Przedświątecznie
4 grudnia, imieniny Barbary. Na starcie 9 studentek. Niedługo święta. W mieście, w sklepach coraz więcej świątecznych gadżetów.
Wybieramy się dzisiaj najpierw do muzeum. Przed wejściem do budynku, na trawniku stoi rzeźba świętego Michała. Wyrzeźbił ją w latach 2017-2018 drezdeński artysta Reinhard Pontius. Stworzył ją jako Anioła Pokoju (bez włóczni, ognistego miecza i wagi), aby stała się ona znakiem pokoju i zgody. Od jesieni 2020 roku prezentowana jest na terenie Niemiec i całej Europy, szczególnie w miejscach, gdzie wciąż poszukuje się pojednania po minionych wojnach.
Potem wchodzimy do środka. W sali wystawowej prawdziwe perełki: czapki i insygnia policyjne na świecie ze zbiorów Ryszarda Balczyńskiego i Pawła Rutkiewicza. Organizatorem wystawy jest Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji IPA Region Gostyń oraz Muzeum w Gostyniu. Stowarzyszenie IPA w Gostyniu współpracuje z policjantami z Czech, Niemiec, Węgier, Holandii, Litwy, Rumunii, Ukrainy, Gruzji, a nawet USA. Czapki i insygnia prezentowane na wystawie pochodzą z całego świata: z Włoch, Niemiec, Turcji, Irlandii, Gruzji, Ukrainy, Libanu, Bułgarii, Izraela, Wielkiej Brytanii, USA, Portugalii, Serbii, Francji i wielu, wielu innych krajów. Dojrzeliśmy czapkę policjanta, jaką nosił Louis de Funes w filmie o żandarmie.
Po drodze natrafiamy na bałwana, w plantach na wielki prezent i gwiazdy. Ulicą Poznańską docieramy do galerii, która teraz w większości wystawia różne świąteczne akcesoria. Jest tego całe mnóstwo: ozdoby świąteczne, obrusy, serwety, kubki z motywem świątecznym, choinki, bombki, tacki. Prawie każda z nas zakupuje dla siebie jakiś drobiazg.
I to by było na tyle. Kawę wypijamy w Czarnym Piecu. Przeszłyśmy 8 kilometrów. Za tydzień następny spacer. Będzie to już ostatni w tym roku.
Tekst i zdjęcia Aleksandra Biderman