Gostyński Uniwersytet III Wieku

Archiwum kategorii: wydarzenia.

mar

30

u burmistrza… wieści z ratusza

Autor: Zbigniew Kosiński

…spotkanie u burmistrza z cyklu …wieści z ratusza….

Wydaje się niemożliwe a jednak! Wczoraj tj 30 marca studenci UTW spotkali się z burmistrzem Gostynia Jerzym Kulakiem. Burmistrz odwiedzających gości zaprosił do swego gabinetu. Okazuje się, że jest to miejsce w którym zgromadził wiele rodzinnych pamiątek. Uczestników wizyty przywitał trzymając w ręku laskę kolumbijskiego szamana, którą otrzymał od swojej siostry mieszkającej w Kolumbii. To, że ten kawałek drewna ma jakiś szczególne właściwości można zobaczyć na pierwszym zdjęciu, fotografia nie jest poruszona a jednak laska jest zobrazowana podwójnie, jest w niej jakaś moc. Gospodarz naszego miasta przedstawił nam bardzo osobisty wizerunek o sobie i swojej rodzinie, przedmiotach i pamiątkach z jego gabinetu. Ciekawa jest też historia metalowego orła na ścianie ale ta pozostanie znana tylko tym co zdecydowali się na to spotkanie. Po opuszczeniu gabinetu uczestnicy wizyty przeszli na salę posiedzeń, gdzie włodarz miasta opowiadał jak doszedł do swego stanowiska, jaki był jego pierwszy sukces jeszcze jako radnego. Okazał szacunek dla pani  Palkowej, która pomagała mu w czasie pierwszej kadencji. Mówił też o relacjach z różnymi politykami, przedstawicielami administracji, o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w naszym mieście i czy te relacje wpłynęły na rozwój miasta. Następnie na slajdach przedstawił dochody budżetowe i zadłużenie kredytowe w ostatnich latach. W moim mniemaniu niewielkie zadłużenie kredytowe, które jeszcze w tym roku będzie miało wartość zerową, daję szanse na dalszy rozwój inwestycji. Była mowa o inwestycjach drogowych zazielenianiu miasta, budowie cmentarza komunalnego, uruchomieniu linii kolejowej do Leszna oraz remoncie budynku po byłej aptece na rynku. Na zakończenie spotkania z okazji 745 urodzin Gostynia każdy z uczestników otrzymał torebkę z cebulkami kwiatów.

foto Paweł Karolczak

 

gru

14

Idą Święta…

Autor: Zbigniew Kosiński

Strona Powiatu Gostyńskiego
wydarzenie wspiera Powiat Gostyński

14 grudnia w środę o godz. 16.00 studenci naszego Uniwersytetu przybyli na spotkanie świąteczno-noworoczne tradycyjnie już do Szkoły Muzycznej. Brakowało nam tego rodzaju spotkań, niestety w minionych 2 latach pandemia zniweczyła nasze plany.
Zaproszonych gości i studentów powitał prezes, Zbigniew Kosiński. Krótko podsumował działania tegoroczne, później parę chwil poświecił charakterystyce stanu osobowego uniwersytetu. Następnie głos zabrali zaproszeni goście Starosta Gostyński Robert Marcinkowski, Przewodniczący Rady Powiatu Alfred Siama, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji Monika Curyk, przedstawiciel Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Gostyń Paulina Skrzypczak. Życzenia przekazał też przewodniczący Rady Miasta pan Mirosław Żywicki. Studenci wysłuchali życzeń, a na ręce prezesa Kosińskiego złożono upominki pięknego anioła wykonanego przez mieszkankę powiatu wręczył starosta, a pan przewodniczący Siama obdarował nas herbatką na zimowe wieczory. Krótko wystąpiła też koleżanka Krystyna Adamczak, która zaapelowała do studentów, by zgłaszali się do zespołu Melodia, jeśli lubią i potrafią śpiewać. Kolejnym punktem wieczoru były występy naszego uniwersyteckiego zespołu Melodia oraz uczniów Szkoły Muzycznej. Występy bardzo podobały się, widać było wzruszenie na twarzach słuchaczy. Program artystyczny zakończyło wspólne odśpiewanie kolędy i wręczenie kwiatów dla pani dyrektor Katarzyny Grzybowskiej na ręce dyrygentki chóru ze Szkoły Muzycznej, pani Agnieszki Turkiewicz. Następnie wszyscy udali się do sali obok, gdzie jak zwykle przemówił do nas ks. prałat Artur Przybył. Tym razem usłyszeliśmy parę ciekawostek o tradycji i zwyczajach nie tylko bożonarodzeniowych. Po złożeniu życzeń był czas na kawę i przysmaki świąteczne, którymi raczyliśmy się przy wspólnym stole. Pięknie przystrojony stół pełen łakoci przygotowały koleżanki z zarządu. Miło było znów zobaczyć się w większym gronie, w odświętnym nastroju, powspominać, tych, którzy odeszli i cieszyć się, że mogliśmy znów być razem.

opracowała: B. Matczak
foto B. Matczak, Z. Kosiński

 

cze

8

..zakończenie roku akademickiego 2021/2022

Autor: Zbigniew Kosiński

Śmigiel, miasto wiatraków
wydarzenie wspiera Gmina Gostyń

 

…Kraina Orła Białego

Paweł Karolczak na fb napisał:

Planowałem zamieścić dziś inny materiał zdjęciowy, ale tej energii, tej radości i uśmiechu nie mogę odłożyć na później. Wszystko to wydarzyło się w Krainie Orła Białego w Starym Gostyniu na zakończenie roku akademickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Pogoda dopisała namiot został w całości wypełniony, było bardzo gwarno a rozmowom nie było końca. Taneczne występy pozwoliły zrozumieć studentom zasady tańca nowoczesnego zaprezentowane przez trzy grupy taneczne.

