lipiec

14

Wycieczka do Pyzdr i Lądu

Autor: Zbigniew Kosiński

14 lipca 2021r. po długim okresie perturbacji covidowych, wreszcie udało nam się wyruszyć na wycieczkę. Zorganizowaliśmy ją w ramach zadania publicznego „Senior z inicjatywą”, na które po napisaniu projektu, dostaliśmy dofinansowanie z Miasta i Gminy Gostyń.

O 7:30 37 osób wyruszyło z parkingu koło Dworca PKS w Gostyniu do Pyzdr. Tam obejrzeliśmy imponujące dzieło malarskie w postaci murala umieszczonego na ścianie hali widowiskowo-sportowej. O jego historii opowiedziała, jak zwykle zajmująco, kol. Wiesia Gaszkowiak.

Następnie podążyliśmy krótką trasą wzdłuż Warty oraz wspięliśmy się po 52 mozaikowych schodach (ułożone z tysięcy szkiełek obrazują elementy tego regionu czyli rzeki, lasy i sady). Tak dotarliśmy do Muzeum Ziemi Pyzdrskiej oraz pofranciszkańskiego klasztoru, po których oprowadził nas przewodnik. Następnie poszliśmy na rynek, żeby obejrzeć ekspozycję poświęconą początkom Państwa Polskiego umieszczoną w zabytkowym domu podcieniowym. Dotarliśmy też do holenderskiego wiatraka, który także stanowi atrakcję turystyczną królewskiego miasta Pyzdry.

Kolejnym etapem naszego wypadu był Ląd, gdzie na zajęcia warsztatowe zaprosił nas Ośrodek Edukacji Przyrodniczej na ul. Cysterskiej 3. Najpierw, w jednej z sal zabytkowego, szlacheckiego dworu,  wysłuchaliśmy prelekcji o Nadwarciańskim Parku Krajobrazowym, a potem podczas spaceru po Lądzie rozwiązywaliśmy w parach quest pt. „Z czajką po nadwarciańskim Lądzie”. Rozwiązaniem była nazwa ośrodka, w którym gościliśmy. Dostaliśmy pieczątki za wykonanie zadania.

Będąc w Lądzie trudno ominąć pocysterski zespół klasztorny, którego zwiedzanie też zaplanowaliśmy. Pobyt w zabytkowych murach dał nieco wytchnienia, gdyż upał (30 stopni) nieźle już nam dokuczył. Zwiedzaliśmy podzieleni na 2 grupy, a po wyjściu wymienialiśmy wrażenia. Wreszcie nadszedł czas na posiłek, który zjedliśmy w niedalekiej Słupcy z okien autokaru podziwiając uroki tego miasta, gdyż w planach była jeszcze wizyta w pałacu biskupim w Ciążeniu. Była to nie lada gratka, gdyż pałac będący obecnie własnością Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza na co dzień nie przyjmuje zwiedzających. Weszliśmy tam dzięki staraniom kol. Wiesi. Po krótkiej prelekcji w sali z pięknymi stiukowymi dekoracjami sufitowymi obejrzeliśmy inne pomieszczenia pałacu oraz pokoje noclegowe, które można wynająć za całkiem przyzwoitą cenę. Na koniec poszliśmy jeszcze na chwilę do parku, który ładnie utrzymany zachwyca zielenią, okazami roślin i widokami w oddali. Nieco już zmęczeni wyruszyliśmy w drogę powrotną do Gostynia, w rozmowach podsumowując nasz wypad na Ziemię Wielkopolską. Wycieczkę zakończyliśmy o godz. 19:00. Trochę narzekaliśmy na szybkie tempo wycieczki i aurę, ale i tak cieszyliśmy się, że po długim czasie mogliśmy znów pobyć razem. Gorąco zachęcamy do wyjazdów na tereny Nadwarciańskiego parku Krajobrazowego, można tam wypocząć na łonie pięknej przyrody i coś ciekawego zobaczyć.

tekst; Bogumiła Matczak
zdjęcia; Bogumiła Matczak i Zbigniew Kosiński
 

Komentowanie wyłączone.

-->