Gostyński Uniwersytet III Wieku

Archiwum z miesiąca: Marzec, 2017.

Mar

30

Spotkanie z pisarzem

Autor: Biderman Aleksandra

Dorota Schrammek – jak sama mówi o sobie – mama trójki dzieci, żona, a zawodowo autorka reportaży i opowiadań publikowanych w kobiecej prasie, spotkała się ze swoimi czytelnikami w Bibliotece w Gostyniu 30 marca 2017 r.

Pisarka opowiadała o sobie, swojej rodzinie i książkach, których powstanie nie byłoby możliwe bez kontaktów z ludźmi, obserwacji ich życia i zachowań, a także lektury czasopism i śledzenia portali społecznościowych. Szeroko rozumiana współczesna rzeczywistość otaczająca pisarkę stanowi dla niej inspirację i tworzywo literackie.

Obecni na spotkaniu słuchacze dowiedzieli się, że pisarka pochodzi z Rudek koło Wałcza, ale mieszka w przygranicznym  Ueckermünde. Często z rodziną przyjeżdża do Pobierowa, gdzie ma dom i zna tamtejszych mieszkańców. Właśnie w Pobierowie toczy się akcja jej trylogii obyczajowej: „Horyzonty uczuć”, „Na brzegu życia”, „Wiatr wspomnień”. Jako powieściopisarka zadebiutowała w marcu 2015r. książką „Stojąc pod tęczą”. Jak we wszystkich jej książkach temat tej debiutanckiej powieści jest zaczerpnięty z życia: pierwowzorami czterech bohaterek stały się kobiety, które pracowały w firmie jej męża.

Miejscem akcji są miejscowości, które autorka zna: Szczecin, Pobierowo, Trzebiatów. Zamierza też w kolejnej powieści przenieść czytelników do Wałcza, a w przyszłości napisać powieść obyczajową  o życiu ludzi na pograniczu.

Oprócz powieści dla dorosłych napisała także powieść dla młodzieży pt. „Niepełka”, a wkrótce ukażą się bajki jej autorstwa.

Pisanie przychodzi jej bardzo łatwo: książkę zawierającą 400 000 znaków pisarskich jest w stanie napisać w ciągu niespełna 2 miesięcy. Jedynym recenzentem jednej książki – ”Stojąc pod tęczą” – był jej mąż, natomiast pisząc „Niepełkę”, konsultowała się ze swoją córką.

Zanim została powieściopisarką, ponad dwanaście lat zarabiała, pisząc opowiadania i historie dla kobiecych pism w Polsce. Doszła do  wniosku, że książka to nic innego jak kilka takich opowieści zebranych w logiczną całość. Pisanie przychodzi jej łatwo. Nie robi planów, wszystko ma w głowie, a na kartce zapisuje jedynie imiona bohaterów i pobocznych postaci.  Teksty wysyłane do czasopism pisała ręcznie, potem pojawił się komputer.

Obecni na spotkaniu  z wielkim zainteresowaniem wysłuchali opowieści pisarki, a po zakończeniu prelekcji zadawali wiele pytań dotyczących jej książek, wątków fabularnych, charakterów postaci. Po zakończeniu spotkaniu można było nabyć książki z dedykacją autorki.

zrelacjonowała Halina Spichał
zdjęcia Aleksandra Biderman

170330_(11) 170330_(13) 170330_(16) 170330_(17) 170330_(21)

170330_(25) 170330_(26)

Mar

30

This is the last lesson

Autor: Biderman Aleksandra

W  czwartek 30 marca 2017r. słuchacze lektoratu języka angielskiego dla średniozaawansowanych spotkali się ze swoją „ticzerką” Małgosią Gratkowską. Meeting odbył się w kawiarni Kameralna  w Gostyniu.

Było dużo wspomnień, wakacyjne życzenia a przede wszystkim podziękowaliśmy Małgosi za trud prowadzenia naszej grupy. Wkładała w to dużo wysiłku i zapału i motywowała nas do rozwijania umiejętności językowych. Nasza lektorka chwaliła grupę za zdyscyplinowanie, miłą atmosferę na zajęciach i kreatywność.

Nasza 8-osobowa grupa pilnie co czwartek pojawiała się w sali 108 LO, a po lekcji niekiedy kontynuowałyśmy spotkanie przy małej czarnej. To były niezapomniane chwile.

Niestety nasza współpraca z Małgosią, której życzyliśmy sukcesu na maturze, kończy się. Mamy jednak pewne plany „wykorzystania ” naszej znajomości w praktyce, ale o tym na razie cicho sza…

W spotkaniu uczestniczyła też wiceprezes GUTW Jolanta Gardyś,  jednocześnie też słuchaczka naszego lektoratu. Zapewniła nas, że czyni starania, by kolejny młody nauczyciel poprowadził naszą grupę. Bardzo na to liczymy i..See you soon..

Dzisiejsze spotkanie uwieczniła na fotografiach Jolanta Gardyś, a wrażeniami podzieliła się Bogumiła Matczak

 

Mar

30

Have The Nice Holidays

Autor: Biderman Aleksandra

     Życzeniami przyjemnych wakacji żegnaliśmy się na ostatnim spotkaniu – lektoracie języka angielskiego dla zaawansowanych w  czwartek 30 marca 2017r.

Stanowimy bardzo zżytą dziewięcioosobową grupę. Na podsumowaniu kursu w roku akademickim 2016/2017 było obecnych siedmioro studentów. Spotkanie rozpoczęło się od wręczenia upominków i podziękowania naszym lektorkom – Oli Biernat i Zuzi Biskup – za ich pracę, tworzenie na zajęciach przyjemnej atmosfery, mobilizowanie nas do doskonalenia umiejętności językowych. Potwierdzeniem tego, że  nasze wspólne starania przyniosły efekty, były wyniki testu, który  został przeprowadzony na poprzednich zajęciach. Ola i Zuzia z zadowoleniem stwierdziły, że test wypadł dobrze, a w niektórych przypadkach bardzo dobrze.

Potem nastąpił moment bardzo przyjemny – wręczenia dyplomów ukończenia kursu.

     Dalsza część spotkania upłynęła na rozmowie przy ciasteczkach i napojach owocowych. Z żalem żegnaliśmy się z Olą i Zuzią, które w tym roku zdają maturę i oczywiście wybierają się na studia. My zamierzamy kontynuować naukę w następnym roku akademickim.

     Ostatnie w tym roku akademickim spotkanie uwieczniliśmy na zdjęciach, które pozostaną miłą pamiątką.

Halina Spichał
zdj. J. Gardys

170331_8523k 170331_8524k 170331_8525

dav

cof

cof

cof

 

Mar

24

Wernisaż Doroty Lisewskiej

Autor: Biderman Aleksandra

24 marca 2017 roku w Hutniku odbyła się wystawa 50 obrazów Doroty Lisewskiej, byłej studentki Gostyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Pierwszy obraz Dorota namalowała będąc naszą studentką. Były to ruiny w Nieparcie. I tak to się zaczęło…

Mar

23

Gościnna Wielkopolska u nas

Autor: Biderman Aleksandra

23 marca 2017 roku o godz. 17.00 w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu spotkaliśmy się z  Senatorem RP, Prezesem Lokalnej Grupy Działania Gościnna Wielkopolska. W spotkaniu wzięło udział 40 studentów Gostyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.