Autor: Zbigniew Kosiński
3 listopada, czwartek, godz. 18.00, w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu – odbyło się spotkanie z Aldoną Wleklak, autorką promującą drugi tom obyczajowej powieści „Saga niewoli”. Aldona Wleklak jest absolwentką historii na UAM w Poznaniu, pochodzi z Czempinia, a mieszka w Warszawie, gdzie prowadzi własną agencję PR. Pracuje jako menadżer gwiazd. Pandemiczną przerwę w show-biznesie wykorzystała na kwerendę źródłową, by stworzyć tło historyczne dla inspirowanej losami swoich pradziadków fascynującej sagi rodzinnej, pełnej wielkopolskich tradycji i detali życia codziennego. Saga niewoli to epicka opowieść godna telewizyjnego serialu, a zarazem narracja bliska każdemu w Wielkopolsce. Czytając bez trudu można odnaleźć wątki charakterystyczne dla wielu rodzin, zaś ich pogłębienie gwarantuje Aldona Wleklak, która opowiadając ze swadą i nawiązała znakomity kontakt z publicznością.
Autor: Biderman Aleksandra
Wczorajsze czwartkowe popołudnie było okazją do spotkania studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku z właścicielem firmy Kawon Krzysztofem Nowakiem. w dawnej kawiarni „Żurawinka”. Gospodarz spotkania w wykładzie p.t.: ,,Sekrety ziołowej natury” zwrócił uwagę na wartość medyczną herbat ziołowych nad ziołowymi suplementami diety. Nie ulega wątpliwości, że pan Krzysztof to pasjonat tego, co robi. Początki upraw zielarskich sięgają lat 60. ubiegłego wieku, jednak prawdziwy rozwój firmy i wejście na rynek ze swoimi produktami to rok 1990, kiedy Powstaje firma ,,Kawon”. Przedsiębiorca zaprosił studentów do zwiedzenia zakładu i zapoznania się z przebiegiem produkcji ziołowych produktów leczniczych, ziołowych produktów spożywczych i przypraw. Spodziewam się, że zarząd UTW podejmie działania, aby takie zwiedzanie zorganizować a przy okazji odwiedzić sklep firmowy. Wszyscy uczestnicy na spotkaniu mieli okazję degustacji herbatek w saszetkach.
Swoimi wrażeniami ze spotkania podzielił się Paweł Karolczak
zdjęcia Paweł Karolczak
Autor: Biderman Aleksandra
Dnia 27 kwietnia 2022 roku, brałem udział wraz z 28 członkami Gostyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w spotkaniu z burmistrzem Gostynia panem Jerzym Kulakiem. Włodarz naszego miasta podzielił się efektami swojej pracy. Nawiązał do swoich poprzedników mówiąc, że to oni przygotowali podłoże do dzisiejszej dobrej sytuacji miasta. Dzisiejszy budżet miasta wynosi ponad 160 milionów i jest dwa razy większy od tego z przed 10 lat. Zaskoczył obecnych stwierdzeniem, że za jego kadencji spadło zatrudnienie z 76 osób do aktualnie 70 pracowników. Była mowa o budowie nowych dróg i wizji modernizacji przyszłego ruchu drogowego w mieście, o sytuacji lokalowej szkolnictwa i planowanym remoncie przedszkola na ulicy Wrocławskiej. Burmistrz mówił, też o trudnościach z budową nowej drogi od Tesco przez Brzezie i planowanym remoncie oraz adaptacji budynku po aptece na narożniku Rynku. Była też dyskusja o planowanej inwestycji kolejowej i przywrócenia w związku z tym ruchu pasażerskiego na linii kolejowej Gostyń-Leszno. Gostyń na inwestycję powinien dołożyć 3 miliony złotych. Jest jednak inny problem, czy pozostałe samorządy dołożą pieniądze do tej inwestycji. Została przekazana też jeszcze jedna informacja o zadłużeniu naszej gminy. Okazuje się, że budżet jest aktualnie zadłużony na 4,5 miliona złotych i to zadłużenie, może zniknąć w najbliższym czasie . To dobra wiadomość do wszystkich mieszkańców, bo samorząd bez zadłużenia to naprawdę duża rzadkość. Reasumując spotkanie przebiegło w przyjaznej ciepłej atmosferze a na zakończenie burmistrz obdarował studentów UTW drobnymi upominkami.
tekst i zdjęcia Paweł Karolczak
Autor: Zbigniew Kosiński
…opowieść o gostyńskim kinie w wykonaniu dyr. Tomasza Bartona…
foto. Zbigniew Kosiński
Autor: Zbigniew Kosiński
PIK DYBOWSKIEGO – pojedynek z jakuckim mrozem
14 listopada 2019 r. „Kapitan” Szymon Przebinda, rodowity gostyniak spotkał się w gostyńskiej bibliotece ze słuchaczami naszego utw, by opowiedzieć o ekspedycji „Pik Dybowskiego”. Opowieść o wspólnych z „Admirałem” Erykiem Krysowskim przeżyciach w ekstremalnych czasami warunkach przekazywał w sposób żywiołowy i z humorem uzupełniając barwną wypowiedź zdjęciami i krótkimi filmami z podróży. Zamarzyli, by zdobyć najwyższy szczyt Gór Momskich w północno-wschodniej Jakucji i nadać mu nazwę. Wyruszyli samochodem terenowym z Polski, przemierzyli 40 km przez zamarznięty Bajkał, spali w temperaturze minus 50 stopni Celsjusza, utopili samochód w rzece, odmrozili palce. Mróz, wypadki,odmrożenia, Czyshaan – jakucki duch zimna – nie był łaskawy dla Kapitana i Admirała. Oni jednak konsekwentnie szli do przodu…Szczytu, niestety, nie zdobyli, zwyciężył zdrowy rozsądek. Nie dają jednak za wygraną ! Wkrótce tam wrócą ! O swojej wyprawie Szymon „Kapitan” Przebinda i Eryk „Admirał” Krysowski, autorzy bloga „Kapitan i Admirał: Przygoda i Przypał” opowiedzieli również w programie „Pokaż nam świat” TVN24 BiS w dniu 16 listopada br.
https://tvn24bis.pl/article/url/986059
Program „Pokaż nam świat” w TVN24 BiS w soboty o godzinie 9.50 i 15.25 oraz niedziele o godzinie 12.45. Zapraszają Jakub Porada i Małgorzata Główka.
Tekst i zdjęcia Jolanta Gardyś