19 kwietnia 2018 r., w czwartek, o godz. 17.00, w LO słuchacze GUTW wysłuchali wykładu dr inż. Moniki Sikory pt. „Genetyka – co to takiego?”.

Prelegentka w przystępny sposób wprowadziła nas w skomplikowany świat genów, chromosomów, DNA, kodu genetycznego … i całej masy pojęć z tej dziedziny. Z uwagą słuchaliśmy, jak ta młoda dziedzina nauki (50 lat) zajmuje coraz ważniejsze miejsce w naszym życiu. Przede wszystkim pomaga zrozumieć wiele skomplikowanych procesów i oddaje nieocenione usługi w medycynie, hodowli i kryminalistyce. Prawdę mówiąc wszystkim przydałby się krótki chociaż kurs wiedzy genetycznej, aby prawidłowo interpretować zjawiska, które obserwujemy. Taka wiedza byłaby przydatna szczególnie politykom, którzy niekiedy wypowiadają się autorytatywnie w dziedzinie, o której nie mają pojęcia.

Pani Sikora na modelu ze sznurka pokazała i objaśniła działanie DNA, w którym zawarty jest przepis na człowieka i wszelkie istoty żywe. Wyjaśniła, że dzielenie ludzi na rasy nie ma żadnego naukowego uzasadnienia. Wytłumaczyła również, dlaczego przechowywanie krwi pępowinowej jest naciąganiem, bo jest skuteczniejszy sposób pozyskiwania komórek macierzystych.

Bardzo ciekawe były słowa o dziedziczeniu płci i różnych cech, a przede wszystkim chorób. Dowiedzieliśmy się, co robią genetycy, by tę młodą dziedzinę wykorzystać do walki z rakiem. Wyniki ich pracy są obiecujące, ale niestety na razie to drogie działania.

Dowiedzieliśmy się, że sami też klonujemy organizmy np. sadząc listki sępolii czyli fiołka afr. do ziemi uzyskujemy młode rośliny o DNA identycznym z rośliną macierzystą czyli klony.

Wykład był tak ciekawy, że słuchaliśmy w skupieniu 1,5 godziny, a na sali słychać było tylko oddechy.

Pani Sikora mocno podkreślała, ze 80% naszego zdrowia i kondycji bierze się z jedzenia. Zachęcała też do intensywnego ćwiczenia mózgu w każdym wieku, bo co prawda komórek w nim nie przybywa, ale powstają nowe połączenia między nimi i to daje nam sprawność intelektualną do końca życia.

Myślę, że nie damy spokoju Pani doktor Monice i jeszcze będziemy ja zapraszać, a słuchaczy UTW gorąco zachęcamy do wysłuchania kolejnej prezentacji. Naprawdę warto.

Na zakończenie spotkania Prezes Zbigniew Kosiński jak zawsze serdecznie podziękował prelegentce i zaprosił do dalszej współpracy. Myślę, że wyrazem naszego uznania były spontaniczne, gorące brawa, które prowadząca otrzymała zaraz po zakończeniu prezentacji.

Opracowała: Bogumiła Matczak
zdjęcia Bogumiła Matczak, Jolanta Gardyś