Gostyński Uniwersytet III Wieku

Archiwum z miesiąca: Maj, 2010.

404 Not Found

404 Not Found


nginx

Maj

28

Na piastowskim szlaku

Autor: Biderman Aleksandra

Wycieczka szlakiem piastowskim, która odbyła się 28. i 29. maja, wiodła przez Gniezno, Kruszwicę do Torunia.

Wyruszyliśmy z dworca PKS w Gostyniu o godzinie 7.30 autokarem Agencji Turystyczno – Rekreacyjnej Moana.

W Gnieźnie celem naszej wędrówki była Bazylika Archikatedralna Wniebowzięcia NMP i św. Wojciecha  na Wzgórzu Lecha, miejsce koronacyjne pierwszych władców Polski.  

Przed katedrą ujrzeliśmy potężny pomnik Bolesława Chrobrego, atrakcyjne miejsce do zrobienia sobie pamiątkowej fotografii. Największym skarbem katedry są Drzwi Gnieźnieńskie – arcydzieło sztuki romańskiej oraz sarkofag z relikwiami św. Wojciecha. Słynne spiżowe Drzwi Gnieźnieńskie (ok. 1175 r.) znajdują się w pięknym gotyckim portalu ze sceną Sądu Ostatecznego. Najstarszą częścią świątyni jest prezbiterium ze złoconą konfesją z relikwiami św. Wojciecha. We wnętrzu świątyni stoi  pomnik prymasa Stefana Wyszyńskiego.

Zeszliśmy również do podziemi katedry, aby zobaczyć relikty świątyń powstałych w X i XI wieku.

Po zwiedzeniu Katedry mamy czas wolny. Spacerujemy po mieście, odpoczywamy w kawiarnianych ogródkach, popijając kawę.

Opuszczamy pierwszą stolicę Polski i jedziemy do Kruszwicy, której nazwa pochodzi ponoć od kruszwy – bryły soli. W średniowieczu bowiem w tej okolicy „warzono” sól z okolicznych pokładów solanki. Kruszwica leży nad  Gopłem, które jest największym jeziorem Pojezierza Wielkopolsko-Kujawskiego i dziewiątym pod względem wielkości jeziorem w Polsce.

Na jego wschodnim brzegu  wznosi się kolegiata p.w. śś. Piotra i Pawła – jeden z najlepiej zachowanych zabytków architektury romańskiej w Polsce. Kruszwicka świątynia zbudowana na początku XII w. z granitowych i piaskowcowych ciosów jest trójnawową, filarową bazyliką, wzniesioną na planie krzyża łacińskiego. Romański charakter budowli podkreślają grube, kamienne mury, półkoliste łuki oraz proste geometryczne kształty. Wnętrze kościoła jest bardzo surowe, wręcz ascetyczne.

Najcenniejszym zabytkiem Kruszwicy, niepisanym symbolem miasta, jest ceglana, gotycka wieża samotnie stojąca na Wzgórzu Zamkowym zwana Mysią. Wieża  ma 32 m wysokości i wraz z resztkami murów stanowi pozostałość zamku obronnego z XIV w. Zamek ten zbudowano z fundacji króla Kazimierza Wielkiego ok. 1350 r.  Z jej szczytu roztacza się niezapomniany widok na malownicze zatoczki i wysepki jeziora Gopło, miasto oraz rozległą równinę kujawską. Aby moć zobaczyć tę panoramę, musieliśmy wspiąć się po dość krętych schodach, ale wysiłek się opłacił.

Na zakończenie pobytu w Kruszwicy czekała nas jeszcze jedna atrakcja – rejs statkiem Rusałka po Gople. W blaskach słońca obserwowaliśmy kajakarzy sunących po wodzie, brzegi jeziora porośnięte bujną roślinnością, dominującą nad otoczeniem Mysią Wieżę.

