Wrz

26

INAUGURACJA ROKU

Autor: Zbigniew Kosiński

Rok akademicki 2018/2019 rozpoczęty

V Powiatową Inaugurację nowego roku akademickiego świętowaliśmy 26 września 2018 roku w kinie „Szarotka” w Krobi. Oprócz studentów Uniwersytetów z Gostynia, Krobi i Pępowa inaugurację swą obecnością zaszczycili: Starosta Gostyński mający patronat nad Uniwersytetami – Robert Marcinkowski, burmistrzowie: Gostynia – Grzegorz Skorupski, Krobi – Sebastian Czwojda, sołtys Pępowa – Maria Grzesiak, przewodniczący Rady Miejskiej w Krobi –  Łukasz Kubiak, dyrektorzy Gminnych Ośrodków Kultury z Krobi – Agnieszka Wujek i z Pępowa – Leszek Żelazny, dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu – Przemysław Pawlak, Maria Zielony – prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Lesznie.

Uroczystość rozpoczął chór męski Harmonia z Krobi odśpiewaniem Gaude Mater Polonia i krótkim koncertem. W wybranych utworach chórowi towarzyszyła Dziecięco-Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Krobi, która także swoim koncertem uświetniła Inaugurację. Obydwa występy przyjęto gromkimi, zasłużonymi brawami. Po części muzycznej na scenę wkroczyli prezesi uniwersytetów: krobskiego – Domicela Skrzypalik, gostyńskiego – Zbigniew Kosiński i pępowskiego – Dorota Hudzińska. Dziękując wykonawcom serdecznie powitali też zaproszonych gości oraz studentów, a następnie prezes Domicela Skrzypalik zaprosiła do wysłuchania wykładu dr hab. Małgorzaty Myśliwiec. Przedstawiła krótko osiągnięcia wykładowcy i jej karierę zawodową. Dowiedzieliśmy się także, że Ziemia Krobska jest bliska pani doktor, bo tu mieszkał jej dziadek, u którego spędzała wakacje. Temat wykładu brzmiał „Drogi do niepodległości” i połączony był z prezentacją multimedialną. Wykład wzbudził zainteresowanie i uznanie słuchaczy, czego dowodem była solidna porcja braw na zakończenie. Po występie dr Myśliwiec – pracownika Uniwersytetu Śląskiego, prezes Skrzypalik poprosiła do mikrofonu gości. Głos zabierali kolejno: starosta Robert Marcinkowski, burmistrz Sebastian Czwojda, burmistrz Grzegorz Skorupski oraz prezes UTW z Leszna Maria  Zielony.

Na zakończenie części oficjalnej prezesi naszych UTW zgodnie razem oświadczyli, że rok akademicki 2018/19 uważają za otwarty. Następnie wszyscy udali się na małe co nieco. Mogliśmy skosztować pysznego drożdżowego ciasta, kolorowych kanapek i sałatek. Była też kawa i herbata, a wszystko ładnie i dostępnie podane. Wyjeżdżaliśmy z Krobi będąc pod wrażeniem pięknej uroczystości i sprawnej organizacji tak dużego przedsięwzięcia. Ten dzień długo zostanie w naszej pamięci.

Tekst: J. Gardyś i B. Matczak
Zdjęcia Paweł Karolczak
 

Komentowanie wyłączone.

-->