Gostyński Uniwersytet III Wieku

Archiwum z miesiąca: Listopad, 2012.

301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx

Lis

29

Bezpieczeństwo seniora

Autor: Biderman Aleksandra

Na zaproszenie Zarządu Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Lesznie delegacja naszego UTW w liczbie 18 osób wzięła udział w konferencji podsumowującej obchody Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej oraz Rok Uniwersytetów Trzeciego Wieku ogłoszony przez Senat RP.
Konferencja na temat Bezpieczeństwo seniora we współczesnym świecie odbyła się 29 listopada 2012 r. w Auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Lesznie. Honorowy Patronat nad Konferencją objął Prezydent Miasta Leszna.
Otwarcia Konferencji dokonała Prezes UTW w Lesznie Pani Maria Zielony, która powitała wszystkich uczestników, w tym delegacje Uniwersytetów Trzeciego Wieku m.in. z Wolsztyna, Rawicza, Zielonej Góry i Gostynia. Spośród zaproszonych gości głos zabrali Prezydent Miasta Leszna Tomasz Malepszy oraz poseł Wojciech Ziemniak, którzy życzyli owocnej konferencji. Obejrzeliśmy przekaz multimedialny Europosłanki Sidonii Jędrzejewskiej.
Moderator konferencji, którym był Stanisław Woźniak – wiceprezes LUTW, podkreślił, że zagadnienie bezpieczeństwa da się ująć w takiej oto formule: Bezpieczny Europejczyk, bezpieczne miasto, bezpieczny dom, bezpieczny senior dobrze poinformowany. Jednym z programów UE jest „Uczenie się przez całe życie”, a taką szansę stwarzają dla osób 50+ Uniwersytety Trzeciego Wieku.
W dalszej części wysłuchaliśmy wykładu komisarza S. Glapiaka na temat: „Bezpieczeństwo seniorów” oraz wykładu prof. dr. hab. Cz. Królikowskiego „Bezpieczne użytkowanie urządzeń elektrycznych w gospodarstwie domowym”. O roli prasy lokalnej w informowaniu seniorów mówił Aantoni Neczyński – Redaktor Naczelny Gazety ABC.
Konferencję podsumowała G. Banasik – Przewodnicząca Komisji Spraw Społecznych Rady Miasta Leszna.
Wzruszającym momentem były podziękowania Prezes M. Zielony złożone pierwszej  Prezes LUTW Pani Elżbiecie Bogackiej. Warto dodać, że UTW w Lesznie onchodzi 15 lat swojej działalności.
Najbardziej jednak zapamiętamy część artystyczną. Przed wykładami obejrzeliśmy pełen wdzięku występ przedszkolaków: wiersze, piosenki i tańce. O nudzie nie było mowy, choć na wszelki wypadek, a może przez kokieterię, młodzi artyści prosili: „Jeśli nam się coś nie uda, niech nie bierze gości nuda”.
Prawdziwą ucztę duchową stanowił występ chóru uczniów z Zespołu Szkół Ogólnokształcących z Gostynia pod kierunkiem Andrzeja Jankowskiego na zakończenie Konferencji. Występ śpiewaków nagradzany był entuzjastycznymi oklaskami. Oczywiście, bez bisu się nie obyło.
Po Konferencji odbyło się spotkanie przy kawie i ciastkach.
Zanim powróciliśmy do Gostynia, „odwiedziliśmy” jeszcze galerię handlową w Lesznie. Tak połączyliśmy nie tyle przyjemne z pożytecznym, ale obie sprawy jednocześnie przyjemne i pożyteczne.

Zrelacjonowała i zdjęcia zrobiła Halina Spichał

Lis

28

Znów szukamy

Autor: Biderman Aleksandra

28 listopada, środa, godz. 10.00. Szczęśliwa 13-tka żądna spaceru. Ponieważ pogoda jeszcze nam dopisuje, idziemy w las. Dwa tygodnie temu szukaliśmy dzieżki pomarańczowej, prześlicznej kolonii grzybów, które udało nam się spotkać w ubiegłym roku. Na ostatniej wyprawie nie udało się nam ich odszukać, dziś jesteśmy przekonani, że tym razem osiągniemy cel. Wyruszamy spod biura ulicą Polną. Następnie skręcamy w las i idziemy pod Babią Górę. Stamtąd już tylko dwa kroki dzielą nas od ujrzenia pięknych grzybków. Tymczasem… idziemy, idziemy, idziemy. Pod nogami mokro, powietrze cudownie rześkie, zbieramy kanie (ostatnie już chyba w tym roku), robimy kolejne kilometry. Idziemy ścieżkami, ścieżynkami, dróżkami, niektórymi pewnie po raz pierwszy. Wszystko jest tak bliskie, znajome, już, już i … niestety, to nie tu. Janka jako zwiadowca rusza pod niewielką górkę i też powraca z niczym. Mała przerwa. Halina odczytuje z „Wysokich obcasów” co powinniśmy jeść, aby być zdrowym. Wśród zdrowych pokarmów są m. in. kasze i znajome nam grzyby shitake. Mamy po raz pierwszy w naszym gronie nową osobę – Wiolettę. Wioletta mieszka od niespełna miesiąca w Gostyniu, przyszła tutaj „za mężem”. Opowiada nam o sobie, kolejach życiowych i marzeniach. Potem przychodzi czas na odśpiewanie naszego hymnu. Wychodzi już całkiem nieźle. Lucyna i Marysia częstują cukierkami. Z nowym zapałem ruszamy dalej. Wychodzimy na drogę wiodącą do Goli. Przechodzimy przez ulicę i ścieżką rowerową mijając po drodze makietę gostyńskiej krówki docieramy do Gostynia. Schodzimy po schodach do podziemnego przejścia, stamtąd przez park do „Baru u Franka”. Zamawiamy sobie kawę, herbatę świeżutkie gofry, podsumowujemy wyprawę.

