Gostyński Uniwersytet III Wieku

Archiwum kategorii: o ważnej sprawie.

Looking for where to buy a levitra without a prescription? Buy canada levitra online pharmacy now. Bonus - free shipping levitra.

Paź

10

Dla seniora

Autor: Biderman Aleksandra

10 października, we wtorek, w Starej Piekarni odbyło się spotkanie z panią Agnieszką Szwarc, kierownikiem Domu Dziennego Pobytu w Gostyniu. Na co dzień pani Agnieszka zajmuje się starszymi osobami. Jest więc na bieżąco z nowościami, na jakie liczyć mogą seniorzy 65+ w naszej gminie. W bardzo interesujący sposób omówiła nam trzy z nich:

  1. Gostyńska Karta Seniora – Karta ta upoważnia seniorów do wielu zniżek na terenie naszej gminy. Podmioty, które przystąpią do tej akcji otrzymują Certyfikat Partnera Akcji. Wnioski pobierać można w Domu Dziennego Pobytu i tam również po załatwieniu wszystkich formalności odbierać Gostyńską Kartę Seniora wielkości dowodu osobistego z wytłoczonym własnym nazwiskiem. Wśród partnerów akcji znaleźli się m.in. Centrum Dietetyczne Naturhouse w Gostyniu ze zniżką dla seniora od 18-21%, Hotel Podleśna z 5% zniżką na dania z karty, Swojska Izdebka ze zniżką od 10-50%, pierogarnia Karmik z 10% zniżką, Kameralna z 20% zniżką, taksówki Piotra Glury i Wojciecha Ptaka – od 5-20% zniżki, salony fryzjerskie, zakłady optyczne, usługi krawieckie i inne. Lista nadal jest otwarta. Kartę seniora otrzymuje się bezterminowo.
  2. Bransoletka życia – Wnioski do pobrania również w Domu Dziennego Pobytu. Senior otrzymuje bezpłatnie bransoletkę i telefon komórkowy. W razie zagrożenia życia, zasłabnięcia, upadku, ulatniającego się gazu itp. Senior wciska przycisk bransoletki a w telefonie odzywa się operator i jeśli to możliwe próbuje się dowiedzieć, co się dzieje. Koszt takiego zestawu pokrywa gmina. Jest to 65 zł. miesięcznie. 16 zestawów zostało już rozprowadzonych, pozostało jeszcze 14.
  3. Fachowiec dla seniora – Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Gostyniu przyjmuje wnioski od osób, które chciałyby w tym projekcie uczestniczyć. Fachowiec to pomoc nieodpłatna przy drobnych naprawach domowych. Warunkiem uczestnictwa w tym projekcie jest dochód na osobę. Nie może on przekraczać 2.000 zł brutto przy gospodarstwie 1-osobowym, 3.000 przy 2-osobowym i 4.000 przy 3-osobowym.

Tematy poruszane przez panią Agnieszkę Szwarc były bardzo interesujące, szkoda tylko, że „aż” 6 osób przyszło na to spotkanie.

Napisała i zdjęcia zrobiła Aleksandra Biderman

Kwi

4

Spotkanie z farmaceutką

Autor: Biderman Aleksandra

W dniu 4 kwietnia 2017 roku w Starej Piekarni o godz. 11.00 odbyło się spotkanie członków UTW z mag. Farm. Elżbietą Borowczak, doradcą ds. zdrowia. Ww. jest konsultantką w firmie STARLIFE.

Tematem spotkania było uświadomienie nam, jak ważną rolę w życiu każdego z nas odgrywa genetyka, stres, nadciśnienie, brak aktywności fizycznej, co pomaga w oczyszczaniu, odkwaszaniu naszego organizmu, jak obniżyć poziom cholesterolu oraz jak utrzymać naczynia krwionośne w dobrej kondycji. Bardzo ważnym aminokwasem, który dostarczamy do organizmu w postaci mięsa jest homocysteina. Ulega ona przemianie w połączeniu z witaminą C plus B12 plus B6 plus kwas foliowy. W zasadzie każdy powinien przeprowadzić kontrole poziomu homocysteiny nie cholesterolu. Jest to wskaźnik stanu zdrowia. Aktualnie uważany jako czynnik ryzyka rozwoju m.in. miażdżycy, zawału serca, udaru mózgu. Jej nadmiar we krwi uszkadza naczynia krwionośne. Jeśli są problemy z naczyniami krwionośnymi powinniśmy zadbać o uzupełnienie koenzymu Q 10, omega 3, K 12, B 12, B 6, kwas foliowy. Można też zażywać witaminę B complex 1 x dziennie.

