gru

8

Seminarium we Wrocławiu

Autor: Zbigniew Kosiński

Seminarium wyjazdowe – Wrocław 8 grudnia 2018 r.
Bogate w wiedzę, wrażenia estetyczne i emocjonalne minęło seminarium wyjazdowe do Wrocławia, które wcześniej zaplanowane i przemyślane okazało się zbyt krótkie. Wrocław – Europejska Stolica Kultury 2016, miasto otwarte ze wspaniałą architekturą, prezentujące odważne, niezwykłe wydarzenia, wystawy, pokazy. Na samym początku naszego pobytu wyobraźnię poruszyło Muzeum Architektury, po którym oprowadzała nas kustosz w Dziale Architektury Średniowiecznej i Nowożytnej, pani Beata Fekecz – Tomaszewska tryskając erudycją i pełnym zaangażowaniem. Muzeum utworzone zostało w 1965 roku, jako jedna z pierwszych instytucji na świecie. Mieści się w zabytkowym zespole dawnego klasztoru Bernardynów z XV w. gromadząc najcenniejsze, ocalałe po wojnach resztki detali architektonicznych, które prezentowane są na stałej wystawie w Sali Romańskiej. Surowy urok i wyjątkowa atmosfera przestronnych sal muzeum, zabytkowe krużganki z widokiem na wirydarz – wewnętrzny ogród, są także miejscem gdzie prezentowana jest architektura współczesna i zbiory archiwalnych projektów budowlanych miasta Wrocławia. Muzealia tam zgromadzone to także kolekcja wyrobów rzemiosła artystycznego (m.in. przepiękne i unikatowe witraże, piece, ceramika, rzeźba drewniana i inne dzieła współczesnej plastyki).

Dużym zainteresowaniem cieszy się obecnie, wykonana z dużym rozmachem multimedialna wystawa „1918-2018: STO LAT NIEPODLEGŁOŚCI – POLSKA – ŚWIATU”.

Czas spędzony w Muzeum Architektury na pewno nie był stracony, choć niektórzy nie mogli się już doczekać kolejnej atrakcji, którą był Jarmark Bożonarodzeniowy, jeden z najpiękniejszych jarmarków organizowanych we Wrocławiu już po raz dziesiąty.

Tysiące wrocławian, gości z Polski i z zagranicy przyciąga bajecznie kolorowy, rozświetlony tysiącem kolorowych światełek wrocławski Rynek z ogromną, 20 metrową choinką i niepowtarzalną atmosferą. Świąteczne atrakcje w bajkowym klimacie,  kramy pełne ozdób, kolorowych bombek, pierników i innych smakowitości z Litwy, Węgier, Czech, Indii, pachnącego grzańca, pączków itp. przyciągają tysiące dzieci i dojrzałych osób. Temu wszystkiemu towarzyszy świąteczna muzyka i rozmowy w różnych językach obcych.

Nasyceni widokiem i gwarem, posileni i rozgrzani zebraliśmy się w umówionym miejscu, aby przejść między rozbawioną publicznością do następnego punktu naszego programu. W ustronnym miejscu wrocławskiego, najstarszego DEAS- Antykwariatu czekał na nas historyk sztuki i antykwariusz Jerzy Tomaszewski, którego poznaliśmy i gościliśmy wcześniej na wykładzie w Gostyniu. Pan Jerzy opowiadał nam o ekscytujących aukcjach i fascynującej pracy antykwariusza. Można tu obejrzeć, sprzedać, kupić, wycenić i otrzymać ekspertyzę, opinię i uzyskać poradę, a zgromadzonych jest kilka tysięcy dzieł sztuki, antyków – malarstwo, rzemiosło, biżuteria, srebro, złoto, porcelana, szkło i meble.
Z wielką uwagą i zainteresowaniem słuchaliśmy ciekawych opowieści o zgromadzonych dziełach, czasami zabawnych cennych i luksusowych zbiorach. Zadawaliśmy pytania, mogliśmy też dotknąć, poczuć i bardziej zrozumieć świat antyków, za co serdecznie DZIĘKUJEMY.

tekst: Jolanta Gardyś
foto: Jolanta Gardyś, Zbigniew Kosiński

 

Komentowanie wyłączone.

-->