15 grudnia o godz. 17.30 w auli ZSO w Gostyniu odbyła się promocja książki „Myśl i działaj dla przyszłości. 900 inspirujących cytatów o pieniądzach, inwestowaniu, decyzjach, sukcesie, przyszłości…” w opracowaniu Jolanty Szwalbe połączona ze sprzedażą tej książki. Na spotkanie przybyła sama autorka.
Inspiracją do zebrania myśli zawartych w tej publikacji skłoniła panią Jolantę sytuacja życiowa, kiedy w pewnym momencie została bez środków do życia. Ma nadzieję, że myśli 34 autorów, które tu zebrała dadzą czytelnikowi odpowiedź na wiele pytań. Musimy tylko „dbać o to, aby nasze życie miało zawsze sens”. Tomasz Edison, nim wynalazł żarówkę, przeprowadził 990 prób. Dominikanin Józef Maria Bocheński w wieku 60 lat został rektorem, kiedy miał 70 lat jeździł z wykładami po świecie, zmarł mając 90 lat, ale zdążył jeszcze spełnić swoje największe marzenie. Otóż mając 68 lat zdobył licencję pilota. Nie wolno liczyć wieku, to, że gdzieś tam na twarzy pokaże się zmarszczka, to nie jest ważne, ważne, by działać, robić wszystko to, co dotychczas, bo jeśli pofolgujemy w działaniu zmarszczki zrobią się na naszej duszy. Ryszard Kapuściński powiedział: „Na starość nie wolno pogrążać się w tematyce starości”. Magdalena Samozwaniec ujęła to w inny sposób: „Starość posiada te same apetyty, co młodość, ale nie te zęby”.
Jolanta Szwalbe przytacza przykłady ludzi, którzy osiągnęli wiele będąc osobami w starszym wieku. Pewna pani mając 89 lat doskonale radziła sobie w tańcach latynoamerykańskich, a 10 lat później wybrała się w podróż dookoła świata.
Winston Churchill w wieku 65 lat został premierem. Ludwik Hirszfeld, lekarz, bakteriolog, immunolog powiedział, że „oszczędzanie się jest kroczeniem za życia za własnym pogrzebem”. On właśnie w wieku 60 lat współtworzył uniwersytety w Polsce, cztery lata później utworzył Instytut Immunologii.
Beniamin Franklin (autor tytułowej sekwencji), najbardziej znany jako wynalazca piorunochronu był samoukiem. Urodził się jako 17. dziecko w rodzinie. Gdy miał 60 lat wyjechał do Anglii, gdy miał 70 złożył swój podpis pod „Deklaracją Niepodległości Stanów Zjednoczonych”, a kiedy był 83-latkiem napisał rozprawę przeciwko niewolnictwu. Jego podobizna widnieje na 100-dolarowym banknocie, mimo, że nigdy nie był prezydentem Stanów Zjednoczonych.
Dwa tygodnie temu wyszła druga książka pani Jolanty pt. „Wyrusz w drogę”. Jest to zbiór 900 myśli Jana Pawła II.
„Nic nie tworzy przyszłości tak jak marzenia”. Cytatem Wiktora Hugo zakończyła pani Szwalbe spotkanie z nami. Potem były jeszcze wpisy do zakupionych książek i do naszej kroniki.
Po kilku minutach Grupa Teatralna ISKRA przy ZSO w Gostyniu przedstawiła program na temat Świąt Bożego Narodzenia. Była choinka, pod nią zabawki, opłatek i historie pełne dobra i miłości, które zdarzyć się mogły tylko w te najczarowniejsze święta w roku: o dziewczynie, która trafiła do Domu Dziecka w przeddzień Wigilii, o chłopcu, który dla swojego ojca wymarzył kalendarz i kiedy zarobił jakieś pieniądze przynosił do sklepu, o małżeństwie, które podzieliło się jedzeniem z biednym człowiekiem na dworcu, a ten z następnym jeszcze biedniejszym od siebie. Wszyscy mieliśmy łzy w oczach.
Młodzież dostała duże brawa, a my zostaliśmy obdarowani życzeniami, do których przywiązany kolorową wstążką uśmiechał się nas kolorowy cukierek. Nie wiem czy wszystkie życzenia były takie same, ale moje brzmiały:
Kiedy w cichą, świętą noc, milczą głosy ziemi, nasze serca skłaniają się ku Dziecku, które nas błogosławi.
Stańmy cichutko przy szopce i pozwólmy, aby nasze serca przeniknął żar – tylko miłość, która nie żąda nic dla siebie, pomoże nam unieść się ponad codzienność.

Tekst Aleksandra Biderman
Zdjęcia Aleksandra Biderman, Halina Spichał