Gostyński Uniwersytet III Wieku

Archiwum kategorii: o ważnej sprawie.

Looking for where to buy a levitra without a prescription? Buy canada levitra online pharmacy now. Bonus - free shipping levitra.

Lut

6

„Świetności mowy ojczystej w kieliszku odbite”

Autor: Biderman Aleksandra

            Słowa Juliana Tuwima zaczerpnięte z „Polskiego słownika pijackiego” jego autorstwa stanowiły motto wykładu dr nauk humanistycznych Małgorzaty Nawrockiej-Żarneckiej pod tytułem „O etymologii nazw alkoholi”, który się odbył w Starej Piekarni w Gostyniu 6 lutego 2018 r. Tego dnia salka kawiarni zapełniła się w samo południe liczną grupą słuchaczy GUTW, którzy przybyli, by – delektując się kawą – wysłuchać interesującej prelekcji.
Na wstępie dr Małgorzata Żarnecka zaprezentowała książkę Juliana Tuwima wydaną w 1935 roku i powiedziała, że zawiera ona około dwóch tysięcy wyrazów, którymi określano picie, wódkę, napoje alkoholowe, ceremonie, miary i inne „różności” związane z „pociąganiem z butelki”. Z kolei dla niej samej inspiracją dla prowadzenia badań nad etymologią nazw alkoholi stała się „Moskwa – Pietuszki” Jerofiejewa. Pani doktor myśli również o napisaniu książki „Pić”, która tworzyłaby pewną „całość” z książką prof. Jerzego Bralczyka „Jeść”.
Małgorzata Nawrocka-Żarnecka wykład zaczęła od krótkiej historii wytwarzania i spożywania alkoholu. Już ok. 10 tysięcy lat temu znane były w Persji, Chinach i Egipcie sposoby otrzymywania napojów poprzez proces fermentacji owoców, a wzmianki o piwie pojawiają się w eposie o Gilgameszu i w kodeksie Hammurabiego. Pierwsze wzmianki o problemach alkoholowych pochodzą z Egiptu, gdzie wprowadzono zakaz picia w świątyniach, a także w armii faraonów. W średniowieczu napoje alkoholowe pito częściej niż wodę ze względu na jej złą jakość i niebezpieczeństwo wybuchu epidemii. Znaczny postęp w produkcji wódki przypada na koniec XVIII wieku, a w Polsce powstaje wtedy pierwsza fabryka wódek gatunkowych. Pojawienie się nowych trunków sprzyja rozwojowi nazewnictwa alkoholi także w językach słowiańskich.
Nazwa ‘alkohol’ na określenie napoju o właściwościach odurzających pojawia się w roku 1753 i wywodzi się z języka arabskiego. Alkohol – ‘al-kuhl’ – oznaczał czarny pigment używany przez kobiety do celów kosmetycznych. Z kolei nazwa wino została zapożyczona z łacińskiego ‘vinum’ lub od prasłowiańskiego rdzenia ‘win-’, ‘wed-’. Oznaczała roślinę, owoc lub trunek. Nazwy gatunków win pochodziły od nazwy szczepów winorośli np. chardonnay, riesling; od nazwy miejsca produkcji np. szampan, porto; od składnika np. wermut (niemiecka nazwa piołunu); od koloru – sangria (krwiste).

          Piwem w polszczyźnie od XVI w. nazywano odurzający napój wytarzany ze zboża. Jego nazwa pochodzi od czasownika ‘pić’.

Wreszcie wódka – wyraz, który pierwotnie nazywał środki kosmetyczne i lecznicze, utworzony od wyrazu woda przy pomocy formantu -ka. Określenie woda kolońska występuje dopiero od drugiej połowy XIX wieku, przedtem wódka kolońska. Wcześniej zamiast wyrazu wódka używano innych: gorzałka (od ‘gorzeć’), okowita (od łac. aqua vitae – woda życia).

Do XVIII wieku piwo było bardziej popularne od wódki.

