Wrz

16

Inauguracja roku akademickiego 2010/2011 połączona z wykładem Wojciecha Cellarego pt. „Aktualne trendy w przekazywaniu wiedzy drogami elektronicznymi”

Autor: Biderman Aleksandra

Gostyński Uniwersytet III Wieku 16 września 2010 roku o godz. 1700 w auli Liceum Ogólnokształcącego rozpoczął kolejny, trzeci już rok swojej działalności.
Studenci nie zawiedli, nie zawiedli również zaproszeni goście.
Pod nieobecność przewodniczącego Zarządu – Bolesława Matyli zebranych powitała Janina Bartoszak – zastępca. Dokonała prezentacji zaproszonych gości: starosty powiatowego Andrzeja Pospieszyńskiego, burmistrza Gostynia Jerzego Woźniakowskiego, dyrektora ZSO w Gostyniu Piotra Radojewskiego, przewodniczącego Stowarzyszenia Absolwentów, Wychowawców i Wychowanków Gimnazjum i Liceum w Gostyniu Grzegorza Filipowiaka, dyrektora Muzeum w Gostyniu Roberta Czuba, dyrektora Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu Pawła Hübnera, księdza Artura Przybyła, prezesa UTW w Lesznie panią Marię Zielony oraz prezesa Stowarzyszenia UTW w Krobi panią Apolonię Dykcik.
Inaugurację umilił występ chóru szkolnego w składzie blisko setki osób. Był repertuar poważny i mniej poważny, w języku polskim i w języku angielskim. Oklaskom nie było końca, chór musiał bisować kilkakrotnie.
Po krótkiej technicznej przerwie życzenia dla naszego Uniwersytetu złożyła pani prezes z Leszna – Maria Zielony.
Następie wysłuchaliśmy wykładu uzupełnionego pokazem multimedialnym Wojciecha Cellarego z Katedry Technologii Informacyjnych Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu pt. „Aktualne trendy w przekazywaniu wiedzy drogami elektronicznymi”. Pan profesor mówił o tym, że świat, w którym miliard ludzi informuje i komunikuje się przez Internet, nie jest już światem papieru. Na dysku 200 GB, który kosztuje 200 zł. można zmieścić 111 mln stron, ale te strony ułożone jedna na drugiej miałyby 11 km i sam papier kosztowałby 4 mln. zł. Dziś królują biblioteki cyfrowe. W Internecie Polacy spędzają 4 mld godzin rocznie, przy książkach 400 mln godzin.
Formy multimediów to np. ekranizacje powieści, czytane książki, tłumaczenia symultaniczne, mapy całego świata, trójwymiarowe obiekty. Wizualizację uzyskuje się poprzez specjalne okulary, po założeniu których uzyskuje się pełne wrażenie trójwymiarowości, specjalne hełmy, myszy wielowymiarowe, rękawice, symulatory. Przez Internet można się porozumieć za pomocą poczty elektronicznej, komunikatorów, Skape ‘ a, wysyłać SMS-y i MMS-y. Można pisać własne blogi, uczestniczyć w tworzeniu wikipedii. Podsumowując, profesor Cellary powiedział, że sukces życiowy i zawodowy młodych Polaków będzie zależał od ich umiejętności współpracy głównie przez Internet, a ta od ich zdolności do komunikacji.
Po wykładzie wysłuchanego z wielkim zainteresowaniem życzenia złożyli nam starosta Andrzej Pospieszyński, burmistrz Jerzy Woźniakowski oraz przewodniczący Stowarzyszenia Absolwentów Grzegorz Filipowiak.
Na zakończenie spotkania kanclerz Andrzej Czabajski zapoznał studentów z planami na najbliższe tygodnie.

Zrelacjonowała Aleksandra Biderman

zdjęcia Zbigniew Kosiński

Komentowanie wyłączone.

-->