Gostyński Uniwersytet III Wieku

Archiwum kategorii: wydarzenia.

Looking for where to buy a levitra without a prescription? Buy canada levitra online pharmacy now. Bonus - free shipping levitra.

Mar

7

Tadeusz dla Pań

Autor: Biderman Aleksandra

Piękną uroczystość przy kawie i ciastkach Uniwersytet zorganizował Paniom (i nie tylko) 7 marca w stołówce TWIST przy ulicy Starogostyńskiej. A okazją ku temu było jutrzejsze Święto Kobiet. Wprawdzie niektórzy „mężczyźni” uważają, że to święto komunistyczne, ale tych, na szczęście, jest coraz mniej.

Korzystając z tego, że na sali zgromadzonych było około 80 studentów poprosiliśmy przedstawiciela Towarzystwa Ubezpieczeniowego „WARTA”, by zapoznał nas z warunkami naszego ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków. Po krótkiej prezentacji był czas na zadawanie pytań.

Głównym bohaterem dalszej części naszej uroczystości był Tadeusz, nasz piszący kolega. On to spośród swoich wierszy wybrał te, które opisywały kobiety (żony, matki, kochanki). Dorzucił jeszcze te, które ma w swojej pamięci. Na koniec odczytał utwór napisany w gwarze wielkopolskiej o „szczunach  z podwórka”. Wiersze Tadeusza przeplatane były mini recitalami chłopaka z gitarą, czyli Radka Roszaka, absolwenta naszego Liceum. Usłyszeliśmy własne kompozycje Radka, ale też piosenki w języku angielskim, m. in. piosenki Elvisa Presleya.

Obydwaj panowie otrzymali od Pań ogromne brawa i widać było, że byli bardzo wzruszeni. Paniom tez przyjemność sprawiły słowa Tadeusza i piosenki Radka Roszaka.

napisała Aleksandra Biderman
zdjęcia Aleksandra Biderman, Jolanta Gardyś

170307_Dla Pa+ä (23) 170307_Dla Pa+ä (17)sdrdigdigcof

cof

170307_204911

 

 

 

 

 

 

Wrz

28

III Powiatowa Inauguracja Roku Akademickiego

Autor: Biderman Aleksandra

28 września w Pępowie blisko 200 studentów (w tym 115 z Gostynia) uczestniczyło w III Powiatowej Inauguracji Roku Akademickiego. Przybyli również zaproszeni goście, w tym senator Marian Poślednik oraz starosta Powiatu Robert Marcinkowski. Po przywitaniu wszystkich przez prezesów poszczególnych uniwersytetów oglądaliśmy piękne występy dzieci i młodzieży oraz pępowskiego chóru. Wysłuchaliśmy również wykładu dra Marka Zielińskiego z Katedry Strategii Marketingowej Uniwersytetu z Poznania. Potem wszyscy udali się na mały poczęstunek.

Więcej na ten temat + zdjęcia zobaczyć można na stronie www.gostyn24.pl

Cze

22

W Krainie Orła Białego

Autor: Biderman Aleksandra

Zakończenie roku 2015/2016 Gostyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku przyszło nam świętować przy cudownej, słonecznej pogodzie w pięknym, bajkowym miejscu w Starym Gostyniu w Krainie Orła Białego, której właścicielem jest pan Rafał Duda.

Blisko 120 osób zebrało się pod wielkim namiotem. Wśród zaproszonych gości był burmistrz Gostynia Jerzy Kulak, dyrektor Biblioteki Paweł Hübner, prezes UTW z Leszna Maria Zielony, przedstawiciel Policji i przedstawiciel Oświaty.