Zdumiewa wielkie bogactwo nazw potocznych i gwarowych dotyczących wódki. Oto niektóre z nich: berbelucha, chlebówka, czyściocha, gaduła (rozmowna woda), mędrochna, trzęsionka, kopciucha, pępkówka, bimber, samogon, księżycówka, krzakówka. Inne określenie mają charakter konkretyzujący: żubrówka, pieprzówka, jałowcówka, śliwowica.
Typowo polską wódką o wielowiekowej tradycji jest starka. Jej nazwa wiąże się z długim okresem leżakowania. Sporządzano ją z surowego spirytusu i zakopywano w beczce w ziemi na okres około 20 lat. Inna nazwa siwucha oznacza samogon lub jakąkolwiek  inną wódkę niskiej jakości siwą w kolorze.
Pejsachówka to potoczna nazwa mocnej, wytrawnej wódki żydowskiej sporządzanej najczęściej ze śliwek, spożywanej przez Żydów w czasie święta Paschy.
Poncz, którego nazwa przyszła do nas za pośrednictwem angielskiego punch, pochodzi z dialektu hindi od słowa ‘panć’ oznaczającego pięć składników, z których ten napój sporządzano.
Wyraz koktajl wprowadził do polszczyzny w 1925 r. Tadeusz Boy – Żeleński. W języku angielskim cocktail – cock = kogut, tail = ogon, koguci ogon.
Oprócz nazw alkoholi polszczyzna zawiera bogate słownictwo nazywające pijaka – alkoholika. Za Tuwimem można przytoczyć kilka: cechmistrz pijacki, piwosz, rycerz pod wiechą, gardło bez dna, sączykwaterka, sznapsiarz. Z kolei frazeologizm „założyć fundament” znaczy tyle, co ‘zjeść przed piciem’.
Podsumowując wykład prowadząca przytoczyła słowa Tuwima: „świetności mowy ojczystej w kieliszku odbite (…) odbiły się taką wspaniałą rozmaitością barw, zadzwoniły w szklanki i butelki taką symfonią, rozbulgotały się w przepastnych gardzielach taką pieśnią i takie w nich mnóstwo odgłosów dawnego obyczaju i historii(…)”
          Wykład spotkał się z dużym zainteresowaniem i żywą reakcją słuchaczy. Na zakończenie uczestnicy spotkania przytaczali liczne powiedzonka, dowcipy, rymowanki związane z tą sferą obyczajów i tradycji.
Prezes Zarządu GUTW podziękował  w imieniu uczestników dr Małgorzacie Nawrockiej – Żarneckiej i zaprosił na kolejne spotkanie o tematyce językowej.

zrelacjonowała Halina Spichał
zdjęcia zrobiła Aleksandra Biderman

 

Lis

21

Bezpieczeństwo seniora

Autor: Biderman Aleksandra

Pod tym hasłem upłynęło nam spotkanie w Starej Piekarni 21 listopada 2017 roku z udziałem przedstawicieli Policji: Moniki Curyk i Jakuba Tomczaka oraz Michała Jernasia z Państwowej Straży Pożarnej. Nas, studentów GUTW, było trzydziestu.

Po powitaniu i przedstawieniu zaproszonych gości Monika Curyk pokazała film o wyłudzeniach pieniędzy od starszych ludzi metodą: na wnuczka, na policjanta, na CBŚ. Bardzo wiele o takich wyłudzeniach się mówi, pisze, pokazuje, a mimo to nie brakuje osób, które się dają nabrać i nieraz bezpowrotnie tracą swoje oszczędności.

Michał Jernaś z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Gostyniu ostrzegał nas przed czadem. Ten cichy zabójca jest bardzo niebezpieczny, ponieważ nie widać go i nie czuć. Emitowany może być przez lampy, piecyki naftowe i gazowe, kotły na paliwa stałe i na gaz, kominki, gazowe podgrzewacze wody i inne.
W przypadku złego zainstalowania, uszkodzenia, niewłaściwej eksploatacji, źle działającej wentylacji dojść może do ulatniania się czadu. Oglądaliśmy dwa rodzaje (jest więcej) czujników do zainstalowania w domu oraz film, w którym doszło do tragedii z powodu zasłoniętej kratki wentylacyjnej.

Pan Jakub Tomczak opowiadał nam o zasadach poruszania się na drogach, ścieżkach dla pieszych, ścieżkach rowerowych. Ten temat wywołał najwięcej pytań. Pytania dotyczyły konkretnych sytuacji w naszym mieście na drogach, pytano jak postąpić w przypadku, gdy wiemy, że ktoś jeździ samochodem, a nie powinien z powodu choroby, jak reagować, gdy za kierownica siada pijany. Rowerzyści pytali o oznaczenia na ścieżkach rowerowych, w jakim przypadku można przejeżdżać na rowerze na pasach. Pytań było sporo, a pan Tomczak na każde znał odpowiedź.

