Gostyński Uniwersytet III Wieku

Archiwum z miesiąca: Wrzesień, 2010.

301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx

Wrz

30

Karol Marcinkowski i hotele dawnego Gostynia

Autor: Biderman Aleksandra

Pierwszy w V semestrze spacer po Gostyniu. Spotykamy się w plantach przy szpitalu tuż obok pomnika Karola Marcinkowskiego. Jest z nami doktor Jan Markowski – gostyński chirurg, inicjator pomnika i Robert Czub – dyrektor muzeum. Nasza grupa liczy 15 osób.
Jan Markowski przedstawia krótki zarys działalności powstałego w 1835 roku Kasyna Gostyńskiego – klubu towarzyskiego ziemian wielkopolskich, którego głównym celem było propagowanie nowoczesnej gospodarki i rozwijanie oświaty. Wśród członków Kasyna byli m.in. Gustaw Potworowski, Edmund Bojanowski, Karol Marcinkowski, Dezydery Chłapowski. Postać Karola Marcinkowskiego, lekarza, społecznika, filantropa zafascynowała Jana Markowskiego tak bardzo, że postanowił postawić mu pomnik. Właśnie tutaj w Gostyniu, nieopodal szpitala w 200-setną rocznicę jego urodzin. W swoim dążeniu do celu, wspomina nieżyjącego już Jana Poprawę. Mówi o poszukiwaniach odpowiedniego kamienia do wykonania pomnika, który sprowadzony został z pola pana Szałaty z Pępowa. Projektantem pomnika był Henryk Naglak, artysta mieszkający w Piaskach. Pomnik odsłonięty został 24 czerwca 2000 roku. Z odciętej części kamienia wykonano drugi identyczny, tyle, że mniejszy pomnik, który przekazany został Akademii Medycznej w Poznaniu. Jednak do tej pory przebywa on w magazynach uczelni.
Żegnamy się z Karolem Marcinkowskim, przechodzimy na drugą stronę ulicy i rozpoczynamy spacer po ulicy Kolejowej zatrzymując się obok miejsc gdzie kiedyś mieściły się hotele. Na samym narożniku znajdował się hotel Jana Kuleszy, niegdyś kapitana wojsk napoleońskich i burmistrza Gostynia, gdzie odbywały się m.in. spotkania założycieli Kasyna. Później hotel ten kupili Jankiewiczowie i nazwali go Hotelem Poznańskim. Działał on przez następne 20 lat. Obok niego na przełomie XIX i XX wieku powstał najbardziej znany w Gostyniu Hotel Francuski, prowadzony przez Kaliksta Jankiewicza – syna Jana. Działał on do roku 1939. Dalej znajdowała się oberża Walewiczów. Mijamy blok przy ulicy i za nim wznosi się wysoki budynek z czerwonej cegły, Hotel Centralny, postawiony w roku 1899. Wzniósł go Niemiec o nazwisku Sperling.
W końcu XIX wieku przy ulicy Kolejowej 3 żydowski hotel i oberżę miał Pinkus Wacht. Później sprzedał ją Niemcowi Dohmenowi i ten otworzył w roku 1906 Hotel Dohmen. W 1922 roku obiekt kupił Władysław Jezierski i urządził tu Hotel Polonia. Hotel ten działał do roku 1992. Przy ulicy 1 Maja 18 (dzisiejszy Bank Spółdzielczy) znajdował się Hotel Czabajski, wzniesiony przez Tomasza Czabajskiego. Wydzierżawiony przed I wojną światową przez Władysława Jezierskiego działał do 1918 roku.
Odbijając w ulicę Powstańców Wielkopolskich, pod nr 10 mieścił się okazały budynek z ekskluzywnym Hotelem Kaiserhof. Prowadził go do 1919 roku Oskar Gabriel z rodziną. Później odkupił od niego budynek Józef Szyszka i otworzył Hotel Resursa z restauracją. Tutaj przez rok działało pierwsze w Gostyniu kino, nieme oczywiście. W 1931 roku właścicielem budynku został Feliks Marczyński. Urządził on tu restaurację „Bomboniera”, ale działalności hotelowej już nie prowadził.
Udajemy się na rynek. Przy ratuszu, zaledwie po drugiej stronie uliczki znajdował się zapewne najstarszy w Gostyniu Drucker’s Hotel. Przed wybuchem I wojny światowej zmienił on nazwę na Hotel Pod Białym Orłem. Funkcjonował do 1923 roku. Kilka domów dalej, przez ulicę znajdował się Hotel Victoria Michała Kaczmarka.
Wchodzimy do Ratusza. Na piętrze – ostatni dzień wystawy pt. „100 lat Ratusza”.
Jest zdjęcie z biogramem architekta budynku, Lucjana Michałowskiego, plany budowy ratusza, zdjęcia budynku w różnych okresach jego działalności.
Wchodzimy w ulicę Jana Pawła II, kiedyś zwaną ulicą Klasztorną. Jakieś 200 metrów przed cmentarzem, pod numerem 39 mieściła się (prawdopodobnie już w 1848 roku) oberża „Pod złotym słońcem”, bardziej znana jako „oberża wędrusów”. Oberżystą był tu Józef Jankowski.
Kończy się nasz spacer po dawnym Gostyniu. Rozstajemy się dziękując naszym przewodnikom, panom: Janowi i Robertowi.

