Trzech sławnych gostynian, którzy niedługo będą mieli „swoje” ulice na Osiedlu Pożegowo. Dziś, 14 grudnia, w muzeum 9 osobom z GUTW zostały przedstawione ich sylwetki.
Pierwsze dwie osoby przedstawiła Anna Rudzińska, trzecią dyrektor muzeum Robert Czub. Mogliśmy również ich zobaczyć dzięki nowoczesnej technice.
Władysław Kołomłocki, postać nietuzinkowa związana z Gostyniem od 1921 roku, z urodzenia Małopolanin. Był nauczycielem, działaczem społecznym, malarzem, badaczem przeszłości naszego miasta, redaktorem, wychował wiele pokoleń harcerzy. W 2005 roku został patronem gostyńskiego hufca ZHP. Talent malarski odziedziczył po ojcu. Jego rysunki, np.. kościoła w Domachowie, w Jeżewie i inne, pojawiały się w miejscowej prasie. Pisał do Gazety Gostyńskiej, Orędownika Gostyńskiego, Kroniki Gostyńskiej, Łanu. Zmarł w 1939 roku.
Wacław Boratyński – artysta plastyk. Urodził się w Ryglicach w Tarnowskiem, wychowanek konwiktu na Świętej Górze, absolwent gostyńskiego gimnazjum. Znany jest przede wszystkim jako twórca polskiego znaczka pocztowego o tematyce historycznej oraz projektant kart pocztowych. Zaprojektował również banknot polski o nominale 10 zł. Jest na to stosowna umowa z Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych. Studiował sztukę w Krakowie, malował obrazy techniką piórka, akwareli i tempery. Jego prace rozproszone są po całej Polsce, Duży zbiór obrazów znajduje się w klasztorze na Świętej Górze, sporo szkiców przechowywanych jest w tutejszym muzeum, duży zbiór pocztówek posiada Stefan Wolniewicz z Gostynia.
Dotychczas w Gostyniu zorganizowane były 3 wystawy prac Boratyńskiego: w 1979, 1989 i w 2008 roku. Mimo, że Wacław Boratyński spędził w Gostyniu zaledwie 10 lat uznawany jest za obywatela naszego miasta. Zmarł w 1939 roku od odniesionych ran we Lwowie, podczas obrony kraju przed najazdem armii sowieckiej. Żył 31 lat.
Władysław Stachowski – w Gostyniu od 1913 roku, gdzie powołano go w skład zarządu Banku Pożyczkowego. Pełnił wiele funkcji społecznych: był prezesem „Sokoła”, aktywnym członkiem Towarzystwa Czytelni Ludowych, pełnił funkcję skarbnika w komitecie budowy gimnazjum, był dyrektorem banku, wykładowcą w szkole zawodowej, jednym z założycieli Towarzystwa „Fredreum”, autorem licznych publikacji historycznych. Wiele jego artykułów znajduje się w Kronice Gostyńskiej. Uznając jego zasługi w badaniach nad przeszłością regionu, przyjęto go w poczet członków Komisji Historycznej Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Władysław Stachowski posiadał w swoim domu własne, prywatne muzeum (kolekcjonował m. in. inkunabuły, broń, porcelanę). Książki trafiły potem do zbiorów biblioteki kórnickiej, rodzina między siebie podzieliła pozostałe zbiory.
Tekst i zdjęcia Aleksandra Biderman