Muzeum i UTW w dniu 12 maja 2016r. zaprosili słuchaczy do auli ZSO w Gostyniu na prelekcję prof. dr. hab. Artura Kijasa. Wykład był na temat: „Ks. Stanisław Kozierowski – wikariusz w Gostyniu, ojciec założyciel Wszechnicy Piastowskiej.” Prelegenta i zgromadzonych uczestników powitał dyrektor muzeum pan Robert Czub.
Ks. prof. Kozierowski urodził się 28 września 1874r. w Trzemesznie. Uczęszczał do progimnazjum w Trzemesznie i Gimnazjum św. Marii Magdaleny w Poznaniu, które ukończył w 1893 roku. Studia teologiczne i filozoficzne odbywał w Poznaniu i Gnieźnie. Święcenia kapłańskie otrzymał 12 listopada1899 r. W następnych latach pracował jako kapłan wśród polskich emigrantów w Westfalii. Po powrocie powołany został na wikariat do Wronek, a 1 kwietnia 1901 r. do Gostynia. Tutaj spędził dwa lata. Z dniem 1 kwietnia 1903 przeniesiono go do Ostrzeszowa. W 1905 r. otrzymał samodzielną parafię w Siemianowicach, skąd w roku 1910 przeszedł do Skórzewa pod Poznaniem. Przez całe życie prowadził poszukiwania archiwalne. Związał się z Poznańskim Towarzystwem Przyjaciół Nauk, które patronowało wydawaniu jego prac historycznych i toponomastycznych. W tym samym roku przedstawił na łamach Roczników Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk pierwszą rozprawę: ”Wojewody poznańskiego Przedpełka h. Łodzia, potomkowi pierwotni dziedzice Gostynia 1275 – 1337.” Do tematyki dawnych dziejów miasta Gostynia powrócił dziesięć lat później, 16 kwietnia1913r. na posiedzeniu tutejszego Koła Obywatelskiego, odczytem: ”Dzieje Gostynia w średnich wiekach.” Tekst ukazał się drukiem jeszcze tego samego roku. Interesowały go prace heraldyczne, którym poświęcił m.in. prace ”Obce rycerstwo w Wielkopolsce X – XI wieku.” W latach trzydziestych ks. Kozierowski nawiązał współpracę z redagowaną przez Władysława Stachowskiego ”Kroniką Gostyńską.” Dla tego czasopisma nadesłał rozprawkę pod tytułem: ”Ziemia Gostyńska w świetle nazw geograficznych i najdawniejszych źródeł średniowiecza.” W 1918r. wszedł do komisji organizującej Uniwersytet Poznański. Był członkiem Naczelnej Rady Ludowej i posłem na Sejm Dzielnicowy. Sprawował funkcję kuratora Archiwum Państwowego w Poznaniu. Prof. Kozierowski był przewodniczącym Komisji do spraw Przywracania Nazw Słowiańskich na Przyodrzu. W myśl ustaleń komisji zmieniono na polskie nazwy stacji i przystanków kolejowych od Pomorza Zachodniego do Śląska. W 1929 wszedł do Wojewódzkiej Ministerialnej Komisji Toponomastycznej. W tymże roku został mianowany profesorem tytularnym na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Poznańskiego. Jego najważniejszym dziełem jest ”Atlas nazw geograficznych Słowiańszczyzny Zachodniej”, którego dwa tomy dotyczą dzisiejszego obszaru północno – wschodnich Niemiec i północno – zachodniej Polski. Atlas ma wysoką wartość normującą polskie nazwy urzędowe.
Prof. Stanisław Kozierowski zmarł 1 lutego 1949 roku w Winnej Górze. Ogromną bibliotekę i zbiory naukowe zapisał Archiwum Państwowemu w Poznaniu.
Prelekcji słuchaliśmy z dużym zainteresowaniem. Padały też pytania od słuchaczy, na które dostawaliśmy wyczerpujące odpowiedzi. Panu Prelegentowi podziękowaliśmy brawami, a prezes Zbigniew Kosiński wręczył kubek z logo GUTW.
Zdjęcia Robert Czub ( na stronie muzeum)
Relacja Maria Ratajczak