Gostyński Uniwersytet III Wieku

Archiwum kategorii: spotkania z ciekawymi ludzmi.

marzec

18

kino „Pod Kopułą”

Autor: Zbigniew Kosiński

…opowieść o gostyńskim kinie w wykonaniu dyr. Tomasza Bartona…

foto. Zbigniew Kosiński

listopad

14

„Kapitan” Szymon Przebinda …o ekspedycji „Pik Dybowskiego.

Autor: Zbigniew Kosiński

PIK DYBOWSKIEGO – pojedynek z jakuckim mrozem

14 listopada 2019 r. „Kapitan” Szymon Przebinda, rodowity gostyniak spotkał się w gostyńskiej bibliotece ze słuchaczami naszego utw, by opowiedzieć o ekspedycji „Pik Dybowskiego”. Opowieść o wspólnych z „Admirałem” Erykiem Krysowskim  przeżyciach w ekstremalnych czasami warunkach przekazywał w sposób żywiołowy i z humorem uzupełniając barwną wypowiedź zdjęciami i krótkimi filmami z podróży. Zamarzyli, by zdobyć najwyższy szczyt Gór Momskich w północno-wschodniej Jakucji i nadać mu nazwę. Wyruszyli samochodem terenowym z Polski, przemierzyli 40 km przez zamarznięty Bajkał, spali w temperaturze minus 50 stopni Celsjusza, utopili samochód w rzece, odmrozili palce. Mróz, wypadki,odmrożenia, Czyshaan – jakucki duch zimna – nie był łaskawy dla Kapitana i Admirała. Oni jednak konsekwentnie szli do przodu…Szczytu, niestety, nie zdobyli, zwyciężył zdrowy rozsądek. Nie dają jednak za wygraną ! Wkrótce tam wrócą !  O swojej wyprawie Szymon „Kapitan” Przebinda i Eryk „Admirał” Krysowski, autorzy bloga „Kapitan i Admirał: Przygoda i Przypał” opowiedzieli również w programie „Pokaż nam świat” TVN24 BiS w dniu 16 listopada br.

https://tvn24bis.pl/article/url/986059
Program „Pokaż nam świat” w TVN24 BiS w soboty o godzinie 9.50 i 15.25 oraz niedziele o godzinie 12.45. Zapraszają Jakub Porada i Małgorzata  Główka.
Tekst i zdjęcia Jolanta Gardyś

sierpień

7

Piękne czytanie

Autor: Biderman Aleksandra

7 czerwca na gostyńskim rynku odbyć się miały „Warsztaty pięknego czytania” ze znanym aktorem z projektu „Wbajkowani” Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy. Pogoda nieco tylko pokrzyżowała nam plany, bo zaczęło padać i to tak mocno, że imprezę trzeba było przenieść do gościnnej „Szalonej krowy”. Znanym aktorem, który prowadził warsztaty był Zbigniew Waleryś, znany m.in. z ról w „Papuszy” czy nadawanym ostatnio serialu telewizyjnym „Korona królów”. Atmosfera w lokalu była bardzo kameralna, do tego muzyka relaksacyjna i czytana przez pana Zbigniewa „Lokomotywa”, „Kot w butach” i „Królowa Śniegu”. Z kolei my wszyscy, około 20 osób, czytaliśmy po kawałku baśni „Królewna na ziarnku grochu”. Staraliśmy się, tak jak zawodowy aktor, modulować głos, ściszać go czy podnosić, gdy tego wymagała lektura. Dostaliśmy pochwałę.

Potem można było porozmawiać z aktorem, wypytać go o najbliższe plany i zrobić sobie z nim zdjęcia. Spotkanie było bardzo pouczające i bardzo miłe.