Napisała Aleksandra Biderman

zdjęcia Halina Spichał

Wrz

22

Na kawkę i na grzyby

Autor: Biderman Aleksandra

22 września – pierwszy rajd rowerowy w V semestrze. Spotykamy się o godz. 9.00 na parkingu przy cmentarzu. Jest nas 13 osób. Zakładamy przywiezione przez Andrzeja odblaski. Ruszamy w kierunku Pępowa. W Grabonogu dołączają jeszcze dwie osoby. W sumie grupa liczy 15 osób. Mały przystanek w Bodzewie, jest piękna pogoda, ale dość chłodno. Dalej jedziemy do Łodzi (oczywiście tej naszej). Przydałoby się rozgrzać. Ktoś rzuca propozycję, aby wstąpić na kawkę do gospodarstwa agroturystycznego „Bajka” w Ludwinowie. Wszyscy są chętni. Gospodarze przyjmują nas bardzo mile, dostajemy kawę, herbatę, głodomory zamawiają kiełbaski. Mały rekonesans po gospodarstwie, podziwiamy konie, towarzyszy nam rudy piesek. Dziękujemy, robimy wspólne zdjęcie i opuszczamy miły zakątek. Wjeżdżamy w las. Droga kamienista, ale nie jest najgorzej. Na rozwidleniu dróg zatrzymujemy się, robimy 25 minut przerwy na grzybobranie. Każdy coś znalazł, niektórzy nawet tyle, że czeka ich dziś smaczna kolacja. Ja z moich grzybów zrobię jutro obiad. Wracamy do domów tą samą drogą, na liczniku rowera 34 km. Nieźle. Nikt nie jest zmęczony, wszyscy zadowoleni i uśmiechnięci.

Napisała Aleksandra Biderman

Wrz

16

Inauguracja roku akademickiego 2010/2011 połączona z wykładem Wojciecha Cellarego pt. „Aktualne trendy w przekazywaniu wiedzy drogami elektronicznymi”

