Gostyński Uniwersytet III Wieku

Archiwum z miesiąca: Grudzień, 2012.

301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx

Gru

13

Spotkanie opłatkowe

Autor: Biderman Aleksandra

„Aniołowie, aniołowie biali,
O!  poświećcie blaskiem skrzydeł, swoich
by do Pana trafił ten zagubiony i ten, co się oczu podnieść boi,
i ten, który bez nadziei czeka, i ten  rycerz w  rozszarpanej zbroi
by jak człowiek szedł do Boga – Człowieka.”
K .K. Baczyński.

Grudzień to czas przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. A tradycje i zwyczaje są źródłem mocy, która buduje naszą tożsamość. Jedną z takich tradycji są spotkania opłatkowe.

Studenci z GUTW zostali zaproszeni 13 grudnia do Państwowej Szkoły Muzycznej. Prezes Zbigniew Kosiński ciepło powitał zebranych gości i poprosił  p. Dyrektor Lajlę Zaborowską o poprowadzenie koncertu, który rozpoczynał uroczystość.

Pierwszy wystąpił chór dziecięcy z utworami: „Bosy pastuszek” A. Seraczyńskiego oraz „Chciałbym zostać Mikołajem” W. Michalskiego. Dalej wystąpili młodzi artyści prezentując utwory na różnych instrumentach. Wysłuchaliśmy między innymi „Kołysanki” J. Andersena, „Sonaty cz.I i II” L.Vinci wykonanych na flecie. Prezentowano także innych kompozytorów w utworach na saksofon z towarzyszeniem fortepianu, skrzypiec, trąbki i akordeonu. Niespodzianką była kolęda ukraińska zaśpiewana pięknym głosem przez p. Dyrektor. Na koniec zespół instrumentalny „Big Band” założony i prowadzony przez nauczyciela tej szkoły Damiana Ostrowiaka wykonał cztery utwory. Oczywiście były także bisy.

W podziękowaniu pani Dyrektor za gościnę i ucztę muzyczną, p. Kosiński wręczył kwiaty i album pt. „Gostyń i okolice na zdjęciach lotniczych”, doceniając jednocześnie kunszt wykonania utworów, które przyczyniły się do ubarwienia naszych emocji i wewnętrznego wyciszenia.

Następnie w muzycznym nastroju przeszliśmy do drugiej sali, ustawiając się w dużym kręgu. Na środku stał stół pięknie nakryty z opłatkiem, piernikami, ciastkami i kawą.

Ksiądz Artur Przybył, student uniwersytetu, opowiedział, skąd się wzięły kolędy. Ich źródłem jest liturgia Kościoła, a przywędrowały z Italii. Najstarsza kolęda nosi tytuł „Zdrów bądź” z 1424 r. i „Królu Anielski”. Trochę późniejsza to „Anioł pasterzom mówił.” Bliższe to „W żłobie leży” Piotra Skargi, „Bóg się rodzi” Franciszka Karpińskiego. Jest takie powiedzenie, że najładniejsze kolędy to polskie kolędy. Wszyscy wspólnie zaśpiewaliśmy kilka z nich, zamieszczonych w „Śpiewniku kolędowym”, pod przewodnictwem ks. Artura. Zaraz potem ksiądz poświęcił opłatek, którym łamaliśmy się składając sobie nawzajem życzenia. Ten katolicki obrzęd  kultywowany jest tylko w Polsce. Inni nas za to podziwiają i nam zazdroszczą. Ksiądz Artur życzył wszystkim wiele Bożych łask i odrobiny szczęścia. Dużo czasu spędziliśmy na konsumpcji aromatycznych pierniczków, rozmowach, wspomnieniach…

Tekst Maria Ratajczak
Zdjęcia Halina Spichał

Gru

12

Brodzenie po śniegu

Autor: Biderman Aleksandra

W szczególnym dniu 12.12.12 r. na spacer z kijkami i kontakt z przyrodą zebrało się siedem osób. Z powodu nieobecności przewodników grupy, kierownictwo przejęła Maria Wujek. Tym razem nasze spotkanie rozpoczęliśmy od słodyczy, nie ze względu na wyjątkowość daty czy „nowe kierownictwo”, ale z konieczności skosztowania przyniesionych przez Lucynę pierników i kawy oraz dobrych cukierków Jadwigi i Marii.

