Gostyński Uniwersytet III Wieku

Archiwum kategorii: wydarzenia.

Looking for where to buy a levitra without a prescription? Buy canada levitra online pharmacy now. Bonus - free shipping levitra.

Paź

5

Inauguracja Roku Akademickiego 2017/2018

Autor: Biderman Aleksandra

IV Powiatowa Inauguracja Roku Akademickiego odbyła się 5 października 2017 roku w Domu Kultury Hutnik w Gostyniu. Pięknie przygotowana sala ze zorganizowaną wystawą obrazów Krysi Adamczak, Krysi Banaszkiewicz, Bogusi Mazurek, Stasi Czerwińskiej oraz Doroty Lisewskiej i Bożeny Gerowskiej uświetniły dzisiejszą uroczystość.  W holu swoją wystawę miała Łucja Szymoniak. Cztery długie, nakryte białymi obrusami stoły pomieściły 200 osób. Oprócz studentów Uniwersytetów z Gostynia, Krobi i Pępowa przy stole zasiedli zaproszeni goście: starosta gostyński mający patronat nad Uniwersytetami – Robert Marcinkowski, burmistrzowie: Gostynia – Jerzy Kulak, Krobi – Michał Listwoń, wójt Pępowa – Stanisław Krysicki, przewodniczący Rady Powiatu Gostyńskiego – Alfred Siama, przewodniczący Rady Miejskiej – Mirosław Żywicki, dyrektorzy Gminnych Ośrodków Kultury: z Krobi – Agnieszka Wujek i z Pępowa – Leszek Żelazny, dyrektor Biblioteki w Gostyniu – Przemysław Pawlak, dyrektor Hutnika – Sabina Hoska-Kaczmarek, prezes Kawonu – Krzysztof Nowak oraz Barbara Szarszewska – wiceprezes i Stanisław Bojak – sekretarz, oboje z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Lesznie.

Impreza rozpoczęła się brawurowo wykonanym hymnem gostyńskiego Uniwersytetu przez zespół wokalno-instrumentalny „Melodia”. Następnie wszystkich zebranych powitali prezesi uniwersytetów: gostyńskiego – Zbigniew Kosiński, krobskiego – Domicela Skrzypalik i pępowskiego – Dorota Hudzińska. Po nich głos zabrał starosta Robert Marcinkowski oraz przedstawicielka Uniwersytetu z Leszna. Z bardzo interesującym wykładem inauguracyjnym pt. „Coaching kreatywnego seniora” wystąpiła dr Jolanta Twardowska-Rajewska z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Po części oficjalnej przyszedł czas na chwilę refleksji i zabawy. Na scenie pojawił się zespół „PROJEKT NIEBO DUO” w składzie Magdalena Chlebowska i Leszek Dworniczak, którzy zaproszeni zostali przez pana starostę Roberta Marcinkowskiego. Wysłuchaliśmy nastrojowych piosenek takich jak np. W moim magicznym domu, Bosanova do poduszki, Zacznij od Bacha, Pod papugami, Bądź moim natchnieniem”. Wraz z zespołem „Melodia” z gostyńskiego Uniwersytetu nuciliśmy: Nie mów, że wszystko skończone, Ciernista róża, Zorba i ty, Kielich białego wina oraz wiele innych. Oprócz strawy duchowej było tez coś dla ciała: kawa, herbata, owoce, kanapki i drożdżowy placek.

Brawa należą się wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tej pięknej inauguracji. Mamy nadzieję, że studenci z nowymi siłami i wielkim zapałem przystąpią do pracy w nowym roku akademickim.

Tekst i zdjęcia Aleksandra Biderman

Cze

13

Zakończenie roku akademickiego 2016/2017

Autor: Biderman Aleksandra

W myśl słów Platona „Kto usilnie chce każdej zakosztować nauki, z radością idzie się uczyć i nigdy nie ma dość”…. a 13 czerwca 2017 roku przejdzie do historii uniwersytetów w Gostyniu, Krobi i Pępowie. Było to bowiem pierwsze wspólne pożegnanie mijającego roku akademickiego. Impreza odbyła się w Krainie Orła Białego w Starym Gostyniu w ogromnym namiocie mieszczącym ponad 200 osób. Nim zaczęła się część oficjalna, zebrani usłyszeli grę na dudach i skrzypcach w wykonaniu trojga członków zespołu biskupiańskiego z Domachowa i okolic. Następnie prezesi uniwersytetów: gostyńskiego – Zbigniew Kosiński, krobskiego – Domicela Skrzypalik oraz pępowskiego – Dorota Hudzińska powitali serdecznie wszystkich zebranych ze szczególnym uwzględnieniem zaproszonych osób, m. in. senatora Mariana Poślednika, w zastępstwie starosty gostyńskiego – panią inspektor Joannę Jakubiak z Biura Promocji i Rozwoju Powiatu, w zastępstwie burmistrza Gostynia – panią Naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych, panią Aldonę Grześkowiak-Węglarz, Przewodniczącego Rady Miejskiej, pana Mirosława Żywickiego, nowego dyrektora Biblioteki Publicznej, pana Przemysława Pawlaka, przedstawiciela Komendy Powiatowej Policji – starszego aspiranta Przemysława Gajdę, dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie – pana Mirosława Sobkowiaka oraz panią Martę Machowską z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Kiedy Domicela Skrzypalik oznajmiła, iż rok akademicki 2016/2017 uważa za zamknięty, na scenę wkroczyła pani Agnieszka Wujek, dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Rekreacji im. Jana z Domachowa Bzdęgi w Krobi. Opowiedziała pokrótce jak doszło do dzisiejszego spotkania ph. „Taneczno – gwarowo – kulinarna wyprawa na biskupiznę”. Po niej pani mgr Marta Machowska wygłosiła nam bardzo interesujący wykład pt. „Strój wspaniały i muzyka, tańce, przyśpiewki i wiwat” – czyli o materialnym i niematerialnym dziedzictwie kulturowym biskupizny.

