wieku

Archiwum kategorii: wykłady otwarte.

lis

10

Kasper Miaskowski, poeta gostyński – i jego czasy

Autor: Zbigniew Kosiński

Strona Powiatu Gostyńskiego
wydarzenie wspiera Powiat Gostyński

Kasper Miaskowski – i jego czasy ” …to tytuł prelekcji, która odbyła się w Muzeum w Gostyniu w czwartek 3 listopada. Sylwetkę i dokonania najwybitniejszego poety ziemi gostyńskiej zaprezentował Mirosław Sobkowiak. W tym roku minęła 400. rocznica śmierci Kaspra Miaskowskiego, który urodził się w 1549 lub w 1550 roku w Smogorzewie. Powszechnie uznawany jest za jednego z najwybitniejszych polskich poetów przełomu renesansu i baroku. Zmarł w 1622 roku i pochowany został w Strzelcach Wielkich. Wstęp na prelekcję był wolny.

∗∗∗

W czwartek, 10 listopada 2022 roku w sali konferencyjnej Muzeum w Gostyniu odbyła się prelekcja Mirosława SobkowiakaKasper Miaskowski i jego czasy”. Zorganizowana została dla studentów Gostyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku z okazji 400. rocznicy śmierci najwybitniejszego poety ziemi gostyńskiej. Prelegent zaprezentował sylwetkę wielkiego poety doby renesansu i baroku, miejsca z nim związane oraz najważniejsze wydarzenia, do jakich doszło w Europie, kiedy żył Kasper Miaskowski. Były to czasy ogromnych przemian technologicznych, odkryć geograficznych, zmian świadomości.

wpis Robert Czub – dyr. Muzeum

∗∗∗

Kasper Miaskowski, co miał śmiertelnego
W tym zawarł grobie, aż do dnia Onego,
Gdy głuche ciało trąba budzić będzie,
A ogniem z nieba spłonie ziemia wszędzie;
Ale co dowcip dał mu był niepodły
Słowieńskim bluszczem Muzy to obwiodły.
Zasnął w Panu Bogu d. 22 kwietnia r. p. 1622
Wieku swego 73, który wszystek w pobożności
Na czytaniu i pisaniu uczonych pism przeżył.
…takie epitafium znajdziemy w kościele w Strzelcach Wielkich, napisał je dla siebie sam poeta Kasper Miastkowski. Człowiek który urodził się 22 kwietnia 1549 roku i zmarł też 22 kwietnia w Smogorzewie koło Gostynia. Poeta pisał na przełomie renesansu i baroku. Jego utwory są wyraźnie rozdzielone na religijne i świeckie, charakteryzują się bogactwem form i uczuć. Wiele o tym największym poecie wielkopolskim dużo można było się dowiedzieć z niezwykle ciekawego wykładu Mirosława Sobkowiaka, który zaprezentował poetę na tle wydarzeń historycznych, kulturalnych i politycznych Europy i kraju w czasach jego twórczości.
Wykład się odbył w ramach działalności UTW w Gostyniu na sali Muzeum. Szkoda, że w spotkaniu brało udział tak mało studentów.
Do relacji dołączam materiał prasowy poświęcony poecie, ale i kościołowi w Strzelcach Wielkich. Na koniec jeszcze jeden cytat z twórczości poety.
,, nie tenci żeglarz, co płynie po wodzie
nieporuszonej nie wiatrem w pogodzie.
ale kto wały, gdy biją najciężej
wiosłem zwycięży”….

wpis. Paweł Karolczak

 

foto Robert Czub, Paweł Karolczak

paź

29

Wizyta w zamku w Rydzynie i spektakl teatralny

Autor: Biderman Aleksandra

Śmigiel, miasto wiatraków
wydarzenie wspiera Gmina Gostyń

Ostatnia sobota października, 29.10.2022r., jest słoneczny ciepły dzień. Grupa 33 studentów UTW udaję się na wspólną wycieczkę. Pierwszy etap wyjazdu to zwiedzanie największego zamku na terenie Wielkopolski w Rydzynie. Po zamku oprowadza nas osobiście dyrektor Pan Zbigniew Szukalski. Zaczynamy od wejścia na dziedziniec zamkowy, który tonie w jesiennych barwach dzikiego wina. Budowę zamku rozpoczął Jan z Czerniny, następnie budowla przechodzi w ręce Leszczyńskich i Sułkowskich.

Największa tragedia spotyka zamek w 1945 roku. Podpalony przez Rosjan płonie kilka dni, pozostają tylko zgliszcza. Dopiero w 1971 roku zostaje on przekazany Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników, Mechaników Polskich. Dyrektor zaprasza wszystkich do wnętrza. Odwiedzamy sale: Kolumnową, Myśliwską, Czterech Pór Roku, Morską, oraz Salę Balową z pięknym plafonem poświęconym Aleksandrowi Józefowi Sułkowskiemu z druga żoną Anną Przebędowską i duchem zmarłej pierwszej żony. Przed zwiedzeniem Sali Balowej obejrzeliśmy wystawę ,,W obronie Biało – Czerwonej”. Jest to składająca się z 500 eksponatów wystawa oręża od X- XX wieku.
Brak czasu nie pozwolił przekazać Panu Zbigniewowi kolejnych informacji o tym zabytku. Wszyscy uczestnicy byli zaskoczeni wiedzą naszego gospodarza. Wychodząc z zamku, studenci UTW prosili aby zorganizować kolejną wycieczkę w to niezwykle ciekawe miejsce.