Wyjeżdżamy z Kruszwicy, ale to nie koniec wrażeń. Jedziemy do Torunia. Przed obiadem zamierzamy trochę pospacerowac po mieście. Niestety, z powodu korków ulicznych i objazdu (rezultat podtopień, rozlania Wisły w następstwie intensywnych opadów) spóźnieni docieramy na miejsce. Tym bardziej smakował obiad w Czarnej Oberży.

Na nocleg zajeżdżamy do podtoruńskiego hotelu Rubbens. Odpoczywamy w komfortowych warunkach. Przedtem seria zdjęć w pięknym otoczeniu hotelu. Wszystkim dopisuje dobry humor, który nas nie opuści do końca wycieczki.

Następnego dnia po śniadaniu ponownie jedziemy do Torunia. Najpierw miasto poznajemy z okien autokaru. Wędrówkę pieszą odbywamy po ulicach Starego Miasta. Zatrzymujemy się na Rynku Staromiejskim, pośrodku którego wznosi się monumentalny Ratusz Staromiejski – jedna z największych, najwspanialszych tego typu budowli w Europie. Powstał w końcu XIV wieku, tj. w okresie szczytowego rozwoju średniowiecznego Starego Miasta Torunia, w oparciu o przywilej wielkiego mistrza krzyżackiego Konrada von Wallenrode. Naprzeciwko Ratusza stoi kamienica zwana Dworem Artusa. Obecny budynek Dworu Artusa pochodzi z 1891 roku i został postawiony na miejscu poprzedniego z roku 1386. Dawny Dwór Artusa  należał do najbardziej reprezentacyjnych gmachów w Toruniu.  Zwłaszcza po renowacji renesansowej w 1626 roku i barokowej w 1701 prezentował się niezwykle okazale i bogato.

Spośród wielu toruńskich kosciołów zwiedzamy dwa, Katedrę Świętojańską i Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, którego monumentalna i potężna bryła góruje nad północną częścią Starego Miasta. Z Rynku Staromiejskiego najlepiej widoczne jest jego trójwieżyczkowe zwieńczenie prezbiterium. Kościół Mariacki jest jednym z trzech największych gotyckich kościołów w północnej Polsce obok Kościoła Mariackiego w Gdańsku i Katedry Świętojańskiej w Toruniu. Ten parafialny, gotycki kościół staromiejski św.  Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty to prawdziwa skarbnica dziel sztuki. Jego budowa trwala ponad 200 lat. Wewnątrz na wysokosci ponad 27 m wznoszą się sklepienia krzyżowe i gwiaździste. Ciekawostką historyczną katedry są pamiątki kopernikowskie. W bocznej Kaplicy Aniołów Stróżów zwanej Kopernikowską  stoi wczesnogotycka chrzcielnica, w której w 1473 roku chrzczono Mikołaja. Na wieży znajduje się dzwon Tuba Dei z 1500 roku – największy średniowieczny dzwon w Polsce (7238 kg, 2,76 m wysokości, 2,17 m średnicy), na zewnątrz od strony Wisły Digitus Dei – tzw. zegar flisaczy z jedną wskazówką.
Wieża stanowi doskonały punkt widokowy, skąd rozpościera się rozległa panorama miasta. Większość uczestników wycieczki nie zraziła się tym, że na wieżę trzeba się wspiąć po około 250 krętych stromych schodach. Stamtąd podziwialiśmy wspaniałe widoki.

Powracamy na rynek. Ustawiamy się do pamiątkowego zdjęcia pod pomnikiem Kopernika. Brązowa statua astronoma stoi na wysokim granitowym cokole, na którym widnieje złotymi literami wypisany łaciński napis w tłumaczeniu: „Mikołaj Kopernik Toruńczyk, ruszył Ziemię, zatrzymał Słońce i Niebo”. Kopernik, przedstawiony w todze profesorskiej, w lewej ręce trzyma przyrząd astronomiczny – astrolabium.
Mikołaj Kopernik przyszedł na świat 19. lutego 1473 roku, prawdopodobnie w jednym z domów przy ul. św. Anny (obecnie Kopernika) nr 15 lub 17. To miejsce również uwieczniliśmy na zdjęciu.