Zebranych powitał prezes GUTW Zbigniew Kosiński, który przedstawił działalność Uniwersytetu. Piękna pogoda na zewnątrz okazała się przekleństwem w środku namiotu. Było za jasno. Pokaz fotografii przygotowany przez prezesa był nieczytelny dla oglądających. Podobnie rzecz się miała z pokazem starych fotografii przygotowanych przez Macieja Gaszka. Pan Maciej miał kilka zagadek dotyczących pokazywanych zdjęć, można było spojrzeć do laptopa. Nagrodą był 3. nr Rocznika Gostyńskiego. Popijając kawę i zajadając drożdżowy placek słuchaliśmy pięknego śpiewu Zespołu Muzyczno-Wokalnego z naszego Uniwersytetu pod kierownictwem Sylwestra Jerzyka.

Wiele osób wyszło na słoneczko, by obejrzeć „gospodarstwo” pana Dudy: Krainę Bajek, stawy, piękne rzeźby, żywe zwierzęta, drugi namiot, w którym znajduje się m.in. mały sklepik z napojami i ciasteczkami, mini-muzeum z pięknie ubranym łóżkiem nad którym wystruganych jest 12 apostołów, biskupianką, drzwiami rzeźbionymi w parę biskupian, szafę z rzeczami, książki regionalne itp.

Koło 18.00 podano kolację: kiełbasę, kaszankę, bigos, żurek. Wszystko smakowało wyśmienicie. Niektórzy wyjechali wcześniejszym autobusem, inni zostali, by ruszyć w tany. Przyjechali do Gostynia druga turą.

Tekst i zdjęcia Aleksandra Biderman

Kwi

26

Walne zebranie

Autor: Biderman Aleksandra

26 kwietnia 2016 roku o godz. 17.00 w auli ZSO odbyło się kolejne walne zebranie członków Gostyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Obrady otworzył Prezes Zbigniew Kosiński proponując na przewodniczącego Zebrania Jolantę Gardyś. Sekretarzami wybrano Aleksandrę Biderman oraz Krystynę Adamczak. Ponieważ nie było wymaganego quorum, po 15 minutach przy udziale 63 studentów rozpoczęto walne zebranie. Regulamin WZ przedstawiła Krystyna Polus, porządek obrad Jolanta Gardyś, sprawozdanie z działalności Zarządu za rok 2015 – prezes, sprawozdanie finansowe za 2015 – Maria Leśniewska. Irena Kramarska odczytała sprawozdanie Komisji Rewizyjnej za rok 2015.

Podjęto uchwały w sprawie przyjęcia sprawozdania z działalności Zarządu, w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego, w sprawie udzielenia absolutorium Zarządowi, w sprawie zmian w Zarządzie. W miejsce Urszuli Kamińskiej weszła do Zarządu Barbara Kapała.

Plan działalności na ten rok omówił Prezes Kosiński, plan finansowy – skarbnik Maria Leśniewska. Podjęto uchwałę w sprawie przyjęcia głównych kierunków działania UTW na 2016 rok oraz uchwałę o przyjęciu budżetu na rok 2016. O zmianach w statucie poinformowała Jolanta Gardyś. Dotyczyły one przyjęcia nowych członków. W statucie było, że członkiem może być emeryt, rencista albo osoba, która ukończyła 60 rok życia. Teraz proponuje się, by osoba, która ukończyła 40 rok życia i która coś może wnieść nowego do działalności UTW została jego członkiem. Pani Gaszkowiak zapytała, dlaczego od 40 lat. Na to wyczerpująco odpowiedziała Halina Spichał, poparła ją Janina Palczewska i Krystyna Adamczak. Przegłosowano. 8 osób wstrzymało się, pozostałe czyli 55 osób było za przyjęciem tej ustawy. W wolnych głosach i wnioskach Krystyna Adamczak poinformowała o utworzeniu Zespołu Śpiewaczego do którego należy już ponad 20 osób. Prezes Kosiński opowiedział o spotkaniu w Poznaniu na temat propozycji utworzenia Stowarzyszenia Stowarzyszeń Trzeciego Wieku. Przedstawił też wyniki badania GUS dotyczące UTW. Krystyna Polus poinformowała o wyjeździe do Wrocławia na nocne widowisko. Zebranie zakończył Prezes bieżącymi komunikatami.

