Gostyński Uniwersytet III Wieku

Archiwum z miesiąca: Październik, 2013.

301 Moved Permanently

301 Moved Permanently

The requested resource has been assigned a new permanent URI.


Powered by Tengine/1.4.2

Paź

27

Chyba polubiła ją Warszawa

Autor: Biderman Aleksandra

Wiadomość z 27 października 2013:

Jury XIII Mazowieckiego Konkursu Małej Formy Literackiej w składzie:
Andrzej Zaniewski – przewodniczący
Jan Zdzisław Brudnicki – wiceprzewodniczący
Irena Stopierzyńska-Siek
Iwona Zielińska-Zamora
Andrzej Rodys – sekretarz
Postanowiło przyznać naszej koleżance Irenie Zborowskiej dwa trzecie miejsca:
– jedno w kategorii prozy
– drugie w kategorii poezji
Przypomnijmy: w ubiegłym roku Irena została laureatką konkursu w obu tych kategoriach.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

131027_2010 063 (3)


Paź

24

Spotkanie z Damianem Płowym

Autor: Biderman Aleksandra

24 października 2013 roku w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu odbyło się spotkanie zorganizowane przez nas oraz Muzeum w Gostyniu.

Nasz dzisiejszy gość, Damian Płowy, młody doktorant w Instytucie Historii na UAM w Poznaniu zapoznał nas ze swoja książką pt.: „Poniec 7.11.1704. Kampania jesienna Karola XII”. W spotkaniu uczestniczyło 40 słuchaczy GUTW.

Paź

23

Jesień życia też może być piękna …

Autor: Biderman Aleksandra

W dniu 23. 10. 2013 wyruszyłyśmy na kolejny spacer, który okazał się 3- godzinną wędrówką po lesie. Jako nowicjuszka nie do końca byłam przekonana o zasadności wspólnego marszu w tak dużej grupie. Jednak moje wątpliwości zostały szybko rozwiane. Atmosfera była niezwykle przyjazna a panie mimo sędziwego wieku emanowały młodością, młodzieńczym entuzjazmem. Naprawdę wspaniale czułam się w ich towarzystwie.

Po jakimś czasie okazało się , że spacery a właściwie krótka wycieczka to nie tylko aktywność fizyczna, ale można by rzec, „obiady czwartkowe” na trawie. Panie dyskutowały nt. kultury wysokiej, wymieniały swoje poglądy dotyczące literatury, przeczytanych ostatnio książek, obejrzanych spektakli telewizyjnych, tudzież wysłuchanych interesujących audycji radiowych.

Bardzo mnie to zaskoczyło, wręcz poczułam się zaszczycona, że znalazłam się w tym gronie.

Prawdziwą ucztą duchową było dla nas wysłuchanie pięknie recytowanych wierszy Jana Twardowskiego. Okazuje się, że wśród spacerowiczów są nawet twórcy poezji a wygłaszanie wierszy własnego autorstwa podczas spacerów staje się powoli normą.

Wspólne wyjście spełniło, wręcz przerosło moje oczekiwania. Integracja, wzajemna wymiana myśli, no i oczywiście poznanie nowych szlaków turystycznych to cel kolejnych wypraw pań z GUTW.

Tekst  Wanda Gzelczyk
Zdjęcia Halina Spichał, Aleksandra Biderman

Paź

22

DOKOŁA WOJTEK czyli SPOTKANIE z OBIEŻYKRAJEM

Autor: Biderman Aleksandra

Spotkania z ciekawymi ludźmi w Bibliotece w Gostyniu zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem studentów GUTW. Nic też dziwnego, że w czytelni dla dorosłych zgromadziło się we wtorek 22 października 2013r. około 40 osób, które przybyły na spotkanie z dziennikarzem, producentem telewizyjnym i podróżnikiem Wojtkiem Nowakowskim.

Przedstawienia gościa dokonała Halina Radoła, a on sam w żartobliwej autoprezentacji zdradził kilka szczegółów swojej biografii. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy, ale pociągało go dziennikarstwo, bo stwarzało okazje do podróżowania i poznawania ludzi, co od zawsze było jego pasją. Pan Wojtek jest laureatem „wielu nagród za niekonwencjonalną promocję polskiej turystyki. Obecnie realizuje projekt telewizyjny OBIEŻYKRAJ, czyli Kanon Krajoznawczy Polski pt. „DOKOŁA WOJTEK POLSKA”, na który składać się będzie seria filmów opisujących najciekawsze i najcenniejsze obiekty oraz miejsca uznane za kwintesencję polskiego krajobrazu”, jak czytamy w notce Wikipedii. Zresztą już wcześniej – w latach 1994-2010 cykl jego 325 filmów turystyczno-krajoznawczych „Zaproszenie” był emitowany w TVP Polonia.

Panu Wojtkowi przyświeca dewiza: „Świat znać – dobrze jest, ale kraj swój – obowiązek”. Podróżuje więc po Polsce, odkrywając jej piękne zakątki, poznając historię różnych regionów, tradycje i kulturę. Plonem tych wojaży są filmy. Kilka z nich zaprezentował na spotkaniu.

Pierwszy z nich przeniósł nas do zamku krzyżackiego w Gniewie, kolejne do Torunia i Olsztyna – miast, z którymi związane było życie Mikołaja Kopernika. Naszego gościa urzekły wschodnie regiony Polski: Warmia, Mazury, Podlasie, które są prawdziwym tyglem kultur i narodów:  Kruszyniany – ośrodek polskich Tatarów, Bielsk Podlaski z jego 8 cerkwiami, muzeum ikon w Supraślu, św. Góra Grabarka, Hajnówka z festiwalem muzyki cerkiewnej, Przemyśl zwany „małym Lwowem”. Już same filmy były interesujące i zachęcały do odwiedzenia tych regionów kraju, ale jeszcze większe wrażenie robiły na nas komentarze i anegdoty Wojtka Nowakowskiego opowiadane barwną, z lekka archaizowaną polszczyzną.