Autor: Biderman Aleksandra

Gostyński Uniwersytet III Wieku 16 września 2010 roku o godz. 1700 w auli Liceum Ogólnokształcącego rozpoczął kolejny, trzeci już rok swojej działalności.
Studenci nie zawiedli, nie zawiedli również zaproszeni goście.
Pod nieobecność przewodniczącego Zarządu – Bolesława Matyli zebranych powitała Janina Bartoszak – zastępca. Dokonała prezentacji zaproszonych gości: starosty powiatowego Andrzeja Pospieszyńskiego, burmistrza Gostynia Jerzego Woźniakowskiego, dyrektora ZSO w Gostyniu Piotra Radojewskiego, przewodniczącego Stowarzyszenia Absolwentów, Wychowawców i Wychowanków Gimnazjum i Liceum w Gostyniu Grzegorza Filipowiaka, dyrektora Muzeum w Gostyniu Roberta Czuba, dyrektora Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu Pawła Hübnera, księdza Artura Przybyła, prezesa UTW w Lesznie panią Marię Zielony oraz prezesa Stowarzyszenia UTW w Krobi panią Apolonię Dykcik.
Inaugurację umilił występ chóru szkolnego w składzie blisko setki osób. Był repertuar poważny i mniej poważny, w języku polskim i w języku angielskim. Oklaskom nie było końca, chór musiał bisować kilkakrotnie.
Po krótkiej technicznej przerwie życzenia dla naszego Uniwersytetu złożyła pani prezes z Leszna – Maria Zielony.
Następie wysłuchaliśmy wykładu uzupełnionego pokazem multimedialnym Wojciecha Cellarego z Katedry Technologii Informacyjnych Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu pt. „Aktualne trendy w przekazywaniu wiedzy drogami elektronicznymi”. Pan profesor mówił o tym, że świat, w którym miliard ludzi informuje i komunikuje się przez Internet, nie jest już światem papieru. Na dysku 200 GB, który kosztuje 200 zł. można zmieścić 111 mln stron, ale te strony ułożone jedna na drugiej miałyby 11 km i sam papier kosztowałby 4 mln. zł. Dziś królują biblioteki cyfrowe. W Internecie Polacy spędzają 4 mld godzin rocznie, przy książkach 400 mln godzin.
Formy multimediów to np. ekranizacje powieści, czytane książki, tłumaczenia symultaniczne, mapy całego świata, trójwymiarowe obiekty. Wizualizację uzyskuje się poprzez specjalne okulary, po założeniu których uzyskuje się pełne wrażenie trójwymiarowości, specjalne hełmy, myszy wielowymiarowe, rękawice, symulatory. Przez Internet można się porozumieć za pomocą poczty elektronicznej, komunikatorów, Skape ‘ a, wysyłać SMS-y i MMS-y. Można pisać własne blogi, uczestniczyć w tworzeniu wikipedii. Podsumowując, profesor Cellary powiedział, że sukces życiowy i zawodowy młodych Polaków będzie zależał od ich umiejętności współpracy głównie przez Internet, a ta od ich zdolności do komunikacji.
Po wykładzie wysłuchanego z wielkim zainteresowaniem życzenia złożyli nam starosta Andrzej Pospieszyński, burmistrz Jerzy Woźniakowski oraz przewodniczący Stowarzyszenia Absolwentów Grzegorz Filipowiak.
Na zakończenie spotkania kanclerz Andrzej Czabajski zapoznał studentów z planami na najbliższe tygodnie.

Zrelacjonowała Aleksandra Biderman

zdjęcia Zbigniew Kosiński

Wrz

7

Inauguracja roku akademickiego 2010/2011

Autor: Zbigniew Kosiński

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Gostyniu

zaprasza na

INAUGURACJĘ ROKU AKADEMICKIEGO 2010/2011

w dniu 16 września 2010 r. o godz. 17.00 w auli Liceum Ogólnokształcącego

Wykład inauguracyjny pn:

„Aktualne trendy w przekazywaniu wiedzy drogami informatycznymi“ wygłosi prof. dr hab. inż. Wojciech Cellary z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Kanclerz Andrzej Czabajski Przewodniczący Zarządu Bolesław Matyla

Wrz

3

Ważne sprawy

Autor: Biderman Aleksandra

Począwszy od 7 września biuro Zarządu czynne będzie w każdy wtorek od godz. 11.00-13.00 oraz w każdą środę od godz. 15.00-17.00. Zapisy na wycieczki, imprezy itp. oraz wszelkie płatności (np. opłaty semestralne, opłaty za wycieczki) uiszczać proszę wyłącznie w biurze Zarządu. Tutaj również można się dowiedzieć o bieżących sprawach naszego uniwersytetu.
Serdecznie zapraszamy!