Gostyński Uniwersytet III Wieku

Archiwum z miesiąca: Styczeń, 2012.

301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx

Sty

26

O Wandzie Modlibowskiej…

Autor: Biderman Aleksandra

W dniu 26 stycznia w sali konferencyjnej Muzeum w Gostyniu, odbyło się spotkanie z cyklu: „Rody ziemiańskie ziemi gostyńskiej.” Organizatorem spotkania było Muzeum i GUTW.
O rodzie Modlibowskich z Czachorowa, ze szczególnym uwzględnieniem Wandy Modlibowskiej, opowiadał licznie zebranym Grzegorz Skorupski. Na początku spotkania dyrektor Muzeum Robert Czub powitał gości i przedstawił prelegenta.
Z ciekawej prelekcji dowiedzieliśmy się jak wielką osobowością była oraz ile dobrego zrobiła dla Polski mieszkanka Czachorowa.
Urodziła się 19 listopada 1909 r. w majątku swoich rodziców jako jedna z bliźniaczek. Maturę uzyskała w 1929 r. Ukończyła też studia na Uniwersytecie Poznańskim z tytułem magistra chemii. W 1930 r. wstąpiła do Aeroklubu Poznańskiego, by już rok później szkolić się na samolocie HANRIOT H-28. Uczestniczyła w tworzeniu sekcji szybowcowej, a w roku 1934 ustanowiła dwa pierwsze szybowcowe rekordy Polski. Do niej należał też kobiecy rekord świata w konkurencji długotrwałości lotu. W kampanii wrześniowej brała udział jako pilot łącznikowy. W czasie okupacji pracowała w Delegaturze Rządu RP na kraj jako kurier, następnie jako kierownik komórki szyfrów, była żołnierzem AK, uczestniczką powstania warszawskiego. Aresztowana przez NKWD w 1945 r. trafiła do Berezówki pod Uralem. Wieziona na przesłuchania do Niemiec uciekła z transportu, by w 1946 powrócić do pracy w Aeroklubie Poznańskim.
Na fali politycznej „weryfikacji” została usunięta z aeroklubu. W lipcu 1949 została bezpodstawnie aresztowana i skazana na 18 miesięcy wiezienia. Po wyjściu z aresztu, mimo wysokich kwalifikacji i umiejętności władania kilkoma językami nie miała szans na podjęcie pracy. Wreszcie zatrudniona została w Urzędzie Patentowym w Warszawie, skąd w roku 1970 odeszła na emeryturę.
Mimo tylu przeciwności losu, znajomi zapamiętali ją jako osobę zawsze uśmiechniętą, potrafiącą rozwiązywać konflikty. Zmarła 11 lipca 2003r. w Łężeczkach. Msza Święta żałobna, w której uczestniczył, jako historyk, Grzegorz Skorupski odprawiana była na ołtarzu, który stanowiło skrzydło szybowca. Pochowana została w rodzinnym grobowcu w Gostyniu przy Farze. Od roku 2003 imię Wandy Modlibowskiej nosi Aeroklub Poznański. Mieszkańcy Pożegowa też mogą poszczycić się ulicą imienia Wandy Modlibowskiej.
Po prelekcji, osoby, które miały przeżycia związane z Bohaterką podzieliły się z nami. Pan Piotrowski z wielkim wzruszeniem mówił, że jego ojciec przebywał w tym samym więzieniu na Mokotowie i tam zmarł. A Tadeusz z sentymentem wspominał jak, będąc młodym chłopakiem, z kolegami wpatrywał się w niebo, gdy nad ich domami przelatywała Wanda.
Jako gostyniacy możemy być dumni z lokalnej patriotki.

Pisała Maria Ratajczak.

Sty

25

O biskupianach i Biskupiźnie

Autor: Biderman Aleksandra

Środa, 25 stycznia, to kolejny dzień dla spacerowiczów. Jednak ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne: przenikliwy, północny wiatr, oraz to, że część uczestników to „rekonwalescenci” po przebytych przeziębieniach, zrezygnowano ze spaceru.
Uzgodniono, że zostaniemy w biurze GUTW na tzw. „pogaduchę”. Zebrało się nas równe 10 osób. Jako temat przyjęto najbliższy region, czyli Biskupiznę. Pogadankę prowadził Tadeusz. Opowiedział o tradycjach, zwyczajach, obrzędach, strojach ludowych tego regionu, przyśpiewkach biskupiańskich (wysłuchaliśmy „Pieśni o pługu”) i gwarze biskupiańskiej.
Ciekawe wątki i ożywiona dyskusja wykazały, że pewne dotąd nieznane szczegóły cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników.
W międzyczasie Ola odczytała utwór Tadeusza „Tylko Krobia” opiewający piękno Biskupizny. Na zakończenie wysłuchaliśmy z taśmy kilka piosenek biskupiańskich i ogólnie zadowoleni rozeszliśmy się do domów.

Tekst Maria Wujek

Sty

24

Piraci z Karaibów

Autor: Biderman Aleksandra

Piraci z Karaibów
Kolejne nasze spotkanie z cyklu „Spotkania z ciekawymi ludźmi” 24 stycznia. Biblioteka gościła Andrzeja Aleksandrzaka – absolwenta gostyńskiego Liceum, podróżnika ze stopniem kapitana jachtowego. Rok temu pan Andrzej opowiadał nam o Seszelach, tym razem prawie 50 osób przyszło posłuchać o Karaibach.
Więcej informacji znajdziecie państwo na stronie Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu.

Zdjęcia udostępniła Halina Radoła.

Sty

23

Film „W ciemności”

Autor: Biderman Aleksandra

23 stycznia o godz. 17.00 20 osób z Uniwersytetu obejrzało najnowsze dzieło Agnieszki Holland „W ciemności” nakręconej na podstawie książki Roberta Marshalla „W kanałach Lwowa”. Były to ostatnie dni wyświetlania tego filmu w gostyńskim kinie i większość osób zobaczyła go już wcześniej. Rzecz dzieje się w lwowskim getcie. Polak Leopold Socha (wspaniała rola Roberta Więckiewicza) przez ponad rok pomaga ukrywającej się w kanałach grupie Żydów. Film jest straszny, okrutny, ale zarazem ciepły i wzruszający.
Film ten otrzymał nominację do Oskara. 26 lutego w godzinach nocnych telewizja będzie pokazywać wielką galę nadania najważniejszych nagród filmowych. Czy Agnieszka Holland otrzyma Oskara?

Aleksandra Biderman

Sty

16

Warsztaty origami modułowego

Autor: Biderman Aleksandra

Tydzień temu, 16 stycznia, odbyły się pierwsze zajęcia z II Warsztatów Origami Modułowego. Pierwsze tego typu warsztaty prowadził dwa lata temu Tadeusz Porzucek. Uczestniczyło w nich 10 osób. Teraz osób jest tyle samo, w tym połowa nowych. Dwa lata temu robiliśmy kostkę, gwiazdki, gwiazdy, jajka- każde składane z innych modułów. Tym razem wszystkie „cudeńka” składane będą z takich samych elementów. Dlatego też więcej będzie pracy domowej, na warsztatach ograniczymy się do tworzenia gotowych wzorów.
Praca wre na całego. Na zakończenie warsztatów zamieścimy na stronie nasze prace.

Prowadząca zajęcia Aleksandra Biderman