Prawie w ostatni chwili dojechaliśmy do Teatru Miejskiego w Lesznie na przedstawienie pt. „Sanatorium Miłości”. W przedstawieniu bierze udział pięciu aktorów amatorów, studentów UTW z Leszna. Nie bardzo rozumiem, dlaczego przedstawienie tak się nazywa, akcja przecież nie dzieje się w żadnym sanatorium. Elementem scenografii są świece, pytanie dlaczego?, przecież akcja dzieje się w mieszkaniu, a tam raczej używa się elektryczności. Treścią wystawianej sztuki jest rozłam małżeństwa po wspólnej kłótni. Każdy z nich ma jakieś miłosne zdrady na swoim sumieniu, ale w sumie czują do siebie wzajemne uczucie. Małżeństwo godzi się ze sobą, chce być razem, ale wychodzi pewna z nich obłuda. Szczerze o swoich grzeszkach nie po rozmawiali. Sanatorium miłości jest komedią i od czasu do czasu wywołuje śmiech na widowni. Podziwiam aktorów amatorów za ich odwagę wyjścia na scenę. Poszczególne sceny łączy piosenka w wykonaniu Pani Ewy Śniady. Są to profesjonalnie wykonania bez podkładu muzycznego. Postanowiłem sprawdzić o co chodzi z panią Ewą i okazuje się, że to uczestniczka telewizyjnego programu ,,The Voice Senior”.  Pani Ewa doszła do półfinału tego programu w drużynie Alicji Majewskiej.
Niestety, ale wizyty w leszczyńskim teatrze nie poprę żadnym zdjęciem, bowiem surowy głos z głośnika zabronił robienia zdjęć jeszcze przed rozpoczęciem i w trakcie spektaklu.

tekst i zdjęcia Paweł Karolczak

 

paź

25

Vgiude – elektroniczny przewodnik po Gostyniu Roberta Dobronia

Autor: Zbigniew Kosiński

Podczas spotkania, które odbyło się we wtorek, 25 października 2022 roku w sali konferencyjnej Muzeum w Gostyniu, Robert Dobroń – twórca elektronicznego przewodnika po Gostyniu, zaprezentował jego działanie i możliwości. Vguide, to prywatny, darmowy projekt, działający od kilku lat. Zawiera filmy, zdjęcia, podcasty i opracowania tekstowe. O interesujących obiektach i miejscach opowiadają lokalni pasjonaci. Druga część spotkania poświęcona została narzędziom do tworzenia własnych aplikacji. Spotkanie zostało zorganizowane przez Gostyński Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Muzeum w Gostyniu pod hasłem „Czy warto rozwijać własne projekty cyfrowe? Na przykładzie mobilnego przewodnika po Gostyniu”.

tekst i foto – Robert Czub
 

paź

18

Gostyń w dawnych pocztówkach

Autor: Zbigniew Kosiński

„Gostyń w dawnych pocztówkach”
To temat spotkania zorganizowanego dla studentów Gostyńskiego Uniwersytetu Trzeciego wieku. Zaprezentowano na nim blisko 140 widoków pocztówek z Gostynia, jakie wydane zostały od końca XIX wieku do 1945 roku. Część pocztówek to zbiory Muzeum w Gostyniu, inne pozyskane zostały w formie skanów od prywatnych kolekcjonerów. Analizując je, można łatwo prześledzić rozwój miasta, jak znikały puste wcześniej place, na których wznoszono budynki użyteczności publicznej, zakłady i domy mieszkalne. Spotkanie zorganizowali: Gostyński Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Muzeum w Gostyniu,


prowadzenie i foto – Robert Czub – dyrektor Muzeum.

 

paź

6

Po co nam wulgaryzmy?

Autor: Zbigniew Kosiński

Strona Powiatu Gostyńskiego
wydarzenie wspiera Powiat Gostyński

6 października 2022 r. dr Małgorzata Nawrocka-Żarnecka przeprowadziła wykład poświęcony wulgaryzmom. Najważniejsze zagadnienia dotyczyły struktury wulgaryzmów, pełnionych przez nie funkcji językowych, a także społecznych i psychologicznych oraz różnic między wulgaryzmami a przekleństwami. Prowadząca wspomniała o historycznych zmianach w znaczeniu wyrazów obraźliwych, o tym jak zmieniało się przeklinanie na przestrzeni lat. Wspólnie zastanawialiśmy się nad tym, po co w ogóle przeklinamy, co nam daje używanie wulgaryzmów. Druga część wykładu dotyczyła wulgaryzmów w językach europejskich. Dowiedzieliśmy się jakie są ulubione brzydkie wyrazy we Francji i Niemczech, jakie tendencje do przeklinania przejawiają Finowie oraz Czesi, jak można kogoś obrazić gestem we Włoszech, jakie niesmaczne pomysły, żeby kogoś zwyzywać mają Hiszpanie, a także jakie wyrazy używane są w Rosji. Ostatnia część wykładu poświęcona była wulgaryzmom używanym w krajach byłej Jugosławii. Okazuje się, że najbardziej twórcze, a zarazem niezwykle obrazoburcze sposoby przeklinania prezentują mieszkańcy Serbii i Chorwacji. Wykład zakończył się podsumowaniem jakie mniej więcej tendencje do przeklinania występują na północy, a jakie na południu Europy oraz dyskusją uczestników nt. oceny wulgaryzmów, ich użyteczności językowej oraz ich przyszłości w języku polskim. 

tekst Małgorzata Nawrocka
foto Zbigniew Kosiński, Robert Czub