Zanim udamy się na obiad do Czarnej Oberży, zwiedzamy ruiny zamku krzyżackiego w Toruniu, które są pozostałościami po pierwszej i jednocześnie najstarszej warowni krzyżackiej na terenie Ziemi Chełmińskiej. Toruński zamek komturski, w przeciwieństwie do innych zamków krzyżackich, nie był zbudowany na planie prostokąta. Mury zamku wzniesiono bowiem na planie podkowy.

Po obiedzie czas na zakupy, przede wszystkim upominków i pamiątek. Nie ma chyba uczestnika wycieczki, który nie kupiłby słynnych toruńskich pierników.

Czas wsiadać do autokaru, ale jeszcze przedtem pożegnanie z Toruniem pod pomnikiem Kargula i Pawlaka, który odslonięto przed toruńskim multipleksem 11 lutego 2006 r.

 Do Gostynia wracamy około god. 20.00.

Udana wycieczka: bogaty, atrakcyjny program, przępiekna pogoda, wspaniala atmosfera.

Wycieczka, która sporo nas nauczyła, dostarczyła wielu wrażeń, pobudziła do aktywności ruchowej i zrelaksowała psychicznie.

  tekst Halina Spichał

foto Halina Spichał

 

Maj

22

W gołuchowskim zamku i magicznym Antoninie

Autor: Biderman Aleksandra

         22 maja br. o godz. 7.30 pojechaliśmy autokarem na wycieczkę do Gołuchowa i Antonina. P. Kanclerz w czasie jazdy informował nas o każdej większej miejscowości. Po przybyciu do Gołuchowa udaliśmy się do parku, w którym mieści się piękny zamek. Po wykupieniu biletów wraz z przewodnikiem poszliśmy poznawać historię zamku wznoszącego się nad rzeczką Trzemną, liczącego ponad 400 lat. Bryła zamku, po restauracji w XIX w, tylko pozornie ma charakter renesansu francuskiego. W rzeczywistości jej obecny kształt to rezultat trzech faz budowlanych. Pod tarasem północnym dziedzińca ukryte są najstarsze fragmenty zamku – piwnice z  II poł. XVI w. Wraz z fundamentami belwederu  i trzech widocznych z dziedzińca wież są jedyną pozostałością dworu obronnego wzniesionego ok. 1560 r. przez Rafała Leszczyńskiego. Druga faza budowlana związana jest z osobą syna Rafała – Wacławem Leszczyńskim, który odziedziczył Gołuchów w 1592 r., a w początkach XVIII w. przekształcił go w okazałą rezydencję magnacką. Jednak świetność gołuchowskiej siedziby Leszczyńskich zakończyła się u schyłku XVII w. Ponad 150 lat zamek stał opustoszały. W r. 1853 zakupił dobra gołuchowskie Tytus Działyński dla swego syna Jana, który ożenił się z księżniczką Izabellą Czartoryską. Zamierzeniem Izabeli z Czartoryskich Działyńskiej było utworzenie w odbudowanym zamku rezydencji i muzeum.

Dzięki zgromadzonym zbiorom zamek w Gołuchowie stał się jednym z najbardziej znanych muzeów polskich do II wojny światowej. Wiele zbiorów zostało jednak wywiezionych przez hitlerowców, wiele eksponatów zniszczono. Zamek w r. 1951 został przejęty przez Muzeum Narodowe w Poznaniu. Nowy gospodarz dokonał prac konserwatorskich, wyposażył sale zamkowe we własne zbiory, a w miarę upływu lat powracają do Gołuchowa zabytki pochodzące z kolekcji Izabelli Działyńskiej.

Następnie poszliśmy do Muzeum Leśnictwa „Powozownia”. Jest to XIX-wieczny budynek gospodarczy dawnej rezydencji rodziny Czartoryskich, służący niegdyś jako powozownia i stajnia. Obiekt ten został odrestaurowany w latach 1996-2001 staraniem Lasów Państwowych z przeznaczeniem na budynek muzealny ze stałą wystawą w zakresie przyrodniczych podstaw leśnictwa. Obecnie znajduje się tu stała wystawa pt. „Spotkanie z lasem” oraz sale wystaw czasowych.

