Gostyński Uniwersytet III Wieku

Archiwum kategorii: wydarzenia.

Sie

8

Quiz ekologiczny

Autor: Biderman Aleksandra

8 sierpnia w ogródku wiedeńskim „Szalonej krowy” odbył się drużynowy quiz ekologiczny projektu Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu „Czyste czytanie”.

Do rywalizacji stanęły trzy drużyny, w tym nasza uniwersytecka „Studenci plus”. Plus dlatego, że zwyczajowo studenci mają do 25 lat, my ciut więcej, a drugi plus, by mogli w naszej drużynie wystąpić również sympatycy Uniwersytetu. Pytania, wbrew zapewnieniom prowadzącej Ewy Wichtowskiej, wcale nie były łatwe. Należało odpowiedzieć np. co to jest smog, co oznaczają wyświetlone symbole, ile mamy parków narodowych w Polsce, dlaczego powstaje dziura ozonowa i wiele innych. Mimo, że zajęliśmy pierwsze miejsce nie odpowiedzieliśmy na pytanie jak nazywa się firma odzieżowa gostynianki Karoliny Bidermann.

Wszystkie drużyny biorące udział w konkursie otrzymały ekologiczną drewnianą zabawkę – wieżę z klocków oraz bon na 10 kaw „najlepszych w mieście”, jak zapewnia biblioteka.

napisała Aleksandra Biderman
zdjęcia: Paweł Karolczak, Aleksandra Biderman
 

 

 

Lip

4

Bajkowy quiz na gostyńskim rynku

Autor: Biderman Aleksandra

Rok temu braliśmy udział w quizie literackim. Tym razem 4 lipca 2019 roku biblioteka w ramach projektu „Wbajkowani” w ogródku wiedeńskim „Szalonej krowy” zaprosiła chętnych do wzięcia udziału w quizie „Co to za bajka”. Stawiło się pięć drużyn, wśród których byli też studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wśród zgadujących byli i duzi i mali, a cały konkurs prowadził Tomek Teodorczyk. Na ekranie monitora ukazywały się fragmenty wierszy, ilustracje, emotikony i należało odgadnąć z jakiej bajki pochodzą. Pytania nie były łatwe. Dużym kłopoty sprawiały pytania dotyczące współczesnych bajek w telewizji, małym pytania o bajki ich rodziców. My padliśmy na pytaniu o księżniczki. Był rysunek i pytanie skąd były księżniczki. Należało odpowiedzieć, że z księżyca. Niestety, kosztowało to nas punt i w sumie zajęliśmy II miejsce. Pierwsze ex aequo zajęły ekipy „Mamuśki” i „Icha Icha”.

Zabawa była doskonała, duże brawa należą się prowadzącemu Tomkowi i wszystkim uczestnikom. Życzylibyśmy sobie więcej takich integracyjnych spotkań.

tekst Aleksandra Biderman
zdjęcia: Paweł Karolczak, strona biblioteki (grupowe)
 

Mar

7

Studencki Dzień Kobiet…

Autor: Zbigniew Kosiński

7 marca 2019 r. studenci GUTW spotkali się w restauracji TWIST, by świętować zbliżający się Dzień Kobiet. Prezes powitał zebranych, złożył życzenia i poprosił dr Małgorzatę Nawrocką-Żarnecką o wygłoszenie wykładu na temat kobiet, ich roli na przestrzeni wieków w życiu rodziny, religii, malarstwie i literaturze. Temat brzmiał bardzo ciekawie: „Naczynie grzechu, przedsionek piekła, puch marny i wietrzna istota  – czy mężczyźni nas lubią?„. Dowiedzieliśmy się, że przez wieki życie kobiet było bardzo trudne. Nie mogła być lepsza od mężczyzny, nie zajmowała prestiżowych stanowisk, była człowiekiem drugiej kategorii. Kobiety od dawna próbują to zmieniać, ale jest jeszcze wiele do zrobienia. Poznaliśmy różne typy kobiet np. typ jędzy – Aniela Dulska, typ kokietki – Telimena…. Prezentowane były kobiety w malarstwie, kinie, w reklamie. Po wysłuchaniu wykładu, panowie studenci wręczyli paniom piękne kwiatki i lampkę szampana. Potem na scenę wkroczył męski zespół 5 panów w oszałamiających sombrero i zaśpiewał piosenkę „Na zdrowie pań” . Wesołą atmosferę stworzył zespół Melodia pod batutą Sylwestra Jerzyka prezentując znane i nowe utwory. Słuchając muzyki delektowaliśmy się ciastem i kawą. Była również loteria, a do wygrania kubki z logo GUTW i książki naszego studenta – seniora Tadeusza Wujka „Podróże przez życie”. W miłym nastroju czas biegł bardzo szybko i żal było się rozstać. Zadowoleni wracaliśmy do domowych pieleszy.