Pani Borowczak zaprezentowała nam produkty wysokiej jakości przeznaczone dla każdego od narodzenia do 100 lat. Niektóre poddano konsumpcji. Były to witamina C-500 Star, Lecitin Star, Green Coffee Star – kawa. Degustacja przebiegała w miłej atmosferze. Wszyscy chętnie próbowali ww. produktów. Pani Elżbieta Borowczak zwróciła uwagę na bezpłatne porady z członkami zespołu konsultantów, z których możemy korzystać. Wyraziła zgodę na dalsze spotkania z UTW. Informowała o zakupach ww. produktów. Pierwszy zakup płatny w 100 %, każdy następny 50% zniżki. Ceny można znaleźć na stronie www. Starlife.pl w katalogu firmy. Na pytania zadawane przez uczestników chętnie odpowiadała. Zainteresowanie było duże, bo tematy interesowały każdego z nas. Na zakończenie posłużę się hasłem „Aktywni żyją dłużej”.

tekst Barbara Woźna
zdjęcia Jolanta Gardyś

cof

cof

dig

dig

dig

dig

dig

cof

dig

cof

dig

cof

 

 

 

 

 

 

 

 

Mar

14

Senior w ruchu drogowym

Autor: Biderman Aleksandra

Jest wtorek, 14.o3.2017, i kolejne spotkanie słuchaczy UTW w Starej Piekarni.

Temat spotkania to „Senior w ruchu drogowym”. Prelekcję na ten temat przedstawił przedstawiciel KPP w Gostyniu mł. aspirant Jakub Tomczak. Na wstępie zwrócił uwagę na konieczność ciągłego przypominania o zagrożeniach, bo w dalszym ciągu osoby starsze przez swoją dobroduszność i chęć pomocy innym padają ofiarami przestępców. Na przykład metodą na wnuczka od stycznia do marca bieżącego roku oszuści wyłudzili już ponad 780 tys. złotych. Przechodząc do zasadniczego tematu spotkania w bardzo szczegółowy, interesujący i przystępny sposób przedstawił jak powinien zachowywać się pieszy, a szczególnie osoby starsze na ulicy i na drodze. Między innymi zwracał uwagę, że przy przechodzeniu przez jezdnię, oprócz pasów i sygnalizacji świetlnej musi być „włączona” także nasza szczególna uwaga. Dobrze jest nawiązać kontakt wzrokowy z kierowcą nadjeżdżającego pojazdu.
Niestety, w  Polsce ginie codziennie średnio 3 pieszych i pod tym względem zajmujemy 5 miejsce w Europie, a Wielkopolska jest na pierwszym miejscu w kraju. W trakcie spotkania wywiązała się żywa dyskusja. Uczestnicy pytali między innymi, kiedy można przejść przez ulicę poza pasami, jakie zasady obowiązują rowerzystów na pasach czy na chodniku bez wyznaczonej ścieżki rowerowej. Uczestnicy wypowiadali się o trudnościach przy przechodzeniu na pasach szczególnie na ulicach: Wrocławskiej, Poznańskiej, Powstańców Wlkp. czy Nad Kanią. Bywa że musi przejechać kilka samochodów zanim  któryś się zatrzyma.
Po wyczerpujących odpowiedziach na poruszane tematy w ramach akcji „bądź widoczny na drodze” wszyscy otrzymali opaski odblaskowe. Zostaliśmy również poinformowani, że w najbliższym czasie policja prowadzić będzie akcję „Prędkość – zero tolerancji”. Na zakończenie spotkania dziękując za interesujące i wyczerpujące przedstawienie tematu „senior w ruchu drogowym” v-ce prezes Jolanta Gardyś wręczyła prowadzącemu upominek książkowy.

tekst Maria Wujek
zdjęcia Jolanta Gardyś

sdrsdrsdrcof

 

 

 

sdrcof

Sty

24

Segregacja odpadów – czy warto ?