W tym czasie każdy mógł się zapoznać z planem GUTW na najbliższy czas.  Pokrzepieni wyruszyliśmy w drogę. Od biura Zarządu kierowaliśmy się do Parku Miejskiego. Tam brodziliśmy po dość wysokim śniegu, mając ochotę na rzucanie się śnieżkami. Dalej szliśmy ul. Strzelecką. Po przekroczeniu granicy miasta, maszerowaliśmy już  poboczem drogi prowadzącej przez Brzezie. Mając przed oczyma pola pokryte puszystym śniegiem, zauważyliśmy duże stado saren szukających pożywienia. Mieliśmy też możliwość podziwiania zimowych pejzaży z bajecznie ośnieżonymi drzewami i domami.

Mijając zabudowania pozostałe po Kółkach Rolniczych skręciliśmy na wschód udając się drogą prowadzącą do Centrum Gwiazdkowego państwa Nowackich. Krocząc dalej doszliśmy do Mleczarni. Tam zatrzymaliśmy się w zakładowym sklepie spożywczym, robiąc drobne zakupy. Później  kierowaliśmy się w stronę Osiedla Słonecznego. I w ten sposób zatoczyliśmy krąg. Żegnając Brzezie weszliśmy do Gostynia, na co wskazywała tablica informacyjna.

W czasie długiego spaceru pogoda nam sprzyjała, pomimo dość obfitego śniegu maszerowało się wspaniale. Mogliśmy przejąć nastrój, jaki emanował z ośnieżonego, zimowego krajobrazu. Na skrzyżowaniu ul. Wrocławskiej i 1 Maja pożegnaliśmy się.

Kontakt z przyrodą dodał nam sił, a także wzmocnił naszą odporność!

Tekst Maria Ratajczak.

Gru

11

Warsztaty psychologiczne z Alicją Datą

Autor: Biderman Aleksandra

Słowa kreują rzeczywistość
Tym razem, 11 grudnia we wtorkowe, śnieżne i mroźne przedpołudnie w herbaciarni ZURAWINKA było nas niewielu, albo może w sam raz – 12 studentów GUTW, aby aktywnie uczestniczyć w warsztatach psychologicznych prowadzonych przez panią Alicję Datę – psychologa, socjologa i rodzinnego terapeutę z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu.
Temat „Różnice, które łączą, podobieństwa, które dzielą, czyli jak budować relacje w rodzinie wielopokoleniowej” nawiązywał m.in. do treści wcześniej obejrzanego filmu pt. „GRAN TORINO”
z Clintem Eastwoodem, reżyserem i odtwórcą roli głównej. Uświadomiliśmy sobie wiele mechanizmów występujących w wielopokoleniowych rodzinnych relacjach. Odpowiadaliśmy na pytania, aby dowiedzieć się:

  • po co jest rodzina i czym charakteryzuje się rodzina nuklearna i wielopokoleniowa,
  • co pomaga, a co utrudnia nawiązywanie i utrzymanie dobrych relacji z innymi,
  • czy babcia i dziadek są autorytetem i czy mogą być przyjaciółmi,
  • że najgorsze są rozkazy, które sobie sami zadajemy, a największym cierpieniem jest nie móc przebaczyć sobie,
  • oraz że wszystkie nasze niedoskonałości uwidoczniają się w czasie dojrzewania naszych dzieci.

Alicja Data mówiła o własnych doświadczeniach,  przeżyciach i relacjach w swojej trzypokoleniowej rodzinie. Spotkanie trwało 1 godz. i 45 min.
Wymieniliśmy się serdecznymi, świątecznymi i noworocznymi życzeniami. W podziękowaniu za mądre i ciekawe treści pani Alicja otrzymała nasz kalendarzyk GUTW na 2013 rok.
Zachęciła też do przeczytania książki A. Stasiuka pt. „Grochów”, wyd. 2012, aby kolejne spotkanie nawiązywało do treści w niej zawartych.
A zatem z niecierpliwością oczekiwać będziemy na panią Alicję w II semestrze 2013 r.