Pomysłowość przestępców nie zna granic, i nieraz jeszcze będziemy prosić przedstawicieli Policji czy Straży Pożarnej o nowe informacje w tym temacie.

Napisała obecna na spotkaniu Aleksandra Biderman

Paź

10

Dla seniora

Autor: Biderman Aleksandra

10 października, we wtorek, w Starej Piekarni odbyło się spotkanie z panią Agnieszką Szwarc, kierownikiem Domu Dziennego Pobytu w Gostyniu. Na co dzień pani Agnieszka zajmuje się starszymi osobami. Jest więc na bieżąco z nowościami, na jakie liczyć mogą seniorzy 65+ w naszej gminie. W bardzo interesujący sposób omówiła nam trzy z nich:

  1. Gostyńska Karta Seniora – Karta ta upoważnia seniorów do wielu zniżek na terenie naszej gminy. Podmioty, które przystąpią do tej akcji otrzymują Certyfikat Partnera Akcji. Wnioski pobierać można w Domu Dziennego Pobytu i tam również po załatwieniu wszystkich formalności odbierać Gostyńską Kartę Seniora wielkości dowodu osobistego z wytłoczonym własnym nazwiskiem. Wśród partnerów akcji znaleźli się m.in. Centrum Dietetyczne Naturhouse w Gostyniu ze zniżką dla seniora od 18-21%, Hotel Podleśna z 5% zniżką na dania z karty, Swojska Izdebka ze zniżką od 10-50%, pierogarnia Karmik z 10% zniżką, Kameralna z 20% zniżką, taksówki Piotra Glury i Wojciecha Ptaka – od 5-20% zniżki, salony fryzjerskie, zakłady optyczne, usługi krawieckie i inne. Lista nadal jest otwarta. Kartę seniora otrzymuje się bezterminowo.
  2. Bransoletka życia – Wnioski do pobrania również w Domu Dziennego Pobytu. Senior otrzymuje bezpłatnie bransoletkę i telefon komórkowy. W razie zagrożenia życia, zasłabnięcia, upadku, ulatniającego się gazu itp. Senior wciska przycisk bransoletki a w telefonie odzywa się operator i jeśli to możliwe próbuje się dowiedzieć, co się dzieje. Koszt takiego zestawu pokrywa gmina. Jest to 65 zł. miesięcznie. 16 zestawów zostało już rozprowadzonych, pozostało jeszcze 14.
  3. Fachowiec dla seniora – Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Gostyniu przyjmuje wnioski od osób, które chciałyby w tym projekcie uczestniczyć. Fachowiec to pomoc nieodpłatna przy drobnych naprawach domowych. Warunkiem uczestnictwa w tym projekcie jest dochód na osobę. Nie może on przekraczać 2.000 zł brutto przy gospodarstwie 1-osobowym, 3.000 przy 2-osobowym i 4.000 przy 3-osobowym.

Tematy poruszane przez panią Agnieszkę Szwarc były bardzo interesujące, szkoda tylko, że „aż” 6 osób przyszło na to spotkanie.

Napisała i zdjęcia zrobiła Aleksandra Biderman

Kwi

4

Spotkanie z farmaceutką

Autor: Biderman Aleksandra

W dniu 4 kwietnia 2017 roku w Starej Piekarni o godz. 11.00 odbyło się spotkanie członków UTW z mag. Farm. Elżbietą Borowczak, doradcą ds. zdrowia. Ww. jest konsultantką w firmie STARLIFE.

Tematem spotkania było uświadomienie nam, jak ważną rolę w życiu każdego z nas odgrywa genetyka, stres, nadciśnienie, brak aktywności fizycznej, co pomaga w oczyszczaniu, odkwaszaniu naszego organizmu, jak obniżyć poziom cholesterolu oraz jak utrzymać naczynia krwionośne w dobrej kondycji. Bardzo ważnym aminokwasem, który dostarczamy do organizmu w postaci mięsa jest homocysteina. Ulega ona przemianie w połączeniu z witaminą C plus B12 plus B6 plus kwas foliowy. W zasadzie każdy powinien przeprowadzić kontrole poziomu homocysteiny nie cholesterolu. Jest to wskaźnik stanu zdrowia. Aktualnie uważany jako czynnik ryzyka rozwoju m.in. miażdżycy, zawału serca, udaru mózgu. Jej nadmiar we krwi uszkadza naczynia krwionośne. Jeśli są problemy z naczyniami krwionośnymi powinniśmy zadbać o uzupełnienie koenzymu Q 10, omega 3, K 12, B 12, B 6, kwas foliowy. Można też zażywać witaminę B complex 1 x dziennie.

