9 marca 2010 r. w bibliotece na piętrze odbyło się spotkanie z panem Rafałem Nawrockim, byłym uczniem gostyńskiego Liceum. Temat był bardzo interesujący, dotyczył mianowicie duchów. Duchów Ziemi Wielkopolskiej, w tym, oczywiście, tych z najbliższej naszej okolicy. Rafał Nawrocki jest literaturoznawcą, pisze obecnie pracę doktorską zatytułowaną „Polska literatura grozy okresu romantyzmu”. Korzystając z laptopa zapoznał nas z wierzeniami w duchy i diabły z okresu średniowiecza i romantyzmu. Opowiedział nam o Mikołaju z Chomiąży, który był sędzią kaliskim. Po dniu 8 marca 1383 r., po swojej śmierci, nazywany diabłem weneckim.
Przytoczył opowieści o dawnych właścicielach Gostynia, o których mówi legenda gostyńska. Dużą część wykładu poświęcił Tomaszowi Skorupce i jego książce „Kto przy Obrze, temu dobrze”. Wspomniał o „klekotach”, jakie urządzały kobiety podczas darcia pierza czy gręplowania lnu.
Przeczytał fragment książki o tym, jak Tomasz spotkał zjawę do złudzenia przypominającą właściciela Goli – Gustawa Potworowskiego. O tejże zjawie pisze również w swojej „Kronice rodzinnej” syn Tomasza Skorupki – Stanisław Helsztyński.
W okolicach Wymysłowa była Łysa Góra. Na niej spotykały się czarownice z okolicy. W 1629 r. wykonano w Gostyniu dwa wyroki śmierci na czarownicach. Na zakończenie opowiedział o dudach, instrumencie, na którym grają Biskupianie. Ponoć i on, instrument, czasami nie dotknięty ręka grajka wydaje dźwięki, gra.
Aleksandra Biderman
fofo Halina Spichał