O rany, wiara, co to sie potym działo. Wylazły na środyszek dwie takie gryfne mele i zaczły godać po naszymu. Ta jedna, Glapioczka Mania, to nic, ino o tych reklamach wew telewizji, jakie to óne dobre, na wszystko pómogum: na kałundek, na kielochy, na boluncum gjyre i na churchlanie. Ale, zaś na kóńcu powiado, że nojlepsze jest to, co babusia num daje: glinkowy łocet na spuchnięta kalafę, flasterki cebuli na sznupe, czarcie żebro na wszystko, nalywki na kałund, pomogły,  i nie trzeba było lotać po doktorach. Ta drugo to num mówiuła „tatowe wspominki”, i jeszczyk roz, ta Mania, ostrzegała nos „gzuby, słuchejcie mamy”. Chichrali się ciyngiym wszyscy. Fajnie buło. A zaś poszli my na kawe i placek zez drzuzgawkami i glancym, a co niektóre szczuny, mele tyż, to spucli wuchte sznytek zez smaloszkiem ze szkrzyczkami i ogórasem. A do tegó jeszczyk obkład se zrobili z kiełby z marjankóm, chabasu, lebery i co tam jeszczyk nojdli. Wszystko buło łokropnie dobre. Nabómbali sie dokładnie. Żdżarty gatunek…

Po przerwie przygrochlała się na scyne wuchta noszych studyntów i zaczli śpiywać. Óni nazywajum się „Melodia” i jest ich oż 34. Dzisiej tyle ich nie buło, bo niektóre pojechali na wakacje. Jak darli te kalafy to my im jeszczyk pomagali. Ganc fajno śpiywali, podobało się num. „Płyną statki do Malagi”, „Ciernista róża”, „Nie mów, że wszystko skończone” – to ino niektóre z tych piosynek.

Potym wlazło śtyrech szczunów i trzy mele ubranych na biskupión. Jedyn groł na dudach, a dwa z nich rzympolili na gajgach. I śpiywali num takie śmiyszne kawołki. Tańcowali wiwata, taki specjalny, biskupowy taniec. A zaś, to porwali do tańczynia naszych i wywijali, oż fyrały im spódniki, a my się chichrali ile wlezie. Krycha piyrszo się wyrwała do tańczynio, za nium Dana, Heniu i jeszczyk poru. Skatajuny nikt nie buł, wszystko się trzymało na gjyrach. I buły te tańce jeszczyk długo, tak się wiarze podobało.

Taka to była impreza biskupiańska w Starej Krobi. Kto zgłodniał, mógł zjeść jeszcze kiełbasę, bigos, żurek, surówki, było tego mnóstwo. Muszę dodać jeszcze słówko o dziewczętach, które uraczyły nas opowiadaniami gwarowymi. Otóż, należą one do Grupy Teatralnej „Na Fali”, która powstała w 2002 roku przy bibliotece szkolnej ZSPiG w Krobi z inicjatywy Magdaleny Andrzejewskiej. Ona też sama pisze wszystkie teksty.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania  tego wydarzenia oraz tym, którzy swoim zaangażowaniem i uczestnictwem uświetnili tę wspaniałą imprezę.

Jo tyż tam bułam, zdjyńcia zrobiułam i ździebko wum opisałam co sie działo.
Aleksandra Biderman

170613_zako+äczenie (6) 170613_zako+äczenie (7) 170613_zako+äczenie (8) 170613_zako+äczenie (11) 170613_zako+äczenie (12) 170613_zako+äczenie (14) 170613_zako+äczenie (17) 170613_zako+äczenie (18) 170613_zako+äczenie (19) 170613_zako+äczenie (30) 170613_zako+äczenie (34) 170613_zako+äczenie (36)

 

 

Maj

25

Walne zebranie członków GUTW w dniu 25 maja 2017 roku

Autor: Biderman Aleksandra

Walne zebranie rozpoczęło się odśpiewaniem naszego hymnu. Następnie prezes Zbigniew Kosiński powitał zebranych i stwierdził ważność obrad. Obecnych na sali było ponad 50% studentów.