Autor: Biderman Aleksandra

24.01.2017 spotkaliśmy się w Starej Piekarni aby wysłuchać prelekcji na temat segregacji odpadów. W tematykę wprowadziła nas mgr inż. ochrony środowiska Emilia Dąbrowicz, która po studiach była na stażu w Ministerstwie Ochrony Środowiska, potem pracowała w „Fundacji Nasza Ziemia” a obecnie jest kierownikiem biura senatora Mariana Poślednika. Przedstawiła cały proces związany z gospodarką i segregacją odpadów. Za właściwą gospodarkę odpadami na swoim terenie odpowiedzialne są władze Gminy, zrzeszone w Komunalnym Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego i w tych jednostkach można zawsze uzyskać potrzebne informacje. Jak zaznaczyła do tej pory nie wszyscy mieszkańcy odpady segregowali. Od 1 lipca ma wejść w życie ustawa wprowadzająca „Nowy system gospodarki odpadami” i obowiązywać będzie bezwzględnie wszystkich. Segregacja odpadów podzielona jest na 4 zasadnicze grupy: papier, szkło (oddz. białe i kolorowe), metale i plastik, oraz odpady zmieszane. Każdy z uczestników otrzymał wykaz „Śmieci od A do Z – gdzie wyrzucać lub oddawać?” Właściwa segregacja odpadów przyczynia się do ochrony środowiska, oraz stwarza możliwość przetwarzania ich w procesie recyklingu do ponownego wykorzystania w gospodarce. Jako przykład pokazała krótki film, jak z odpadów plastikowych (jeśli nie ma w nich odpadów po olejach i tłuszczach) powstają materiały z których szyta jest odzież spełniająca wszystkie wymogi przyjazne dla organizmu, oraz jest bardzo trwała w użytkowaniu. Zwróciła również uwagę, aby zbędne leki oraz butelki po nich wrzucać do pojemników w aptekach, a bateryjki do pojemników w sklepach, gdzie są w sprzedaży materiały elektryczne. Firmy odbierające od nas odpady w określonych dniach dostarczają je do Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Trzebani. Natomiast sami zawsze możemy  dostarczać różne odpady z naszych posesji jak np. odpady poremontowe, zużyte urządzenia sanitarne, sprzęt elektryczny, rośliny zielone, liście z drzew, gałęzie (jeśli nie są kompostowane na miejscu) do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w Goli. Zapoznała nas z wykazem jakie ilości odpadów przypadają na 1 mieszkańca w ciągu roku w wybranych jednostkach. I tak: w Unii Europejskiej 481 kg, w Polsce 283, w Wlkp. 308, w KZGRL 342, w Lesznie 392, w  Gostyniu 375, w Pępowie298 kg. Zarówno w czasie wykładu jak i po nim padało dużo pytań. Jedno z nich  dotyczyło wzrostu cen za odbiór odpadów. Zasadniczym powodem jest, jak zaznaczyła znaczny wzrost ilości odbieranych odpadów i w związku z tym większe koszty odbioru i segregacji. Jak dotąd recyklingiem w Polsce objętych jest tylko 11% odpadów, a reszta trafia na wysypisko. Na zakończenie prezes Z. Kosiński podziękował p. Dąbrowicz za przybliżenie nam tematu i wręczył drobny upominek.

tekst Maria Wujek

cofcof

cofcofcof

 

sdrdig

 

 

 

 

Lis

8

O roli asystenta rodziny

Autor: Biderman Aleksandra

8 listopada w Starej Piekarni, jak zwykle we wtorek o godz. 11.00, gościliśmy Katarzynę Hanć i Marcina Liszkiewicza. To asystenci rodziny działający na terenie naszej gminy. Działanie ich określa ustawa z dnia 9 czerwca 2011 roku o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, której ujednolicony tekst znajdziemy w Dzienniku Ustaw z 2016 roku, poz. 575.

Asystenta do rodziny kieruje MOPS, szkoła, służba zdrowia, sąd, pracownik socjalny po zapoznaniu się z sytuacją rodziny. Asystent rodziny musi opracować i realizować plan pracy z rodziną, udzielać rodzinie pomocy pomagając jej w poprawieniu sytuacji ,życiowej, prawidłowym prowadzeniu gospodarstwa, udzielanie pomocy rodzinom w rozwiązywaniu ich problemów  socjalnych.

Kiedy asystent rodziny otrzymuje skierowaniu do rodziny,  udaje się do tej rodziny z pracownikiem socjalnym i rodzina musi wyrazić swoją akceptację. Potrzebne informacje o funkcjonowaniu rodziny uzyskuje asystent współpracując z pracownikami socjalnymi, kuratorem sądowym, pedagogiem szkolnym, lekarzem rodzinnym, pracownikiem klubowym czy świetlicowym. Asystent nie jest od wyręczania rodziny a ma jedynie zachęcać ją do działania, aby zmieniła trudną sytuację, w której się znalazła. Asystent przez pewien czas towarzyszy rodzinie i wspiera ją aby w przyszłości sama potrafiła sobie radzić zwłaszcza w sprawach dotyczących opieki i wychowania dzieci.

W gminie Gostyń pracuje dwoje asystentów rodziny, którzy mają pod opieką łącznie 20 rodzin.

W spotkaniu uczestniczyło 25 studentów GUTW. Pani Katarzyna i pan Marcin odpowiadali nam na szereg pytań.

Spotkanie poprzedziła degustacja nowego produktu firmy Nestle Cheerios : Oats – chrupkich płatków śniadaniowych  z pełnowartościowego owsa. Płatki te produkowane są w trzech odmianach jako: chrupkie płatki owsiane bez dodatków, z żurawiną i z cynamonem. Każdy otrzymał miseczkę płatków z mlekiem bądź bez mleka. Delektowaliśmy się nimi podczas spotkania z asystentami rodziny.

Tekst i zdjęcia Aleksandra Biderman

161108_fot-005 161108_fot-007 161108_fot-008 161108_fot-013 161108_fot-022 161108_fot-023