Po raz drugi gościliśmy w gostyńskiej bibliotece pana Sławomira Rolaka – właściciela biura turystycznego. Poprzednio opowiadał nam o Ukrainie, tym razem tematem była Litwa.
Wielu naszych rodaków związanych jest z Litwą. Na każdym niemal kroku można zobaczyć ślady ich działalności, muzea i pomniki. Do najbardziej znanych Polaków należą, oczywiście, Adam Mickiewicz, Józef Piłsudski, Juliusz Słowacki, Joachim Lelewel i wielu innych. Obecnie w Republice Litewskiej mieszka ponad 230 tysięcy Polaków, co stanowi niemal 7% wszystkich mieszkańców.
Zwiedzanie ( na ekranie) rozpoczęliśmy od Druskiennik, miejsca, gdzie jadąc na Litwę, przekraczamy granicę. Miasto to znajduje się 120 km od Wilna. W Wilnie nie sposób nie wejść na Górę Trzech Krzyży, skąd rozciąga się piękny widok na całe miasto i okolicę. Dalej zwiedzamy Cmentarz Na Rossie, gdzie przy samym wejściu napotykamy mauzoleum Matka i Serce Syna. Spoczywają tutaj również polscy żołnierze polegli w bojach w 1919 r., 1920, 1939 i 1944, a także znane postacie polskiej, białoruskiej i litewskiej historii. Odwiedzamy plac przed Pałacem Prezydenckim, gdzie każdy może wejść, nie ma ogrodzenia, nie ma straży. Odwiedzamy kaplicę Ostrobramską z obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej, katedrę w stylu klasycystycznym – w niej kaplicę św. Kazimierza, dom Słowackiego, miejsce, niedaleko Ostrej Bramy, gdzie więziony był Adam Mickiewicz oraz piękny, cały w białym wystroju, kościół św. Piotra i Pawła.
Po zwiedzeniu Wilna udajemy się do Rumszyszek, gdzie znajduje się Muzeum Etnograficzne. Zwiedzamy Troki, rezydencję wielkich księciów litewskich oraz Pożajście, gdzie znajduje się klasztor Kamedułów. Jeszcze Kowno: z kościołem Witolda, Domem Perkuna, warownym zamkiem, ratuszem zwanym Białym Łabędziem i możemy wracać do domów. Nasza podróż na Litwę, jak to się kiedyś mówiło, palcem po mapie, dobiegła końca.
Na zakończenie pan Sławomir w przyspieszonym tempie wyświetlił nam najciekawsze miejsca na Ukrainie, gdyż, ostatnio, niestety, złośliwość rzeczy martwych, oglądać nie mogliśmy. Zachęcał nas jeszcze do wzięcia udziału w wycieczkach na Litwę i Ukrainę, gdyż warto te miejsca zobaczyć.
Tekst Aleksandra Biderman
Zdjęcia Halina Spichał