Tekst: Bogumiła Matczak
zdjęcia Bogumiła Matczak, Jolanta Gardyś
 

Gru

20

Spotkanie opłatkowe studentów

Autor: Zbigniew Kosiński

20 grudnia 2018 roku w szkole muzycznej w Gostyniu odbyło się spotkanie opłatkowe studentów Gostyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Na spotkanie przybyli zaproszeni goście: wicestarosta Janusz Sikora, wiceburmistrz Gostynia Grzegorz Skorupski, przewodniczący Rady Miasta Mirosław Żywicki, przedstawiciel przewodniczącego Rady Powiatu Marcin Krawiec, dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu Przemysław Pawlak.
Studentów i gości powitała dyrektor szkoły muzycznej Katarzyna Grzybowska, następnie odbył się koncert uczniów i nauczycieli w/w szkoły i wspólne śpiewanie kolęd. Po koncercie głos zabrał prezes GUTW Zbigniew Kosiński – powitał przybyłych gości, składając życzenia bożonarodzeniowe i noworoczne. Również nasi goście pospieszyli z życzeniami i podarunkami.
Po części artystycznej w sali kameralnej studenci i goście wysłuchali ks. prałata Artura Przybyła, następnie podzielili się opłatkiem składając sobie życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Wśród uczestników panował świąteczny i radosny nastrój.

tekst: Barbara Kubiak,
foto: Jolanta Gardyś, Bogumiła Matczak

 

Lis

30

Wieczór Andrzejkowy 2018

Autor: Zbigniew Kosiński

W piątek 30 listopada o godz. 18:00 w restauracji TWIST na ul. Starogostyńskiej w Gostyniu spotkali się amatorzy dobrej zabawy. Wieczór prowadził Sylwester Jerzyk wraz z zespołem wokalno-instrumentalnym „MELODIA”. Imprezę rozpoczęły panie Krystyna Adamczak i Jolanta Gardyś serdecznie witając uczestników zabawy. Zaprosiły do indywidualnych prezentacji własnych, okolicznościowych tekstów i żartów i życząc udanego wieczoru głos oddały Dance Nowackiej. Nasza koleżanka recytowała wiersz poświęcony Andrzejowi, co świetnie wprowadziło nas  andrzejkowy nastrój. Następnie wszyscy ruszyli do tańca w takt utworów śpiewanych i granych przez Sylwestra Jerzyka. Pląsy, co pewien czas, urozmaicał występ zespołu Melodia oraz indywidualne prezentacje, w których brylowali: Danka Nowacka, Basia Kapała, Ewa Stróżyńska, Ludwik Orłowski i Adam Nowicki. Występujący zebrali gromkie brawa, a zespół Melodia w czasie ostatniego występu nawet powiększył swój skład o uczestników z sali. Atmosfera była tak dobra, że zanim się spostrzegliśmy, już trzeba było się rozstać. Rozbawieni, ze śpiewem na ustach i wspomnieniami ruszyliśmy do domów, by po nocnej regeneracji rozpocząć kolejny dobry dzień.

Tekst i foto: B. Matczak