12 marca 2015 roku, ponownie, odwiedził nas Piotr Szelągowski z Poznania, człowiek, który zajmuje się m.in. przypominaniem o ludobójstwie dokonanym na Wołyniu na polskiej ludności przez bandy UPA. Spotkanie to odbyło się w auli ZSO przy współudziale członków Gostyńskiego Towarzystwa Historycznego. Pan Piotr porusza wiele aktualnych tematów na stronie internetowej bezprzesady.com.pl.
Poprzednim razem obejrzeliśmy film „Zapomnij o kresach”, tym razem oglądaliśmy film „Zabili nas w wigilię” – film wspomnieniowy Jana Białowąsa. Bandy UPA często wybierały na mord znaną datę, kiedy cała rodzina była w domu, kościele czy na innych uroczystościach. Wspomnienia ludzi są wstrząsające. Banderowcy mordowali całe rodziny, gwałcąc dziewczynki i kobiety, obcinając im głowy i inne części ciała, paląc domy wrzucali zabitych do ognia. O swoich przeżyciach w tamtych strasznych dniach opowiadają ocaleni m.in. Jan Białowąs, Stefania Łękawska, Stefan Kuczera, Franciszek Kuczera, Adolf Białowąs. Głos zabierają również Lucyna Kulińska, doktor nauk humanistycznych, Prezes Społecznej Fundacji Pamięci Narodu Polskiego oraz nauczycielka zamieszkała obecnie w Zielonej Górze, pani Józefa Rawska. Dzięki wieloletnim staraniom Jana Białowąsa powstał pomnik upamiętniający 92 ofiary, mieszkańców wsi Ihrowica zamordowanych w wigilię 1944 roku. Na filmie oglądamy również podróż po latach do tamtych miejsc, do grobów najbliższych.
Pan Piotr Szelągowski pokazał nam kilka fotografii z obecnej Ukrainy. Są porażające. Występują na nich młodzi ludzie z flagami niemieckimi oraz flagami band UPA. Niektórzy ubrani w niemieckie mundury wznoszą rękę w hitlerowskim geście. Pełno portretów Hitlera, Bandery, pełno swastyk, napisów, symboli UPA.
Z sali padały pytania do prelegenta, również dotyczące sytuacji na Ukrainie, na które on wyczerpująco udzielał odpowiedzi. W kwietniu gościć będziemy księdza Isakowicza. Razem z nim dalej będziemy zgłębiać tematy z najnowszej historii.
Tekst i zdjęcia Aleksandra Biderman