Nowy rok rozpoczynamy 13-osobową grupą. Jest 11 stycznia 2023 roku, temperatura 2 stopnie na plusie. Dziś odwiedzamy budynek Policji, który po 23 miesiącach remontu otworzył swoje podwoje, a jego pracownicy mogli wreszcie powrócić na „stare śmieci”.

Umówieni byliśmy z Panem policjantem Jarosławem Godniakiem, który już na nas czekał. Na początek usłyszeliśmy kilka ogólnych wiadomości dotyczących Policji. Komendantem jest od 2013 roku Piotr Gorynia, pracuje tutaj 125 mundurowych i 22 osoby cywilne. W całym budynku jest jasno, przestronnie, dominuje kolor szary. Każdego dnia odbywają się szkolenia policjantów w specjalnie do tego przystosowanej sali. Odwiedziliśmy pokój przesłuchań oraz miejsce, gdzie znajdują się urządzenia monitorujące miasto. W pokoju ruchu drogowego pan policjant odpowiadał na szereg naszych pytań dotyczących właśnie poruszania się po drogach i parkowania. W sali odpraw pani Monika Curyk wyświetliła nam krótki filmik o tym jak wyglądała komenda przed i po remoncie, zapoznała nas z bezpieczeństwem seniora. Oprócz starych sposobów, typu „na wnuczka” oszuści podają się za amerykańskiego żołnierza, za pracownika na platformie wiertniczej, dostajemy sms-y, że mamy dopłacić np. 3,23 do paczki czy do rachunku za prąd i w ten sposób oszuści czyszczą nasze konta. Wrażenie na nas wywarła też szatnia dla pracowników: prysznice, toalety, szafki. Na każdym piętrze są pokoje gdzie można zjeść śniadanie, wypić kawę. Nie robi się tego w pomieszczeniach biurowych. Nie udało się nam obejrzeć tzw. „dołka”, miejsca, gdzie są zatrzymywani przestępcy. Jedna doba w takim miejscu to koszt 300 zł. Byliśmy zachwyceni miejscem, ludźmi, a przede wszystkim wielkie podziękowania należą się panu Jarosławowi Godniakowi, który pięknie nam wszystko tłumaczył i z humorem odpowiadał na nasze pytania. Opuściliśmy komendę bogatsi o doświadczenie, broszurę „Bezpieczne życie seniora” oraz odblaski.

Ulicą Ogrodową dochodzimy do góry zamkowej, stamtąd do kawiarni „Kawka”. Dzisiejszy spacer to nieco ponad 5 kilometrów, ale jest już późno i czas wracać.

Opisała Aleksandra Biderman
Zdjęcia Aleksandra Biderman, Barbara Najborowska