Tekst i zdjęcia Jolanta Gardyś

Gru

6

Lokalna Grupa Działania “GOŚCINNA WIELKOPOLSKA”

Autor: Biderman Aleksandra

6 grudnia, w czwartkowe popołudnie, w auli ZSO gościliśmy prezesa LGD GW, Mariana Poślednika, który mówił o działalności stowarzyszenia, fundacji i Miedzygminnym Związku Turystycznym Wielkopolska Gościnna z siedzibą w Pępowie, ich powstaniu, początkach i aktualnym funkcjonowaniu tych pożytecznych dla kilku środowisk regionalnej Wielkopolski organizacji.

Warunki i sposoby realizacji lokalnej strategii działania określa umowa zawarta z Samorządem Województwa Wielkopolskiego na czas od 26 czerwca 2009  do polowy 2015 roku. W skład LGD wchodzą powiaty: gostyński (Krobia, Pępowo, Piaski), kościański (Kościan, Czempion, Krzywin), krotoszyński (Kobylin), rawicki (Jutrosin, Pakosław, Miejska Górka), śremski (Dolsk).

W przeszłości ziemie Gościnnej Wielkopolski należały do rodzin Chłapowskich, Konarskich, Leszczyńskich i Czartoryskich. Mieszkało tu wielu ludzi znanych i znaczących dla nauki, kultury i gospodarki. W Grabonogu żył i pracował bł. Edmund Bojanowski – działacz oświatowy i religijny, założyciel pierwszych ochronek wiejskich i Zgromadzenia Sióstr Służebniczek. W latach 1831-32 w Kopaszewie przebywał Adam Mickiewicz, a w Krzywiniu – Melchior Mankowicz.

Gościnna Wielkopolska może poszczycić się obiektami o dużej wartości historycznej

i kulturalnej wpisanych do rejestru zabytków. Wiele jest zabytkowych kościołów i zespołów klasztornych, jak również zespołów pałacowo-parkowych (Lubiń, Święta Góra, Marysin, Pępowo, Gębice, Grabonóg, Racot, Jutrosin). Na całym obszarze występuje turystyka rowerowa i piesza z atrakcyjnymi ścieżkami dydaktycznymi (śladami Galla Anonima, Adama Mickiewicza, Heleny Modrzejewskiej, Melchiora Wańkowicza, Kajetana Morawskiego) oraz pola bitew najdłuższej wojny nowoczesnej Europy.

LGD Gościnna Wielkopolska:

– zapewnia warunki do realizacji Lokalnej Strategii Rozwoju,
– aktywizuje społeczność lokalną
– promuje obszar swojego działania.

Podejmuje też ambitne przedsięwzięcia poprzez wspieranie finansowe, szkoleniowe, informacyjno-konsultacyjne w celu:

– wzbogacenia infrastruktury i atrakcyjności szlaków turystycznych
– utworzenia i zagospodarowania centrów rekreacji i wypoczynku

Korzystając m.in. ze środków finansowych UE, Gościnna Wielkopolska zajmuje się również opracowaniem, wydawaniem i dystrybucją publikacji, przewodników, broszur, informatorów, a także multimediów dotyczących własnej działalności i Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

W trakcie prezentacji obejrzeliśmy trzy miniatury filmowe przedstawiające konkretne miejsce działań Gościnnej Wielkopolski.

Na zakończenie prezes Marian Poślednik odpowiedział na kilka interesujących nas zagadnień, zaprosił do odwiedzenia siedziby, do współpracy i podarował na ręce prezesa GUTW kilka ostatnio wydanych publikacji, informatorów i płytę pt. Szlakiem Pana Tadeusza.

Tekst Jolanta Gardyś, zdjęcia Krystyna Forjasz.