paź

24

Smak błękitu

Autor: Biderman Aleksandra

W bibliotece w salce odczytowej 24 października 2017 roku odbyło się spotkanie z Grzegorzem Skorupskim, autorem książki pod tym tytułem. Uczestników spotkania powitał prezes GUTW Zbigniew Kosiński oraz nowy dyrektor biblioteki Przemysław Pawlak.

Grzegorz Skorupski z wykształcenia jest historykiem, uczył tego przedmiotu w szkole, teraz pełni funkcję wiceburmistrza Gostynia.  Tworzy też scenariusze gry miejskiej, tropi zagadki historii ziemi gostyńskiej. Historia pozostała jego pasją.

Jest autorem kilku książek dotyczących historii Gostynia. W 2013 roku wydał „Tajemnicę domu zacnego Szkota”, której akcję umieścił w 1811 roku. Ponieważ nie wszystko w tej książce zostało wyjaśnione, zapowiedział, że napisze następną. Rzecz będzie się działa sto lat później, dokładnie w 1911 roku. I to jest właśnie „Smak błękitu”, powieść sensacyjno-kryminalna. Bohaterem jest Adam Karski, asystent sądowy, zesłany z Poznania do małego miasteczka Gostynia. Nie zdając sobie sprawy wplątuje się w niebezpieczną grę. Autor odczytał kilka fragmentów książki nie zdradzając jej treści. Fakty historyczne zostały uzupełnione przypisami, na końcu książki znajdują się zdjęcia ówczesnego Gostynia. Objaśnienie tytułu znajdziemy dopiero w ostatnim rozdziale książki.

Maszynopis „Smaku błękitu” zdobył w 2016 roku wyróżnienie specjalne w konkursie zorganizowanym przez portal ROZPISANI.PL, część grupy PWN. Następna powieść osadzona zostanie w roku 1921. Jeszcze trochę musimy na nią poczekać.

W spotkaniu wzięło udział 33 studentów GUTW. Kilkoro z nich zakupiło „Smak błękitu” z autografem autora.

Tekst i zdjęcia Aleksandra Biderman

 

Komentowanie wyłączone.

-->