Pani Borowczak zaprezentowała nam produkty wysokiej jakości przeznaczone dla każdego od narodzenia do 100 lat. Niektóre poddano konsumpcji. Były to witamina C-500 Star, Lecitin Star, Green Coffee Star – kawa. Degustacja przebiegała w miłej atmosferze. Wszyscy chętnie próbowali ww. produktów. Pani Elżbieta Borowczak zwróciła uwagę na bezpłatne porady z członkami zespołu konsultantów, z których możemy korzystać. Wyraziła zgodę na dalsze spotkania z UTW. Informowała o zakupach ww. produktów. Pierwszy zakup płatny w 100 %, każdy następny 50% zniżki. Ceny można znaleźć na stronie www. Starlife.pl w katalogu firmy. Na pytania zadawane przez uczestników chętnie odpowiadała. Zainteresowanie było duże, bo tematy interesowały każdego z nas. Na zakończenie posłużę się hasłem „Aktywni żyją dłużej”.

tekst Barbara Woźna
zdjęcia Jolanta Gardyś

cof

cof

dig

dig

dig

dig

dig

cof

dig

cof

dig

cof

 

 

 

 

 

 

 

 

Mar

14

Senior w ruchu drogowym

Autor: Biderman Aleksandra

Jest wtorek, 14.o3.2017, i kolejne spotkanie słuchaczy UTW w Starej Piekarni.

Temat spotkania to „Senior w ruchu drogowym”. Prelekcję na ten temat przedstawił przedstawiciel KPP w Gostyniu mł. aspirant Jakub Tomczak. Na wstępie zwrócił uwagę na konieczność ciągłego przypominania o zagrożeniach, bo w dalszym ciągu osoby starsze przez swoją dobroduszność i chęć pomocy innym padają ofiarami przestępców. Na przykład metodą na wnuczka od stycznia do marca bieżącego roku oszuści wyłudzili już ponad 780 tys. złotych. Przechodząc do zasadniczego tematu spotkania w bardzo szczegółowy, interesujący i przystępny sposób przedstawił jak powinien zachowywać się pieszy, a szczególnie osoby starsze na ulicy i na drodze. Między innymi zwracał uwagę, że przy przechodzeniu przez jezdnię, oprócz pasów i sygnalizacji świetlnej musi być „włączona” także nasza szczególna uwaga. Dobrze jest nawiązać kontakt wzrokowy z kierowcą nadjeżdżającego pojazdu.
Niestety, w  Polsce ginie codziennie średnio 3 pieszych i pod tym względem zajmujemy 5 miejsce w Europie, a Wielkopolska jest na pierwszym miejscu w kraju. W trakcie spotkania wywiązała się żywa dyskusja. Uczestnicy pytali między innymi, kiedy można przejść przez ulicę poza pasami, jakie zasady obowiązują rowerzystów na pasach czy na chodniku bez wyznaczonej ścieżki rowerowej. Uczestnicy wypowiadali się o trudnościach przy przechodzeniu na pasach szczególnie na ulicach: Wrocławskiej, Poznańskiej, Powstańców Wlkp. czy Nad Kanią. Bywa że musi przejechać kilka samochodów zanim  któryś się zatrzyma.
Po wyczerpujących odpowiedziach na poruszane tematy w ramach akcji „bądź widoczny na drodze” wszyscy otrzymali opaski odblaskowe. Zostaliśmy również poinformowani, że w najbliższym czasie policja prowadzić będzie akcję „Prędkość – zero tolerancji”. Na zakończenie spotkania dziękując za interesujące i wyczerpujące przedstawienie tematu „senior w ruchu drogowym” v-ce prezes Jolanta Gardyś wręczyła prowadzącemu upominek książkowy.

tekst Maria Wujek
zdjęcia Jolanta Gardyś

sdrsdrsdrcof

 

 

 

sdrcof