Zapraszamy wszystkich na następną.

Tekst Aleksandra Biderman
Zdjęcia Aleksandra Biderman, Halina Spichał

Lis

26

Gran Torino

Autor: Biderman Aleksandra

26 listopada po raz drugi w tym roku odwiedziliśmy gostyńskie kino. W Klubie Dobrego Filmu wyświetlany jest dramat filmowy „Gran Torino” z Clintem Eastwoodem w roli głównej. Film ten został sprowadzony dzięki pani Alicji Dacie, która będzie prowadziła   z nami warsztaty psychologiczne. Oprócz bywalców Klubu było 28 studentów GUTW.

Powitał wszystkich Sebastian Nowak przedstawiając film oraz sylwetkę Clinta Eastwooda. Po nim głos zabrała Jolanta Gardyś, która w kilku zdaniach opowiedziała  o Gostyńskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Alicja Data dorzuciła od siebie kilka słów na temat filmu, który oglądała już kilkakrotnie i uczuliła nas,  na co mamy zwrócić uwagę.

Główny bohater Walt Kowalski mieszka samotnie w dużym domu. Zawiódł się na swoich dzieciach, które chcą go umieścić w Domu Starców. Zrazu nieufny wobec sąsiadów Azjatów, zaprzyjaźnia się z chłopcem Tao. Mimo, że film jest dramatem występują też elementy humorystyczne w postaci dialogów okraszonych przekleństwami. Przed wyruszeniem po śmierć Walt Kowalski spisuje testament ofiarowując dom kościołowi, a tytułowy samochód Gran Torino swojemu przyjacielowi Tao.

Tekst i zdjęcia Aleksandra Biderman

Lis

22

Zaduszki

Autor: Biderman Aleksandra

Jesienny czwartkowy wieczór, 22 listopada 2012 r. Aula ZSO w Gostyniu wypełniona studentami Gostyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Zostaliśmy zaproszeni na spektakl „Zaduszki” przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących pod kierunkiem pani Eweliny Mendyki.

Sala tonie w półmroku. Na scenie płoną znicze i świece. Oświetlają malowniczo udrapowane płótna, księgi, rulony rękopisów, proste brzozowe krzyże. Na płótnie rozpostartym na scenie portrety tych, którzy odeszli. Na widzów patrzą twarze między innymi Jana Pawła II, księdza Jerzego Popiełuszki, Matki Teresy z Kalkuty. Rozlegają się dźwięki muzyki. Oglądamy taniec baletowy w wykonaniu pary dziewcząt. W dalszym ciągu tego wzruszającego spektaklu dźwięku, światła i ruchu słuchamy utworów poetyckich, które skłaniają do zadumy nad życiem, śmiercią, przemijaniem, wiecznością.

Mocno brzmią wielokrotnie powtarzane słowa: Życie ma sens, ma sens. Wbrew tytułowi spektaklu, który narzuca niejako smutny nastrój, jego wydźwięk był refleksyjny, ale optymistyczny.

Przed programem widzowie otrzymali tajemnicze karteczki. Na mojej były zapisane pytania: „Gdyby dziś śmierć zapukała do Twoich drzwi – co byś jej powiedział?”, „Gdyby na spotkanie wyszedł Twój zmarły przyjaciel – jak byś go przywitał?”, „Gdyby dziś Bóg zawołał Cię po imieniu – jaka byłaby Twoja odpowiedź?”. Proste pytania, ale odpowiedzi wcale nie są oczywiste.

Po spektaklu podziękowaliśmy wykonawcom rzęsistymi brawami, a pani Ewelinie Mendyce kwiatkiem.

Na zakończenie spotkania Zbyszek Kosiński przedstawił bieżące informacje i komunikaty.

Zrelacjonowała i zdjęcia robiła Halina Spichał

Lis

15

Kampania napoleońska 1812

Autor: Biderman Aleksandra

Dzięki wspólnej organizacji Muzeum oraz GUTW 15 listopada o godz. 17.00 23 osoby z naszego Uniwersytetu przybyły do muzeum na spotkanie z panem Adamem Kajczykiem, bardziej znanym nam jako technolog ochrony środowiska w Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji w Gostyniu. Okazuje się, że pan Adam interesuje się historią, a dziś przedstawił nam temat „Kampania napoleońska 1812”. Odsyłam Państwa na stronę gostyńskiego muzeum, gdzie można będzie na ten temat poczytać więcej. www.muzeum.gostyn.pl

Tekst i zdjęcia Aleksandra Biderman