Dnia 23 maja 2013r. Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Józefa Zeidlera w Gostyniu zorganizowała pierwszą edycję Festiwalu ”Tutti con gioia- Wszyscy razem z radością.” Brały w nim udział Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia z Jarocina,  Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia z Leszna oraz organizatorzy – Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia z Gostynia. Zespoły instrumentalne  z  wyżej wymienionych szkół prezentowały utwory muzyki popularnej i rozrywkowej.

Pani Dyrektor Lajla Zaborowska otwierając Festiwal  powitała wszystkich gości, a szczególnie te osoby, które z radością i sercem przypatrują się poczynaniom szkoły.

Występy rozpoczęły się ruchem. Zespół rytmiki przygotowany przez mgr Wiolettę Drab wprowadził obecnych w odświętny nastrój, tańcem pt. „Muzyka uroczysta”.

Wśród obecnych było też kilkoro studentów z GUTW.  Usłyszeliśmy muzykę, która prowadziła nas z epoki do epoki. Zespół Big Band z Jarocina przygotowany przez mgr. Rafała Gubańskiego  jako pierwszy zagrał utwory „Swing”, „Meeting”, „Bad Girl”. Młodzi  artyści z Leszna popisywali się w duecie instrumentalnym flet – akordeon  prezentując   utwory „Ave Maria” i „Oblivion”. W kwartecie fagotowym przygotowanym przez mgr. Leszka Marszałka  „Marsz Marionetek”. Orkiestra dęta prowadzona przez mgr. Dominika Schulza przypomniała melodię „My heart go on” z filmu „Titanic” i „Accidentaly in Love” z filmu „Shrek”. Gospodarzy reprezentował Zespół akordeonowy pięknym wykonaniem „Tanga apasionata” Astora Piazzola. A zespół Big Band prowadzony przez Damiana Ruskowiaka wykonał brawurowo przygotowane utwory m.in. „Capacabana” , „Tijuana Taxi.”

Wymienione utwory to tylko część z tych, które prezentowały szkoły.

Festiwal pozwolił na konfrontację muzyki, różnych kierunków, wykonawców. Jednak zawsze znajduje się coś co wprawi w zachwyt. Koncert miał odbyć się pod otwartym niebem, a był w auli z powodu załamania pogody, mimo to przyniósł wiele pozytywnej energii.

Pani Dyrektor podziękowała nauczycielom za przygotowanie programu, dzielenie się swoim artyzmem, dobrym gustem, poczuciem swojego miejsca, kończąc słowami „Wielka radość  niech trwa…”

Napisała  Maria Ratajczak