opisała Aleksandra Biderman
zdjęcia robił Paweł Karolczak

Maj

7

Spotkanie z Jakubem Kasperskim

Autor: Biderman Aleksandra

7 maja 2019 roku odbyło się w Bibliotece w Gostyniu spotkanie z Jakubem Kasperskim, autorem książki „Historia muzyki popularnej” zorganizowane przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy w Gostyniu oraz Gostyński Uniwersytet Trzeciego Wieku. W spotkaniu uczestniczyli: słuchacze Uniwersytetu, grono kolegów i koleżanek z klasy licealnej Jakuba oraz zainteresowani tematem. Obecni byli również rodzice i brat zaproszonego gościa. Jakub Kasperski urodził się w Gostyniu w 1981 roku. Tutaj też ukończył Liceum Ogólnokształcące oraz Państwową Szkołę Muzyczną I Stopnia. Studiując na Wydziale Historycznym UAM w Poznaniu ukończył jednocześnie Szkołę Muzyczną II stopnia. Na przełomie lat 2004/2005 studiował na paryskiej Sorbonie. Od kilku lat zajmuje się naukowo muzyką popularną, wykładając m.in. jej historię na rodzimej uczelni. Brał udział w wielu krajowych i zagranicznych konferencjach. Publikuje w języku polskim i angielskim. Jest członkiem międzynarodowego stowarzyszenia International Association for the Study of Popular Music (IASMP) oraz polskiego MUTE – Popular Music Studies. Od wielu lat współpracuje też z Filharmonią Poznańską im. T. Szeligowskiego oraz innymi polskimi filharmoniami i orkiestrami.

Spotkanie z panem Kasperskim prowadzone było w formie wywiadu z Przemysławem Pawlakiem, dyrektorem biblioteki oraz Tomaszem Bartonem, dyrektorem GOK Hutnik. Panowie naprzemiennie zadawali pytania o związku Jakuba z Gostyniem oraz o jego zainteresowania. Z tego co opowiadał zaproszony gość mogliśmy się dowiedzieć, że już w przedszkolu pani zauważyła, że Kuba ładnie śpiewa. Potem była Szkoła Muzyczna, gra na gitarze, śpiewanie w chórze kościelnym na Świętej Górze. I Poznań. Zainteresowania muzyczne ogólne, lubi muzykę poważną, koncerty w filharmonii, ale też muzykę popularną. Z tego tematu pisał pracę doktorską uzyskując tytuł doktora nauk humanistycznych. Studiując w Poznaniu muzykologię miał możliwość bycia na koncertach wyłącznie za okazaniem legitymacji. Korzystał z tego ustawicznie mając w ten sposób zajęte soboty i niedziele. Z czasem zaczął występować na scenie wprowadzając słuchaczy w temat wykonywanych utworów. Dużo pytań muzycznych stawiał przed Jakubem Tomasz Barton. A i obecni na sali również bardzo byli zainteresowani tematem i chcieli jak najwięcej się dowiedzieć.

W podziękowaniu za wykład pan Jakub Kasperski otrzymał kwiaty i wydane ostatnio przez Bibliotekę dwie pozycje książkowe: zbiór opowiadań „Siedem piór” oraz komiks o Gostyniu „GOSTTOWN”. Zbiór miniatur komiksowych. W holu, tuż za drzwiami czytelni można było nabyć album Jakuba Kasperskiego „Historia muzyki popularnej” i, oczywiście, otrzymać gorący autograf.

Tekst Aleksandra Biderman
Zdjęć użyczył Karol Kasperski
 

 

marzec

16

Nadleśnictwo Piaski …noc sów.. i ognisko(?)

Autor: Zbigniew Kosiński

Paweł Karolczak, od niedawna członek GUTW, uczestniczył, jak zwykle – aktywnie, tym razem w ogólnopolskim wydarzeniu zorganizowanym przez zarząd GUTW i Nadleśnictwo Piaski pn. „Noc sów” i na swoim profilu FB napisał:
„Czego to dziś nie było na Nocy Sów. Nie było ogniska, bo padał deszcz, ale była gorąca atmosfera. Nie było pieczenia kiełbasek, ale za to były grzane z wody. Był niesamowity pasjonat ptaków, wspaniały nauczyciel Pan Grzegorz Lorek, był jego kolega Adam Stankowski – autor albumu o ptakach, który na dobre zdjęcie potrafi czekać latami, był spacer w deszczu do lasu, sowy co prawda nie dopisały, ja spotkałem jedną, jest na zdjęciu. Poznaliśmy chłopca Antosia ze szkoły w Pudliszkach, który swoim zainteresowaniem ornitologią budził ogólny podziw. Były jeszcze imieniny prezesa UTW, kolegi Zbyszka, było jeszcze wspólne śpiewanie i czytanie poezji o sowach. Było jeszcze było… ale nie o wszystkim napiszę. Podkreślę jeszcze niezwykłe zaangażowanie, otwartość i życzliwość pracowników Nadleśnictwa w Piaskach”, za co serdecznie im dziękuje 38 studentów utw! Było więc interesująco, ekspresyjnie i smacznie.

