Gostyński Uniwersytet III Wieku

Archiwum z miesiąca: Marzec, 2016.

301 Moved Permanently

301 Moved Permanently

The requested resource has been assigned a new permanent URI.


Powered by Tengine/1.4.2

Mar

22

Jerozolima

Autor: Biderman Aleksandra

„Obrazki z Ziemi Świętej”, tak brzmiał tytuł spotkania w bibliotece, dnia 22 marca 2016r. Pani Halina Radoła opowiadała zebranym o swojej wizycie w tych ciekawych miejscach. Temat ten nabrał szczególnej aktualności, ponieważ jesteśmy w okresie Wielkanocnym i zbliża się 1050 rocznica Chrztu Polski. Ich początek to Ziemia Święta. Prelegentka posługując się środkami audiowizualnymi przeniosła nas w tamte miejsca.

Ziemia Święta graniczy z Libanem i Syrią, a na południu z Egiptem. Wschodnią granicę stanowią Jordan oraz Jordania. Dzisiaj podzielona jest na terytorium żydowskiego państwa Izrael oraz arabską Autonomię Palestyńską, składającą się z Zachodniego Brzegu Jordanu i Strefy Gazy. Od czasów biblijnych region ten stał się centralnym punktem trzech monoteistycznych religii: judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. Podczas prezentacji poznawaliśmy ludzi i kulturę Izraela, flagę i godło-menorę. Posługują się tam językiem hebrajskim, arabskim, angielskim i rosyjskim. Płacą w walucie – szekle, ale także dolarach. Miasto Jerozolima od zamierzchłych czasów  była obiektem  podbojów. Dla Żydów szczególne znaczenie tego miasta wiąże się ze starożytną świątynią, wybudowaną przez Salomona. Ściana Płaczu – jedyna zachowana do dnia dzisiejszego pozostałość po Świątyni Jerozolimskiej. W miejscu tym można zawsze zobaczyć Żydów, którzy modlą się, aby doczekali momentu odbudowy świątyni. Od roku 1965 decyzją rabina miejsce to podzielono na dwie części dla mężczyzn i kobiet. W mieście patroluje policja i wojsko z bronią. Na wszystkich przejściach są kontrole.  Autonomiczna Palestyna oddzielona jest betonowym murem wysokim na 6 m.

Kolejne miejsce to miasto Nazaret – składa się z dwóch części. Górny zamieszkiwany głównie przez izraelskich Żydów, Dolny Nazaret w większości stanowią izraelscy chrześcijanie. Bazylika Zwiastowania  znajduje się obecnie pod opieką franciszkanów.

Betlejem – kościół Narodzenia Pańskiego jest najstarszym kościołem chrześcijańskim na świecie. Grota Narodzenia to jedno z najświętszych miejsc w religii chrześcijańskiej. Gwiazda widoczna na posadzce po prawej stronie wskazuje miejsce narodzenia Jezusa.

Masada – to twierdza zbudowana przez Heroda Wielkiego na płaskowyżu wznoszącym się 440 m nad zachodnim brzegiem Morza Martwego. To tam żydowscy Zeloci bronili się przed rzymskimi żołnierzami w latach 72 -73 n.e.

Morze Martwe jest najniżej położonym punktem na ziemi. Ma większą wyporność niż woda morska. W 25% składa się z soli. Osad z jego dna ma zastosowanie lecznicze. Wiele kosmetyków jest produkowanych na bazie minerałów z Morza Martwego. Zwiedzający, korzystając z tego dobrodziejstwa,  smarują się tą glinką.

Bazylika Grobu Świętego jest jedną z najważniejszych świątyń chrześcijańskich, zbudowana w miejscu ukrzyżowania Jezusa na Golgocie. Bazylika ta zbudowana została przez cesarza Konstantyna w 325r. Inwazja Persów przyniosła kościołowi szereg zniszczeń. Po zdobyciu Jerozolimy w 1099 r. krzyżowcy rozpoczęli remont i przebudowę bazyliki, z braku funduszy zrekonstruowali jedynie 1/3 oryginalnego kościoła. W 1852r. Turcy otomańscy przyznali specjalne przywileje i prawo do tego miejsca katolikom pod przewodnictwem franciszkanów oraz greckim i armeńskim prawosławnym .

Hajfa – była portem, obecnie jest siedzibą izraelskiej marynarki wojennej jak też portem dla amerykańskiej Szóstej Floty Wojennej. Hajfa po hebrajsku oznacza ”piękny brzeg” co odpowiada rzeczywistości, jako że majestatycznie wynurza się z morza.

