Jest dzień 16 czerwca 2014 roku – piękne słoneczne popołudnie, wsiadamy do  autobusu w liczbie 19 osób i jedziemy do Rokosowa.

Udajemy się tam na zaproszenie UTW Krobia, by w scenerii   uroczego parku świętować  zakończenie kolejnego 4-tego już roku ich działalności. Spotkanie rozpoczyna  prezes UTW w Krobi pani Domicela Skrzypalik informując, że do UTW w Krobi należy 86 osób, w tym 76 kobiet i 10 mężczyzn. Następnie wita przybyłych gości –  burmistrza, przewodniczącego Rady Miejskiej i między innymi  dyrektorów szkół, dyrektor Centrum Kultury i Rekreacji, dyrektora  Muzeum Stolarstwa i Biskupizny. Wita również  zaproszonych w ramach integracji przedstawicieli  Stowarzyszenia  Emerytowanych Pracowników Oświaty, Złotej Jesieni, Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów  z Krobi i przedstawicieli UTW z Gostynia.

W krótkim, ale wyczerpującym sprawozdaniu przedstawiła bogatą działalność Uniwersytetu za rok 2013/2014. Wyrażając podziw dla różnorakiej działalności UTW i dziękując za zaproszenie burmistrz Krobi życzył dalszego, twórczego działania i zapewnił, że ma już „zabukowane” miejsce w UTW w przyszłości. Podziękowanie za zaproszenie i życzenia dalszej owocnej i pożytecznej działalności  złożył również Tadeusz z naszego Uniwersytetu wręczając przy tym piękny bukiet kwiatów.

Po części oficjalnej zaśpiewaliśmy kilka piosenek biesiadnych, rozpoczynając hymnem UTW Krobia i w tym czasie podano kawę i pyszny placek drożdżowy. Nadszedł czas rozpoczęcia senioriady. 3 drużyny – UTW Krobia, UTW Gostyń i goście pozostałych organizacji z Krobi w 9-cio osobowych składach przystąpiły do walki. Wśród konkurencji  były m. innymi: rzuty woreczkami do koła, slalom między słupkami z woreczkiem na głowie, rzut beretem, „sadzenie i wyrywanie kwiatów”, zbieranie i łączenie przysłów z rozsypanych po całym boisku kartek, ubieranie modela w foliowe worki. Atmosfera prawdziwych zawodów. Doping swoich drużyn, brawa, radość wyrażana w  podskokach, wypieki na twarzach zarówno zawodników jak i kibiców. Wspaniała zabawa – wiek nie miał żadnego znaczenia. Na zakończenie zawodów jury podało wyniki: 1 miejsce UTW Krobia, a my jednym punktem przegrywamy z drugą drużyną. Kapitanowie każdej z grup zostali udekorowani „laurowymi wieńcami” które na rozgrzane głowy nakładał przewodniczący Rady Miejskiej. Natomiast wszyscy zawodnicy otrzymali pięknie ozdobione świeczniki z drewna wykonane przez członków UTW.

Po emocjonalnych zawodach bardzo smakowała wszystkim kaszanka i kiełbaski z grilla z chlebem. Kiedy z głośników popłynęła piękna muzyka, parkiet od razu zaroił się tańczącymi i rozpoczęło się biesiadowanie. Nasza grupa musiała niestety po kilku tanecznych kółkach opuścić  gościnnych gospodarzy – byliśmy już umówieni z kierowcą na powrót. Jeszcze tylko ostatnie pożegnania i  zadowoleni z mile spędzonego  czasu wracamy do Gostynia.

Tekst i zdjęcia  Maria Wujek