W czwartkowe popołudnie, 6 listopada 2014 r. w klubie OBOK w Lesznie 5 osób z naszego uniwersytetu uczestniczyło  w wernisażu i otwarciu wystawy poplenerowej. Organizatorem 2 plenerów malarskich i plastycznych, które miały miejsce w Sapowicach nad Jeziorem Strykowskim (w maju) i Rydzynie był Uniwersytet Trzeciego Wieku w Lesznie. Do udziału w jesiennym, październikowym plenerze zaproszonych zostało 5 uniwersytetów z Wielkopolski –  Gostynia, Międzychodu, Ostrowa, Poznania i Rawicza. Na dwu-dniowy plener do rydzyńskiego zespołu zamkowo-parkowego przybyło ogółem 31 studentów UTW, aby rozłożyć swój malarski warsztat pośród ciszy ogromnego, przyciągającego kolorami jesieni parku i pięknej architektury królewskiej niegdyś rezydencji rodów Leszczyńskich i Sułkowskich.

Kontemplacja natury i  studium pejzażu przerodziło się w spontaniczne szkicowanie i malowanie obrazów. Cztery studentki GUTW, członkinie sekcji plastycznej – Krystyna Adamczak, Krystyna Banaszkiewicz, Bożena Gerowska i Dorota Lisewska znalazły swoje artystyczne natchnienie w wybranym przez siebie miejscu, aby w skupieniu oddać się malarstwu. Zastane w plenerze sytuacje stały się okazją do kształcenia zmysłu obserwacji, wyczulały na jesienne piękno krajobrazu, architekturę i wnętrza zamku z bogatą, niespotykaną sztukaterią pozwalając na wybranie różnorodnych, ciekawych jego fragmentów i miejsc.

Nad pracą malarzy amatorów czuwał i wskazówek udzielał wyjaśniając jednocześnie problemy malarskie instruktor leszczyńskiej sekcji malarskiej doświadczony Włodzimierz Pietrzyk. Rozmowy o sztuce, technikach, wymiana doświadczeń wynikających z chwili tworzenia miały nieoceniony wpływ na ostateczny wygląd powstających prac.

Obrazy, podobnie jak fotografie, to znaki widzenia i jednocześnie znaki obecności – uczą obserwacji, wyczulają na piękno, utrwalają zastaną sytuację, stają się pewnym dokumentem tworząc historię.

Organizatorzy plenerów i wystawy poplenerowej mogą mieć i z pewnością mają powód do satysfakcji, bo całe przedsięwzięcie sfinansowano ze środków finansowych Rządowego Programu na rzecz Aktywizacji Społecznej Osób Starszych ASOS 2014-20.

Istotne jest również to, że kilkadziesiąt osób dojrzałych – studentów UTW poprzez odpowiednie pobudzenie odnalazło potencjał twórczy próbując rozwijać i doskonalić swój czasem długo drzemiący talent.

Pozytywne wrażenia, emocje i zadziwiające pięknem efekty amatorskiej, poplenerowej twórczości malarskiej i plastycznego rękodzieła studentów UTW z pięciu powiatów towarzyszyły otwarciu wystawy, która czynna będzie do 16 grudnia 2014r. w każdą środę w godzinach od 10-12 i 17-19  w klubie OBOK w Lesznie przy ul. Narutowicza 6 .

Zaproszenie studentów m.in. z Gostyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku do udziału w rydzyńskim plenerze było swego rodzaju wyróżnieniem spośród wielu innych działających UTW w Wielkopolsce, za co szczególnie dziękujemy Zarządowi UTW w Lesznie.

Informacje, refleksje i zdjęcia przekazała obecna na plenerach i wernisażu

Jolanta Gardyś