Potem udaliśmy się na obiad. Po krótkim odpoczynku wyruszyliśmy do Antonina pięknie położonego wśród lasów, między Ostrzeszowem a Ostrowem, do którego chętnie ściągają miłośnicy muzyki, kultury i przyrody. Właściciel tych włości, książę Antoni Radziwiłł kazał wybudować tutaj dla siebie letnią siedzibę. W 1824 r. powstał modrzewiowy pałacyk w stylu myśliwskim, w którym książę prowadził ożywione życie towarzyskie i artystyczne. Przebywał tutaj Fryderyk Chopin. Patronuje on temu miejscu od kilkudziesięciu lat, jego muzyka rozbrzmiewa przez cały rok w licznych koncertach w wykonaniu wybitnych pianistów. Najbardziej znana impreza to „Chopin w barwach jesieni”. Pałac otacza piękny park w stylu angielskim. Urokliwy krajobraz zachęca do spacerów oraz odpoczynku przy kawie i lodach.

Zauroczeni pięknymi widokami, przy ładnej pogodzie, w zgranej grupie wycieczkowej wróciliśmy zadowoleni do Gostynia.

tekst Irena Matysiak

zdjęcia Aleksandra Biderman, Halina Spichał

Maj

18

Powiatowy Konkurs Literacko – Fotograficzno – Plastyczny

Autor: Biderman Aleksandra

Temat konkursu to „Gostyńskie strofy i obrazy – Oni żyją i tworzą wśród nas”. Patronat sprawują Starosta Gostyński i Burmistrz Gostynia. Organizatorami są  Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Gostyniu, Towarzystwo Przyjaciół Gostyńskiej Biblioteki Publicznej oraz Gostyński Uniwersytet III Wieku. Rwgulamin konkursu dostępny na stronie www.biblioteka.gostyn.pl.

Maj

18

Jak żyć z cukrzycą?

Autor: Biderman Aleksandra

 

         Cukrzyca to grupa chorób metabolicznych charakteryzująca się podwyższonym poziomem cukru we krwi. Chorobę tę przybliżył nam 18 maja 2010 roku dr Sosnowski pracujący w gostyńskim szpitalu na wydziale wewnętrznym. Spotkanie to odbyło się z cyklu „O ważnej sprawie nie tylko przy kawie”, jak zwykle w Żurawince.

         Dr Sosnowski omówił dwie podstawowe postacie cukrzycy: typu 1 i typu 2, zagrożenia, jakie za sobą niesie dla organizmu człowieka zbyt wysoki poziom cukru m.in. zaburzenia w pracy nerek, nerwów, oczu, serca i naczyń krwionośnych. Uświadomił słuchaczy, że należy nie tylko kontrolować gospodarkę węglowodanową w organizmie, ale leczyć również wszystkie zaburzenia związane z chorobą. Należy dążyć do utrzymania prawidłowej wagi ciała, zwiększyć aktywność fizyczną, stosować właściwą dietę oraz leczyć występujące często przy tej chorobie nadciśnienie tętnicze.

         Ze strony słuchaczy wiele było pytań. Doktor Sosnowski starał się na wszystkie dać wyczerpującą odpowiedź.

 tekst: Aleksandra Biderman

zdjęcia: Andrzej Czabajski

Maj

17

Biuro Zarządu GUTW już czynne.

Autor: Biderman Aleksandra

Od dnia 4 maja 2010r. jest czynne Biuro Zarządu, w którym można uzyskać informację o bieżącej działalności GUTW oraz regulować należności.

Lokal znajduje się na os.700-lecia blok nr 8 (wejście od strony bloku nr 6, (vis a vis szewca) i będzie czynny w dniach: wtorki 11:00-12:00, środy 15:00- 16:00.

foto Andrzej Czabajski