Śrem – kościół farny z XV w. w nim płyta poświęcona ks. Wawrzyniakowi, płyta pamięci – również na gmachu Banku.
Manieczki – w latach 1781-1822 własność Józefa Wybickiego. Tutaj w okresie Wiosny Ludów uformował się obóz powstańczy. Obecnie brak jest Muzeum J.Wybickiego.
Rogalin – pałac późno-barokowo-klasycystyczny (XVIII-XIX) z oddziałem Muzeum Narodowego w Poznaniu – galeria malarstwa polskiego i europejskiego, powozownia i neoklasycystyczna kaplica (obecnie Kościół), w której w podziemiach znajduje się nekropolia (1852-53) rodziny Raczyńskich – ostatnich właścicieli Rogalina. Ostatni pogrzeb Edwarda – zmarłego w Londynie 1993 r.
W parku (37 ha) z drugiej poł. XVIIIw. najsłynniejsze z dębów rogalińskich Rus (915 cm w obwodzie), Lech (633 cm) i Czech (735 cm) oraz stojący nieco na uboczu Edward (618 cm). W okolicach rośnie około 1000 dębów, jest to największe w Europie skupisko dębów.
Puszczykowo – miasto leżące na terenie Wielkopolskiego Parku Narodowego. Muzeum Przyrodnicze WPN przeniesione do Jezior. WPN – pow. 5194 ha + strefa ochr. 10 tys. ha) utworzony w 1957 r. Urozmaicona rzeźba terenu (moreny polodowcowe – jeziora), bogata flora i fauna.
Puszczykówko – rozległe osiedle willowe na lewym brzegu Warty. Muzeum Arkadego Fiedlera.
Jeziory (1911) – leżą nad jeziorem Góreckim (gł. 17,3 m) z Wyspą Zamkową (X i XIw.), ruiny zameczku Tytusa Raczyńskiego z 1825 r. – był to prezent ślubny dla siostry Klaudyny Potockiej zburzony w 1848 r. przez Prusaków i wyspa Kopczysko. W południowej części rezerwat ścisły – Grabina (8,5ha) rosną 140 letnie graby, dęby brekinie Dawna Grajzerówka – siedziba hitlerowskiego namiestnika dystryktu Kraj Warty. Inne jeziora Skrzynak, Kociołek
Szreniawa – wieś na skraju Wielkopolskiego Parku Narodowego – Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego. Część ekspozycji ukazuje walkę Wielkopolan o wyzwolenie narodowe. Do nakręcenia filmów „Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy” wykorzystano wiele eksponatów np. lokomobila z fabryki H.Cegielskiego.