Ponad półtorej godziny trwało spotkanie 35 studentów GUTW z Burmistrzem Gostynia Jerzym Kulakiem w dniu 5 kwietnia 2018 r. na sali posiedzeń Urzędu Miejskiego. Odbywają się tutaj m.in. sesje rady miejskiej, przebiegają czasem burzliwe dyskusje, zapadają ważne decyzje i postanowienia gostyńskich rajców. Większość czasu swojego wystąpienia Burmistrz poświęcił omówieniu dobrej wiadomości dotyczącej ogłoszeniu przetargu na długo oczekiwaną budowę obwodnicy Gostynia w ciągu drogi wojewódzkiej 434 i m.in. budowie wiaduktu za Świętą Górą przecinającego drogę do Piasków. Obwodnica będzie miała długość 8,4 km, a termin realizacji zadania to 2021 rok, na co zaplanowano 100 mln zł, w tym unijne dofinansowanie w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 wyniesie 85 mln złotych. Burmistrz podkreślał, że wspólna, 10-letnia praca gostyńskich samorządowców, w tym radnego sejmiku wojewódzkiego Pana Andrzeja Pośpieszyńskiego, przyniosła wymierne efekty. W dalszej części spotkania padało wiele pytań związanych z budżetem na rok 2018. Uzyskaliśmy informacje dotyczące przeznaczenia środków finansowych na oświatę , na pomoc społeczną, a także na zadania inwestycyjne (realizowana będzie m.in. modernizacja stadionu, rozbudowa szkoły nr 1, budowa przedszkola na Pożegowie i ul. Górnej, budowa kanalizacji w Kunowie, rozbudowa Dziennego Domu Seniora).
Burmistrz poinformował ponadto, że dziesiątki imprez, koncertów wydarzeń i uroczystości przygotowała gmina Gostyń wraz z organizacjami pozarządowymi w tym roku dla mieszkańców naszego miasta i okolic. Okazje do świętowania są w tym roku aż trzy. Pierwsza, którą świętuje cała Polska to setna rocznica odzyskania przez nasz kraj niepodległości. W tym roku przypada także setna rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego, dzięki któremu nasza mała ojczyzna znalazła się w granicach odradzającego się, po 123 latach niewoli, państwa. A kwiecień tego roku to 740. urodziny Gostynia. Mieszkańcy będą mieli okazję już w czerwcu dosłownie posmakować średniowiecznego życia podczas II Gostyńskiego Jarmarku Średniowiecznego. Świętować niepodległość będzie można także aktywnie – podczas biegu „Nasza Dycha”, Biegu Niepodległości czy ligi pływackiej. Nie zabraknie gry miejskiej, konkursu urodzinowego, który pierwszą odsłonę będzie miał w kwietniu, a zakończy się w listopadzie rozdaniem nagród. Będzie można zaczytać się na leżakach w parku przy szpitalu i w dolinie Kani, obejrzeć ciekawe wystawy, wysłuchać koncertów i radośnie świętować niepodległość. Wydarzenia rozpoczęły się już w marcu, a zakończą późną jesienią tego roku. Nie zabraknie także biało-czerwonych akcentów w przestrzeni miejskiej. Poinformował też, że harmonogram planowanych wydarzeń można znaleźć na specjalnej stronie internetowej www.gostyn.pl/Niepodlegla. Do programu z pewnością dołączać będą koleje przedsięwzięcia i o każdym wydarzeniu szczegółowo będziemy także informować na naszym profilu facebook’owym „Dzieje się w Gostyniu” – mówił Burmistrz Jerzy Kulak.
Na pamiątkę tegorocznego spotkania wszyscy obecni obdarowani zostali polską biało-czerwoną flagą i praktycznymi gadżetami opatrzonymi logo miasta Gostynia. Burmistrzowi podziękowaliśmy oklaskami, a prezes GUTW podarował piękny album autorstwa gostynianina Marka Chwistka pt. „Park krajobrazowy im. gen. Dezyderego Chłapowskiego”.
Tekst i zdjęcia Jolanta Gardyś