Gostyński Uniwersytet III Wieku

Archiwum z miesiąca: Grudzień, 2009.

301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx

Gru

17

Przedświąteczne spotkanie

Autor: Zbigniew Kosiński

Aula Zespołu Szkół Rolniczych w Grabonogu gościła w dniu 17 grudnia 2009 roku słuchaczy Gostyńskiego Uniwersytetu III Wieku. Okazją do spotkania była prezentacja stołu wigilijnego oraz pokaz ozdób choinkowych i świątecznych dekoracji.

Gospodarze spotkania przygotowali poczęstunek i ciasta upieczone przez uczniów szkoły. Goście podziwiali pięknie zastawiony stół wigilijny, różne drzewka choinkowe ozdobione własnoręcznie wykonanymi ozdobami, stroiki, jak również poznawali tajniki sztuki wykonywania przedmiotów służących do świątecznej, bożonarodzeniowej dekoracji.

Spotkanie rozpoczął program artystyczny zaprezentowany przez uczniów Zespołu Szkół Rolniczych. Składały się na niego wiersze o tematyce Bożego Narodzenia, fragmenty prozy z literatury i publicystyki, okolicznościowe wróżby, porzekadła i przysłowia.

Wiedza słuchaczy Uniwersytetu III Wieku o tradycjach świątecznych i historii drzewka bożonarodzeniowego została wzbogacona dzięki pięknej gawędzie opowiedzianej przez panią Irenę Wojciechowską – nauczycielkę szkoły. Ona też własnoręcznie przygotowała drzewka choinkowe i ozdoby, które demonstrowała podczas gawędy. Z kolei pani Lila Gabryelów podała garść praktycznych informacji dotyczących przygotowania stołu wigilijnego i zastawy, a także utrwaliła spotkanie na kliszy fotograficznej.

W trakcie spotkania nasz kolega z Uniwersytetu III Wieku – Tadeusz Wujek – odczytał kilka swoich wierszy, których inspiracją były święta Bożego Narodzenia.

Na zakończenie spotkania wszyscy jego uczestnicy odśpiewali kolędę.

Zrelacjonowała Halina Spichał

Gru

15

Zakończenie kursu JĘZYKA MIGOWEGO

Autor: Biderman Aleksandra

Podsumowanie kursu języka migowego i rozdanie certyfikatów.

Gru

5

Wycieczka do Poznania do Fortu VII i do Żabikowa

Autor: Zbigniew Kosiński

W dniu 5 grudnia o godz. 8.00 wyjechaliśmy do Poznania. Celem naszej podróży było zwiedzenie pierwszego w Polsce niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady utworzonego na terenie Fortu VII Colomb w Twierdzy Poznań. Przez pięć lat działalności tego obozu przewinęło się ok. 18 tys. więźniów, z czego 4,5 tys. poniosło śmierć. Uwięzieni w nim Polacy byli torturowani, rozstrzeliwani, wieszani, zrzucani ze schodów lub umierali z powodu ciężkich warunków panujących w celach więziennych. W jednym ze schronów na umieszczonych na ścianach tablicach Andrzej Czabajski odnalazł nazwisko swojego krewnego, który aresztowany dwa miesiące po swoim ślubie, po czterech miesiącach pobytu w Forcie VII zmarł.

Kolejnym celem naszej podróży było Więzienie Policji Bezpieczeństwa i Wychowawczy Obóz Pracy w Żabikowie założony w kwietniu 1943 roku. Był to obóz przejściowy, skąd wywożono do obozów koncentracyjnych, bardzo rzadko zwalniano. Do wiosny 1944 funkcjonował równolegle z Fortem VII, później był jego kontynuacją. Do dzisiaj w ewidencji więźniów ujętych jest ponad 21.000 osób. Dziś w miejscu obozu jest mauzoleum, a obok w nowym, wybudowanym budynku możemy zapoznać się z dokumentami, pamiątkami, zdjęciami z tego obozu. Halina Spichał na jednym ze zdjęć poznała dyrektora swojej szkoły średniej, który był jednocześnie jej nauczycielem.

Zwiedzenie tych miejsc w każdym z nas pozostawi wspomnienie na długo. Doznaliśmy wielu wzruszeń, niejednemu łza zakręciła się w oku, głos łamał się ze wzruszenia, bo jest to kawałek historii, który sami przeżyli, lub przeżyli ich bliscy. Niektórzy, np. Tadeusz Wujek wspominali swój pobyt w innych obozach. Słowo uznania należy się również naszym przewodnikom: młodym ludziom, którzy nie tylko, że umieli nam te straszne rzeczy przekazać, ale również za to, że potrafili słuchać opowieści ludzi starszych od siebie o całe półwiecze.

Aleksandra Biderman