Pan Wojtek spotkał w swoich wędrówkach wielu nietuzinkowych ludzi. Należał do nich nieżyjący już Andrzej Wasilewski znany jako Jędrek Połonina – bieszczadzki zakapior – malarz, rzeźbiarz i bard. Zakapior to człowiek lasu, któremu niestraszne są kaprysy pogodowe Bieszczad, bo potrafi żyć za pan brat  z naturą. Każdy zakapior miał długie włosy i bujny zarost, jeździł konno, nosił kapelusz kowbojski, spodnie wpuszczone w cholewy butów.

Nie sposób napisać o wszystkich niezwykłych ludziach poznanych przez naszego gościa, ale nie można pominąć Władysława Modrzejewskiego, który w ciągu 16 lat ręcznie przepisał i zilustrował 92 księgi z literatury polskiej. W Bielsku -Białej od 16 lat istnieje jedyne na świecie muzeum, w którym znajdują się przede wszystkim przepisane ręcznie dzieła największych polskich autorów: Adama Mickiewicza, Ignacego Józefa Kraszewskiego, Henryka Sienkiewicza, a nade wszystko Władysława Stanisława Reymonta. Pan Modrzejewski to muzeum założył w zrujnowanej kamienicy, którą odremontował, księgi też zilustrował i oprawił.

Zaproszony gość wystąpił w walońskim kapeluszu. Wyglądał egzotycznie w skórzanej długiej kamizeli, barwnym szalu i kosturem wędrowca w dłoni. Kapelusz waloński nie był przypadkowym rekwizytem. Na zakończenie usłyszeliśmy o ruchu walończyków i o człowieku, który od dzieciństwa związany był ze Szklarską Porębą. To Juliusz Naumowicz. Jako absolwent Wrocławskiej Akademii Wychowania Fizycznego uprawiał niemal wszystkie sporty. Podczas jednej wspinaczki górskiej doznał kontuzji i jeździł na wózku inwalidzkim.

To on był wskrzesicielem idei walońskiej, pomysłodawcą i założycielem Sudeckiego Bractwa Walońskiego. Zorganizował Muzeum Ziemi JUNA i uczynił Szklarską Porębę mineralogiczną stolicą Polski.

Po prelekcji, a raczej po barwnej gawędzie Wojtka Nowakowskiego był czas na pytania. Trzeba przyznać, że pan Wojtek popisał się też niezłym talentem aktorskim. Przyznał, że i ta dziedzina – oprócz dziennikarstwa – go interesowała. Ku naszemu zaskoczeniu wyznał, że spotkanie z nami było jego pierwszym spotkaniem z dorosłymi słuchaczami. Debiut wypadł doskonale. Swój występ zakończył apelem, aby nie zniszczyć rodzimej tradycji. Zachęcił też do oglądania programów z cyklu „Dookoła Wojtek Polska”, które będą emitowane w TV Planete o godz. 20.10 w każdy piątek, począwszy od 8 listopada.

Czas spędzony z Wojtkiem Nowakowskim minął bardzo szybko, a my dowiedzieliśmy się wielu niezwykle interesujących rzeczy.

I jam na tym spotkaniu była, a com słyszała, tom opisała.
Halina Spichał
Zdjęcia Halina Spichał, Aleksandra Biderman

Paź

22

Kamień zgody

Autor: Biderman Aleksandra

Zaledwie cztery osoby od nas zjawiły się 22 października w kinie, by obejrzeć film dokumentalny przedstawiający wspólne inicjatywy  mieszkańców Gostynia i Drezna na rzecz polsko-niemieckiego pojednania. Była jeszcze pokaźna liczba młodzieży z gostyńskich szkół. Obecni na prapremierze tego filmu byli jego twórcy, pan Marian Sobkowiak oraz dyrektor Muzeum Robert Czub.

Marian Sobkowiak wstąpił do tajnej organizacji Czarny Legion działającej podczas II wojny światowej na ziemi gostyńskiej. Kilkunastu jego kolegów zostało skazanych na śmierć, inni zginęli w obozach. On sam uniknął gilotyny z uwagi na młody wiek. Po wojnie postanowił spełnić testament jego 12 kolegów ściętych w Dreźnie – zadbać o to, aby o nich nie zapomniano. Wymagało to od niego licznych kontaktów z Niemcami. W filmie oglądamy miejsce, gdzie więzieni i straceni byli członkowie Czarnego Legionu, miejsce ich pochówku, symboliczny grób na gostyńskim cmentarzu obok pomnika rozstrzelanych 30 gostynian. Pojawiają się osoby, które włączyły się w pojednanie polsko-niemieckie m.in. właśnie Marian Sobkowiak, ksiądz Dziekan Artur Przybył, ze strony niemieckiej Marianne Drews – córka zabitego przez Polaków nauczyciela szkoły, katolicki pastor Kościoła Mariackiego w Dreźnie Eberhard Burger i inni. Pan Marian Sobkowiak  został odznaczony Krzyżem Zasługi I klasy Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec.

Telewizyjną premierę tego filmu będzie można zobaczyć już w sobotę w Telewizji Poznań o godz. 20.20.

Tekst i zdjęcia Aleksandra Biderman