Przewodniczącą zebrania wybrana została Jolanta Gardyś, na sekretarzy zebrania prezes zaproponował Aleksandrę Biderman oraz Krystynę Adamczak. Wszystkie osoby zostały przyjęte przez aklamację. Regulamin Walnego Zebrania odczytała Krystyna Polus, porządek obrad przedstawiła Jolanta Gardyś. Sprawozdanie finansowe za rok 2016 oraz plany budżetu na rok przyszły odczytała skarbnik Maria Leśniewska. Protokół Komisji Rewizyjnej odczytała Maria Waleńska. Sprawozdanie z działalności Zarządu oraz plany na rok przyszły przedstawił prezes Zbigniew Kosiński. O zmianach w statucie poinformowała Ewa Knapkiewicz. Zostały one przyjęte przez ogół.

W wolnych głosach i wnioskach padły zapytania o kilkudniowe wycieczki: do Krakowa, do Łodzi, na Mazury, do Pragi,  do Lwowa oraz o jednodniowe np. do Świdnicy i Jaworu ze zwiedzeniem Gros Rosen. Zarząd otrzymał podziękowanie za swoja pracę na rzecz całego Uniwersytetu. Były też pytania dotyczące wyjazdu do opery, informacje o naszym chórze i pierwszych sukcesach.  Prezes prosił, aby w autobusie pozostawiać pierwsze wolne miejsca dla organizatorów. W wypadku rezygnacji z imprezy odpowiednio wcześniej o tym poinformować, pieniądze odebrać w okresie do dwóch miesięcy po imprezie, zaproponowana wysokość składki – 30 zł za semestr została uchwalona przez aklamację.

Na zakończenie zebrania zespół śpiewaczy „Melodia” odśpiewał kilka piosenek otrzymując wielkie brawa.

tekst Aleksandra Biderman
zdjęcia Jolanta Gardyś, Zbigniew Kosiński

cof

cof

cof

Mar

7

Tadeusz dla Pań

Autor: Biderman Aleksandra

Piękną uroczystość przy kawie i ciastkach Uniwersytet zorganizował Paniom (i nie tylko) 7 marca w stołówce TWIST przy ulicy Starogostyńskiej. A okazją ku temu było jutrzejsze Święto Kobiet. Wprawdzie niektórzy „mężczyźni” uważają, że to święto komunistyczne, ale tych, na szczęście, jest coraz mniej.

Korzystając z tego, że na sali zgromadzonych było około 80 studentów poprosiliśmy przedstawiciela Towarzystwa Ubezpieczeniowego „WARTA”, by zapoznał nas z warunkami naszego ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków. Po krótkiej prezentacji był czas na zadawanie pytań.

Głównym bohaterem dalszej części naszej uroczystości był Tadeusz, nasz piszący kolega. On to spośród swoich wierszy wybrał te, które opisywały kobiety (żony, matki, kochanki). Dorzucił jeszcze te, które ma w swojej pamięci. Na koniec odczytał utwór napisany w gwarze wielkopolskiej o „szczunach  z podwórka”. Wiersze Tadeusza przeplatane były mini recitalami chłopaka z gitarą, czyli Radka Roszaka, absolwenta naszego Liceum. Usłyszeliśmy własne kompozycje Radka, ale też piosenki w języku angielskim, m. in. piosenki Elvisa Presleya.

Obydwaj panowie otrzymali od Pań ogromne brawa i widać było, że byli bardzo wzruszeni. Paniom tez przyjemność sprawiły słowa Tadeusza i piosenki Radka Roszaka.

napisała Aleksandra Biderman
zdjęcia Aleksandra Biderman, Jolanta Gardyś

170307_Dla Pa+ä (23) 170307_Dla Pa+ä (17)sdrdigdigcof

cof

170307_204911

 

 

 

 

 

 

Wrz

28

III Powiatowa Inauguracja Roku Akademickiego

Autor: Biderman Aleksandra

28 września w Pępowie blisko 200 studentów (w tym 115 z Gostynia) uczestniczyło w III Powiatowej Inauguracji Roku Akademickiego. Przybyli również zaproszeni goście, w tym senator Marian Poślednik oraz starosta Powiatu Robert Marcinkowski. Po przywitaniu wszystkich przez prezesów poszczególnych uniwersytetów oglądaliśmy piękne występy dzieci i młodzieży oraz pępowskiego chóru. Wysłuchaliśmy również wykładu dra Marka Zielińskiego z Katedry Strategii Marketingowej Uniwersytetu z Poznania. Potem wszyscy udali się na mały poczęstunek.

Więcej na ten temat + zdjęcia zobaczyć można na stronie www.gostyn24.pl