…i jeszcze kilka słów Krysi Jankowskiej:
W dniu 16-03-2019 r. grupa studentów GUTW (38 osób) udała się do Nadleśnictwa Piaski, aby wziąć udział w organizowanej tam „Nocy Sów. Zostaliśmy serdecznie powitani przez Nadleśniczego Pana Tomasza Kwiecińskiego oraz jego zastępcę Pana Ryszarda Szymankiewicza. W Izbie Leśnej czekał też na nas bohater spotkania Pan Grzegorz Lorek – ornitolog i nauczyciel biologii. Gościem był również Pan Adam Stankiewicz lokalny miłośnik przyrody i pasjonat fotografowania ptaków oraz autor pięknej książki o ptakach „U źródeł Rowu Polskiego”. W spotkaniu uczestniczył też młody pasjonat ptaków – Antoś – uczeń szkoły w Pudliszkach, który mimo młodego wieku zadziwił nas wiedzą ornitologiczną.  Pan Grzegorz w bardzo ciekawy i wnikliwy sposób opowiedział nam i pokazał na filmie życie tajemniczych i magicznych ptaków – sów. Przy kawie i dobrym pieczywie z przyjemnością słuchało się opowieści o życiu tych ptaków, ich zwyczajach oraz śladach jakie pozostawiają w naszym środowisku.
W Polsce mamy kilkanaście gatunków sów, w tym 9 lęgowych. Sowy od wieków przedstawiane są jako symbol mądrości, jednak nierzadko są prześladowane przez człowieka, ze względu na złą sławę, jaką im przypisywano w różnych legendach. Mimo tego już  w starożytności sowę uznano jako boskiego ptaka. Dowiedzieliśmy się również, dlaczego sowy latają bezszelestnie i co sprawia, że mogą odwracać głowę o 270 stopni, podczas gdy człowiek o 180. Podczas wykładu Pan Grzegorz „puścił” w obieg eksponaty, dzięki którym mogliśmy zobaczyć budowę układu kostnego oraz dotknąć aksamitnie gładkich piór oraz wziąć do ręki tzw. ”wyplówkę”.  Dowiedzieliśmy się również, że ptaki te posiadają bardzo dobrze rozwinięte ośrodki słuchowe i wzrokowe, co w dużej mierze pomaga im w nocnym polowaniu. Królową sów jest płomykówka, zaś król to puszczyk mszany, który toleruje ludzi, ale czasem może też być niebezpieczny. Na temat sów można by mówić w nieskończoność, ale nas czekała jeszcze wycieczka do lasu. Była to wyjątkowa okazja, aby w ten wieczór zaobserwować i usłyszeć głos tych wspaniałych ptaków. Pogoda  nie była dla nas łaskawa, noc była ciemna i padał deszcz. Mimo cierpliwego oczekiwania i nawoływania głosu puszczyka nie uzyskaliśmy odpowiedzi. Nie byliśmy tym zawiedzeni, bo już sama wycieczka do lasu była dla nas czymś wyjątkowym. Powróciliśmy do Izby Leśnej, aby tam zakończyć nasze spotkanie, podzielić się wrażeniami i rozwiać różne wątpliwości dotyczące życia sów – ptaków pięknych i mądrych, zdaniem ich miłośników. Mimo późnej pory jeszcze trochę czasu spędziliśmy przy wspólnym posiłku, a dla umilenia czasu koleżanki Ola, Maria i Krysia pięknie zarecytowały wiersze o sowach. Był to bardzo miły akcent tego spotkania. Posileni, wzbogaceni obszerną wiedzą o sowach i naładowani pozytywną energią udaliśmy się do swoich domów.

tekst: Paweł Karolczak, Krystyna Jankowska
zdjęcia: Jolanta Gardyś, Paweł Karolczak, Zbigniew Kosiński