Widzieliśmy muzeum Yad Vashem upamiętniające Holokaust i drzewa-pomniki upamiętniające osoby, które z narażeniem życia ratowały Żydów. Przykładem była  Irena Sendler, Janusz Korczak i wielu innych.

Nie sposób tutaj wymienić wszystkich miejsc, które prezentowała prelegentka. Za przekazaną wiedzę i ciekawie spędzony czas pani Halina dostała moc oklasków i ikebanę wiosennych kwiatów, które w imieniu 38 słuchaczy wręczył Zbigniew Kosiński. Prezes podziękował też wszystkim za przybycie i złożył serdeczne życzenia świąteczne.

Napisała  Maria Ratajczak    Zdjęcia: Jolanta Gardyś i Zbigniew Kosiński

Mar

10

Żyj świadomie

Autor: Biderman Aleksandra

Pod takim hasłem odbywa się co miesiąc w wybranych miastach Polski ogólnopolska akcja Instytutu Profilaktyki Zdrowia. 10 marca w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu konferencję poprowadził dr Piotr Kardasz, przewodniczący w/w Instytutu, biolog, pedagog, dziennikarz, człowiek z pasją, którego fascynują tajemnice przyrody, autor wielu publikacji i filmów z tego zakresu. Na sali oprócz członków GUTW obecnych było wielu mieszkańców miasta.

W bardzo przystępny sposób prelegent przedstawił warunki, w jakich przyszło nam żyć, zagrożenia wynikające z zanieczyszczenia środowiska, wszechobecne stosowanie chemii. Omówił sposoby zdrowego żywienia (duża ilość warzyw, owoców, witamin), aktywny tryb życia. Poruszał tematy z różnych dziedzin: m. in. medycyny konwencjonalnej, medycyny naturalnej, biologii, fizjoterapii, psychologii, dietetyki, sportu. W przerwie częstowano wodą, jabłkami, była możliwość kupienia czasopisma „Harmonia”.

W drugiej części wykładu dr Kardasz przedstawił suplementy diety: DuoLife Dzień i Noc (komplet naturalnych witamin i mikroelementów), Boreliss pro – przeciw boleriozie, wirusom, bakteriom i pasożytom, ProSelect – w profilaktyce antynowotworowej i zmęczeniu, i wiele innych, np. ProStik, ProSlimer. Promigren, Prosugar, ProCardiol.

Po kolejnej przerwie przyszedł czas na odpowiedzi na zapytania słuchaczy. Prelegent odpowiadał jak przygotować się do zajścia w ciążę, jak poprawić wzrok, ile i jakiej wypijać wody, jaki wpływ ma stres i pogoda na nasze zdrowie i samopoczucie. Po trwającej trzy godziny konferencji podziękowanie w formie kwiatów i upominku od Gminy Gostyń złożył prezes Gostyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Zbigniew Kosiński.

Napisała i zdjęcia zrobiła Aleksandra Biderman

Mar

9

Czas dla siebie…

Autor: Biderman Aleksandra

W środę, 9 marca, patrząc rano przez okno, byliśmy trochę zaskoczeni. Zobaczyliśmy bowiem dachy i trawniki przysypane śniegiem. W dniu tym o godzinie 9 mieliśmy zbiórkę przed wyjściem w plener. Schodziliśmy się do biura, a tam drzwi zastaliśmy zamknięte. To coś niezwykłego, bo przyzwyczailiśmy się, że szefowie zawsze byli obecni i nas witali. Mimo że z przyczyn obiektywnych zabrakło przewodników, nie zrezygnowałyśmy ze spaceru. Ania przyszła najwcześniej, pewnie dlatego, że mieszka najbliżej. Później dwie Marie prawie równocześnie. Czekamy jeszcze na innych. Gdy mija przysłowiowe, studenckie 15 minut, ruszamy. Nie czekamy, aż się roztopi śnieg. Tam, gdzie był odgarnięty można było iść suchą nogą. Maszerowaliśmy ulicą Polną, dalej ścieżką rowerową do Goli. Zbliżającą się wiosnę czuliśmy już powietrzu. Wiosenne promienie słońca polepszały nasz humor. W rozmowach wspominałyśmy swoje dziecięce lata. Ten ponad dwugodzinny marsz, w którym przeszłyśmy 8 kilometrów drogi przyczynił się do bliższego i lepszego wzajemnego poznania. Spotkanie jak zwykle zakończyłyśmy aromatyczną kawą „U Franka”.

Nie musimy się zmuszać do spacerów, one poprawiają naszą kondycję, a przede wszystkim sprawiają nam przyjemność. To jest nasz czas.

Tekst  Maria Ratajczak