W poniedziałek 23 marca 2015 roku Zespół Szkół Ogólnokształcących zaprosił na godz. 17.00 na otwarcie wystawy Instytutu Pamięci Narodowej pt. „Cum tacent, clamant”. (Milcząc, wołają – łac.)
Wprowadzenie w tematykę wystawy przypadło w udziale mgr Romanowi Glurze. Wystawa fotografii Piotra Życieńskiego jest zapisem poszukiwań szczątków ofiar systemu komunistycznego, prowadzonych w kwaterze „Ł” na warszawskich Powązkach w latach 2012 i 2013 przez Instytut Pamięci Narodowej w ramach projektu „Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944-1956”. Szczegółowo opisane i przedstawione są losy czterech postaci: Heleny Żurowskiej, Hieronima Dekutowskiego, Stanisława Kasznicy oraz Edmunda Bukowskiego.
Wykład „Żołnierze wyklęci Ziemi Gostyńskiej i represje okresu stalinizmu” wygłosił mgr Mikołaj Kulczak. W krótkich słowach pan Kulczak przedstawił historię II wojny światowej, aby pokazać skąd wzięli się żołnierze wyklęci, nazywani również żołnierzami niezłomnymi. Wspomniał kilku z nich, m.in. : Józefa Kurasia ps. Orzeł, Ogień, Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszka, Danutę Śledzikównę ps. Inka oraz Antoniego Żubryda ps. Zuch, Orłowski i jego żonę Janinę Żubryd. Dalej pan Mikołaj Kulczak skupił się na naszej regionalnej historii. Dużo uwagi poświęcił oddziałowi AK Dzielny, w skład którego wchodziło kilku gostyniaków, m.in. Stefan Skołozdrzych i Marian Piecuch. Osobą, której poświęcił więcej czasu był Marian Rączka, skazany za swoja działalność na karę śmierci. Więzienie opuścił dopiero w 1957 roku, zmarł w 1985 roku. Wykładowca wymieniał akcje, w których Marian Rączka brał udział. Żołnierzy wyklętych nie ominęły represje. Zastosowano je np. wobec księdza Jana Luttelmanna, księdza Albina Jakubczaka, Franciszka Glury. W Gostyniu areszt Urzędu Bezpieczeństwa mieścił się w budynku sądu.
1 marca 2011 roku ustanowiono święto państwowe żołnierzy wyklętych, a 3 marca 2012 roku odsłonięto w Gostyniu na budynku kina tablicę upamiętniającą tych żołnierzy.
Dalej mieliśmy okazję obejrzeć 40-minutowy dokument „Kwatera Ł” w reżyserii Arkadiusza Gołębiewskiego. Film ten to zapis pracy zespołu ekshumacyjnego odkrywającego prawdę o komunistycznych mordach w PRL-u w latach 1948-1952. Ekipa młodych naukowców (archeologów, antropologów, lekarzy sądowych) latem 2012 roku na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie wydobywa z ziemi szczątki żołnierzy i działaczy podziemia antykomunistycznego w Polsce. Wśród zamordowanych znajdują się najwięksi Bohaterowie Polski: gen. August Emil Fieldorf „Nil”, rotmistrz Witold Pilecki, major Hieronim Dekutowski „Zapora”, major Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”  i wielu innych. Film ukazuje również rodziny pomordowanych, które dzięki ekipie dr hab. Krzysztofa Szwagrzyka odzyskują nadzieję na znalezienie szczątków swoich najbliższych. Dziękujemy za możliwość zapoznania się z historią i działalnością żołnierzy wyklętych w Polsce a zwłaszcza tych żołnierzy, którzy działali tutaj na naszym terenie. Wielu z nich jest jeszcze w pamięci ludzi starszych.
Tekst Aleksandra Biderman
Zdjęcia Bożena Ratajczak-Glura