Dzisiaj, 1 grudnia, o godz. 17.00 w Zespole Szkół Ogólnokształcących zebrało się grono 40 studentów Gostyńskiego Uniwersytetu III Wieku. Prelegentem naszym był Lech Męczarski – nauczyciel i regionalista. Dziś postanowiliśmy poznać ród Potworowskich, którego to dzieje sięgają XVI wieku. Herbem tego rodu jest Dębno.
Gniazdo, inaczej siedziba tego rodu to dwie miejscowości o takiej samej nazwie: Potworów. Jedna miejscowość znajduje się koło Rawicza, druga na ziemi sieradzkiej. Pan Lech w bardzo przystępny sposób opowiadał nam o wielu przedstawicielach tego rodu, o tych najdawniejszych i o tych współczesnych, m.in. o Dobrogoście, urodzonym w 1579 roku, o Gustawie ur. w 1800 r., zmarłym w 1860, ożenionym z Klementyną Chłapowską, o Gustawie ur. w 1842 roku ożenionym z Wandą Miączyńską, ich synu Edwardzie, który pojął za żonę Teklę Morawską oraz o współczesnych: Gustawie ożenionym dwukrotnie z Anną Szuyską potem z Zofią Nowicką oraz ich potomkach.
W 1801 roku Potworowscy nabyli w Goli dwór zbudowany w XVIII wieku. Mieszkali tutaj do wybuchu II wojny światowej. Nie sposób nie wspomnieć twórcę Kasyna Gostyńskiego Gustawa Potworowskiego, ziemianina, działacza społecznego i katolickiego straconego w egzekucji na rynku w Gostyniu czy zmarłego w październiku tego roku Edwarda, ur. w 1923 roku (ojca Walentego).
. Pan Męczarski w ciepłe dni wolne od nauki często wyjeżdża z uczniami na rajdy rowerowe, które mają na celu naoczne dotykanie historii. Często uczniowie wraz ze swoim nauczycielem odwiedzają cmentarz w Starym Gostyniu, gdzie w kaplicy znajduje się 16 trumien z ciałami Potworowskich. Taką naukę w terenie zapamiętuje się na dłużej.
Historia tego rodu to opowieść na wiele godzin. Może jeszcze raz się spotkamy by posłuchać o tych współczesnych Potworowskich zamieszkałych w Goli, których wiele osób jeszcze do dziś pamięta lub nie są one im obce, bo opowiadali o nich rodzice lub babcia czy dziadek.
Tekst i zdjęcia Aleksandra Biderman