Napisała i zdjęcia zrobiła Aleksandra Biderman

Gru

16

Hej, kolęda, kolęda… Opłatkowe spotkanie w Szkole Muzycznej

Autor: Biderman Aleksandra

Tradycji stało się zadość. W środowy wieczór 16 grudnia 2015 r. gościnne mury Szkoły Muzycznej w Gostyniu wypełnił gwar głosów słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którzy licznie przybyli na opłatkowe spotkanie. Honory gospodarzy pełnili Dyrektor Szkoły Muzycznej oraz Prezes Zarządu GUTW, którzy powitali zgromadzonych, wśród nich honorowego gościa księdza prałata Artura Przybyła.
Prezes Kosiński złożył podziękowania instytucjom i ludziom współpracującym z naszym Uniwersytetem oraz życzył pomyślności w nowym roku.
W nastrój wieczoru wprowadził wiersz Tadeusza Wujka „Spotkałem kolędę”, który przeczytała niżej podpisana.
Następnie Dyrektor Szkoły zaprosiła do wysłuchania koncertu muzycznego w wykonaniu uczniów.
Najpierw popłynęła delikatnie zagrana na skrzypcach melodia  pastorałki „Gdy śliczna panna…”, po niej usłyszeliśmy wokalne wykonanie „Lulajże Jezuniu…”, następnie dwie flecistki zagrały nastrojową „Cichą noc…” i wreszcie zespół 6 saksofonistów wykonał brawurowo dostojnie brzmiące kolędy „Bracia, patrzcie jeno…”, „Gdy się Chrystus rodzi…” oraz ponownie melodię „Gdy śliczna panna..” , a swój występ zakończył kompozycją Niemena „Pod papugami”. Słuchacze żywo reagowali i po cichu nucili melodie kolęd. Chętnie też przystali na propozycję pani dyrektor, aby wspólnie kilka kolęd zaśpiewać.
W podziękowaniu za gościnę i piękny koncert Jola Gardyś i Zbyszek Kosiński wręczyli pani dyrektor okazałą gwiazdę betlejemską, a zgromadzeni nagrodzili wykonawców brawami.
Po koncercie muzycznym przeszliśmy do sali, w której na centralnym miejscu stał uroczyście udekorowany świąteczny stół nakryty białym obrusem z opłatkami i poczęstunkiem składającym się z pierników, ciastek, cukierków. Z głośników dobiegała melodia kolęd. Uwagę zwracała artystyczna szopka z postaciami aniołów, zwierząt i innymi elementami wykonanymi w sposób artystyczny w szkle – dzieło państwa Gerowskich. Płonące świece, świerkowe gałązki, błyszczące ozdoby tworzyły prawdziwie świąteczny klimat.
Ksiądz Artur Przybył uraczył zgromadzonych wokół stołu gawędą o szopkach bożonarodzeniowych zwanych potocznie żłóbkami. Przypomniał, że twórcą pierwszej szopki był św. Franciszek z Asyżu, stąd też nic dziwnego, że najwspanialsze szopki są zazwyczaj w kościołach franciszkańskich. Rzucił też myśl, aby w okresie bożonarodzeniowym udać się na pielgrzymkę do kościołów franciszkanów w naszym regionie i obejrzeć różne szopki.
Zanim złożył wszystkim życzenia niżej podpisana przeczytała kolejny nastrojowy wiersz Tadeusza pt. „Rozbłysła gwiazda” podkreślający wyjątkowość tego wigilijnego wieczoru. Następnie wzajemnie dzieliliśmy się opłatkiem i życzyliśmy sobie przede wszystkim zdrowia, dużo radości, spokoju, serdecznych spotkań w gronie najbliższych. Wszyscy odczuwali już klimat świąt.
Relacja i zdjęcia Halina Spichał