W dniu 10 grudnia 2015 o godz. 17-ej w Bibliotece Miejskiej w Gostyniu słuchacze UTW mieli przyjemność wysłuchać wykładu  pani psycholog  mgr Haliny Branickiej-Śniadeckiej  nt. „Znaczenie wieku mentalnego i wieku kalendarzowego”.

Wynurzenia pani psycholog bardzo nas zainteresowały, zwłaszcza że prelegentka przytaczała wiele przykładów z życia  osób  pozytywnie nastawionych do  świata, tzw. '”pozytywnie zakręconych”, którzy swoim przykładem próbują zarażać innych entuzjazmem i chęcią działania. Pani psycholog parokrotnie podkreślała, jak wielką moc ma pozytywne myślenie, ponadto ważne jest, aby człowiek zawsze wytyczał sobie konkretne cele w  życiu. Najważniejsze przesłanie wypływające z wykładu – to nie wiek nas ogranicza, lecz nasz sposób myślenia i postrzeganie świata czyni nas ludźmi młodymi, bądź starymi. Mimo  późnego wieku mentalnie możemy być młodzi, zależy to tylko od nas, czy jesteśmy otwarci na nowe wyzwania, czy wręcz przeciwnie, odgradzamy się od świata, żyjemy cudzym życiem, oglądając kolejne seriale. Ponadto pani psycholog podała wiele budujących przykładów na to, że w każdym wieku można realizować marzenia, a człowiek na emeryturze ma ku temu  niezwykle sprzyjające warunki, ponieważ wie, że nic już go nie ogranicza, dorosłe dzieci założyły własne rodziny, a praca już nie absorbuje. Zatem bycie na emeryturze sprzyja marzeniom, jest to najlepszy czas, by realizować swoje nawet najśmielsze przedsięwzięcia, być może takie, na które nigdy nie mieliśmy czasu.

Konkluzja wypływająca z wykładu jest taka, ze na realizowanie marzeń nigdy nie jest za późno, a młodzi jesteśmy tak długo, jak długo tkwi w nas ciekawość świata i zachwyt nad nim.

Tekst – Wanda Grzelczyk,
zdjęcia –  Zbigniew Kosiński