Gostyński Uniwersytet III Wieku

Archiwum kategorii: wykłady otwarte.

lipiec

1

Policja i Straż Pożarna

Autor: Zbigniew Kosiński

…w dniu 1 lipca 2021 r. spotkanie z przedstawicielami Policji i Straży Pożarnej…
zdjęcia Jolanta Gardyś

lt.

13

Jakość wody wodociągowej w Gostyniu

Autor: Zbigniew Kosiński

W dniu 13 lutego w Liceum został wygłoszony referat pod tytułem – „Jakość wody wodociągowej w Gostyniu. Czy kamień w wodzie szkodzi? Jak się go pozbyć? Wykorzystanie filtrów przydomowych i nadzbankowych do poprawy jakości wody”.
W referacie zostały zaprezentowane zagadnienia z zakresu jakości wody wodociągowej i butelkowanej. Autor omówił zagadnienia związane z twardością, czyli popularnym kamieniem, zwracając uwagę na jego gospodarczy i zdrowotny charakter. Przedstawił zasady doboru i eksploatacji filtrów przydomowych, a także nadzbankowych. Przedstawione zostały zagadnienia związane z jakością wody, które każdy powinien znać, a które wpływają bezpośrednio na jej zdrowotne właściwości.

Autor: dr inż. Łukasz Weber, gostynianin, specjalista ds. technologii uzdatniania wody, doradca i współpracownik wodociągów w całym kraju. Członek Komisji ds Bezpieczeństwa Zdrowotnego Wody przy Głównym Inspektoracie Sanitarnym w Warszawie, w latach 2015-2017. Autor cyklu szkoleń dla pracowników przedsiębiorstw wodociągowych, wg których szkoleni są pracownicy Stacji Uzdatniania Wody w całej Polsce.

oprac. Zbigniew Kosiński

grudzień

5

Piastowie Śląscy …

Autor: Zbigniew Kosiński

Przemysław Pawlak – „Historia Piastów Śląskich”

grudzień

3

Zmiany klimatyczne czy można je powstrzymać

Autor: Zbigniew Kosiński

Studenci GUTW pogłębili swoją wiedzę na temat zmian klimatycznych na spotkaniu z panią mgr Katarzyną Miedziarek w LICEUM w Gostyniu. W trakcie spotkania usłyszeliśmy dużo informacji na temat kształtującego się globalnego ocieplenia klimatu. Eksperci twierdza, że globalne ocieplenie wpłynie na nasz klimat i doprowadzi do katastrofalnych skutków. Dlatego powstrzymanie tych zmian jest jednym z głównych celów UE. Skutkiem globalnego ocieplenia klimatu mogą być susze i powodzie, burze i nawałnice, huragany itp.

Dla środowiska głównym zagrożeniem jest człowiek – jego działalność gospodarcza i przemysłowa np. budowa kopalni węgla brunatnego  na terenie gminy Krobia. Następnie odbyła się bardzo ciekawa  dyskusja jak powstrzymać zmiany klimatyczne na naszym terenie, w jaki sposób zmniejszyć  emisję gazów np. CO2 do atmosfery.

tekst: Barbara Kubiak
zdjęcia: Barbara Kubiak

listopad

21

segregacja

Autor: Zbigniew Kosiński

Znana już gostyńskim studentom utw, wykładowca WSH w Lesznie pani Maria Beczkiewicz obrazowo, przejrzyście i zgodnie z obowiązującymi przepisami zaprezentowała temat związany z segregacją śmieci, drugim życiem żywności i odpadów, tzw. up cyklingiem, co ściśle wiąże się z oszczędnością i przyjaźnią dla środowiska i własnej kieszeni. Prelegentka podała kilka przykładów z własnych doświadczeń związanych z omawianym tematem, pytała też naszych słuchaczy o swoje rozwiązania w zakresie dbałości o środowisko  i odpowiedziała na kilka pytań zwracając uwagę na treści zawarte w prezentacji, które należy sobie przyswoić i stosować na co dzień.
 UWAGA kliknij w zakładkę AKTUALNOŚCI więcej wiadomości!!!
Informacja i zdjęcia Jolanta Gardyś