Żegnaj uniwersytecie, witaj lato. Druga relacja z zakończenia roku akademickiego UTW na biesiadzie w Starym Gostyniu. Po nauce lambady przystąpiono do zajęć praktycznych, wspólnych tańców. Trzeba odnotować występ Chóru Melodia, wspólne zdjęcie z młodzieżą i wiele wspólnych rozmów.

mar

8

…Dzień Kobiet 2022..

Autor: Zbigniew Kosiński

Strona Powiatu Gostyńskiego
wydarzenie wspiera Powiat Gostyński

8 marca 2022 r.
…dla naszych Pań!!!…
Tego dnia studentki i studenci GUTW spotkali się w restauracji „Twist”, aby świętować Dzień Kobiet. Uczestników było dużo, ponieważ każdy pragnął kontaktu z bliskimi po okresie zaostrzonej pandemii.

Panowie przygotowali atrakcyjny program imprezy. Zebranych powitał Prezes Zbigniew Kosiński i przedstawił krótką historię obchodów Dnia Kobiet w kraju i na świecie. Złożył Paniom sympatyczne życzenia z toastem i wspólnie odśpiewano „STO  LAT”. Panowie wręczyli wszystkim piękne, w różnych kolorach kwiatki.

Niespodzianką był ciekawy wykład pani dr Małgorzaty Nawrockiej – Żarneckiej na temat: „…obiad w Kamo, drink w Batyskafie – Gostyń dawny i niedawny na podstawie nazw lokali gastronomicznych”. Prelegentka obszernie omówiła ciekawą historię tych miejsc, wyjaśniając pochodzenie ich nazw, właścicieli, bywalców, itp., a wykład zilustrowała slajdami.

Następnie męski zespół muzyczny zaprezentował program, wykonując znane piosenki biesiadne oraz quiz na temat znajomości tytułów wykonanych utworów. Przy kawie, ciastku i wspólnym śpiewaniu z  zespołem „Melodia” czas szybko mijał. Było bardzo wesoło i wszyscy doskonale się bawili. Z zadowoleniem będziemy wspominać mile spędzony dzień.

autor: Barbara Kubiak, Dorota Dojcz
zdjęcia: Bogusia Matczak Z. Kosiński, Zosia Grzegorzewska, Jola Gardyś

 

wrz

17

Walne Zebranie Członków….

Autor: Zbigniew Kosiński

17 września 2020 roku w kinie „Pod Kopułą” odbyło się Walne Zebranie Członków Gostyńskiego Uniwersytety Trzeciego Wieku – otwarcia obrad i powitania słuchaczy dokonała zastępca prezesa Jolanta Gardyś. Wyjaśniła, iż prezes jest nieobecny ze względów zdrowotnych. Przekazała życzenia owocnych obrad.

Na  przewodniczącą zebrania wybrano Irenę Kramarską,  a na sekretarza wybrano Bogumiłę Matczak.
Sprawozdanie z działalności GUTW za rok 2019 przedstawiła zastępca prezesa Jolanta Gardyś. Na zakończenie odczytała też informację o działalności zespołu wokalnego „Melodia”, działającego w ramach GUTW. Przedstawiła również nowego instruktora muzycznego, panią Katarzynę Podgórską, która prowadzi zespół od sierpnia 2020 r.

Sprawozdaniu z działalności  towarzyszyła prezentacja multimedialna obejmująca działalność GUTW od stycznia do końca grudnia 2019r., przygotowana przez prezesa Zbigniewa Kosińskiego.

Sprawozdanie finansowe za rok 2019 przedstawiła skarbnik Maria Leśniewska. Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej za rok 2019 przedstawiła przewodnicząca komisji Aleksandra Biderman.
Kol. Jan Nowacki podziękował Zarządowi za owocną i sumienną pracę. Pochwalił wielość i różnorodność zadań i propozycji składanych słuchaczom. Dziękował też osobom współpracującym z Zarządem i życzył wszystkim dalszych sukcesów i zapału do równie efektywnej pracy.

Omówienia planu działalności GUTW na 2020 r. dokonała wiceprezes Jolanta Gardyś przedstawiając  główne kierunki i cele działania Uniwersytetu. Skarbnik Maria Leśniewska przedstawiła plan budżetu GUTW na 2020 r. opracowany na podstawie ofert składanych do gminy i powiatu.

Wiceprezes Jolanta Gardyś przedstawiła też sugestię Zarządu, aby ze względu na ograniczone działania GUTW w 2020 r, spowodowane obostrzeniami epidemicznymi, zmniejszyć wysokość czesnego do 15,oo zł/semestr.

Przypomniała, że są pewne koszty stałe działalności UTW, które Zarząd musi ponosić, – że nawet ograniczona działalność wymaga środków finansowych, – więc czesne należy płacić jak dodał kol. Jan Nowacki.

Wszystkie przedstawione projekty uchwał zostały przyjęte przez WZC, udzielono też Zarządowi absolutorium z 2019 rok.

Wiceprezes podziękowała słuchaczom za sprawny udział w obradach. Życzyła wszystkim zdrowia i doczekania normalności w życiu studenckim.

…walne zebranie w fotografii Katarzyny Podgórskiej…